جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ساده زیستی پیامبر(ص)

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

ساده زیستی پیامبر(ص)

پیامبر(ص) نمونه تمام عیار خصلت­های نیک است؛ از جمله خصلت­های پسندیده ایشان زهد و بی­رغبتی به دنیاست و یکی از راه­های کسب زهد، ساده ­زیستی است.
    ساده­ زیستی از جوانب مختلف همچون، خوراک، پوشاک، مسکن، مرکب، پرهیز از خوی استکبار و غیره، مورد بررسی است. پیامبر(ص) در تمام این موارد الگوی بشریت است.

خوراک پیامبر(ص)
    عمر می­گفت: روزی به اتاق پیامبر(ص) رفتم، دیدم او بر بوریا خفته بود و بوریا بر پهلوی او رد انداخته بود و اندوخته خوراک پیامبر(ص) هم چیزی جز دو مشت جو و یک مشت تره نبود؛ گریه ­ام گرفت. پیامبر(ص) فرمود: ای پسر خطاب چرا گریه می­کنی؟ گفتم: چرا گریه نکنم تو برگزیده خدایی و این اندوخته غذایی توست در حالی که خسرو و قیصر غرق در میوه و نعمت­های فراوانند، فرمود: ای عمر خشنود نیستی که دنیا از آن ایشان و آخرت از آن ما باشد؟ من هم پذیرفتم.[1]

روایت­های مختلفی در مورد خوراک ایشان نقل شده است؛ از جمله اینکه ایشان هیچ گاه سه شب متوالی سیر غذا نخورد، تا رحلت فرمود.[2] گاهی سه ماه متوالی بر خانواده پیامبر(ص) می­گذشت که آتشی برای پختن غذا روشن نمی­کردند؛ زیرا بیشتر خوراک ایشان آب و خرما بود، گاه همسایه ­ها زیادی شیر گوسفندان خود را برای پیامبر(ص) می­فرستادند.[3] پیامبر(ص) حتی دو روز پیاپی از نان جو هم سیر نشد.[4]

از انس بن مالک نقل است، فاطمه(ع) قطعه نانی برای رسول­ خدا آورد، پیامبر(ص) فرمود: ای فاطمه این چیست؟ گفت: قرص نانی پخته­ ام، دلم آرام نگرفت تا این قطعه را برای شما آوردم. فرمود: دخترم این اولین غذایی است که از سه روز پیش تاکنون به دهان پدرت رسیده است.[5]

باز از انس بن مالک است، هرگز در غذای روز یا شب پیامبر(ص) نان و گوشت با هم در سفره نبود؛ مگر در مهمانی­ها.[6]

از ابوامامه نقل شده که گفته است: هیچ گاه از سفره خاندان پیامبر(ص) حتی قطعه نان جوینی هم باقی نمی­ماند.[7]

ادامه دارد......

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

2. تشکرها 3

3.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

پوشاک پیامبر(ص)
    پیامبر سادگی را در پوشاک هم رعایت می­کرد. ایشان بعضی اوقات جامه خود را وصله می­کرد.[8] گاهی لباس پشمینه می­پوشید.[9]
    از انس بن مالک روایت شده، پادشاه روم ردایی از سندس به پیامبر(ص) هدیه کرد، رسول­ خدا آن را پوشید، مردم گفتند: ای رسول­خدا آیا این جامه از آسمان بر شما نازل شده است؟ پیامبر(ص) فرمود: از این تعجب می­کنید و حال آنکه سوگند به کسی که جانم در دست اوست، دستمالی از دستمال­های سعد بن معاذ در بهشت، بهتر از این است. آن گاه آن را نزد جعفر بن ابیطالب فرستاد که به نجاشی برگرداند[10] و در نقل دیگر قبای حریری به رسول­ خدا هدیه شد که نخست آن را پوشید و در آن نمازگزارد؛ سپس از پوشیدن آن منصرف شد و آن را بیرون آورد و فرمود: برای پرهیزکاران شایسته نیست.[11]

محل خواب حضرت نیز بسیار ساده بود. تشک پیامبر(ص) از لیف خرما بود.[12] از عایشه نقل است که روزی بانویی از انصار به خانه ما آمد و رختخواب پیامبر که یک عبای تاشده بود، دید و تشکی انباشته از پشم فرستاد، چون رسول­خدا پیش من آمد، فرمود: این چیست؟ گفتم: بانوی انصاری چون رختخواب شما را دید این را فرستاد. پیامبر فرمود: این را برگردان،ای عایشه اگر می­خواستم خداوند کوه­هایی از طلا و نقره در اختیارم قرار می­داد.[13]

باز از عایشه نقل است که می­گفت: معمولا عبایی را دو لایه پهن می­کردم؛ شبی پیامبر(ص) آمد و من آن عبا را چهار لایه کرده بودم، چون پیامبر(ص) دراز کشید، فرمود: ای عایشه امشب رختخواب من چه تغییری کرده است که چون هر شب نیست، گفتم: آن را چهار لایه کردم فرمود: به حال اول برگردان.[14]

در روایت دیگری از عبدالله بن مسعود است که می­گفت، پیامبر(ص) بر روی حصیری خوابید که روی پوست ایشان اثر و نشانه انداخته بود؛ چون بیدار شد، من شروع به دست کشیدن به محل نشان حصیر کردم و گفتم چه می­شود؛ اگر به ما اجازه فرمایی که روی این حصیر چیزی بگسترانیم تا از تاثیر آن محفوظ بمانی؟ پیامبر(ص) فرمود: مرا با دنیا چه کار است، مثل من و دنیا چون سواری است که زیر درختی سایه می­گیرد و سپس به سرعت حرکت می­کند و درخت را رها می­کند.[15]

ادامه دارد......

5. تشکرها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

مرکب پیامبر(ص)
    تواضع و فروتنی پیامبر(ص) به حدی بود که در وسایل و زندگی شخصی ایشان نمود داشت، از جمله مرکب ایشان بود، ایشان علاوه بر اسب بر شتر و قاطر نیز سوار می­شدند.[16] و گاهی نیز کسی را هم ترک خود سوار می­کرد.[17] در مواردی هم بر خر بی­ پالان سوار می شد.[18] در بعضی مواقع نیز با پای پیاده بدون دستار و کلاه راه می­رفتند.[19]

خانه پیامبر(ص)
    واقدی از عبدالله بن زید هذلی نقل کرده که می­گفته است: من خانه­ های همسران رسول­خدا را در آن موقع که به فرمان عمر بن عبدالعزیز ویران کردند، دیدم دیوار حیاط­ها از خشت خام بود و هر حیاط دارای حجره­ هایی از چوب و شاخ خرما بود که میان آنها را گل اندود کرده بودند، حتی در یک مورد که ام­ سلمه در نبود پیامبر(ص) حجره خود را با خشت خام بنا کرد؛ چون رسول­خدا برگشتند و متوجه شدند فرمودند: این چیست؟ ام ­سلمه گفت: ای رسول­خدا خواستم از دید مردم محفوظ باشم، فرمودند، ای ام­سلمه بدترین چیزی که اموال مسلمانان در آن راه خرج شود، ساختمان است.[20]
    در زمان ولید بن عبدالملک و به دستور وی حجره­ های همسران رسول­خدا ضمیمه مسجد شد، سعید بن مسیب گفت: به خدا سوگند دوست می­داشتم که آن حجره ­ها را به همان حال نگه می­داشتند، تا آنکه مردم مدینه و هر کس به آنجا می­آید، ببیند رسول­خدا در زندگی خود به چه مقدار کفایت می­کرد و موجب شود که مردم از مال اندوزی و فخرفروشی دست بردارند و به زهد روآورند.[21]

ادامه دارد....

7. تشکرها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرهیز از خوی استکبار
    یکی از نمودهای ساده­ زیستی، پرهیز از خوی استکباری است. رسول­خدا فرمود: پنج کار را ترک نمی­کنم، تا پس از آن برای امتم سنت گردد؛ روی زمین با غلامان غذا خوردن، سوار الاغ بی­ پالان شدن، بز را با دست خود دوشیدن، لباس پشمینه پوشیدن و به کودکان سلام کردن.[22]
    ایشان هنگامی که سواره بود، اجازه نمی­داد، کسی پیاده با آن حضرت حرکت کند، یا او را با خود سوار می­کرد و یا اگر فرد نمی پذیرفت، می­فرمود: جلوتر برود و در فلان مکان منتظر باشد.[23]
    با توانگر و تنگدست یکسان مصافحه می­کرد؛[24] اگر به خوردن چیزی دعوت می­شد، آن را کوچک نمی­شمرد، هر چند خرمایی پوسیده باشد.[25]
    در خوراک و پوشاک بر غلامان و کنیزانش بتری نمی­ جست.[26] دعوت هر کس را چه آزاد و چه غلام می­پذیرفت. در دورترین نقاط شهر از بیماران عیادت می­کرد.[27] در خانه به اهل خانه کمک می­کرد.[28] هنگام نشستن تکیه نمی­کرد.[29]

پیامبر(ص) فرمود: من همان طور غذا می­خورم که برده غذا می­خورد، همانطور می­نشینم که برده می­نشیند که من بنده­ ای از بندگان خدایم.[30] پیامبر(ص) حتی در سلام کردن به کودکان نیز سبقت می­گرفت. از انس بن مالک نقل است که پیامبر(ص) مرا برای انجام کاری فرستاد، گروهی از کودکان را دیدم و با ایشان نشستم که پیامبر(ص) آمد و به کودکان سلام کرد. [31]
    از ابوذر نقل است که رسول­خدا بدون امتیاز در میان اصحاب خود می­نشست­، هر گاه بیگانه­ ای وارد مجلس می­شد، ایشان را نمی­شناخت، تا این که بپرسد.[32]
    علاوه بر این که خود پیامبر(ص) خصلت ساده ­زیستی داشت، حتی از جانب خدا مامور بود به همسران خود که درخواست زندگی بهتری داشتند، وحی خداوند را اعلام کند: «یا ایها النبی قل لازواجک ان کنتن تردن الحیاة الدنیا و زینتها فتعالین امتعکن و اسرحکن سراحا جمیلا و ان کنتن تردن الله و رسوله و الدار الاخرة اعد للمحسنات منکن اجرا عظیما».[33] ای پیامبر(ص) به زنان خود بگو؛ اگر شما زندگانی و زینت دنیا را می­خواهید، بیایید تا من مهر شما را پرداخته و همه را به خوبی طلاق دهم و اگر طالب خدا و رسول و مشتاق آخرت هستید، همانا خدا به نیکوکاران از شما اجر عظیم عطا خواهد کرد.

ادامه دارد....

9. تشکرها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

ساده ­زیستی پیامبر(ص) از زبان علی(ع)
    علی(ع) پیامبر(ص) و زندگی او را این گونه توصیف می­کند: « پیامبر(ص) از دنیا چندان نخورد که دهان را پرکند و به دنیا با گوشه چشم نگریست، دو پهلویش از تمام مردم فرو رفته ­تر و شکمش از همه خالی­تر بود، دنیا را به او نشان دادند؛ اما نپذیرفت... روی زمین می­ نشست و غذا می­خورد و چون برده ساده می­ نشست، با دست خود کفش خود را وصله می­زد و جامه خود را با دست خود می­دوخت... پرده ­ای بر در خانه آویخته بود که نقش و نگار داشت، به یکی از همسران فرمود: این پرده را از چشمان من دور کن که هر گاه نگاهم به آن می افتد، به یاد دنیا و زینتهای آن می­افتم، پیامبر(ص) با دل از دنیا روی گرداند و یادش را از جان خود ریشه کن کرد...»[34]

مراتب ساده ­زیستی
    مراتب ساده­ زیستی از دو منظر مورد توجه است:
    1.ساده ­زیستی خود یکی از مراتب زهد است و برای رسیدن به زهد باید این مرحله را طی کرد. ساده­ زیستی هر چند به معنای زهد و بی ­رغبتی به دنیا نیست؛ ولی یکی از راه­های کسب آن است و ترویج فرهنگ ساده ­زیستی در جامعه به تقویت فرهنگ زهدگرایی می انجامد.[35]

2.ساده ­زیستی دارای مراتبی است که با توجه به شخصیت و شأنیت افراد متفاوت است. به طوری که لزوم ساده­ زیستی در رهبران و کارگزاران از شدت بیشتری برخوردار است و هر چه مسوولیت­ها سنگین­تر شود، ساده ­زیستی یک امر واجب می­شود.[36]
    امام علی می­فرماید: بر پیشوایان حق است تا می­توانند خود را به حال فقیرترین مردم درآورند، تا فقیر به فقرش راضی باشد.[37]

ادامه دارد.....

11. تشکرها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

پی نوشتها:
    [1] . بیهقی،سنن الکبری،بیروت،دارالفکر،ج7ص4 6؛ابن حبان،صحیح ابن حبان،موسسه الرساله،1414،ج9ص497
    [2] . طبرسی،الاحتجاج،نجف،دارالن عمان،1386ج1ص335؛سنن الکبری،ج2ص150
    [3] . ابن سعد،طبقات الکبری،بیروت،دارصادر،بی تا،ج1ص307؛سنن الکبری ،ج7ص47
    [4] . احمدبن حنبل،مسنداحمد،بیروت،دارصا در،بی تا،ج6ص97؛ابن کثیر،البدایة والنهایة،بیروت،داراحیاءال تراث العربی
    1408ج6ص58
    [5] . طبقات الکبری،ج1ص400؛ابن عساکر،تاریخ مدینه دمشق،بیروت،دارالفکر،1415،ج4 122
    [6] . طبقات الکبری،ج1ص404؛صحیح ابن حبان،ج14ص274
    [7] . شیخ حرعاملی،وسائل الشیعه،قم،موسسه آل البیت،چاپ دوم1414ج5ص54؛فضل الله؛راوندی،النوادر،قم،دا رالحدیث،ص152
    [8] . شیخ صدوق ،امالی،قم،موسسه بعثت،1417ص130؛مکارم الخلاق،ص115
    [9] . طبقات الکبری،ج1ص456؛ذهبی،میزان الاعتدال،بیروت،دارالمعرفه ،ج3ص128
    [10] . بخاری،صحیح،استانبول،دارال فکر،1401،ج7ص28؛طبقات الکبری،ج1ص457
    [11] . طبقات الکبری،ج1ص465
    [12] . همان؛تاریخ مدینه دمشق،ج4ص105
    [13] . طبقات الکبری،ج1ص465؛الحلبی،السیرة الحلبیه،بیروت،دارالمعرفه، 1400،ج3ص454
    [14] . طبقات الکبری،ج1ص467؛البدایة والنهایة،ج6ص56
    [15] . طبقات الکبری،ج1ص363؛تاریخ مدینه دمشق،ج3ص390
    [16] . طبقات الکبری،ج1ص372؛متقی هندی،کنزالعمال،بیروت،موسس ه الرسالة،1409،ج7ص98
    [17] . امالی،ص130؛مکارم الاخلاق،ص115
    [18] . ابن شهرآشوب،مناقب،نجف،مکتبة الحیدریة،1376،ج1ص127
    [19] . طبقات الکبری،ج1ص499؛ذهبی،تاریخ الاسلام،بیروت،دارالکتب العربی،1407،ج6ص31
    [20] . طبقات الکبری،ج1ص499؛مقریزی،امتاع الاسماع ،بیروت،دارالکتب العلمیه،1420،ج10ص94
    [21] . امالی،ص130،مکارم الاخلاق،ص115
    [22] . مکارم الاخلاق،ص22
    [23] . ابن ابی الحدید،شرح نهج البلاغه،داراحیاءالکتب العربی،1961،ج11ص196
    [24] . همان
    [25] . مناقب آل ابی طالب،ج1ص127
    [26] . السیرة الحلبیه،ج3ص448
    [27] . امتاع الاسماع،ج2ص189
    [28] . همان،ص190
    [29] . طبقات الکبری،ج1ص371؛امتاع الاسماع،ج7ص335
    [30] . طبقات الکبری،ج1ص394
    [31] . مکارم اخلاق،ص16
    [32] . سوره احزاب،آیه28-29
    [33] . حضرت علی«علیه السلام»،نهج البلاغه،ترجمه محمددشتی،قم،مشرقین،چاپ چهارم،1379،خطبه160ص300
    [34] . محمدی ری شهری وهمکاران،حکمت نامه پیامبراعظم،قم،دارالحدیث،13 86،ج8ص200
    [35] . مصطفی؛دلشادتهرانی،سیره نبوی«منطق عملی»،تهران،دریاچاپ دوم،1385ج1ص327
    [36] . شرح نهج البلاغه،ج11ص32
    [37] . مجلسی،بحارالانواربیروت،ال وفاءچاپ دوم،1403،ج69ص47

منبع

13. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری