جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا جهان در ابتدا بصورت گاز و دود بود ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  37
  مورد تشکر
  58 پست
  حضور
  23 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ایا جهان در ابتدا بصورت گاز و دود بود ؟
  سلام ایا جهان و کائنات در ابتدا بصورت گاز و دود بود ؟
  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 1
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۱۰/۲۱ در ساعت ۰۴:۱۵


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,775
  مورد تشکر
  6,868 پست
  حضور
  6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  7  با سلام به شما دوست عزیز
  نقل قول نوشته اصلی توسط Quantum نمایش پست
  ایا جهان و کائنات در ابتدا بصورت گاز و دود بود ؟
  اینکه جهان هستی از دود و گاز تشکیل یافته جزء مسلمات علمی امروزه است که مورد تأکید قرآن کریم نیز قرار دارد، به دو آیه زیر دقت کنید:
  ثُمَّ اسْتَوى‏ إِلَى السَّماءِ وَ هِيَ دُخان‏، سپس به آفرينش آسمان پرداخت، در حالى كه بصورت دود بود(1)

  «دخان» در لغت به معنی چيزی است كه به دنبال شعله و لهيب آتش بر می‌خيزد. اين آيه مبدأ پيدايش آسمان‌ها را چيزی شبيه «دود» معرفی می‌كند كه با آخرين تحقيقات علمی در مورد آغاز آفرينش هماهنگ است. مشاهدات دانشمندان فلكى در مورد سحابی‌ها و جهان‌هاى دور دست كه در حال تكوين است، اين مسئله را از صورت يك فرضيه خارج مى‌سازد و ثابت می‌كند كه پيدايش اين عوالم، از توده‌هاى گاز دود مانندى صورت گرفته، كه در تشخيص عوامل اين پيدايش نظرات گوناگونى وجود دارد، و هر يك از دانشمندان، آن را به گونه‌اى تفسير می‌كنند.

  جمله" هى دخان":" آسمانها در آغاز به صورت دود بود" نشان مى‏دهد كه آغاز آفرينش آسمانها از توده گازهاى گسترده و عظيمى بوده است، و اين با آخرين تحقيقات علمى در مورد آغاز آفرينش كاملا هماهنگ است، هم اكنون نيز بسيارى از ستارگان آسمان به صورت توده فشرده‏اى از گازها و دخان هستند(2)

  به هر حال، اصل پيدايش جهان از توده‌هاى گاز و دود مانند، مورد قبول محافل علمى جهان است و توافق اين آيه با اكتشافات دانشمندان كه چندان از عمر آن‌ها نمى‌گذرد نشانه ديگرى از اعجاز علمى قرآن است.
  ــــــــــــــــ
  أَ وَ لَمْ يَرَ الَّذينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ كانَتا رَتْقاً فَفَتَقْناهُما وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ كُلَّ شَيْ‏ءٍ حَيٍّ أَ فَلا يُؤْمِنُون‏، آيا كافران نديدند كه آسمانها و زمين به هم پيوسته بودند، و ما آنها را از يكديگر باز كرديم و هر چيز زنده‏اى را از آب قرار داديم؟! آيا ايمان نمى‏آورند؟!(3)

  به هم پيوستگى آسمان و زمين اشاره به آغاز خلقت است كه طبق نظرات دانشمندان، مجموعه اين جهان به صورت توده واحد عظيمى از بخار سوزان بود كه بر اثر انفجارات درونى و حركت، تدريجا تجزيه شد و كواكب و ستاره‏ها از جمله منظومه شمسى و كره زمين به وجود آمد و باز هم جهان در حال گسترش است(4)

  موفق باشید.
  ــــــــــــــ
  1.فصلت/11.
  2. تفسير نمونه، ج‏20، ص: 228.
  3. انبیاء 30.
  4. تفسير نمونه، ج‏13، ص: 394.

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
  از دست ندهید
  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  110
  مورد تشکر
  86 پست
  حضور
  5 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  أَ وَ لَمْ يَرَ الَّذينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ كانَتا رَتْقاً فَفَتَقْناهُما وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ كُلَّ شَيْ‏ءٍ حَيٍّ أَ فَلا يُؤْمِنُون‏، آيا كافران نديدند كه آسمانها و زمين به هم پيوسته بودند، و ما آنها را از يكديگر باز كرديم و هر چيز زنده‏اى را از آب قرار داديم؟! آيا ايمان نمى‏آورند؟!(3) به هم پيوستگى آسمان و زمين اشاره به آغاز خلقت است كه طبق نظرات دانشمندان، مجموعه اين جهان به صورت توده واحد عظيمى از بخار سوزان بود كه بر اثر انفجارات درونى و حركت، تدريجا تجزيه شد و كواكب و ستاره‏ها از جمله منظومه شمسى و كره زمين به وجود آمد و باز هم جهان در حال گسترش است(4)
  نقد:پیدایی جهان:گویند جهان از انفجار بزرگ توده ای کوچک آغازشد،در ابتدا حرارت آنقدر بالا بود که ماده نمیتوانست به شکل ذرات که به پروتون و نوترون نامیده میشوند وجود داشته باشد.هر چه جهان گسترش پیدا میکرد، سرد میشد. حدود یک دقیقه پس از انفجار بزرگ، حرارت به حدود ۱ میلیارد درجه سانتیگرادکاهش یافت یعنی صد برابر درجه حرارت خورشید ما. در این درجه حرارت نوترونها به پروتون های بیشتری تبدیل شدند.....برخی ازنوترون ها به پروتونها اصابت کرده و بهم چسبیده اند تا شکل ساده از عنصر بعدی یعنی هلیوم که هسته اش از دو پروتون و دو نوترون ساخته شده راتشکیل دهند. اما هیچ عنصر سنگینی از جمله کربن یا اکسیزن در جهان اولیه نمیتوانست شکل گیرد.جهان اولیه به اندازه ای برای اتمها داغ بود که نمیتوانستند بهم متصل شده و به صورت مولکول درآیند.جهان همچنان گسترش یافته و سرد شد. اما بخشهائی از آن بطور مختصری ازمناطق دیگرمتراکم تر بود. کشش جاذبه ای ماده اضافی در این مناطق ازگسترش آنها می کاست و سرانجام آن را متوقف میکرد. در عوض آنها در خود فروریخته و کهکشانها و ستاره ها را تشکیل دادندکه حدود ۲ میلیارد سال بعد از انفجار بزرگ آغاز شد. بعضی از ستارگان اولیه بسیار سنگینتر از خورشید ما بودند. و از خورشید ما داغ تر بطوریکه هیدروژن و هلیم اولیه خود را سوزانده تا اینکه این عناصر به عناصر سنگینتری مثل کربن ، اکسیژن و آهن تبدیل شدند.اینها ممکن است فقط چند میلیون سال طول کشیده باشد. پس از آن بعضی از ستارگان به شکل سوپرنواها منفجر شده و عناصر سنگینتر را به درون فضا پرتاب کردند که همان ماده خام نسل بعدی ستارگان را تشکیل دادند.
  با خواندن سخنان بالا آیا باز اطمینان دارید که دنیا در ابتدا دود بوده و آغاز آفرينش آسمانها از توده گازهاى گسترده و عظيمى بوده است!!یا باز فکر می کنید که در ابتدا آسمان و زمین به هم پیوسته بودند؟میبینیم که علم هیچگاه نگفته ابتدا آسمان و زمین در هم پیوسته بودند!ابتدا دنیا توده ای فشرده بوده که دانشمندان به طور قطع در ماهیتش شک دارند.بعد از انفجار بزرگ هم قبل از تشکیل اتم ها ابتدا ذرات زیر اتمی را داریم که نمی شود گفت دود بوده اند.بهتر نبود خدا در قران صریح تر و بی ابهام تر سخن می گفت.چیزی که در در آیه آمده بیشتر شبیه سخنان فلاسفه ی باستان است.سخنان فلاسفه گذشته را هم می توان با یک گونه تفسیر دلبخواهی به علم چشباندشان.مثلا به این سخن آناکسیمندر توجه کنید«زمین آزاد در فضا شناور است و بر چیزی تکیه ندارد»این سخن سالها پیش از ظهور پیامبر بیان شده:می بینید چه راحت می شود به علم روز تطبیقش داد
  چرا چیزی را که اطمینان ندارید به آیات قران می چسبانید.آیا این گناه نیست؟
  جمله" هى دخان":" آسمانها در آغاز به صورت دود بود" نشان مى‏دهد كه آغاز آفرينش آسمانها از توده گازهاى گسترده و عظيمى بوده است، و اين با آخرين تحقيقات علمى در مورد آغاز آفرينش كاملا هماهنگ است، هم اكنون نيز بسيارى از ستارگان آسمان به صورت توده فشرده‏اى از گازها و دخان هستند
  نقد:فکر کنم خودتان سخنتان را با چیزی که علم بدست آورده و من در سطرهای بالایی نوشتم متناقض دیدید...دنیا در ابتدا توده گازهای گسترده و عظیم نبوده!
  توده ای فشرده بوده...
  اما عین آیات: وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِي مِنْ فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِينَ(فصلت/10)او در زمين کوه‌هاي استواري قرار داد و برکاتي در آن آفريد و مواد غذايي آن را مقدر فرمود، - ينها همه در چهار روز بود- درست به اندازه نياز تقاضا کنندگان! ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَهِي دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِيا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَينَا طَائِعِينَ(فصلت/11)سپس به آفرينش آسمان پرداخت، در حالي که بصورت دود بود؛ به آن و به زمين دستور داد: «به وجود آييد (و شکل گيريد)، خواه از روي اطاعت و خواه اکراه!» آنها گفتند: «ما از روي طاعت مي‌آييم (و شکل مي‌گيريم)!»خدا می گوید که در ابتدا زمین را آفریده!سپس به آفرینش آسمان پرداخته.ولی باید گفت که پس از انفجار بزرگ ساخت و ساز دنیا آغاز شد.زمین حدود چند میلیارد سال پس از تشکیل بسیاری از ستاره و سیارات دیگر(که آسمان را تشکیل می دهند) تشکیل شد.(جالبه که خدا گفته در حالی که زمین رو ساخته،آسمان دود بوده.که این با علم جور نیست مگر با تفسیر های عجیب غریب)
  ویرایش توسط منطقی : ۱۳۹۲/۰۹/۲۳ در ساعت ۰۳:۳۹

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود