جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چکار کنیم قلبی پاک و با اخلاص داشته باشیم ؟

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

چکار کنیم قلبی پاک و با اخلاص داشته باشیم ؟

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

2.  

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

هر کس جواب این سوال رو فهمید از توضیح دادنش باز موند...
    توضیحی هم اگه داده بشه قراردادی هست...
    ولی یک قسمتیش مربوط به خودش هست و یک قسمتیش مربوط به محیط
    ویرایش توسط مجنون : ۱۳۹۱/۱۲/۰۴ در ساعت ۲۱:۱۵
    شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام.

اخلاص، پاکیزه کردن عمل از هرگونه آلودگی به غیر خداست و انسان مخلص، در انجام عمل محرّکی غیر از خداوند ندارد، فقط قصد تقرّب به خداست که او را به کار وامی‌دارد و بس. این حالت، مقام بسیار بزرگی است و کسی می‌تواند، به آن برسد که غرق در محبّت خدا باشد، به حدّی که در دلش برای محبت‌های دنیایی، جایی نبوده و اگر از خوراک، پوشاک، مسکن و امور مادی استفاده می‌کند، به خاطر لذّت بردن از آن‌ها نباشد، بلکه به خاطر آن باشد که نیروی بیشتری برای عبادت خدا، به دست آورد.

کسی به مقام اخلاص می‌رسد که به مرحله یقین رسیده باشد. و به تعبیر حضرت علی علیه‌السلام اخلاص، میوه یقین است:

«الاخلاص ثمرة الیقین» ( فهرست غررالحکم، واژه اخلاص)

اگر یقین داشته باشیم که در محضر خدائیم و او همه کارهای ما را می‌بیند و از نیّت‌های قلبی ما آگاه است و هر گونه عزّت و ذلّت به دست اوست، و رضای او در مقابل دنیای زودگذر، ارزش بیشتری دارد، … بیشتر و سریع‌تر به اخلاص می‌رسیم و دیگر از دیگران، توقّع تعریف و ستایش و چشمداشت تقدیر و تشکّر نداریم.

در سخنان پیشوایان معصوم، راه‌هایی برای رسیدن به اخلاص بیان شده که به اختصار ذکر می‌کنیم؛

الف ـ قطع طمع از غیر خدا

امام باقر ـ علیه‌السلام ـ در این باره می‌فرماید:

«بنده، پرستشگر واقعی خدا نمی‌شود، مگر آنکه از همه مخلوقات بریده و به او بپیوندد، آن گاه خداوند می‌فرماید: این عمل خالص برای من است و به کرمش آن را می‌پذیرد.»( مستدرک الوسائل، ج 1، صفحه 101، آل البیت)

ب ـ افزودن بر علم و یقین

علی ـ علیه‌السلام ـ در این باره فرمود: «ثمره العلم إخلاص العمل» ( شرح غررالحکم، ج 3، صفحه 332)

اخلاص عمل، ثمره و میوه علم است.

یعنی هر چه آگاهی انسان از حقایق هستی بیشتر شود و به عظمت خالق و ناچیزی خود علم پیدا کند، اخلاص او بیشتر می‌شود. و نیز فرمود: «اخلاص العمل من قوّه الیقین...» ( همان، ج 1، صفحه 343 )

اخلاص عمل از قوت یقین است.

ج ـ کم کردن آرزوها

امیر مؤمنان در این زمینه فرمود:«قلِّل الامال تخلص لک الأعمال» ( شرح غررالحکم، ج 4، صفحه 511)

آرزوها را کم کن، تا اعمالت خالص گردد.

د ـ پرهیز از گناه و هوای نفس

پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه واله ـ فرمود:«تمام الاخلاص اجتناب المحارم» ( میزان الحکمه، ج 3، صفحه 63)

دوری کردن از کارهای حرام کمال اخلاص است.

یاد آن خانه های پنج دری بخیر...
    حیاط پر از باغچه های کوچک با گل های قشنگ و درختان سرسبز
    و حوضچه های پر از آب و ماهی های قرمز کوچک
    و شمعدانی های خوشبو دور تا دور حوض و ایوان
    طاقچه های قدیمی که توی آن قرآن کریم می گذاشتیم
    چه خوب بود ، معنویت بود
    صفا بود، صمیمیت بود ، طراوت بود.....

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام!!!
    عقل ما براي اين موضوع مي گويد:
    واقعا مردونه به آن چيزي كه اسلام عزيز ومظلوم گفته تا به خدا برسي عمل كني.واينكه تنها راه رسيدن به خدا اين است كه قلبت پاك باشد چون
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

مردی صبح زود از خواب بیدار شد تا نمازش را در خانه خدا (مسجد) بخواند. لباس پوشید و راهی خانه خدا شد.

در راه به مسجد، مرد زمین خورد و لباسهایش کثیف شد. او بلند شد، خودش را پاک کرد و به خانه برگشت.

مرد لباسهایش را عوض کرد و دوباره راهی خانه خدا شد. در راه به مسجد و در همان نقطه مجدداً زمین خورد!

او دوباره بلند شد، خودش را پاک کرد و به خانه برگشت. یک بار دیگر لباسهایش را عوض کرد و راهی خانه خدا شد.

در راه به مسجد، با مردی که چراغ در دست داشت برخورد کرد و نامش را پرسید. مرد پاسخ داد: (( من دیدم شما در راه به مسجد دو بار به زمین افتادید.))، از این رو چراغ آوردم تا بتوانم راهتان را روشن کنم. مرد اول از او بطور فراوان تشکر می کند و هر دو راهشان را به طرف مسجد ادامه می دهند. همین که به مسجد رسیدند، مرد اول از مرد چراغ بدست در خواست می کند تا به مسجد وارد شود و با او نماز بخواند. مرد دوم از رفتن به داخل مسجد خودداری می کند.

مرد اول درخواستش را دوبار دیگر تکرار می کند و مجدداً همان جواب را می شنود. مرد اول سوال می کند که چرا او نمی خواهد وارد مسجد شود و نماز بخواند.

مرد دوم پاسخ داد: ((من شیطان هستم.)) مرد اول با شنیدن این جواب جا خورد. شیطان در ادامه توضیح می دهد:

((من شما را در راه به مسجد دیدم و این من بودم که باعث زمین خوردن شما شدم.)) وقتی شما به خانه رفتید، خودتان را تمیز کردید و به راهتان به مسجد برگشتید، خدا همه گناهان شما را بخشید. من برای بار دوم باعث زمین خوردن شما شدم و حتی آن هم شما را تشویق به ماندن در خانه نکرد، بلکه بیشتر به راه مسجد برگشتید. به خاطر آن، خدا همه گناهان افراد خانواده ات را بخشید. من ترسیدم که اگر یک بار دیگر باعث زمین خوردن شما بشوم، آنگاه خدا گناهان افراد دهکده تان را خواهد بخشید. بنا براین، من سالم رسیدن شما را به خانه خدا (مسجد) مطمئن ساختم.
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

جز بهر تو دل برای کس پر نزند
    جز نام تو دم ز نام دیگر نزند

یا رب بنویس اینچنین بر در دل
    این ملک خداست هیچکس در نزند

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: پاسخگوی اخلاقی 2

ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۲/۰۱/۱۶ در ساعت ۱۹:۴۹ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yanoor نمایش پست
    بسمه تعالی

ضمن تشکر از همه عزیزانی که در بحث شرکت کرده اند،مطالب خوبی در پست سوم مطرح شد.
    برای ادامه بحث نکته ای خدمت دوستان عرض می کنم و آن اینکه:
    علم و عمل دو جوهر انسان سازند و علم مقدم بر عمل است.لذا در امر تزکیه نیز که از مهمترین امور انسان است،جایگاه کسب علم و معرفت بر سالک پوشیده نیست.
    کسب اخلاص نیز همین قاعده را دارد و برای آن می بایست از دو بال علم و عمل بهره جست.

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

خوبه از اين مردها كم پيدا ميشه ما كه عمرخودمونو گذاشتيم ولي...اميدمون به خداست چقدرپدر خدا بيامرزم ناراحت من بودن
    تسويه حساب باشه اون دنيا دلبسته اين دنيا نيستم فقط از حقي كه ازم ضايع كردن ميسوزم زحماتي كه خالصانه بدون هيچ چشم داشتي...واگذارشون بخدا...همين

اون دنيا بتونه سرشو جلوي پدرم بلندكنه...بلخره يه دنيايي هست...
    تصميم گرفتم از حقم بگذرم امروز يه جلسه رفتم كه خيلي تاثيرات خوبي بر روح روانم گذاشت بعد از جسه مسافت طولاني رو پياده رفتم و به حرفاي استاد فكر ميكردم واقعا اگه من هدفم براي رضاي خدا بوده پس نبايد از بنده خدا توقع داشته باشم ديگه حرفاي اضافه خاموش ...يعني اينو بگم با وجود اين افكارهرگز نميتونم قلبي پاك و با اخلاص داشته باشم

از همه چي گذشتم...
    فقط براي رضاي خدا...
    چون خيلي دوسش دارم...

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

جمع بندی

پرسش:
    چکار کنیم قلبی پاک و با اخلاص داشته باشیم؟

پاسخ:
    اخلاص، پاکیزه کردن عمل از هر گونه آلودگی به غیر خداست و انسان مخلص، در انجام عمل محرّکی غیر از خداوند ندارد، فقط قصد تقرّب به خداست که او را به کار وا می‌دارد و بس. این حالت، مقام بسیار بزرگی است و کسی می‌تواند، به آن برسد که غرق در محبّت خدا باشد، به حدّی که در دلش برای محبت‌های دنیایی، جایی نبوده و اگر از خوراک، پوشاک، مسکن و امور مادی استفاده می‌کند، به خاطر لذّت بردن از آن‌ها نباشد، بلکه به خاطر آن باشد که نیروی بیشتری برای عبادت خدا، به دست آورد.

کسی به مقام اخلاص می‌رسد که به مرحله یقین رسیده باشد. و به تعبیر حضرت علی (علیه‌ السلام) اخلاص، میوه یقین است: «الاخلاص ثمرة الیقین»(1)
    اگر یقین داشته باشیم که در محضر خدائیم و او همه کارهای ما را می‌بیند و از نیّت‌های قلبی ما آگاه است و هر گونه عزّت و ذلّت به دست اوست، و رضای او در مقابل دنیای زودگذر، ارزش بیشتری دارد، … بیشتر و سریع‌تر به اخلاص می‌رسیم و دیگر از دیگران، توقّع تعریف و ستایش و چشمداشت تقدیر و تشکّر نداریم.

در سخنان پیشوایان معصوم، راه‌هایی برای رسیدن به اخلاص بیان شده که به اختصار ذکر می‌کنیم:

الف) قطع طمع از غیر خدا:
    امام باقر (علیه‌السلام) در این باره می‌فرماید: «بنده، پرستشگر واقعی خدا نمی‌شود، مگر آنکه از همه مخلوقات بریده و به او بپیوندد، آن گاه خداوند می‌فرماید: این عمل خالص برای من است و به کرمش آن را می‌پذیرد.»(2)

ب) افزودن بر علم و یقین:
    علی (علیه‌السلام) در این باره فرمود: «ثمره العلم إخلاص العمل»؛ اخلاص عمل، ثمره و میوه علم است.(3) یعنی هر چه آگاهی انسان از حقایق هستی بیشتر شود و به عظمت خالق و ناچیزی خود علم پیدا کند، اخلاص او بیشتر می‌شود. و نیز فرمود: «اخلاص العمل من قوّه الیقین...»؛ اخلاص عمل از قوت یقین است.(4)

ج) کم کردن آرزوها:
    امیر مؤمنان در این زمینه فرمود: «قَلِّل الآمال تخلص لک الأعمال»؛ آرزوها را کم کن، تا اعمالت خالص گردد.(5)

د) پرهیز از گناه و هوای نفس:
    پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: «تمام الاخلاص تجنبک المعاصی»؛ اجتناب تو از کارهای حرام، کمال اخلاص است.(6)

_ نکته:
    علم و عمل دو جوهر انسان سازند و علم مقدم بر عمل است. لذا در امر تزکیه نیز که از مهم ترین امور انسان است، جایگاه کسب علم و معرفت بر سالک پوشیده نیست. کسب اخلاص نیز همین قاعده را دارد و برای آن می بایست از دو بال علم و عمل بهره جست.

(4) همان، ص 70.
    (5) همان، ص 820.
    (6) ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏، تحف العقول، جامعه مدرسين‏، قم‏، 1404 / 1363 ق‏، ص 86.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۲۱ در ساعت ۱۸:۴۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری