جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راز جاودانگى قرآن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,194 پست
  حضور
  65 روز 23 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  راز جاودانگى قرآن
  بسم الله
  راز جاودانگى قرآن


  نيکزاد عيسى زاده
  در جست وجوى راز جاودانگى قرآن در مسير تاريخ، سخن نهايى همه پويندگان عرصه وحى و مفسران حقيقى قرآن آن است که خصوصيات خود اين کتاب آسمانى به آن ضمانت بقا بخشيده و در فراز و فرودهاى فرسايشى زمان، آن را از کهنگى نجات داده (1) ؛ گرچه عوامل ديگرى مانند اهتمام مسلمانان به حفظ قرآن نيز در اين امر بى اثر نبوده است.
  نخستين و مهم ترين نکته در بيان راز جاودانگى قرآن آن است که اين متن از خدا است نه ساخته و پرداخته عقل بشر. اين کتاب از سوى کسى است که به تمام زمان ها، مکان ها، پرسش ها و نيازهاى انسان و مخلوقات احاطه دارد و مى تواند تا قيام قيامت پاسخگوى تمام احتياجات و سؤالات بشر باشد. بهترين دليل درستى اين سخن، وجود آيات تحدى در قرآن و ناتوانى بشر در آوردن مثل آن است. در واقع اين اعجاز، از سوى خدا بودن قرآن را اثبات مى کند.
  در تبيين راز جاودانگى قرآن، خصوصيات و صفات اين کتاب آسمانى از دو منظر درونى و بيرونى قابل بررسى مى نمايد.
  صفات درونى قرآن:
  از آن جا که استخراج و بررسى تمام صفات درونى قرآن، مقوله اى مفصل است و تحقيقى ويژه مى طلبد، به ذکر چند مورد بسنده مى شود:
  1. اعجاز در بعد لفظ قرآن
  بخشى از جاودانگى قرآن مرهون زيبايى و رسايى وصف ناپذير کلماتى است که ساختمان بديع و بى سابقه اين کتاب آسمانى را به وجود آورده و تمام اديبان و سخن سرايان زبردست تاريخ را به ستايش و شگفتى واداشته است. در اين گستره مى توان به موارد زير اشاره کرد:
  الف) ژرفايى و حکمت آموزى واژگان:
  گزينش و چينش واژه ها در قرآن کريم در پرتو حکمت و دقت صورت پذيرفته است (2) ؛ مانند کلمه هاى صراط و سبل. قرآن کريم وقتى در مقام بيان تنها راه مستقيم هدايت است، کلمه صراط را به کار مى برد و هر جا سخن از راه هاى انحرافى است، از کلمه سبل استفاده مى کند؛ چرا که راه هدايت يکى است و جمع بسته نمى شود؛ در حالى که راه هاى ضلالت و گمراهى متعدد است و به صورت جمع مى آيد.
  ب) نوگرايى سبک، خوش آوايى ترکيب:
  سبک قرآن نثر متعارف و نيز نظم و شعر نيست؛ ولى ويژگى هاى مثبت هر دو را دارد و هر آيه اى از موضوعات مختلف سخن مى گويد. اين سبک تازگى و طراوتى ويژه و انحصارى پديد مى آورد؛ (3) همانند «و الطور × و کتاب مسطور × فى رق منشور × و البيت المعمور × و السقف المرفوع × و البحر المسجور» . (4)
  ج) لطافت گرايى خردمندانه و اخلاقى در بيان واقعيت ها:
  اين نص گرانسنگ در شرح و تبيين حقيقت از بالاترين قواعد زيباسازى کلام و مفاهمه بهره مى برد. قرآن کريم از زيباترين و گيراترين تشبيهات، کنايات، استعارات و تمثيل ها آکنده است؛ اما در عين حال همواره معيارهاى اساسى حقيقت گويى، خردمحورى، ارزش هاى انسانى و اخلاقى را نيز رعايت مى کند؛ مانند آيه «هن لباس لکم و انتم لباس لهن » (5) که در آن هر يک از زوجين به لباس تشبيه شده اند. لباس باعث زينب و زيبايى، حيا و عفت، صيانت از تعرض و دستبرد بيگانگان است. (6)

  د) بيان مطالب و مسائل مختلف در قالب الفاظ کوتاه و موجز:
  نظير بيان هدايت تکوينى به سوى خوبى ها و مساله حب و بغض در راه خدا که اساس ايمان است، در کوتاه ترين عبارت: «و لکن الله حبب اليکم الايمان و زينه فى قلوبکم و کره اليکم الکفر و الفسوق و العصيان » (7)
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,194 پست
  حضور
  65 روز 23 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  2. اعجاز در بعد محتوايى قرآن

  بى شک آنچه در کنار اعجاز لفظى قرآن، در جاودانگى قرآن نقش مهم تر دارد، اعجاز در قلمرو محتوا است که شناخت آن به تفکر و تامل بيش تر نيازمند است. در اين گستره، مى توان به موارد مهم زير اشاره کرد.
  الف) هماهنگى با فطرت و سرشت مشترک انسان ها
  برخوردارى انسان ها از سرشت طبيعى غرايز همگون آنها را در انگيزه حرکات و تحرکات و نيازمندى هاى مختلف روانى و جسمانى متحد ساخته است. قرآن کريم در اين باره مى فرمايد: «فطرت الله التى فطر الناس عليها (8) ؛ سرشت خداوندى که مردم را بر آن سرشت خلق کرد» ، و «خلقکم من نفس واحدة (9) ؛ خداوند شما را از نفس واحد آفريد» .
  از ويژگى هاى اساسى قرآن که آن را از تمام نوشته هاى ديگر ممتاز ساخته، هماهنگى آن با سرشت الاهى انسان و پاسخگويى به احتياجات و سؤالات او در تمام اعصار و مکان ها است.
  ب) واقع گرايى و اعتدال
  هنر قرآن در اين است که با نگرش واقع بينانه به حقيقت وجود انسان و سرنوشت وى، اهداف زندگى او را در يک طبقه بندى منظم مقدماتى، متوسط، عالى و نهايى سامان و انتظام مى بخشد تا تمام استعدادهاى ذاتى اش پرورش يابد و خاستگاه هاى وجودى اش به شيوه اى معتدل و هماهنگ ارضا گردد. (10)
  ج) پيراستگى از اختلاف و تناقض
  از ضرورت هاى عالم ماده و طبيعت، تحول و تکامل است. همه موجودات اين عالم وجود تدريجى دارند و در ذات خويش همواره از ضعف به قوت و از نقص به کمال مى گرايند. انسان نيز در افکار و آثار خويش پيوسته در حال تحول و تکامل است. کتاب آسمانى قرآن با آن که در طول 23 سال، در احوالات و شرايط مختلف (سفر و حضر، مکه و مدينه، جنگ و صلح و سختى و آساني) براى بيان معارف الاهى و تعليم اخلاق پسنديده و بيان قوانين دينى نازل شده، در اجزا و آيات آن کم ترين اختلاف و تناقضى مشاهده نمى شود. (11) و اين ويژگى منحصر به فرد، به قرآن جاودانگى بخشيده و در بقاى ابدى آن نقشى مهم ايفا مى کند.
  د) بيان مستحکم ترين راه هدايت
  ان هذا القرآن يهدى للتى هى اقوم؛ (12) به درستى که اين قرآن به محکم ترين و صحيح ترين راه هدايت مى کند.»
  قرآن و دين اسلام انسان را به راه خير و سعادت دنيا و آخرتش را تامين کند؛ فرا مى خواند. (13) ارائه مستحکم ترين و صحيح ترين راه هدايت و سعادت موجب جاودانگى قرآن گشته است.
  ه) معيار تشخيص حق و باطل بودن
  «تبارک الذى نزل الفرقان على عبده ليکون للعالمين نذيرا؛ (14) پر برکت است خداونديکه فرقان [جدا سازنده حق از باطل] را بر بنده خود نازل کرد تا بيم دهنده اى براى جهانيان باشد» .
  «مبين و فرقان » دو وصفى است که اوج عظمت قرآن را تا ابد براى عالميان بيان مى کند و به عنوان بارقه اى از رحمت و برکت الاهى در قرآن عظيم تجلى کرده است. و از فيض وجود اين کتاب حقيقت و واقعيت چهره دروغين و حق نماى باطل در هر زمانى، به ويژه دوران پيچيده معاصر، آشکار مى گردد. (15)
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,194 پست
  حضور
  65 روز 23 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  صفات بيرونى قرآن

  آنچه در کشف راز جاودانگى قرآن قابل تامل است وجود صفات و ويژگى هايى است که با مطالعه و نگاهى از بيرون به قرآن آشکار مى گردد. در ميان اين صفات دو وصف، قابل عنايت است.
  1. معجزه فکري
  بر خلاف ساير معجزات انبيا که از سنخ معجزات محسوس و ملموس بوده، در روزگار حضور خود آن پيامبران رخ داده و اينک اثرى از آن ها باقى نمانده است، قرآن (معجزه اصلى پيامبر) معجزه اى عقلى - فرهنگى است که بر حضور پيامبر مشروط نيست و در هميشه تاريخ جاودان و معرف خويش است. (16) چون قرآن معجزه اى انديشه اى و عقلانى است، براى ابد - تا زمانى که فکر باقى است - جاودانه مى ماند.
  2. خاتميت قرآن
  «ما کان محمد ابا احد من رجالکم و لکن رسول الله و خاتم النبيين (17) ؛ حضرت محمد (ص) پدر هيچ يک از شما نيست و لکن رسول خداوند و خاتم پيغمبران است » .
  پيامبر اکرم (ص) واپسين پيامبر و رسول الهى در زمين است و شريعت وى کامل ترين دين آسمانى شمرده مى شود. از اين رو، بايد معجزه اى ارائه دهد که تا ابد حقانيت رسالت و کمال دينش را اثبات کند و با بيان قوانين و احکام جاودانه، انسان ها را به سعادت فردى و اجتماعى رهنمون گردد. امام صادق (ع)، در پاسخ کسى که از سبب تازگى قرآن در هر تلاوت پرسيده بود، فرمود: «لان الله تبارک و تعالى لم يجعله لزمان دون زمان و لا لناس دون ناس فهو فى کل زمان جديد و عند کل قوم غض الى يوم القيامة (18) ؛ زيرا خداوند تبارک و تعالى قرآن را براى زمان خاص و مردم خاصى قرار نداده است. از اين رو، در هر زمانى جديد و براى هر قومى تازه و دلپذير است تا روز قيامت.»
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. تشکر


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,194 پست
  حضور
  65 روز 23 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  پى نوشت ها:

  1. التفسير والمفسرون فى ثوبه القشيب، محمد هادى معرفت، ج 2، ص 101.

  2 و 3. علوم قرآن، محمد باقر سعيدى روشن، ص 105 و 106.

  4. طور (52): 106.

  5. بقره (2): 187.

  6. علوم قرآن، سعيدى روشن، ص 107، 109.

  7. التفسير و المفسرون....، محمد هادى معرفت.

  8. روم (30): 30.

  9. نساء (4): 1.

  10. علوم قرآن، سعيدى روشن، ص 122.

  11. الميزان، ج 1، ص 66.

  12. اسراء (17): 9.

  13. الميزان، ج 13، ص 47 .

  14. فرقان (25): 1.

  15. الميزان، ج 15، ص 174.

  16. علوم قرآن، سعيدى روشن، ص 78 و 79.

  17. احزاب (33): 40.

  18. ميزان الحکمه، رى شهرى، ج 8، ص 70.

  منبع :پرسمان ، آبان 1381، شماره 2


  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود