صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محتوای سوره های قرآن

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  محتوای سوره های قرآن
  محتواي سوره بقره

  اين سوره كه طولاني ترين سوره هاي قرآن مجيد است مسلما يكجا نازل نشده، بلكه در فواصل مختلف، و به مناسبتهاي نيازهاي گوناگون جامعه اسلامي، در مدينه نازل گرديده است.
  ولي با اين حال جامعيت آن از نظر اصول اعتقادي اسلام و بسياري از مسائل عملي (عبادي اجتماعي، سياسي و اقتصادي) قابل انكار نيست.
  چه اينكه در اين سوره:
  1 - بحثهائي پيرامون توحيد و شناسائي خدا مخصوصا از طريق مطالعه اسرار آفرينش آمده است.
  2 - بحثهائي در زمينه معاد و زندگي پس از مرگ، مخصوصا مثالهاي حسي آن مانند داستان ابراهيم و زنده شدن مرغها و داستان عزيز.
  3 - بحثهائي در زمينه اعجاز قرآن و اهميت اين كتاب آسماني.
  4 - بحثهائي بسيار مفصل و طولاني درباره يهود و منافقان و موضعگيريهاي خاص آنها در برابر اسلام و قرآن، و انواع كارشكنيهاي آنان در اين رابطه.
  5 - بحثهائي در زمينه تاريخ پيامبران بزرگ مخصوصا ابراهيم (عليه السلام) و موسي (عليه السلام).
  6 - بحثهائي در زمينه احكام مختلف اسلامي از جمله نماز، روزه، جهاد در راه خدا، حج و تغيير قبله، ازدواج و طلاق، احكام تجارت و دين، و قسمت مهمي از احكام ربا و مخصوصا بحثهاي فراواني در زمينه انفاق در راه خدا، و همچنين مساءله قصاص و تحريم قسمتي از گوشتهاي حرام و قمار و شراب و بخشي از احكام وصيت و مانند آن.


 2. تشکر


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتواي سوره آل عمران

  به گفته بعضي از مفسران مشهور، به نظر مي رسد كه اين سوره در خلال سالهاي جنگ بدر و جنگ احد (سالهاي دوم و سوم هجرت) نازل شده است و بخشي از طوفاني ترين دورانهاي زندگي مسلمين را در صدر اسلام منعكس مي كند.
  روي هم رفته محورهاي اصلي بحثهاي اين سوره، محورهاي زير است:
  1 - بخش مهمي از آن از توحيد و صفات خداوند و معاد و معارف اسلامي بحث مي كند.
  2 - بخش ديگري پيرامون جهاد و دستورات مهم و ظريفي در اين زمينه و همچنين درسهاي عبرتي كه در دو غزوه مهم اسلامي (بدر و احد) بود سخن مي گويد، و همچنين شرح امدادهاي الهي نسبت به مؤ منان و حيات جاويدان شهيدان راه خدا.
  3 - در قسمتي از اين سوره، به يك سلسله احكام اسلامي در زمينه لزوم وحدت صفوف مسلمين و خانه كعبه و فريضه حج و امر به معروف و نهي از منكر و تولي و تبري (دوستي با دوستان حق و دشمني با دشمنان حق) و مساله امانت، و انفاق در راه خدا و ترك دروغ و مقاومت و پايمردي در مقابل دشمن و صبر و شكيبائي در مقابل مشكلات و آزمايشهاي مختلف الهي و ذكر خداوند در هر حال، اشارات پر معنايي شده است.
  4 - براي تكميل اين بحثها، بخشي از تاريخ انبياء از جمله: آدم و نوح و ابراهيم و موسي و عيسي و ساير انبياء (عليهمالسلام) و داستان مريم و مقامات اين زن بزرگ و توطئه هاي پيروان متمرد حضرت موسي (عليه السلام) و مسيح (عليه السلام) در برابر اسلام، نيز ذكر شده است.
  مطالب اين سوره چنان به هم مربوط و هماهنگ است كه گوئي همه آنها يك جا نازل شده است. 4. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتويات سوره نساء

  همانطور كه گفتيم اين سوره در مدينه نازل شده، يعني به هنگامي كه پيامبر صلي اللّه عليه و آله دست در كار تاءسيس حكومت اسلامي و ايجاد يك جامعه سالم انساني بود، به همين دليل بسياري از قوانيني كه در سالم سازي جامعه مؤ ثر است در اين سوره نازل شده است.
  از طرفي چون افرادي كه تار و پود اين جامعه نو پا را تشكيل مي دادند، افراد بت پرست ديروز با آن همه آلودگيهاي دوران جاهليت بوده اند، لذا بايد قبل از هر چيز رسوبات گذشته را از مغز و روح آنها بيرون ساخت و به جاي آن قوانين و برنامه هايي كه براي نوسازي يك جامعه فرسوده لازم است قرار داد.
  بطور كلي بحثهاي مختلفي كه در اين سوره مي خوانيم عبارتند از:
  1 - دعوت به ايمان و عدالت و قطع رابطه دوستانه با دشمنان سرسخت.
  2 - قسمتي از سرگذشت پيشينيان براي آشنايي هر چه بيشتر به سرنوشت جامعه هاي ناسالم.
  3 - حمايت از كساني كه نيازمند به كمك هستند، مانند يتيمان، و دستورهاي لازم براي نگاهداري و مراقبت از حقوق آنها.
  4 - قانون ارث بر اساس يك روش طبيعي و عادلانه در برابر شكل بسيار زننده اي كه در آن زمان داشت و به بهانه هاي مختلفي افراد ضعيف را محروم مي ساختند.
  5 - قوانين مربوط به ازدواج و برنامه هايي براي حفظ عفت عمومي.
  6 - قوانين كلي براي حفظ اموال عمومي.
  7 - كنترل و نگهداري و بهسازي نخستين واحد اجتماع يعني محيط خانواده.
  8 - حقوق و وظايف متقابل افراد جامعه در برابر يكديگر.
  9 - معرفي دشمنان جامعه اسلامي و بيدار باش به مسلمانان در برابر آنها.
  10 - حكومت اسلامي و لزوم اطاعت از رهبر چنين حكومتي.
  11 - تشويق مسلمانان به مبارزه با دشمنان شناخته شده.
  12 - معرفي دشمناني كه احيانا فعاليتهاي زيرزميني داشتند.
  13 - اهميت هجرت و لزوم آن به هنگام روبرو شدن با يك جامعه فاسد و غير قابل نفوذ.
  14 - مجددا بحثهايي درباره ارث و لزوم تقسيم ثروتهاي متراكم شده در ميان وارثان. 5. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتويات سوره مائده

  محتويات اين سوره اين سوره از سوره هاي مدني است و 120 آيه دارد و گفته اند پس از سوره فتح نازل شده است، و طبق روايتي تمام اين سوره در حجة الوداع و بين مكه و مدينه نازل شده است.
  اين سوره محتوي يك سلسله از معارف و عقائد اسلامي و يك سلسله از احكام و وظائف ديني است.
  در قسمت اول به مساله ولايت و رهبري بعد از پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) و مساله تثليث مسيحيان و قسمتهائي از مسائل مربوط بقيامت و رستاخيز و بازخواست از انبياء در مورد امتهايشان اشاره شده است.
  و در قسمت دوم، مساله وفاي به پيمانها، عدالت اجتماعي، شهادت به عدل و تحريم قتل نفس (و به تناسب آن داستان فرزندان آدم و قتل هابيل بوسيله قابيل) و همچنين توضيح قسمتهائي از غذاهاي حلال و حرام و قسمتي از احكام وضو و تيمم آمده است.
  و نامگذاري آن به سوره مائده بخاطر اين است كه داستان نزول مائده براي ياران مسيح - در آيه 114 - اين سوره ذكر شده است. 6. #5
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتواي سوره حج

  در هفتاد و پنج آيه اي كه در سوره انفال وجود دارد مباحث بسيار مهمي مطرح شده است:
  نخست اشاره به بخش مهمي از مسائل مالي اسلام از جمله انفال و غنائم كه پشتوانه مهمي براي بيت المال محسوب مي گردد، شده است.
  سپس مباحث ديگري مانند:
  صفات و امتيازات مؤ منان واقعي، و داستان جنگ بدر، يعني نخستين برخورد مسلحانه مسلمانان با دشمنان، و حوادث عجيب و عبرت انگيزي كه در اين جنگ واقع شد.
  قسمت قابل ملاحظه اي از احكام جهاد و وظائف مسلمانان در برابر حملات پيگير دشمن.
  جريان پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) و داستان آن شب تاريخي هجرت (ليلة المبيت).
  وضع مشركان و خرافات آنها قبل از اسلام.
  چگونگي ضعف و ناتواني مسلمانان در آغاز كار و سپس تقويت آنها در پرتو اسلام.
  حكم خمس و چگونگي تقسيم آن.
  لزوم آمادگي رزمي و سياسي و اجتماعي براي جهاد در هر زمان و مكان.
  برتري نيروهاي معنوي مسلمانان بر دشمن علي رغم كمبود ظاهري نفرات آنها.
  حكم اسيران جنگي و طرز رفتار با آنها.
  هجرت كنندگان و آنها كه هجرت نكرده اند.
  مبارزه و در گيري با منافقان و راه شناخت آنها و بالاخره يك سلسله مسائل اخلاقي و اجتماعي سازنده ديگر.
  به همين دليل جاي تعجب نيست كه در پارهاي از روايات كه در فضيلت تلاوت اين سوره وارد شده، مانند روايتي كه از امام صادق (عليه السلام) به ما رسيده مي خوانيم كه فرمود:
  من قرء الانفال و برائة في كل شهر لم يدخله نفاق ابدا و كان من شيعة امير المؤ منين (عليه السلام) حقا و ياكل يوم القيامة من موائد الجنة معهم حتي يفرغ الناس من الحساب.
  كسي كه سوره انفال و برائت را در هر ماه بخواند، هرگز روح نفاق در وجود او وارد نخواهد شد و از پيروان حقيقي امير مؤ منان علي (عليه السلام) خواهد بود و در روز رستاخيز از مائدههاي بهشتي با آنها بهره مي گيرد، تا مردم از حساب خويش فارغ شوند.
  زيرا همانطور كه سابقا هم اشاره شد فضائل سوره هاي قرآن و پاداشهاي بزرگي كه به تلاوت كنندگان وعده داده شده تنها در پرتو خواندن الفاظ آن به دست نمي آيد بلكه خواندن مقدمهاي است براي انديشه، و انديشه وسيلهاي است براي فهم، و فهم مقدمهاي است براي عمل، و از آنجا كه در سوره انفال و برائت صفات منافقان و همچنين مؤ منان راستين تشريح شده آنها كه آن را بخوانند و در زندگي خود پياده كنند هيچگاه گرفتار روح نفاق نخواهند شد و همچنين از آنجا كه در اين دو سوره به صفات مجاهدان راستين و گوشهاي از فداكاريهاي سرور مجاهدان علي (عليه السلام) اشاره شده آنها كه محتويات اين دو سوره را درك و اجرا نمايند از شيعيان راستين امير مؤ منان (عليه السلام) خواهند بود. 7. #6
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتواي سوره توبه

  از آنجا كه اين سوره به هنگام اوج گرفتن در جزيره عرب و پس از در هم شكسته شدن آخرين مقاومت مشركان نازل گرديده، محتواي آن داراي اهميت ويژه و فرازهاي حساسي است.
  قسمت مهمي از آن پيرامون باقيمانده مشركان و بت پرستان و قطع رابطه با آنها، و الغاء پيمانهائي است كه با مسلمانان داشتند (بخاطر نقض مكرر اين پيمانها از طرف آنان) تا بقاياي بت پرستي براي هميشه از محيط اسلام بر چيده شود.
  و از آنجا كه با گسترش اسلام و در هم شكسته شدن صفوف دشمنان عده اي تغيير چهره داده، خود را در صفوف مسلمانان جاي دادند، تا در فرصت مناسب به اسلام ضربه كاري زنند، قسمت مهم ديگري از اين سوره از منافقان و سرنوشت آنان سخن مي گويد، و به مسلمانان شديدا هشدار مي دهد و نشانه هاي منافقان را بر مي شمرد.
  بخش ديگري از اين سوره پيرامون اهميت جهاد در راه خدا است، زيرا در اين موقع حساس غفلت از اين موضوع حياتي باعث ضعف و عقب نشيني و يا شكست مسلمانان مي شد.
  بخش مهم ديگري از اين سوره به عنوان تكميل بحثهاي گذشته از انحراف اهل كتاب (يهود و نصاري) از حقيقت توحيد، و انحراف دانشمندانشان از وظيفه رهبري و روشنگري سخن مي گويد.
  و نيز در آيات ديگري به تناسب بحثهاي مربوط به جهاد، مسلمانان را به اتحاد و فشردگي صفوف دعوت مي كند و متخلفين يعني افراد سست و تنبلي كه به بهانه هاي مختلف شانه از زير بار وظيفه جهاد تهي مي كردند شديدا سرزنش و ملامت و به عكس از مهاجرين نخستين و ساير مؤ منان راستين مدح و ستايش
  مي كند.
  و از آنجا كه جامعه گسترده اسلامي در آن روز نيازهاي مختلفي پيدا كرده بود، كه مي بايست بر طرف گردد، به همين مناسبت بحثي از زكات، و پرهيز از تراكم و كنز ثروت، و لزوم تحصيل علم، و وجوب تعليم افراد نادان را ياد آور مي شود.
  علاوه بر مباحث فوق، مباحث ديگري مانند داستان هجرت پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم)، مساءله ماههاي حرام كه جنگ در آن ممنوع است، موضوع گرفتن جزيه از اقليتها و امثال آن به تناسب مطرح گرديده است 8. #7
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتواي سوره يونس

  محتوي و فضيلت اين سوره
  اين سوره كه از سوره هاي مكي است، و به گفته بعضي از مفسران بعد از سوره اسراء و قبل از سوره هود نازل شده است همانند بسياري از سوره هاي مكي روي چند مساءله اصولي و زير بنائي تكيه مي كند، كه از همه مهمتر مساءله ((مبدء)) و ((معاد)) است.
  منتها نخست از مساءله وحي و مقام پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) سخن مي گويد، سپس به نشانه هائي از عظمت آفرينش كه نشانه عظمت خدا است مي پردازد، بعد، مردم را به ناپايداري زندگي مادي دنيا و لزوم توجه به سراي آخرت و آمادگي براي آن از طريق ايمان و عمل صالح متوجه مي سازد.
  و به تناسب همين مسائل قسمتهاي مختلفي از زندگي پيامبران بزرگ از جمله نوح و موسي و يونس (عليهماالسلام) را بازگو مي كند و به همين مناسبت نام سوره يونس بر آن گذارده شده است.
  و باز براي تاءييد مباحث فوق، سخن از لجاجت و سرسختي بت پرستان به ميان مي آورد، و حضور و شهود خدا را در همه جا براي آنها ترسيم مي كند، و مخصوصا براي اثبات اين مساءله از اعماق فطرت آنان كه به هنگام مشكلات آشكار مي شود و به ياد خداي واحد يكتا مي افتند، كمك مي گيرد.
  و بالاخره براي تكميل بحثهاي فوق در هر مورد مناسبي از بشارت و انذار، بشارت به نعمتهاي بي پايان الهي براي صالحان و انذار و بيم دادن طاغيان و گردنكشان، استفاده مي كند.
  لذا در روايتي از امام صادق (عليهالسلام) مي خوانيم كه فرمود: ((من قرء سورة يونس في كل شهرين او ثلاثة لم يخف عليه ان يكون من الجاهلين و كان يوم القيامة من المقربين)): ((كسي كه سوره يونس را در هر دو يا سه ماه بخواند بيم آن نمي رود كه از جاهلان و بي خبران باشد، و روز قيامت از مقربان خواهد بود)).
  اين به خاطر آن است آيات هشدار دهنده و بيدار كننده در اين سوره فراوان است، و اگر با دقت و تاءمل خوانده شود، تاريكي جهل را از روح آدمي بر طرف مي كند، و اثر آن حد اقل چند ماهي در وجود او خواهد بود، و هرگاه علاوه بر درك و فهم محتواي سوره، به آن نيز عمل كند، به طور يقين روز رستاخيز در زمره مقربان قرار خواهد گرفت.
  شايد نياز به يادآوري نداشته باشد كه فضائل سوره ها همانگونه كه سابقا هم گفته ايم، تنها با تلاوت آيات، بدون درك معني، و بدون عمل به محتواي آن فراهم نمي گردد، زيرا تلاوت، مقدمه فهم است، و فهم مقدمه عمل!. 9. #8
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتواي سوره هود

  مشهور در ميان مفسران اين است كه تمام اين سوره در مكه نازل شده، و طبق نقل تاريخ القرآن، چهل و نهمين سوره اي است كه بر پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) نازل گرديد. و نيز طبق تصريح بعضي از مفسران نزول اين سوره در اواخر سالهائي بود كه پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) در مكه به سر مي برد يعني بعد از مرگ ابو طالب و خديجه و طبعا در يكي از سخت ترين دورانهاي زندگاني پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) كه فشار دشمن و تبليغات خشن و زهرآگينش بيش از هر زمان ديگر احساس مي شد.
  به همين جهت در آغاز اين سوره، تعبيراتي كه جنبه دلداري و تسلي نسبت به پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) و مؤ منان دارد ديده مي شود.
  قسمت عمده آيات سوره را سر گذشت پيامبران پيشين مخصوصا نوح كه با وجود نفرات كم بر دشمنان بسيار پيروز شدند تشكيل مي دهد.
  ذكر اين سر گذشتها هم وسيله آرامش خاطر براي پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) و مؤ منان در برابر آن انبوه دشمنان بوده، و هم درس عبرتي براي مخالفان نيرومندشان.
  و به هر حال آيات اين سوره، همانند ساير سوره هاي مكي، اصول معارف اسلام مخصوصا مبارزه با شرك و بت پرستي و توجيه به معاد و جهان پس از مرگ و صدق دعوت پيامبر را تشريح مي كند، و در لابلاي مباحث تهديدهاي شديدي نسبت به دشمنان، و دستورهاي مؤ كدي در زمينه استقامت به مؤ منان، ديده مي شود.
  در اين سوره علاوه بر حالات نوح پيامبر و مبارزات شديدش كه مشروحا آمده است به سر گذشت هود و صالح و ابراهيم و لوط و موسي و مبارزات دامنه دارشان بر ضد شرك و كفر و انحراف و ستمگري اشاره شده.
  اين سوره مرا پير كرد.
  آيات اين سوره به روشني اين امر را اثبات مي كند كه مسلمانان هرگز نبايد به خاطر كثرت دشمنان و حملات شديد آنان ميدان را خالي كنند، بلكه بايد هر روز بر استقامت خويش بيفزايند.
  به همين دليل در حديث معروفي مي خوانيم كه پيغمبر اكرم (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) فرمود شيبتني سورة هود: سوره هود مرا پير كرد!
  و يا اينكه هنگامي كه يارانش عرضه داشتند آثار پيري زودرس در چهره شما اي رسولخدا نمايان شده، فرمود: شيبتني هود و الواقعة: سوره هود و واقعه مرا پير كرد!
  و در بعضي از روايات سوره مرسلات و عم يتسائلون و تكوير و غير آن نيز اضافه شده است.
  و از ابن عباس در تفسير اين حديث چنين نقل شده كه ما نزل علي رسول الله (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) آية كان اشد عليه و لا اشق من آية فاستقم كما امرت و من تاب معك: هيچ آيه اي بر پيغمبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) شديدتر و دشوارتر از آيه استقم كما امرت و من تاب معك... (استقامت كن آنچنان كه دستور يافته اي و همچنين كساني كه با تو هستند) نبود.
  بعضي از مفسران نقل كرده اند كه يكي از دانشمندان پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) را در خواب ديد، و از حضرتش سؤ ال كرد، اينكه از شما نقل شده سوره هود مرا پير كرد آيا علتش بيان سر گذشت امتهاي پيشين و هلاك آنها است فرمود: نه، علتش آيه فاستقم كما امرت... بود.
  به هر حال اين سوره علاوه بر اين آيه، آيات تكان دهنده اي مربوط به قيامت و بازپرسي در آن دادگاه عدل الهي و آياتي پيرامون مجازات اقوام پيشين و دستوراتي درباره مبارزه با فساد دارد كه همگي مسئوليت آفرين است و جاي تعجب نيست كه انديشه در اين مسئوليتها آدمي را پير كند.
  نكته ديگري كه در اينجا بايد به آن توجه داشت اين است كه بسياري از آيات اين سوره تاكيدي است بر مطالبي كه در سوره قبل يعني سوره يونس آمده است، و آغازش مخصوصا درست شبيه همان آغاز، و برداشتن نيز در بسياري از موارد تاكيد بر همان مسائل است. 10. #9
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتواي سوره رعد

  همانگونه كه قبلا هم گفتهايم، سوره هاي مكي چون در آغاز دعوت پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) و به هنگام درگيري شديد با مشركان نازل شده است غالبا پيرامون مسائل عقيدتي مخصوصا دعوت به توحيد و مبارزه با شرك و اثبات معاد سخن مي گويد، در حالي كه سوره هاي مدني كه پس از گسترش اسلام و تشكيل حكومت اسلامي نازل گرديد، پيرامون احكام و مسائل مربوط به نظامات اجتماعي، طبق نيازمنديهاي جامعه بحث مي كند.
  سوره مورد بحث (سوره رعد) كه از سوره هاي مكي است نيز همين برنامه را تعقيب كرده است و پس از اشاره به حقانيت و عظمت قرآن، به بيان آيات توحيد و اسرار آفرينش كه نشانه هاي ذات پاك خدا هستند مي پردازد.
  گاهي از برافراشتن آسمانهاي بيستون، سخن مي گويد و زماني از تسخير خورشيد و ماه به فرمان خدا.
  گاه از گسترش زمين و آفرينش كوهها و نهرها و درختان و ميوه ها، و زماني از پرده هاي آرام بخش شب كه روز را مي پوشاند.
  گاه دست مردم را مي گيرد و به ميان باغهاي انگور و نخلستان و لابلاي زراعتها مي برد، و شگفتي هاي آنها را بر مي شمرد.
  سپس به بحث معاد و زندگي نوين انسان و دادگاه عدل پروردگار مي پردازد. و اين مجموعه معرفي مبدء و معاد را، با بيان مسئوليتهاي مردم و وظائفشان و اينكه هر گونه تغيير و دگرگوني در سرنوشت آنها، بايد از ناحيه خود آنان شروع شود تكميل مي كند.
  دگر بار به مساله توحيد باز مي گردد، و از تسبيح رعد و وحشت آدميان از برق و صاعقه، بحث مي كند، و زماني از سجده آسمانيان و زمينيها در برابر عظمت پروردگار.
  سپس براي اينكه چشم و گوشها را بگشايد و انديشه ها را بيدار كند، و بي خاصيت بودن بتهاي ساخته و پرداخته دست بشر را روشن سازد، آنها را دعوت به انديشه و تفكر مي كند و براي شناخت حق و باطل، مثال ميزند، مثالهائي زنده و محسوس، و براي همه قابل درك.
  و از آنجا كه ثمره نهائي ايمان به توحيد و معاد، همان برنامه هاي سازنده عملي است به دنبال اين بحثها، مردم را به وفاي به عهد وصله رحم و صبر و استقامت و انفاق در پنهان و آشكار و ترك انتقام جوئي دعوت مي كند.
  دگر بار به آنها نشان مي دهد كه زندگي دنيا ناپدار است، و آرامش و اطمينان جز در سايه ايمان به خدا حاصل نمي شود.
  و سرانجام دست مردم را مي گيرد و به اعماق تاريخ مي كشاند و سرگذشت دردناك اقوام ياغي و سركش ‍ گذشته و آنهائي كه حق را پوشاندند يا مردم را از حق باز داشتند بطور مشخص نشان مي دهد، و با تهديد كردن كفار با تعبيراتي تكان دهنده سوره را پايان مي بخشد.
  بنابراين سوره رعد، از عقايد و ايمان، شروع مي شود و به اعمال و برنامه هاي انسان سازي پايان مي يابد. 11. #10
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  محتواي سوره ابراهيم

  چنانكه از نام سوره پيدا است، قسمتي از آن در باره قهرمان توحيد ابراهيم بت شكن (بخش نيايشهاي او) نازل گرديده است.
  بخش ديگري از اين سوره اشاره به تاريخ انبياي پيشين همچون نوح، موسي، و قوم عاد و ثمود، و درسهاي عبرتي كه در آنها نهفته است مي باشد.
  مجموعه اينها بحثهاي فراواني را كه در اين سوره در زمينه موعظه و اندرز و بشارت و انذار نازل گرديده تكميل مي نمايد.
  و همانگونه كه در غالب سوره هاي مكي مي خوانيم قسمت قابل ملاحظه اي نيز بحث از ((مبدء)) و ((معاد)) است، كه با راسخ شدن ايمان به آنها در قلب انسان، روح و جان و سپس گفتار و كردار او، نور و روشنائي ديگري پيدا مي كند و در مسير حق و الله قرار مي گيرد.
  خلاصه اين سوره مجموعهاي است از بيان اعتقادات و اندرزها و موعظه ها و سرگذشتهاي عبرت انگيز اقوام پيشين و بيان هدف رسالت پيامبران و نزول كتب آسماني.صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود