صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زنـــــان بـهـشـــــتــی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  زنـــــان بـهـشـــــتــی
  بسم الله
  ..........
  زنان بهشتى (1)

  احمد صادقى اردستانى
  پيرزن، قدخميده و نفس زنان، در حالى که عصا به دست داشت و عرق بر پيشانيش نقش بسته بود، از کوچه‌ى تنگ و خالى مى‌گذشت. ناگاه چشمش به پيامبر(ص) افتاد و چون به آن حضرت نزديک شد، سلام کرد. سپس با اميدوارى از آن حضرت خواست دعا کند تا او وارد بهشت شود.
  پيامبر(ص) بر خلاف انتظار او فرمود: پيرزنان داخل بهشت نمى‌شوند! پيرزن با شنيدن اين سخن به گريه افتاد، ولى پيامبر(ص) خنديد و فرمود: آيا سخن خدا را نشنيده‌اى که در قرآن درباره‌ى زنان بهشتى فرموده است:«ما آن‌ها را آفرينش نوين و جديدى بخشيديم و همه‌ را «بکر» و شوهر ناديده گردانيده‌ايم.»1
  هم‌چنين روزى پيامبر(ص) به پيرزن ديگرى‌از قبيله اَشجع برخورد کرد که او آهسته آهسته قدم برمى‌داشت. حضرت فرمود: پيرزنان به بهشت نمى‌روند و از کنار او گذشت. پيرزن با شنيدن اين سخن سخت منقلب شد و به گريه افتاد.طولى نکشيد که بلال؛ مؤذن سياه پوست پيامبر که از آن‌جا مى‌گذشت، پيرزن را گريان ديد و ناراحت شد. آن گاه به حضور رسول خدا‌(ص) رسيد و داستان نگرانى و گريه‌ى پيرزن را براى ايشان شرح داد. آن حضرت فرمود: اتفاقاً سياه پوست هم داخل بهشت نمى‌شود! بلال سياه پوست وقتى اين سخن را شنيد و با پيرزن درميان گذاشت، خود و پيرزن هر دو به گريه و زارى‌پرداختند.
  پيرزن و بلال هم‌چنان گريه مى‌کردند که عبّاس، عموى‌پيامبر(ص)، وضع آنان را براى رسول خدا (ص) شرح داد. پيامبر (ص) به عباس فرمود: اتفاقاً پيرمردان هم به بهشت نمى‌روند. بدين ترتيب، عبّاس نيز ناراحت شد.
  پس از چند لحظه، پيامبر‌(ص)، پيرزن و بلال و عبّاس را نزد خويش فراخواند و براى خوشحال کردن آنان فرمود:«خداوند، به افراد آفرينشى‌جديد مى‌بخشد و آنان را بهتر از آن چه بوده‌اند، مى‌گرداند. آنان داخل بهشت مى‌شوند، در حالى که جوان و سفيد و نورانى‌هستند. افرادى که وارد بهشت مى‌شوند، اندام و بدن‌هاى تميز و صورت‌هاى بى‌مو و چشم‌هاى سرمه کشيده دارند.»2
  سرگذشت هاى بالا را بدين جهت آورديم که وقتى سخن «زنان بهشتى» و امتيازها و ويژگى‌هاى فوق‌العاده‌ى‌آنان مطرح مى‌شود، مردان نپندارند که تنها زنان داراى چنين امتيازها و برترى‌هايى هستند و «مردان بهشتى» از آن‌ها بى‌بهره‌اند. بايد دانست «مردان بهشتى» نيز امتيازهاى فوق‌العاده‌اى‌دارند. هم‌چنان که زن و مرد، تکميل کننده‌ى نيازها و لذّت‌هاى‌يکديگرند اگر ويژگى‌هاى مثبت و لذّت‌بخشى در زنان،وجود داشته باشد، جز اين که خود‌آنان از آن بهره مى‌برند، مردان نيز در اين بهره‌ورى‌ها با زنان شريک هستند.
  اکنون ويژگى‌ها و زيبايى‌هاى زنان بهشتى را با استناد به آيات قرآن کريم و احاديث دينى‌بيان مى‌کنيم:
  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۱/۱۲/۲۰ در ساعت ۰۹:۵۵
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  1ـ جوانى و شادابى

  پيش از اين گفتيم که پيامبر(ص) از سوى‌خداوند متعال، درباره‌ى نعمت‌هاى بهشت فرموده است: «در آن‌جا چيزهايى‌فراهم شده است که هيچ چشمى آن را نديده و هيچ گوشى‌آن را نشنيده و حتّى به قلب و فکر کسى خطور نکرده است»3 و از جمله نعمت‌ها، زنان جوان و زيباى بهشتى هستند.
  قرآن کريم درباره‌ى جوانى و شادابى زنان بهشتى‌که بر خلاف جوانى و زيبايى‌هاى دنيا، پژمردگى‌و فرسودگى در آن راه ندارد ( از جوانى و شادابى هميشگى‌برخوردارند)، فرموده است:« افرادى که نامه‌ى عمل آنان به دست راستشان داده شده و سعادتمندند، همسران گران‌قدرى دارند که به آنان ،آفرينش جديد (و جواني) بخشيده‌ايم و همه‌ى آنان را بکر و شوهر به خود نديده گردانيده‌ايم و آنان نسبت به شوهرهاى خويش، عشق مى‌ورزند و خوش سخن و فصيح‌اند و با آنان، هم سنّ و سال بوده و در خوبى و زيبايى ظاهر و باطن نيز همانند هستند.»4
  پيامبر(ص) درباره‌ى مردان و زنان بهشتى چنين فرموده است: « همه افرادى که به بهشت وارد مى‌شوند، جوانى پايدار و هميشگى دارند و سنّ و سال آنان هم، سى تا سى‌وسه سال است.»
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  2ـ پاکى و پيراستگى

  پاکى و پيراستگى از آلودگى‌هاى فکرى‌،اخلاقى و ظاهرى و باطنى، ارزش‌هاى لذّت بخش و دلنشينى‌هستند که همه انسان‌ها براى دست يافتن به آن‌ها تلاش مى‌کنند و اگر بدان‌ها رسيدند،لذّت کام‌يابى و سعادت را به خوبى‌احساس مى‌کنند.
  اين ويژگى‌ها نيز از آن زنان بهشتى‌است.خداوند در سه جاى قرآن، با عبارت:« لَهُمْ فيها أزْواجََُ مُطَّهَّرة»6 زنان پاک و پاکيزه از آلودگى‌ها و زشتى‌ها را پاداش‌ افرادى قرار داده است که ايمان و عمل صالح دارند.
  خداوند در سوره‌ى بقره،اين زنان را هم‌چون خود بهشت و نعمت‌هاى‌آن جاويدان شمرده است. در سوره‌ى آل عمران، رضوان و رضايت خداوندى را همراه آنان آورده و در سوره‌ى نساء، زندگى با آن زنان را زير سايه‌هايى توصيف کرده است که هميشه دوام دارد.
  به هرحال،بر اساس روايت امام صادق(ع) «زنان بهشتى جسم و بدن و جان و روحى» پاک دارند و از حسد و ناپاکى هاى ديگر اخلاقى‌(که زنان دنيا را ناراحت و گرفتار مى‌سازد) پيراسته‌اند .»7
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  3ـ دست‌نخوردگى و شيفتگى

  دست‌نخوردگى و از هر نظر بکر و دوشيزه بودن، از ديگر ويژگى‌هاى‌زنان بهشتى است. قرآن کريم، اين موضوع را در دو جا مطرح کرده است و با اندکى تفاوت لفظى مى‌فرمايد:« در باغ‌هاى‌بهشتى، زنانى هستند که جز به همسران خود چشم نمى‌دوزند و عشق نمى‌ورزند و پيش از آن، هيچ انسان و جنّى با آنان تماس نگرفته است.»8 اين زنان دوشيزه و پاکند و شيفته‌و دلداده‌ى همسران خودند و طمع نگاه و لذّت‌جويى از هيچ مرد ديگرى را ندارند.
  بر اساس روايت ابوذر غفّارى، زن بهشتى به همسر خود مى‌گويد:« به عزّت پروردگارم سوگند! در بهشت چيزى را بهتر از تو سراغ ندارم. سپاس مخصوص خداوند است که مرا همسر تو و تو را همسر من قرار داده است.»9
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  4ـ چشمان سياه و درشت

  چشم، از نظر ساختار فيزيولوژيکى و حرکت و نگاه،‌نوعى‌جاذبه و پيام دارد . بسيارى از معانى و مفاهيم انسانى و غير انسانى در چشمان نمودار مى‌گردد و بدين وسيله بر مخاطبان،تأثير مى‌گذارد.
  قرآن کريم،به جز پاکى چشم زنان بهشتى که در بالا بيان شد،در آيات ديگر به ساختمان فيزيولوژيکى آن پرداخته و در چهار آيه با واژه‌ى حورعين از آن ياد کرده است.10
  حُور کسى است که سياهى چشم او کاملاً سياه و سفيدى‌آن کاملاً سفيد و شفّاف است. حورعين گروهى از زنان بهشتى‌درشت چشم هستند که خداوند، آنان را براى مومنان در بهشت آفريده است. پيامبر اسلام(ص) فرموده است: «حورالعين در بهشت براى همسران خود آواز مى‌خوانند و مى‌گويند: ما حورالعين زيبا هستيم. خداوند اين زنان زيباى سيه چشم را براى مؤمنان و بزرگواران آفريده است.»11
  نبايد فراموش کنيم که هدف عالى انسان‌هاى بهشتى‌در اين جنبه‌ها خلاصه نمى‌شود، بلکه رضوان و رضايت مندى‌خداوند از بهشتيان، براى آنان نعمت و هدف بزرگى خواهد بود.بدين‌خاطر مى‌توان نغمه سرداد که:
  باغ بهشت و سايه‌ى طوبى و قصر حور
  با خاک کوى دوست، برابر نمى‌کنم.12
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  پى نوشت :

  1. سوره واقعه، 35و36.

  2. منهج‌ الصادقين، ج 9، ص 153؛ بحارالانوار، ج16، ص295.

  3. بحارالانوار، ج8،ص191؛ کنزالعمال،ج 14،ص454.

  4. سوره واقعه، 27ـ37.

  5. کنزالعمال، ج 14 ،ص477 ؛ منهج الصادقين، ج9، ص153.

  6. سوره بقره،25؛ آل عمران، 15و57.

  7. بحارالانوار،ج8،ص139.

  8. سوره الرحمن ،56ـ72.

  9. مجمع‌البيان فى‌تفسير القرآن،ج 9،ص208.

  10. سوره دخان،54؛ طور،20؛ الرحمن،72؛ واقعه،22.

  11. کنزالعمال،ج14،ص518.

  12. ديوان حافظ،ص216.

  منبع :بشارت،فروردين و ارديبهشت 1382، شماره 34


  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  زنان بهشتى (2)

  زنان بهشتى (2)

  احمد صادقى
  5 ـ ياقوت و مرجان
  پس از آن‌که ويژگى‌هاى چشمان‌زنان بهشتى بيان گرديد، قرآن کريم، وضع و ويژگى‌هايى اندام و جسم آنان را به نمايش مى‌گذارد. در اين باره مى‌فرمايد: آنان مانند ياقوت و مرجان هستند.1
  مى‌دانيم که در شعر وادب،اين دو عنصر، زياد مورد تمثيل‌و تشبيه‌واقع شده‌اند و اديبان و شاعران و عارفان، زيبايى‌هاى مورد نظر خويش را در قالب ياقوت و مرجان، مجسّم کرده اند.
  ياقوت، سنگى معدنى است که رنگ‌هاى گوناگون دارد، ولى معروف‌ترين آن، «ياقوت سرخ» است که سرخى و درخشندگى ويژه‌اى دارد.
  مرجان نيز حيوانى دريايى شبيه شاخه‌هاى درخت است که رنگ‌هاى گوناگونى دارد وشاخص‌ترين آن، رنگ سفيد است.2 گويا قرآن کريم با مثال آوردن «ياقوت و مرجان» خواسته است وضع بدن و اندام زنان بهشتى را که سرخى و سفيدى شفاف، در هم آميخته و رنگ جذّاب و چشم نوازى دارد، ترسيم کند.
  در حديث نيز چنين مى‌خوانيم: «زنان بهشتى به گونه‌اى هستند که سفيدى مغز ساق پاى آنان از روى هفتاد پرده ديده مى‌شود و خداوند فرموده است:آنان همانند ياقوت و مرجان اند».3
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  6 ـ مرواريد درخشان

  «مرواريد در صدف قرار گرفته»، ويژگى ديگرى از زنان بهشتى است که قرآن کريم، آن را به عنوان يکى از نعمت‌هاى بهشتى براى نزديک کردن به ذهن افراد مطرح مى‌کند و مى‌فرمايد: «آن زنان مانند مرواريد، در صدف پنهان شده اند».
  بنابراين، حور‌العين زنانى هستند که سياهى چشم آنان مشکى کامل و سفيدى چشم‌هاى درشت آنان کاملاً سفيد و شفّاف است. بدن و اندام آنان نيز در سفيدى و ظرافت مثل لؤلؤ مکنون، يعنى مثل مرواريدى است که در صدف سفيد شفّاف ديگرى قرار گرفته و هيچ دستى به آنان نرسيده و هيچ غبارو آلايشى بر آنان وارد نشده است و کاملاً ظريف، زيبا، جذّاب و دل فريب اند.
  اين زنان، با اين گونه چشم‌ها و اندام هايى که توصيف شد، وقتى کنار همسران خويش قرار مى‌گيرند، با آوازهاى زيبا و پرطنين خود، به خوانندگى و نغمه سرايى پرشور و دل نشينى مى‌پردازند.
  در روايتى از پيامبر‌(ص) مى‌خوانيم:‌«زنان بهشتى براى همسران خويش، به گونه‌اى آواز مى‌خوانند و آن چنان صدايى دارند که تا آن وقت، هيچ کسى چنين آواز و صدايى را نشنيده است».4
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  7ـ خراميدن

  هنگام ورود اهل ايمان و عمل به بهشت، به آنان دستور مى‌رسد: «شما و همسرتان در نهايت بهجت و شادمانى وارد شويد.»5 سپس قرآن مى‌فرمايد: «آنان در باغى از بهشت، شادمان خواهند بود».6
  وقتى قرآن به اهل ايمان مى‌فرمايد: «أنْتُم و أزْواجُکُم تُحْبَروُن»، با به کار گرفتن واژه‌ى «تُحْبَروُن» که مفرد آن «حَبْرْ» است،معناهايى مانند: احترام مى‌شويد، زيبايى و نورانيت داريد، شادمان هستيد و آثار نيک و ماندگار داريد، مورد نظر است.7 آن‌گاه که چنين حالت‌هاى سرورآفرين و لذّت بخشى به مردان و همسرانشان در بهشت دست مى‌دهد، آنان با گردش و قدم زدن در باغ‌ها و زير سايه‌ها و کنار جويبارهاى بهشت، به تفريح مى‌پردازند و با بهره‌مندى از نعمت‌هاى مادّى و معنوى، عشق و صفاى واقعى و جاويدان را درک مى‌کنند.
  به دليل ظهور آثار نعمت و خرسندى و سرور بهشتى، عنوان اين فراز از آيات قرآنى را «خراميدن»؛ يعنى گردش همراه با وقار، زيبايى و ناز و کرشمه‌ى «مردان و زنان بهشتى» در سبزه‌زاران و مناظر چشم نواز و دل نشين طبيعى ناميديم.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  8 ـ در خيمه‌هاى پرشکوه

  گويا گردش و تفريح در باغ‌هاى زيبا به پايان رسيده و بايد در خيمه‌هاى پرشکوهى که محلّ سکونت و استراحت بيشتر است، استقرار يافت و زندگى بهترى را آغاز کرد.قرآن کريم، اين صحنه را چنين ترسيم کرده است: «حوريانى که در خيمه‌هاى بهشتى مستورند.»8
  خيمه‌هاى بهشتى که در آن حوريان درشت چشم براى همسران و مخصوص آنان و به دور از چشم ديگران، در اختيارشان قرار دارد، چگونه است؟ آيا هم چون خيمه هايى است که جوانان و اهل دل با همسران خويش، در کنار برکه، جويبار و آبشار، روى مرغزارى زير درختان سپيدار و برفراز تپّه‌اى زيباى يا در جاى پرطراوت و شاعرانه‌اى برپا مى‌کنند و به استراحت و لذّت مطلوب مى‌پردازند؟!
  اهل لغت درباره‌ى وضع اين خيمه‌ها مى‌گويند: اين خيمه‌ها برخلاف خيمه‌هاى دنيايى که از پارچه است، خانه هايى هستند که از چوب ساخته شده9 يا خانه هايى که از سنگ و مانند آن ساخته شده‌اند.10 شايد هم کاخ‌هاى مخصوصى باشد.
  به هرحال، خيمه‌هاى بهشتى که قرآن به آن اشاره مى‌کند،از هر جنسى باشد،براساس روايت امام صادق(ع): گسترده و بزرگ و زيبا هستند و هريک چهار در دارند و بر هر درى، زنان جوان فراوانى از جانب خداوند متعال، براى مؤمنان نگهبانى مى‌کنند و به آنان مژده‌ى ورود مى‌دهند.11
  به گفته پيامبر اکرم(ص)، زنان بهشتى يا همان حور‌العين وقتى کنار همسران خويش قرار گرفتند، با صداى بلند و جذّابى که هرگز به زيبايى آن شنيده نشده است، خطاب به شوهران خود مى‌گويند:«ما هميشه در بهشت هستيم و مرگ به سراغ ما نخواهد آمد. ما پيوسته در ناز و نعمت به سر مى‌بريم و گرفتار کاستى و نادارى نخواهيم شد. ما هميشه در خوشحالى و رضايت‌مندى به سر مى‌بريم و خشم و تندخويى نداريم. خداوند ما را براى مردان مؤمن و بزرگوار آفريده است. خوشا به حال کسى که ما به وى تعلّق داريم و (در اين خيمه‌ها) با او زندگى مى‌کنيم.12
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريمصفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود