جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  3,876
  مورد تشکر
  7,876 پست
  حضور
  17 روز 10 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  164
  آپلود
  93
  گالری
  155

  تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟
  به چه دلیل اوراق قرانرا تذهیب مینمایند؟ ایا درقران واحادیث به انجام این کار سفارش شده است؟واینکه نقشهای حاشیه وگل وبوته وشمسه های اسلیمی معانی خاصی درباب قران دارند؟

  کارشناس بحث: پاسخگوی قرآنی 8

  ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۱/۱۱/۲۱ در ساعت ۱۲:۵۶ دلیل: درج نام کارشناس پاسخگو
  ما عابران رهگذري بي نشانه ايم
  جاماندگان قافله اي جاودانه ايم
  پائيزلحظه ها چه شتابان رسيد وما
  دلواپسان رويش چندين جوانه ايم


  دانلودمحبوب ترین مجموعه تفسیر قران کانون گفتگوی قرانی

  (
  تفسیر20جلدی المیزان)  http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=3611

  گروه شاعران کانون:http://www.askquran.ir/group.php?groupid=140

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  149
  مورد تشکر
  631 پست
  حضور
  6 روز 10 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  به چه دلیل اوراق قرآن را تذهیب می نمایند؟ آیا در قرآن و احادیث به انجام این کار سفارش شده است؟ و اینکه نقش های حاشیه و گل و بوته و شمسه های اسلیمی معانی خاصی در باب قرآن دارند؟


  پاسخ:
  درباره هنر نقاشی و مذهب كاری در قرون اوليه اسلام اطلاع زيادی در دست نيست. قديمی ترين اثری كه از اين هنر باقيمانده تنها روی قرآن ها آنهم از قرن سوم هجری به بعد می توان ملاحظه نمود. اين قرآن های نفيس كه غالباً به دستور سلاطين و امراء وقت تهيه می شد سعی می گرديد كه بطرز بسيار عالی آرايش گردد.

  از طرز تذهيب و آرايش قرآن هائی كه قبل از اين زمان تدوين گرديده اطلاع چندانی در دست نيست ولی شايد بتوان تاريخ آرايش و تذهيب قرآن را همزمان با نوشتن آن دانست به اين معنی كه نخست به منظور تعيين سر سوره ها، آيه ها، جزوه ها و سجده ها آن را به نوعی تزئين می نموده اند. رفته رفته علاقه مفرط مسلمانان به قرآن و همچنين عشق به تجمل، هنرمندان را بر آن داشت تا در تذهيب آن دقت بيشتری بكار برند و در نتيجه اين آثار از صورت سادگی بيرون آمد و جنبه تزئينی به خود گرفت بخصوص كه اين قرآن ها برای امرا و بزرگان و دولتمندان روز نوشته می شد و اين امر خود يكی از علل توجه هنرمندان به تزيين بيشتر و بالاخره موجد تكامل فن تذهيب گرديده است.

  قديمی ترين قرآن های باقی مانده از قرون اوليه اسلام همگی به خط كوفی است، نقش و تزئين آنها تقريباً يك نواخت بوده فقط در صفحه اول و گاهی دو صفحه آخر با نقوش هندسی آرايش گرديده اند. سر سوره ها نيز غالباً دارای نقوش تزئينی بوده و عموماً در سمت راست آنها يك يا چند گل درشت و ترنج طرح می نموده اند. شروع سوره و اسم آن را هم به قلم زر می نوشته اند و نقطه های حروف را با رنگ قرمز و سبز يا زعفران و آب طلا مشخص می نموده اند. محل حزب و ساير علامات هم به همين شيوه مزين شده اند.
  چون عده ای از ايرانی های مانوی مذهب كتاب دينی خود (ارژنگ يا ارتنگ) را كه بوسيله مانی منقوش و مزين و به آنها عرضه گرديده بود تزئين می نموده اند بعد از ايمان آوردن به اسلام از نظر اينكه در اين مذهب نقش شكل و تصوير نهی گرديده و مكروه شناخته شده بود احتمال دارد كه هنرمندان برای ارضاء غريزه هنری خود به طرزی كه در بالا ذكر آن گذشت به تزئين و تذهيب می پرداخته اند.

  ضمن صفحات بدست آمده از كاوش های علمی تورفان ملاحظه می شود كه نقاشان و خطاطان آن زمان توانسته اند به نحو زيبائی خطوط را با نقوش تركيب نمايند و اين سبكی است كه در دورا ن اسلامی نيز متداول و معمول گرديده است.
  فن تذهيب روز بروز راه كمال پيمود زيرا به همان اندازه كه نسبت به خوشنويسی توجه می شد فن آرايش و تذهيب نيز مورد علاقه بزرگان و امرا واقع گرديد تا جائی كه در نقاط مختلف مملكت بخصوص خراسان، مراكزی جهت تعليم و پرورش علاقمندان در اين فن بوجود آمد. در دوران اوليه خود خطاطان كار تذهيب را به عهده داشته اند ولی بتدريج تقسيم كار بين هنرمندان متداول و مرسوم گرديد. به احتمال قوی اول خطاط و خوشنويس كار خود را انجام می دادند يعنی نسخه كتاب و يا قرآن را می نوشته و در ضمن كتابت آن مقداری را كه براي كشيدن صور و يا مذهّب كاري لازم بوده است در صفحات خالي می گذارده است، بطوری كه بعضی از اين كتاب ها كه هم اكنون در دست می باشد می نماياند كه قسمتی از كار تذهيب ناتمام مانده است.

  طرز تزئين و تذهيب قرآن های قرن ششم با روشی كه در دوره های قبل به كار برده شده اختلاف پيدا می كند به اين معنی كه تزئينات از حال سادگی خارج شد. و نقوش هندسی جای خود را به طرح های شاخ و برگ دار داده اند اين گلبرگ های به هم پيچيده انسان را به ياد نقوش سلجوقی كه بر روی مساجد اين دوره در اصفهان و قزوين و اردستان بنا شده اند می اندازد. از دوره سلجوقی تعدادی قرآن های مذهّب باقی مانده كه شايد يكی از بهترين و نفيس ترين انواع آن قرآنی است با تفسير در چهار مجله كه در سال 584 فراهم گرديده است.اين قرآن برای مطالعه امير غياث الدين ابوالفتح محمد بن سام تهيه و كاتب آن محمد بن عيسی بن علی نيشابوری است ولی متأسفانه از نام مذهب آن ذكری به ميان نيامده و احتمال فراهم آوردن آن در خراسان از نظر اسم، همين امير غوريان می باشد كه قرآن به نام او مصور است.  تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟ در اواخر قرن هفتم و اوائل قرن هشتم هجری شهر تبريز يكی از مراكز مهم برای تشويق و پرورش هنرمندان بشمار ميرفت و اين امر موجبات توسعه و تكامل فن نقاشی و تذهيب را فراهم ساخت، بخصوص در اوائل قرن هشتم به همت و سعی خواجه رشيد الدين كه بانی ربع رشيدی در نزديكی شهر تبريز است توجه بيشتری براي كتابت قرآن و كتاب و آرايش و تذهيب آنها مبذول گرديد و در نتيجه مكتب جديدي كه به مكتب تبريز معروف گشت بوجود آمد كه در هنر نقاشی و فن تذهيب دوره های بعد تأثير بسزائی نموده است. تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟
  تذهيب قرآن به خط كوفی ـ قرن سوم هجری

  تذهيب قرآن در آغاز قرن سوم هجری

  از تغييراتی كه در طرز تذهيب و آرايش قرآن و كتاب حاصل گرديده اين است كه اشكال هشت گوش و ستاره های دوازده پر به صورت مركب يا مجزا از هم بر سر لوح ها ديده می شود، و نيز ستاره های آبي رنگ و گلهای پرپر كوچك براي تزئين بكار می رفته است. سر سوره ها نسبتاً پهن و با خط كوفی روی زمينه لاجوردی با شاخ و برگ درشت نموده شده است. در حواشی قرآن نيز گاهی نقش تزئينی از طرح های اسليمی ديده می شود كه از حيث رنگ آميزی بسيار جالب می باشد. علاوه بر رنگ طلا از الوان ديگر چون آبي، قرمز، سبز و پرتقالی نيز استفاده می شده است. رويهم رفته در اين دوره صنعت تذهيب به اوج كمال و ترقی خود رسيده است.


  تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟ تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟ تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟
  تذهيب قرآن كه كار محمد بن ايبك در سال 704 هجری
  تذهيب قرآن مربوط به قرن ششم هجری
  تذهيب قرآن مربوط به قرن هفتم هجری

  دوره تيموری از دوره های بسيار مهم و پر رونق و اعلای هنر مذهّب كاريست. سلاطين تيموری همه مشوق هنر كتاب نويسی بوده اند كه بزرگ ترين و مهم ترين آنها بايسنقر ميرزا پسر شاهرخ بوده است، چه اين شاهزاه علاوه بر اينكه خود به شخصه مردی هنرمند و از فنون كتابت و خط و تذهيب و نقاشی بهره مند بود، جمع كثيری از هنرمندان كه از سراسر امپراطوری تيموری گرد آمده بودند در دربار و دارالعلم و كتابخانه ای كه در هرات بنياد نهاده بود می زيستند. در اين شهر كاغذ ساز، خطاط، تذهيب كار، صحاف، رنگ ساب، نقاش و امثال اين قبيل هنرمندان در تهيه كتب كه می توان بعضی از آنها را از نفيس ترين و زيباترين كتاب هائی كه تا كنون تهيه شده دانست.


  تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟ تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟ تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟
  نمونه هاي مختلف از تذهيب قرآن مربوط به قرن دوازدهم هجری
  سر لوح قرآن ـ قرن دهم هجری
  تذهيب قرآن رقم غزيز بن محمد ـ حدود قرن نهم هجری

  تذهیب اوراق قران چه تاثیری دارد؟ با يكديگر همكاری و تشريك مساعی مي نموده اند. در اين زمان هنرمندان توجه زياد به ترسيم اشكال نباتات و گلها و مناظر طبيعی و گاهی اشكال طيور مبذول داشته اند. قرآن های اين دوره مخصوصاً آنها كه برای شاهرخ و بايسنقر ميرزا فراهم شده در زمره زيباترين تذهيب كاريهاست. طلا و لاجورد يكی از عوامل اصلی كار آنها بوده و در همه حال برای آرايش و تذهيب كتاب و قرآن از آنها استفاده می شده است. صنعت تذهيب كه در دوره تيموري راه كمال پيمود در زمان صفويه نيز ادامه يافت. در اين زمان زمينه معمولاً آبی رنگ است و تقسيمات كوچك تر به رنگ طلايی و سياه ديده می شود طرح های تزئينی به رنگ سفيد و زرد و سرخ و آبي و سبز است. تذهيب كاری و نقاشی با طلا در دوره صفويه ترقی كرد. بسياری از نسخ باقی مانده از اين زمان حاشيه بزرگی دارد كه مناظر طبيعی و اشكال انسان و حيوان بر آن نقاشی شده و برنگ طلايی و سبز و زرد در آنها بكار رفته است. ( http://www.ichodoc.ir/p-a/CHANGED/49/html/49-36.htm)

  ___________
  جهت مطالعه بیشتر می توانید به این سایت ها مراجعه کنید:

  http://www.noormags.com/view/fa/articlepage/63037
  http://www.noormags.com/view/fa/articlepage/63778
  http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=157510
  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ در ساعت ۱۰:۴۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 3. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود