جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جهت‌دهی به فعاليت‌های قرآنی نيازمند تشكيل اتاق فكر است

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  جهت‌دهی به فعاليت‌های قرآنی نيازمند تشكيل اتاق فكر است
  جهت‌دهی به فعاليت‌های قرآنی نيازمند تشكيل اتاق فكر است
  گروه فعاليت‌های قرآنی: رئيس مجتمع آموزش عالی جامعةالمصطفی‌(ص) مشهد گفت: تشكيل اتاق فكری متشكل از تصميم‌گيران رسانه‌ای، برنامه‌ريزان، نخبگان و بزرگان قرآنی برای جهت‌دهی مناسب‌‌تر به فعاليت‌های قرآنی ضروری است.
  حجت‌الاسلام محمدحسين مهدوی‌مهر، رئيس مجتمع آموزش عالی جامعةالمصطفی‌(ص) العالمية مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، اظهار كرد: تشكيل اتاق فكری متشكل از تصميم‌گيران رسانه‌ای، برنامه‌ريزان بودجه‌ای كشور، نخبگان و بزرگان قرآنی كه حرفی برای گرفتن در اين زمينه دارند، برای جهت‌دهی مناسب‌‌تر به فعاليت‌های قرآنی لازم و ضروری است؛ لذا برگزاری و طراحی مسابقات بر اساس يك اتاق فكری كه هدف آن برای مردم مشخص است، سبب بالا رفتن پايه اطلاعات قرآنی جامعه می‌شود.
  مهدوی‌مهر ابراز كرد: به دستور نبی‌مكرم اسلام(ص) بايد توجه و اهميت ويژه‌ای به قرآن كريم و سنت ايشان در كنار يكديگر بشود.
  رئيس مجتمع آموزش عالی جامعةالمصطفی‌(ص) مشهد با اشاره به وجود مضجع شريف امام رضا(ع) در شهر مشهد ادامه داد: از آن جهت كه ائمه معصومين(ع) قرآن ناطق هستند و ميليون‌ها زائر در طول سال در اين شهر حضور می‌يابند، پرداختن به فعاليت‌های قرآنی با محوريت اين شهر مذهبی، ماندگاری بسياری در اذهان ايجاد می‌كند.
  مهدوی‌مهر با اشاره به اهميت پرداختن به قرآن از حيث تلاوت كه زيبايی‌های خاص خود را داراست و حفظ كه آثار بی‌شماری را به دنبال دارد، ابراز كرد: همچنين فهم قرآن از اين جهت كه دروازه ورود عمل به آن و جاری شدن اين برنامه الهی در زندگی انسان‌ها است، برگزاری مسابقات قرآن در كنار حرم رضوی به معنای ورود عملی آموزه‌های قرآن در اين شهر ولايی است.
  عضو هيئت علمی جامعةالمصطفی‌(ص) مشهد با اشاره به اينكه برگزاری مسابقات قرآن در مشهد مقدس يعنی، قرار گرفتن قر‌آن و عترت در كنار يكديگر، عنوان كرد: اين امر حرف‌های ياوه گويانی چون وهابيت كه معتقدند مردم ما تنها به اهل بيت(ع) توجه كرده و به قرآن نمی‌پردازند، را خنثی می‌كند.
  وی با بيان توانمندی‌های ديگر آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، فوق برنامه و قرآنی موجود در اين شهر جهت برگزاری مسابقات قرآن، ‌تصريح كرد: مشهد دومين دانشگاه و حوزه علميه بزرگ كشور را در خود جای داده است، بنابراين قرار گرفتن اين دو مركز آموزشی ـ علمی در كنار يكديگر ظرفيت و توقعی را برای اين شهر ايجاد می‌كند كه سبب بهره‌مندی همه نسل‌ها و اقشار از مباحث فرهنگی، به‌ويژه فعاليت‌های قرآنی در اين شهر می‌شود.
  رئيس مجتمع آموزش عالی جامعةالمصطفی‌(ص) العالمية مشهد گفت: برگزاری بزرگ‌ترين مسابقات قرآن كشور در چند نوبت با عناوين و رويكردهای مختلف و برای سطوح متفاوت سنی سبب حضور هميشگی عطر قرآن در اين استان شده كه در شهرها و استان‌های ديگر هم به مشام می‌رسد.
  وی تقدير و ارج نهادن به خادمان و اساتيد رشته‌های مختلف قرآن در اين گونه مسابقات را از ديگر ويژگی‌های خاص برگزاری چنين برنامه‌های قرآنی دانست و ابراز كرد: زمينه فعاليت در عرصه‌های قرآنی بسيار فراهم است و بسياری از مسائل جامعه در موضوعات اقتصادی و فرهنگی با بها دادن به فعاليت‌های متنوع و متعدد قرآنی به راحتی قابل حل است، اما متاسفانه در اين حوزه كم كاری شده است.
  مهدوی‌مهر ادامه داد: اما اين فعاليت‌ در قالب‌های ساده خلاصه می‌شود و اين در حالی است كه شأن قرآن كريم بالاتر از اين گونه برنامه‌های مختصر است؛ زيرا در اين عرصه نيازمند جهش‌ها و اقدامات بيشتر و شاخص‌تری هستيم.
  عضو هيئت علمی جامعةالمصطفی‌(ص) العالمية مشهد با اشاره به اينكه رسانه‌ها حرف اساسی را در موضوعات قرآنی می‌زنند، افزود: فضا برای انجام برنامه‌های قرآنی در كشور باز و مهيا است و مردم به‌خوبی استقبال می‌كنند، لذا رسانه‌ها بايد شور و هيجان مضاعفی را در اين زمينه ايجاد كنند تا فرهنگ قرآنی در جامعه نهادينه شود و رسانه به رسالت خود عمل كند.
  وی ادامه داد: آموزش و فراگيری قرآن در سنين كودكی مانند نقش بستن بر روی سنگ ماندگار است و بنابراين اين امر بايد در برنامه‌های آموزشی مدارس از مقطع پيش‌دبستانی به شكل منظم، برنامه‌ريزی شده و دقيق قرار داده شود.
  وی با اشاره به پاكی روح كودكان، اضافه كرد: به جهت آهنگين و زيبا بودن كلام قرآن، اين نسل علاقه بيشتری به فعاليت‌ در اين عرصه را دارند و بايد آن‌ها را در ابتدای ورود به محيط علم و دانش با قرآن آشنا كرد تا هر چه بيشتر و جدی‌تر فرهنگ قرآنی را گسترش داده، با تهاجمات فرهنگی كه با اشكال مختلف به درون خانواده و جامعه اسلامی نفوذ می‌كند مبارزه كنيم و بهسازی فرهنگ عمومی جامعه صورت گيرد.
  مهدوی‌مهر با اشاره به اينكه تربيت ده ميليون حافظ از ميان جمعيت حدود 75 ميليونی ايران اسلامی توقع زيادی نيست، اضافه كرد: برخی جوامع درصد بالاتری از حافظان و فعالان قرآنی را دارند كه اين خلأ بايد در كشور ما با اقدامات و قدم‌های بلند رفع شود.
  وی با بيان اينكه وجود ده ميليون حافظ قرآن در كشور خود دارای مراتبی است، عنوان كرد: افراد مختلف می‌توانند حافظ آيات موضوعی، كليدی، تربيتی و اعتقادی باشند لذا بايد به شيوه‌های مختلف تحقق اين تعداد حافظ را در كشور تعريف كرد، تا نورانيت و روح قر‌آن در كالبد جامعه هميشگی باشد و با فرهنگ سازی عمومی همه از اين گنجينه الهی بهره‌مند شوند.
  رئيس مجتمع آموزش عالی جامعةالمصطفی‌(ص) العالمية مشهد ‌با اشاره به اينكه برگزاری مسابقات در واقع به نمايش گذاردن فعاليت‌های قرآنی است، ابراز كرد: حضور خيل كثيری از مشتاقان در مسابقات قرآن، نشان از انجام فعاليت‌های صحيح در اين راستا بوده است.
  مهدوی‌مهر با اشاره به اينكه جامعه‌ای كه با قرآن حيات دارد، پاكی ناب و خاصی را در خود جای داده كه بسترسازی ظهور منجی عالم بشريت را محقق می‌كند، خاطر نشان كرد: جامعه‌ای كه منتظر امام عصر(عج) است بايد موضوعات و فعاليت‌های دينی ـ قرآنی و علاقه‌مندی به قرآن را به نمايش بگذارد.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی معجزات علمي قرآن در كيهان شناسي!
  توسط مریم در انجمن اعجاز
  پاسخ: 24
  آخرين نوشته: ۱۳۹۵/۱۲/۱۸, ۱۷:۴۲
 2. اصلاح انحرافات در دين توسط امام راحل قدس الله نفسه الزكيه
  توسط Partofar در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 30
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۸/۲۸, ۰۹:۴۲
 3. وقتي تزكيه نباشد٬
  توسط حکمتی فرد در انجمن اخلاق
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۱۴:۲۱
 4. درخواست خطبه فدكيه با ترجمه فارسي
  توسط prober در انجمن قرآن و اهل بیت
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۳/۱۳, ۱۵:۰۸
 5. فرياد هاوكينگ از سياه‌چاله شنيده مي‌شود.
  توسط MOHAMMAD REZA در انجمن سایر موارد
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۵/۱۷, ۱۷:۲۷

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود