جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پذیرفتن توبه و یا عدم بخشش دلخواهی یک نوع تبعیض بین گناهکاران نیست ؟

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پذیرفتن توبه و یا عدم بخشش دلخواهی یک نوع تبعیض بین گناهکاران نیست ؟

با سلام

از اینکه زیاد سوال می کنم می بخشید چون دارم در مورد قران تحقیق می کنم

لطفا بفرمائید علت این تبعیض برای بخشیدن یا عذاب کردن یک گروه چیست ؟ آیا پذیرفتن توبه و بخشیدن یا نپذیرفتن توبه و عذاب کردن به دلخواه درسته ؟

وَ آخَرُونَ مُرْجَوْنَ لِأَمْرِ اللَّهِ إِمَّا يُعَذِّبُهُمْ وَ إِمَّا يَتُوبُ عَلَيْهِمْ وَ اللَّهُ عَليمٌ حَكيمٌ (106)
    و عدّه‏اى ديگر [كارشان‏] موقوف به فرمان خداست: يا آنان را عذاب مى‏كند و يا توبه آنها را مى‏پذيرد، و خدا داناى سنجيده‏كار است/توبه

کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 6

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۱۰/۲۷ در ساعت ۱۶:۲۸
    ببخشید اگر خیلی سوال می کنم .آخه دارم در باره قران تحقیق می کنم

2. تشکر

3.  

نوشته
    309
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا
    با سلام و آرزوی موفقیت

در اين آيه [106 سوره توبه] اشاره به گروه ديگرى از گنهكاران شده است كه پايان كار آن ها درست روشن نيست، نه چنانند كه مستحق رحمت الهى باشند، و نه چنانند كه بتوان از آمرزش آن ها بكلى مايوس بود.
    لذا قرآن در باره آن ها مى‏ گويد:"
    گروه ديگرى كارشان متوقف بر فرمان خدا است يا آن ها را مجازات مى‏كند و يا توبه آنان را مى‏پذيرد." (وَ آخَرُونَ مُرْجَوْنَ لِأَمْرِ اللَّهِ إِمَّا يُعَذِّبُهُمْ وَ إِمَّا يَتُوبُ عَلَيْهِمْ).
    "
    مرجون" از ماده" ارجاء" به معنى" تاخير" و" توقيف" است و در اصل از" رجا" كه به معنى اميدوارى است گرفته شده، و از آنجا كه گاهى انسان چيزى را به اميد هدفى به تاخير مى‏ اندازد اين كلمه به معنى تاخير آمده است، ولى تاخيرى كه با يك نوع اميدوارى توام است.
    در حقيقت اين گروه نه چنان ايمان پاك و محكم و اعمال صالح روشنى دارند كه بتوان آن ها را سعادتمند و اهل نجات دانست، و نه چنان آلوده و منحرفند كه بشود قلم سرخ به روى آنان كشيد و آن ها را شقاوتمند دانست، تا لطف الهى (البته با توجه به مقتضيات روحى و موقعيت آنان) با آنها چه معامله كند؟
    و در پايان آيه اضافه مى‏كند: خداوند بدون حساب با آن ها رفتار نمى‏كند، بلكه با علم خويش و به مقتضاى حكمتش با آنها رفتار خواهد نمود چرا كه"
    خداوند عليم و حكيم است" (وَ اللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ).

نتیجه: چون خدا از یک طرف با توجه به مقتضیات روحی و موقعیت اعمال و رفتار انسان ها و از طرف دیگر بر اساس حساب و کتاب و حکمت و علم خود به احوال آن ها پاداش یا عذاب می دهد بنابر این جایی برای تبعیض باقی نمی ماند.
    با تشکر

منبع: تفسیر نمونه ج 8 ص 130

5. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری