جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)
  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)  روزهايى بس شيرين و به ‏يادماندنى و تاريخ ساز پيامبر را نم ى‏توان با الفاظ و سخنان ناقص انسان‎هاى ناقص ‏توصيف و تعريف کرد.

  او هرگز در اين واژه‏ ها نمى‏ گنجد و فراتر از آن است. انسان‏ کاملى که تمام افلاک و موجودات را خدا به خاطر او آفريد و اگر او نبود، هيچ چيز نبود. «لولاک لما خلقت الافلاک‏» و الا انسانى که تا قاب قوسين او ادنى بالا رفت و به جايى رسيد که‏ جبرئيل آن ملک مقرب و واسطه وحى الهى به آنجا هرگز نرسد و با صراحت ‏به او عرض کرد: اگر يک مو بالاتر روم به نور تجلى ‏بسوزد پرم. ولى رسول الله رفت و به جايى رفت که نه در خرد آيد و نه بر ورق نگاشته شود و نه حتى در وهم و خيال! اوست کسى که‏ خدايش درباره‏اش فرمود: «و انک لعلى خلق عظيم‏» پس ما به جاى ‏اين که حرفى بزنيم که نه آغازش و نه انجامش ما را به جايى ‏مى‏رساند چرا که جز آفريده‏اش و برادرش کسى او را نخواهد شناخت ‏«يا على ما عرف الله الا انا و انت و ما عرفنى الا الله و انت و ما عرفک الا الله و انا» پس روا است که لب فرو بنديم و سخن کمتر گوئيم.

  بيائيم در اين سخن ربانى که پيامبر را داراى منشى سترگ و اخلاقى عظيم معرفى مى‏کند بيانديشيم و از زبان روايت نمى از اين ‏اقيانوس پرفيض برگيريم، شايد برخى عزيزان به کار بندند و از رسول الله الگوى زندگى بگيرند که قرآن فرمود: «و لکم فى رسول‏الله اسوه حسنه.‏»

  يکى ديگر از موارد تواضع و فروتنى حضرت اين بود که هر وقت‏ وارد مجلس مى‏شد، هر جا که جاى خالى بود مى‏نشست، مانند ما خودخواهان يا نادانان نبود که دنبال صدر مجلس هستيم، و خيال ‏مى‏کنيم که بايد بالا و بالاتر نشست. اصلا آن جا که انسان والا مى‏نشيند والا است نه آن که انسان والا بايد در جاى والا نشيند.  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...) 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)


  جمله‏ هايى کوتاه در منش و روش زندگى حضرت بيان مى ‏شود که هم ‏برکت است و پر مايه برکتى است و هم برنامه به زيستى وخداپسندانه:

  1- آن قدر حضرت متواضع و فروتن بود که متن روايت او را «خاضع الطرف‏» مى ‏نامد يعنى به زمين نگاه مى‏ کرد و سر را کمتر بالا مى‏ برد، اين چنين با وقار و متين ... با ادب و فروتن . چنان ‏در برابر خالقش خاضع و خاشع بود که بيشتر سر فرود مى‏آورد و کمتر سر را بلند مى‏ کرد چه پيوسته خدا را حاضر و ناظر مى‏ ديد و لحظه ‏اى ‏بلکه کمتر از لحظه‏ اى هم از ياد و ذکر خدا غافل نبود.


  2- يکى ديگر از نشانه‏ هاى بارز تواضع و خوى نيکويش اين بود که‏ به هر که مى ‏رسيد، پيشقدم در سلام کردن بر او بود، سلام که خود تحيت اسلامى است و پيامبر آن را به ما ياد داده، خود نيز بيش از همه و پيش از همه به آن عمل مى‏کرد و قبل از آن که ديگرى بر او سلام کند، او خود سلام مى‏ کرد. هرگز پيامبر ملاحظه نمى‏ کرد که آن ‏فرد بزرگ است ‏يا کوچک، دانشمند است ‏يا بى‏سواد، ثروتمند است ‏يا فقير. آرى حضرت آنقدر عظمت داشت که بر همه افراد بدون ملاحظه ‏هاى ‏ايسمى، شغلى، خطى، مسئوليتى، مالى و ... سلام مى‏ کرد و او با اين که بزرگترين از هر نظر بود بر کوچکترين انسان‎ها از هر نظر سلام مى‏کرد و بيشتر براى اين که ما را به اين سنت ‏حسنه‏ تشويق کند مى ‏فرمود: سلام را نود و نه حسنه است و جوابش يک حسنه.

  راوى مى ‏گويد: قبل از آن که حضرت به مسجد وارد شود، ما خبردار مى‏شديم زيرا بوى عطرش‏ از مسافتى به مشاممان مى ‏خورد و متوجه ورود حضرت مى ‏شديم.


  3- پيامبر هرگز بدون جهت ‏سخن نمى‏ گفت، و اگر سخنى مى‏ گفت ‏بيشتر جنبه موعظه و پند داشت، يا مطلبى را مى ‏آموخت و يا به معروف و خيرى امر مى ‏کرد و يا از شر و منکرى مردم را باز مى‏ داشت، تمام‏ سخنانش سودمند و يک کلمه، نه بلکه يک حرف، پوچ و بى‏ارزش نبود، زيرا خوب مى‏دانست که: «و ما يلفظ من قول الا لديه رقيب عتيد» وانگهى پيامبر اسوه است و الگو و اوست انسان کامل. پيامبر کسى ‏است که نخستين آفريده پروردگار، نور مبارکش است: «اول ما خلق‏الله نورى‏» پس، از اين نور کامل چيزى تراوش نمى‏ کند جز نور، و هر چه مى‏گويد گفته خدا است «و ما ينطق عن الهوى ان هو الا وحى‏ يوحى.‏»


  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)


  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۱/۱۱/۱۶ در ساعت ۲۲:۵۸

 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)


  يکى ديگر از نشانه‏ هاى بارز تواضع و خوى نيکويش اين بود که‏ به هر که مى ‏رسيد، پيشقدم در سلام کردن بر او بود، سلام که خود تحيت اسلامى است و پيامبر آن را به ما ياد داده، خود نيز بيش از همه و پيش از همه به آن عمل مى‏کرد و قبل از آن که ديگرى بر او سلام کند، او خود سلام مى‏ کرد. هرگز پيامبر ملاحظه نمى‏کرد که آن ‏فرد بزرگ است ‏يا کوچک، دانشمند است ‏يا بى‏سواد، ثروتمند است ‏يا فقير. آرى حضرت آنقدر عظمت داشت که بر همه افراد بدون ملاحظه‏هاى ‏ايسمى، شغلى، خطى، مسئوليتى، مالى و ... سلام مى‏ کرد.

  4- و پيامبر هرگز از ذکر خدا غافل نمى‏ شد. در روايت است: «ولا يجلس و لايقوم الا على ذکر» او نمى ‏نشست و برنمى‏ خاست جز با ذکر و ياد خدا. پيامبر در هر آن قرين و همنشين ذکر خدا بود چه بر زبان آورد و چه در دل گويد. او خود ذکر خدا را کفاره مجلس‏ مى‏دانست و اعلام مى‏داشت که اگر در مجلسى ياد خدا نباشد يا ذکرى ‏از اهل بيت که آن نيز ياد خدا است، پس آن مجلس بر اهلش وزر و وبال است و نحس است و شوم. و اگر حضرت مى‏خنديد از تبسم تجاوز نمى‏کرد «جل ضحکه التبسم‏» زيرا قهقهه و خنده با صدا با شئون ‏انسان مودب منافات دارد چه رسد به انسان کامل و چه رسد به اشرف‏ مخلوقات.

  5- يکى ديگر از موارد تواضع و فروتنى حضرت اين بود که هر وقت‏ وارد مجلس مى‏شد، هر جا که جاى خالى بود مى‏ن شست، مانند ما خودخواهان يا نادانان نبود که دنبال صدر مجلس هستيم، و خيال ‏مى‏ کنيم که بايد بالا و بالاتر نشست. اصلا آن جا که انسان والا مى‏ نشيند والا است نه آن که انسان والا بايد در جاى والا نشيند.

  عزيزانم! قطعا اين از تواضع است که انسان در جايى که خالى ‏است‏ بنشيند و هرگز منتظر نباشد که ديگران در برابرش قد علم ‏کنند و برخيزند تا آن جناب را در صدر مجلس بنشانند. اين حالت ‏بدون ترديد برخاسته از هواى نفس است و تکبر که بايد زدوده شود و گاهى بلکه بيشتر به خاطر عقده‏ هاى درونى و محروميت ‏هاى ديرينه ‏است که شخص مى‏ خواهد از اين راه خودى را نشان دهد!!


  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)


  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۱/۱۱/۱۶ در ساعت ۲۳:۰۶

 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)


  6- پيامبر آرام و آهسته سخن مى‏ گفت و هيچ گاه فرياد نمى ‏زد و صدا را بلند نمى‏ کرد. و مجلس آن حضرت نيز از چنان آرامشى‏ برخوردار بود که عين ادب و تواضع است و کسى در مجلس پيامبر بلند سخن نمى‏گفت «واغضض من صوتک‏» و دستور هم همين بود که ‏کسى صدايش را بالاتر از صداى رسول الله نکند «لاترفعوا اصواتکم‏ فوق صوت النبى‏» و چون خود حضرت آهسته و آرام سخن مى‏گفت لذا مجلسش بسيار آرام و باوقار بود که حتى صداى به هم زدن بال ‏پرنده به گوش مى‏رسيد.

  پيامبر نه تنها با مالداران و دارايان مجالست مى‏کرد بلکه با فقرا و مستمندان نيز همنشين بود. بلکه قطعا حضرت از نشستن با فقرا بيشتر لذت مى‏برد و اگر با ثروتمندان مى‏نشست‏ به خاطر هدايت کردن آنان بود نه چيز ديگر.


  7- «لايقطع على احد کلامه‏» هرگز سخن کسى را قطع نمى‏ کرد و تا شخصى مشغول سخن گفتن بود، به او خوب گوش مى‏داد و پس از تمام ‏شدن سخنش آرام پاسخش را مى‏گفت. و چنان اصحابش را تربيت کرده‏ بود که هرگاه لب مبارکش به سخن وا مى‏شد، تمام حاضران ساکت ‏مى‏شده و سراپا گوش مى ‏شدند «کان على رووسهم الطير» و هرگاه ‏سخن حضرت تمام مى‏ شد بدون آن که سخنانشان با هم تزاحم کند، با هر يک به نوبت ‏حرف مى‏ زد.

  8- نکته ديگرى که بسيار جالب و ارزنده است و بايد مدنظر قرار گيرد اين است که حضرت در هنگام سخن گفتن، به افراد يکسان نگاه ‏مى‏کرد «و کان يساوى فى النظر والاستماع للناس‏» و بايد سخنگويان محترم اين مطلب را دقت کنند که يکسان و مساوى در حال حرف زدن به اين طرف و آن طرف نگاه کنند زيرا اين نکته‏ ظريف اخلاقى است که در نگريستن به افراد(هنگام صحبت کردن) انسان‏ فرق بين اين و آن نگذارد و همه را به يک ديد بنگرد که‏ اميدواريم در موارد ديگر نيز اين تساوى و يکسان‏ نگرى حفظ شود. راستى چه زيبا است تربيت رسول الله! بنابراين، هر که ‏بخواهد بيشتر به پيامبر نزديک گردد، بايد رفتار و اخلاقش را با آن حضرت نزديک تر کند.

  9- «و کان يجالس الفقراء و يواکل المساکين‏» پيامبر نه تنها با مالداران و دارايان مجالست مى‏ کرد بلکه با فقرا و مستمندان نيز همنشين بود. بلکه قطعا حضرت از نشستن با فقرا بيشتر لذت مى ‏برد و اگر با ثروتمندان مى‏ن شست‏ به خاطر هدايت کردن آنان بود نه چيز ديگر.


  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)

  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۱/۱۱/۱۷ در ساعت ۱۹:۱۵

 8. تشکر


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)

  پيامبر آرام و آهسته سخن مى‏گفت و هيچ گاه فرياد نمى ‏زد و صدا را بلند نمى‏ کرد. و مجلس آن حضرت نيز از چنان آرامشى‏ برخوردار بود که عين ادب و تواضع است و کسى در مجلس پيامبر بلند سخن نمى ‏گفت «واغضض من صوتک‏» و دستور هم همين بود که ‏کسى صدايش را بالاتر از صداى رسول الله نکند .
  10- هر گاه پيامبر مى‏ خواست ‏به مجلس وارد شود و با مردم ‏برخورد کند، خود را طبق موازين اسلامى آرايش مى‏ داد يعنى در آينه مى‏ نگريست و موهاى خود را شانه مى ‏زد و چنين در روايت آمده‏ است «و کان ينظر فى المرآه و يتمشط‏» و نه تنها حضرت لباس ‏تميز و مرتب مى ‏پوشيد و محاسن مبارک را شانه مى ‏زد بلکه پيوسته‏ بوى خوش عطر از حضرت از مسافتى دور استشمام مى‏ شد. بگذريم ‏که خود حضرت خوشبو بود و بوى خوشش دوست و دشمن را جذب مى‏ کرد، که همواره از عطر نيز استفاده مى‏ نمود. راوى مى‏ گويد: قبل از آن که حضرت به مسجد وارد شود، ما خبردار مى‏ شديم زيرا بوى عطرش‏ از مسافتى به مشام مان مى‏ خورد و متوجه ورود حضرت مى ‏شديم. خود حضرت نيز مى‏ فرمايد: «ان الله يحب من عبده اذا خرج الى اخوانه‏ان يتهيا لهم و يتجمل‏»؛ خداوند دوست دارد که بنده ‏اش هرگاه‏ مى‏ خواهد با برادرانش ملاقات کند، خود را آماده کند و براى آنها آرايش نمايد.


  اسلام دستور آراستن داده است نه مانند برخى ساده‎لوحان که با موهاى ژوليده و لباس نامرتب مى‏ آيند و خيال مى‏ کنند اين از زهد است. نه! اين از زهد اسلامى کاملا به دور است. زهد اين است که به‏ دنيا و ملذاتش دل نبنديم نه اين که صوفى منشانه زندگى کنيم و ژوليده سيما در ميان مردم حاضر شويم!


  11- پيامبر اگر سواره بود هرگز نمى ‏پذيرفت که شخصى همراه و همگام او پياده راه رود. از او مى‏ خواست که بر مرکبش در کنارش ‏سوار شود و اگر قبول نمى‏ کرد يا امکان نداشت، به او مى‏ فرمود:

  از من جلوتر برو تا من در پس تو آيم و به تو برسم. اين چه عظمت ‏و بزرگوارى است که انسان‏ها را سرگردان مى‏کند و به حيرت وامى‏ دارد.


  12- اگر سه روز مى‏ گذشت و دوستش يا برادر دينى‏اش را نمى‏ ديد از او سؤال مى‏ کرد، پس اگر به مسافرت رفته بود برايش دعا مى‏ کرد و اگر در شهر بود حتما از احوالش تفقد مى‏ نمود و به زيارتش مى‏ رفت ‏و اگر بيمار بود به عيادتش مى‏ شتافت.


  13- پيامبر آنقدر مهمان نواز بود و مهمانش را احترام و تقدير مى‏ کرد که هرگاه کسى بر او وارد مى‏ شد، حضرت متکا و مسند خود را به او مى ‏داد و اگر نمى‏ پذيرفت آنقدر اصرار مى‏ کرد تا قبول کند.  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)


 10. تشکر


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)

  حضرت در هنگام سخن گفتن، به افراد يکسان نگاه ‏مى‏ کرد «و کان يساوى فى النظر والاستماع للناس‏» و بايد سخنگويان محترم اين مطلب را دقت کنند که يکسان و مساوى در حال حرف زدن به اين طرف و آن طرف نگاه کنند زيرا اين نکته‏ ظريف اخلاقى است که در نگريستن به افراد(هنگام صحبت کردن) انسان‏ فرق بين اين و آن نگذارد و همه را به يک ديد بنگرد.

  14- حضرت ضمن اين که بسيار هيبت داشت، براى اين که حاضرين از ديدارش هراس نکنند و ديدارش آنان را نرنجاند، گاهى شوخى مى‏ کرد و لطيفه ‏اى در حد ميزان شرعى مى‏ گفت که هيبتش حاضران را به ‏وحشت نياندازد و جرات سخن گفتن را از آنان سلب نکند. به ويژه ‏اگر مى ‏يافت که يکى از يارانش ناراحت و غمگين است ‏با او شوخى‏ مى ‏کرد تا غمش را بزدايد. و اصلا پيامبر آن گونه با افراد سخن ‏مى ‏گفت که مناسب با وضعيت علمى و حالت روانى آنان بود. در روايت ‏آمده است: «و کان يخاطب جلساءه بما يناسب‏» و به اندازه عقل و درکشان با آنان سخن مى‏ گفت و مى ‏فرمود: «ما پيامبران ماموريت ‏داريم که با مردم به اندازه عقولشان سخن بگوئيم.‏»


  15- مى‏ فرمود: «اکرم اخلاق النبيين و الصديقين البشاشه اذا تراووا و المصافحه اذا تلاقوا»؛ برترين اخلاق پيامبران و رادمردان خوشروئى است هنگامى که به هم مى ‏رسند و مصافحه و دست‏ دادن به يکديگر است هنگامى که با هم ملاقات مى‏ کنند و لذا هر وقت‏ پيامبر مسلمانى را مى ديد فورا با او مصافحه مى‏ کرد و به او دست ‏مى ‏داد و بر اين امر بسيار تاکيد مى ‏نمود. در روايت است که‏ هرگاه دو مؤمن به هم مى ‏رسند و مصافحه کنند گناهانشان مى‏ ريزد مانند برگ درختان(در فصل خزان).


  اين بود چند جمله کوتاه ولى پرفايده از سيره و منش ‏پيامبر که براى استفاده عموم عرض شد تا شايد در اين هفته وحدت ‏به کار گيريم و با هم پيوند صلح و صفا بنديم و دل‎ها را از رشک و حسد و زيغ پاک کنيم و گذشته‏ ها را به خاطر خدا ناديده‏ بگيريم و از لغزش‏ هاى برادرانمان بگذريم(که خود نيز بسيار لغزش‏ داريم) و وحدت را نه در سخن و گفتار که در عمل و کردار اجرا کنيم و قلب‎ها را از کينه و عداوت دور سازيم و با هم چنانکه خدا و رسولش خواهد برادروار زندگى کنيم و اگر از ديگرى انتقاد داريم تلاش کنيم که انتقادمان سازنده و برادرانه باشد نه کينه ‏توزانه و انتقام‏ گرانه. باشد که روح رسول الله و روح فرزندش‏ روح‏ الله از ما خشنود گردد و کشورمان رنگ صفا و محبت‏ به خود گيرد و راه نفوذ دشمنان قطع شود و دوستان، دشمنى را کنار گذارند و ولى حميم گردند و عهد اخوت و برادرى را دوباره تجديد کنيم والسلام.


  منبع:

  ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 222، محمد جواد مهرى  (...◕✿◕◕✿◕ گوشه‏ اى از اخلاق عظيم پيامبر اکرم ◕✿◕◕✿◕...)

  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۱/۱۱/۱۷ در ساعت ۱۹:۲۶

 12. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود