صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نمیخواهم خاک شوم...

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

نمیخواهم خاک شوم...

<strong>بسم الله الرحمن الرحیم</strong><br>
    <strong>سلام و درود</strong><br>
    ((یک مورد چند سالی هستن فکر من رو مشغول کرده.چرا باید خاک بشم؟<br>
    بالاخره میمیرم و همه ی کارها و نوشته ها و حرفها و ... همه چیزم باخودم فراموش میشن.چیزهایی که دوست داشتم,اخلاقم,خاطراتم و همه چیزم فراموشم میشن.طوری که انگار اصلا وجود خارجی نداشتم..حتی نام نیک هم فراموش میشه.چرا باید فراموش بشم؟گذشته&nbsp; از بحث&nbsp;معاد و برزخ و روح و ... .چرا در دنیا سرونوشت انسان فراموش شدنه؟صد سال دیگه هیچ اثری از من برجای نیست.نمیخوام فراموش بشم...))
    <br><br>سوال زیبا و تامل برانگیزیه.گذشته از بحث اعتقادی ,&nbsp; چراباید فراموش شد؟<br>سرنوشت مشترک همه ماست اما واقعا تلخه
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام و یاد دوست

نمیخواهم خاک شوم...

کارشناس بحث: استاد کریم

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۱۱/۰۷ در ساعت ۰۵:۳۳

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست
    <strong>بسم الله الرحمن الرحیم</strong><br>
    <strong>سلام و درود</strong><br>
    ((یک مورد چند سالی هستن فکر من رو مشغول کرده.چرا باید خاک بشم؟<br>
    بالاخره میمیرم و همه ی کارها و نوشته ها و حرفها و ... همه چیزم باخودم فراموش میشن.چیزهایی که دوست داشتم,اخلاقم,خاطراتم و همه چیزم فراموشم میشن.طوری که انگار اصلا وجود خارجی نداشتم..حتی نام نیک هم فراموش میشه.چرا باید فراموش بشم؟گذشته&nbsp; از بحث&nbsp;معاد و برزخ و روح و ... .چرا در دنیا سرونوشت انسان فراموش شدنه؟صد سال دیگه هیچ اثری از من برجای نیست.نمیخوام فراموش بشم...))
    <br><br>سوال زیبا و تامل .گذشته از بحث اعتقادی ,&nbsp; چراباید فراموش شد؟<br>سرنوشت مشترک همه ماست اما واقعا تلخه
    سلام علیکم
    سوال زیبایی است وشاید سوال خیلی ها باشد ولی در نکته نظر اصلی این نوع دید به این بر می گردد که ما زندگی دنیا را اصل می گیریم لذا از اینکه با مردن چند سال دیگر فراموش خواهم شد آزارمان می دهد در واقع این نوع دید اسلامی و دینی وقرآنی نیست چون اگز بخواهیم قرآنی فکر کنیم مرگ نابودی نیست که با مردن فراموش شویم بلکه مرگ به تعبیر علامه جوادی آملی از پوسته در آمدن است نه پوسیدن.
    ما زمانی باید بترسیم که مرگ پوسیدن باشد نه از پوسته در آمدن وبه تعبیر علامه طباطبایی در نهایة الحکمه در بحث اعاده معدوم که می فرمایند مرگ نابودی نیست بلکه عبور کردن از مرحله ای از حیات به مرحله ای بالاتر است واگر کسی درست این مرحله را طی کرده باشد نباید ترس فراموش شدن داشته باشد بلکه باید از اینکه از مرحله ای پایین تر به مرحله ای بالاتر صعود می کند خوشحال باشد.
    در قرآن وزندگی اسلام محور ومعیار خدا وتوحید است وخداوند فرموده است:
    ما عِنْدَكُمْ يَنْفَدُ وَ ما عِنْدَ اللَّهِ باقٍ وَ لَنَجْزِيَنَّ الَّذينَ صَبَرُوا أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ (نحل/96)، آنچه پيش شماست تمام مى‏شود و آنچه پيش خداست پايدار است، و قطعاً كسانى را كه شكيبايى كردند به بهتر از آنچه عمل مى‏كردند، پاداش خواهيم داد.
    یا در جای دیگر می فرماید:
    كُلُّ شَيْ‏ءٍ هالِكٌ‏ إِلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ (قصص/88)، جز ذات او همه چيز نابودشونده است. فرمان از آنِ اوست. و به سوى او بازگردانيده مى‏شويد.
    پس نباید از فراموش شدن امور دنیایی ناراحت بود چون اصلا دنیا خودش از بین رفتنی است وروزی به پایان خواهد رسیذ.
    اما اگز کسی برای خدا کار کرده باشد، چنانچه آنچه نزد خداست باقی خواهد ماند عملی هم که برای خدا باشد از بین نخواهد رفت ومهم خداست که نیکی ها را فراموش نمی کند وحاکم وصاحب روز جزا خداوند است، مالک یوم الدین (حمد/4)
    يَوْمَ لا تَمْلِكُ نَفْسٌ لِنَفْسٍ شَيْئاً وَ الْأَمْرُ يَوْمَئِذٍ لِلَّهِ‏ (انفطار/19)، روزى كه كسى براى كسى هيچ اختيارى ندارد؛ و در آن روز، فرمان از آنِ خداست.
    پس اگر خداوند به تنهای شاهد وناظر وحافظ اعمال ما باشد اگر به واقع درست فکر کنیم کافی است.
    در عین حال یک نکته را هم فراموش نکنیم کسانی که مثل علماء ربانی وشهدا در این دنیا برای خدا کار کردند نام نیک آنها در همین دنیا هم باقی مانده است.
    إِنَّ اللَّهَ اشْتَرى‏ مِنَ الْمُؤْمِنينَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يُقاتِلُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ فَيَقْتُلُونَ وَ يُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْراةِ وَ الْإِنْجيلِ وَ الْقُرْآنِ وَ مَنْ أَوْفى‏ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمُ الَّذي بايَعْتُمْ بِهِ وَ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ (توبه/111)
    در حقيقت، خدا از مؤمنان، جان و مالشان را به [بهاى‏] اينكه بهشت براى آنان باشد، خريده است؛ همان كسانى كه در راه خدا مى‏جنگند و مى‏كُشند و كشته مى‏شوند. [اين‏] به عنوان وعده حقّى در تورات و انجيل و قرآن بر عهده اوست. و چه كسى از خدا به عهد خويش وفادارتر است؟ پس به اين معامله‏اى كه با او كرده‏ايد شادمان باشيد، و اين همان كاميابى بزرگ است.
    معامله مومنان به این شکل است بستگی دارد معامله ما سر چی باشد که اگر برای آخرت وبهشت باشد اصلا این دنیا وماندن اسم ورسم در این دنیا اگر به خیر نباشد فائده ای ندارد.

ویرایش توسط رحیل : ۱۳۹۳/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۲:۴۱ دلیل: اشتباه تایپی
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست
    سوال زیبایی است وشاید سوال خیلی ها باشد ولی در نکته نظر اصلی این نوع دید به این بر می گردد که ما زندگی دنیا را اصل می گیریم لذا از اینکه با مردن چند سال دیگر فراموش خواهم شد آزارمان می دهد در واقع این نوع دید اسلامی و دینی وقرآنی نیست چون اگز بخواهیم قرآنی فکر کنیم مرگ نابودی نیست که با مردن فراموش شویم بلکه مرگ به تعبیر علامه جوادی آملی از پوسته در آمدن است نه پوسیدن.
    ما زمانی باید بترسیم که مرگ پوسیدن باشد نه از پوسته در آمدن وبه تعبیر علامه طباطبایی در نهایة الحکمه در بحث اعاده معدوم که می فرمایند مرگ نابودی نیست بلکه عبور کردن از مرحله ای از حیات به مرحله ای بالاتر است واگر کسی درست این مرحله را طی کرده باشد نباید ترس فراموش شدن داشته باشد بلکه باید از اینکه از مرحله ای پایین تر به مرحله ای بالاتر صعود می کند خوشحال باشد.
    با سلام
    بالاخره بعد از گذشت 23 ماه حدودا
    متوجه منظورم نشدید بزرگوار.من هم میدونم و ایمان کامل دارم که اخر پایدار و واقعی هست و در کل هستی و افرینش این دنیا مجازی هست از نظر اصل وجودی انسان.
    دقت کنید :
    الان هرجای دنیا که باشید و این نوشته رو بخونید. حتما میدونید که قبل از شما انسانهایی بودند که در اونجا زندگی کردند.با علایق مختلف . با سلیقه های خاص . با اخلاق خاص . هرکدوم از یه چیزی بدش میومد یا خوشش میومد.هر کدوم یه ارزویی داشت . هر کدوم چه رازهایی داشت و چه حرفهایی توی دلش بود.تمام افراد جز معدود افراد در جهان , طوری از بین رفتند که دیگه حتی اثری از اثارشون نیست.این ارزوهای انسانی . حرفها . دلواپسی ها و کل اثار انسانی هم از بین میره.همه میدونیم جهان بعدی و بعد روحیه انسان جای ارزو و کلا غرایض دنیوی نیست.پس اینها کجا باید ارضا بشه.مثلا من من ارزو داشتم خلبان بشم و هواپیمای مسافر بری رو با کلی مسافر خلبانی کنم.این ارزوم چی میشه؟
    و اینکه حتما در تاریخ انسانهای فوق العاده شایسته بودند که به هیچ جا نرسیدند و همه ی ویژگی های خاص و خدادادیشون تلف شده و مردند.این استعدادهای مادیشون چی میشه؟چیزی که تباه شده؟
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 9 ساعت نامشخص
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام علیکم
    با سلام
    بالاخره بعد از گذشت 23 ماه حدودا
    متوجه منظورم نشدید بزرگوار.من هم میدونم و ایمان کامل دارم که اخر پایدار و واقعی هست و در کل هستی و افرینش این دنیا مجازی هست از نظر اصل وجودی انسان.
    دقت کنید :
    الان هرجای دنیا که باشید و این نوشته رو بخونید. حتما میدونید که قبل از شما انسانهایی بودند که در اونجا زندگی کردند.با علایق مختلف . با سلیقه های خاص . با اخلاق خاص . هرکدوم از یه چیزی بدش میومد یا خوشش میومد.هر کدوم یه ارزویی داشت . هر کدوم چه رازهایی داشت و چه حرفهایی توی دلش بود.تمام افراد جز معدود افراد در جهان , طوری از بین رفتند که دیگه حتی اثری از اثارشون نیست.این ارزوهای انسانی . حرفها . دلواپسی ها و کل اثار انسانی هم از بین میره.همه میدونیم جهان بعدی و بعد روحیه انسان جای ارزو و کلا غرایض دنیوی نیست.پس اینها کجا باید ارضا بشه.مثلا من من ارزو داشتم خلبان بشم و هواپیمای مسافر بری رو با کلی مسافر خلبانی کنم.این ارزوم چی میشه؟
    و اینکه حتما در تاریخ انسانهای فوق العاده شایسته بودند که به هیچ جا نرسیدند و همه ی ویژگی های خاص و خدادادیشون تلف شده و مردند.این استعدادهای مادیشون چی میشه؟چیزی که تباه شده؟
    این حرف شما مثل اینه که بگیم یه بچه تا وقتی بچه است میتونه نهایت لذت رو از یه شکلات ببره. وقتی که بزرگ شد دیگه براش آنچنان لذتی نداره و اگه توی بچگیش شکلاتی بهش نرسیده باشه برای همیشه لذت خوردن شکلاتو از دست داده. الان بچه های زیادی هستن که از خیلی از نعمت هایی که شاید واقعا خاص این دوران باشه محرومن. خوب این رسم دنیاس که استعداد آدما در بهره مندی از نعمت ها خیلی گسترده تر از نعمت هاییه که در طول عمر یه آدم در اختیارش قرار می گیره. سو وات؟ اصلا شاید حکمتش همین باشه که هر نعمتی در اختیارش قرار گرفت بتونه ازش بهره مند بشه.

پس اگر خداوند به تنهای شاهد وناظر وحافظ اعمال ما باشد اگر به واقع درست فکر کنیم کافی است.
    خیلی سخته این طوری فکر کردن. دنیا به طرز بی رحمانه ای نسبت به آدماش بی تفاوته. به قول سهراب «یک نفر دیشب مرد، و هنوز نان گندم خوب است.. و هنوز آب می ریزد پایین اسب ها می نوشند» خیلی غم انگیزه که قبل از اینکه جسمت کاملا نابود بشه از ذهن همه پاک میشی. اونم وقتی که با تمام وجود نیاز به یه یاد خیر، به یه طلب آمرزش، به یه صلوات رو درک می کنی. نگید اگه مثل علما و شهدا برای خدا کار کنی ماندگار میشی. مگه چند نفر میتونن مثل اونا باشن!

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دقت کنید :
    سلام علیکم
    اگز متوجه نشدم عذر می خوام بزرگوار ولی احساس می کنم با توجه به همین توضیحاتی هم که مرقوم فرموده اید جواب بنده بی ربط نبوده است. به هر حال.
    اگر به جواب بنده دقت داشته باشید بنده منشا قضیه را گفته ام. بله در این دنیا خیلی ها به همین امور دنیوی می چسبند لذا هر روز یک آرزویی دارند، از انواع خوردن گرفته تا پرواز در آسمان وغیره که برمی گردد به پرورش دادن جنبه دنیوی انسان وبهتر است بدانید که اگر قرار باشد آروزهای انسانی همه برآورده شود اولا خاتمه نخواهد داشت وثانیا این دنیا دار تزاحم است وامکان اینکه انسان به همه آروزهایش برسد نیست در عین حال محدود است.
    بعد هم مقصود ما این بود که هدف اصلی ا ز خلقت انسان عبودیت وبه کمال رسیدن او بوده است نه برآورده شدن آرزوهایش، چون چه بسا آروزی انسان درست ومعقول نباشد.
    به هر حال به کدام دلیل عقلی ویا نقلی باید همه آروزها وغرائز انسانی ارضاء شود؟ انسانی که به کمال نرسیده وقوه غضبش غلبه دارد آرزو دارد دیگران را بکشد، آیا باید رد این دنیا این آرزو برآورده شود؟ کسی دوست دارد قدرت داشته باشد ودیگران را کتک بزند باید آرزویش برآورده شود؟ تقصیر مظلوم چیست؟ چون به هر حال نمی شود آرزوی همه برآورده شود.
    برخی اوقات اصلا برآورده شدن این آرزو به نفع شما نیست وشما اینرا نمی دانید.
    از قضا فرقی که آخرت با دنیا دارد همین است که در دنیا به خاطر محدودیت وتزاحم همه آرزوها قابل برآورده شدن نیست ولی د رآخرت این امکان است.
    خداوند متعال می فرماید:
    نَحْنُ أَوْلِياؤُكُمْ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ فِي الْآخِرَةِ وَ لَكُمْ فيها ما تَشْتَهي‏ أَنْفُسُكُمْ وَ لَكُمْ فيها ما تَدَّعُونَ (فصلت/31)، در زندگى دنيا و در آخرت دوستانتان ماييم، و هر چه دلهايتان بخواهد در [بهشت‏] براى شماست، و هر چه خواستار باشيد در آنجا خواهيد داشت؛

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    این حرف شما مثل اینه که بگیم یه بچه تا وقتی بچه است میتونه نهایت لذت رو از یه شکلات ببره. وقتی که بزرگ شد دیگه براش آنچنان لذتی نداره و اگه توی بچگیش شکلاتی بهش نرسیده باشه برای همیشه لذت خوردن شکلاتو از دست داده. الان بچه های زیادی هستن که از خیلی از نعمت هایی که شاید واقعا خاص این دوران باشه محرومن. خوب این رسم دنیاس که استعداد آدما در بهره مندی از نعمت ها خیلی گسترده تر از نعمت هاییه که در طول عمر یه آدم در اختیارش قرار می گیره. سو وات؟ اصلا شاید حکمتش همین باشه که هر نعمتی در اختیارش قرار گرفت بتونه ازش بهره مند بشه.
    سلام و درود فراوان
    حالا پرواز من یا ارزو های براورده نشده یک مثال بود.
    اصل سوالم این بود که حتما در تاریخ انسانهای فوق العاده شایسته ای بودند که به هیچ جا نرسیدند و همه ی ویژگی های خاص و خدادادیشون تلف شده و مردند.این استعدادهای مادیشون چی میشه؟چیزی که تباه شده؟
    به قول خودتون که فرمودید
    نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    به قول سهراب «یک نفر دیشب مرد، و هنوز نان گندم خوب است.. و هنوز آب می ریزد پایین اسب ها می نوشند» خیلی غم انگیزه که قبل از اینکه جسمت کاملا نابود بشه از ذهن همه پاک میشی. اونم وقتی که با تمام وجود نیاز به یه یاد خیر، به یه طلب آمرزش، به یه صلوات رو درک می کنی. نگید اگه مثل علما و شهدا برای خدا کار کنی ماندگار میشی. مگه چند نفر میتونن مثل اونا باشن!
    گذشته از بحث اعتقادی و اینکه در جهان اخرت چی میشه عرض میکنم که هر انسانی بالقوه خاص هست.کی میدونه شاید صد سال پیش در همین جایی که هر کدومتون الان هستید یه انسان فوق العاده با استعداد و علم خدادادی زندگی میکرده که اصلا از تواناییهاش استفاده نشده و توی اوج گمنامی مرده . میخوام بگم کاش جهان اخرت هم یه دنیای دیگه بود برای زندگی ولی مثل مدینه ی فاضله ای که در اونجا نه گناهی باشه نه بدی و خوبی مطلق باشه.مگرنه تنها در بهشت بودن و استفاده از نعمتها هیچ لطفی نداره.لطفش زندگی کردن در شهری هست که مردمش همه خوب و بهشتی اند و نه گناهی هست و نه شر و بدی و شیطانی.لااقل اونجا به ارزوهامون میرسیدیم یا استعدادهامون رو شکوفا میکردیم که اینجوری استعداد ها و حرفها و ارزوهامون زیر خاک نره و حسرت به دل نشیم.
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

سلام علیکم
    اگز متوجه نشدم عذر می خوام بزرگوار ولی احساس می کنم با توجه به همین توضیحاتی هم که مرقوم فرموده اید جواب بنده بی ربط نبوده است. به هر حال.
    اگر به جواب بنده دقت داشته باشید بنده منشا قضیه را گفته ام. بله در این دنیا خیلی ها به همین امور دنیوی می چسبند لذا هر روز یک آرزویی دارند، از انواع خوردن گرفته تا پرواز در آسمان وغیره که برمی گردد به پرورش دادن جنبه دنیوی انسان وبهتر است بدانید که اگر قرار باشد آروزهای انسانی همه برآورده شود اولا خاتمه نخواهد داشت وثانیا این دنیا دار تزاحم است وامکان اینکه انسان به همه آروزهایش برسد نیست در عین حال محدود است.
    بعد هم مقصود ما این بود که هدف اصلی ا ز خلقت انسان عبودیت وبه کمال رسیدن او بوده است نه برآورده شدن آرزوهایش، چون چه بسا آروزی انسان درست ومعقول نباشد.
    سلام و درود خدا بر شما
    بزرگوار مطالبتون کاملا اموزنده بود و بی ربط نبود.اما بنده جواب مد نظرم رو ندیدم.جوابی که قانع کنه.
    رسیدن به ارزو بیشتر مثال بود اصل حرف بنده روی اینه که مگه هر انسانی استعداد های خاصی داره و کلا خاص هست.نه من تکرار میشم دیگه نه شما و نه هیچ کس دیگه.مثل اثر انگشت همه خاص هستیم.باتوجه به این موضوع
    سوال من سر اینه که اولا حیف نیست این انسان البته الان بعد مادی انسان مد نظرمه با این همه استعداد در خاک مدفون بشه و از بین بره.؟خب خیلی از استعداد هامون به درد جهان اخرت نمیخوره.مثلا یکی فرمانده ی خوبیه.یکی استعداد رانندگی داره.یکی ورزشی و ... ولی بهشون نرسیده و براش حسرت میشه.
    دوم اینکه این نرسیدن به استعداد ها و شکوفا نشدن توانایی ها به نظرتون کفران نعمت نیست؟

البته به نظرم بهشت جایگاه کسانی که یقین کسب کردند در راه خدا و کلا مردان خدا نیست.بهشت یک درجه ای از پاداش انبیا و اولیا خداست.اصل پاداش چیز دیگه ای هست.که حالا در تاپیک دیگه ای بحث میکنیم مربوط به اینجا فکر نمیکنم باشه
    ویرایش توسط محمد : ۱۳۹۳/۱۱/۱۱ در ساعت ۱۶:۴۸
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 9 ساعت نامشخص
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام علیکم
    فرض کنید یه نفر توی ریاضی خیلی استعداد داره و اگه شرایطش فراهم باشه میتونه تا مدارج خیلی بالا برسه، توی کارای هنری هم خیلی استعداد داره، استعداد فوق العاده ای در نویسندگی داره، حافظه قوی داره، توان بدنی بالایی داره، تحمل گرما و شرایط سخت رو داره. این آدم توی هر کدوم از این شرایط قرار بگیره موفقه. حالا دست روزگار اونو به کار کنار کوره های آجرپزی می کشونه. به نظر میرسه که حیف اون همه استعداد که نتونست ازشون استفاده کنه. ولی با این دید نگاه کنید که اگه به جای این همه استعداد فقط توی یک زمینه استعداد داشت و شرایط محیطی زمینه رو برای پرورش اون استعداد فراهم نمی کردچه اتفاقی می افتاد؟ مثلا استعداد ریاضی داشت و مجبور به کار کنار کوره ها می شد، یا توان بدنی بالا داشت ولی تنها کاری که براش پیدا میشد این بود که پشت دخل یه مغازه بایسته و به حساب و کتابش برسه. خوب این آدم دیگه توانایی ارتزاق نداشت.

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال من سر اینه که اولا حیف نیست این انسان البته الان بعد مادی انسان مد نظرمه با این همه استعداد در خاک مدفون بشه و از بین بره.؟خب خیلی از استعداد هامون به درد جهان اخرت نمیخوره.مثلا یکی فرمانده ی خوبیه.یکی استعداد رانندگی داره.یکی ورزشی و ... ولی بهشون نرسیده و براش حسرت میشه.
    سلام علیکم
    یکی از اسامی قیامت یوم الحسزه است یعنی اکثر مردم حسرت خواهند خورد اما این حسرت بخاطر به ثمر نشستن برخی استعدادها که شرایط اجازه نداده است نیست بلکه برای این است که چرا از فرصت این دنیا برای توشه بیشتر برای آخرتش استفاده نکرد.
    چون دنیا دار تزاحم است موانعی وجود دارد وبرای ثمر نشستن چیزی باید شرایط ااقتضائات فراهم باشد ودر عین حال مانعی وجود نداشته باشد ولی آنچه خداوند از ما می خواهد ودر آخرت به درد ما می خورد این است که تمام تلاش خود رابرای انجام وظیفه بکار برده باشیم. لایکلف الله نفسا إلّا وسعها، خداوند به انداره وسع ما ازمون تکلیف می خواهد.

دوم اینکه این نرسیدن به استعداد ها و شکوفا نشدن توانایی ها به نظرتون کفران نعمت نیست؟
    وقتی کفران نعمت است که خود شخص کوتاهی کرده باشد وکسی که به عمد کوتاهی می کند نمی شود او را مجبوز کرد که استعداد وتوانایی خود را به کار برد. ولی زمانی که شرایط وفضا مانع این امر شده کفران نعمتی صورت نگرفته وکسانی که به هر دلیلی مانع این شکوفایی ها وثمر نشستن استعدادها بوده اند باید جوابگو باشند.

البته به نظرم بهشت جایگاه کسانی که یقین کسب کردند در راه خدا و کلا مردان خدا نیست.بهشت یک درجه ای از پاداش انبیا و اولیا خداست.اصل پاداش چیز دیگه ای هست.که حالا در تاپیک دیگه ای بحث میکنیم مربوط به اینجا فکر نمیکنم باشه
    با نظر شخصی نمی شود در این مورد نظر داد بلکه باید دید آیات واحادیث چه می گویند چون مساله ای است مربوط به جهان دیگر وکسی ندیده لذ کسانی که علم لدنی وخدادادی دارند ویا اخباز الهی بهترین ملاک است. وخداوند هم نفرموده که بهشت برای تعداد محدودی است. ومنافاتی ندارد کسانی که در مراتبی بالاتر از بهشت قرا ردارند که البته اینها محدود هستند چون این مقام برای کسانی است که خدا را بخاطر خودش عبادت کرده اند نه بهشت، لذا اکثریت مومنان در بهشت خواهند بود تا مراتبی بالاتر از آن. والبته نامیدن آن مراتب بالاتر باسم بهشت هم غلط نیست چون بهشت درجات دارد.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری