جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن و ايمان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  قرآن و ايمان

  قرآن و ايمان


  محمد عبداللهيان


  قرآن و عترت


  در شماره‌هاى گذشته گفته‌هاى بسيارى درباره ايمان آورده شد. از تفاوت ايمان و دانش ـ ايمان و اسلام و اينكه ايمان تنها سرمايه جاودان است و رفيق انسان در سراى آخرت. از سكوى ايمان انسان اوج مى گيرد و به لقاى خدا مى رسد.اكنون جاى اين پرسش است كه؛ ايمان با اين همه آثار و بركت چگونه بدست مى ايد؟راه تحصيل آن چيست؟ چه راهى را انسان بايد طى كند تا به نعمت جاودانه ايمان برسد؟

  اميرالمؤمنين (ع) پاسخ اين پرسش را خيلى كوتاه،ولى پرمعنا بيان فرموده‌اند:

  «لقاح الايمان تلاوة القرآن؛تلاوت قرآن، موجب ايجادايمان است». باد ملايم بهارى ميان درختان گردافشانى مى كند.گرده شكوفه‌هاى نر به شكوفه‌هاى ماده مى رسد و عمل لقاح انجام مى يابد، در اثر اين لقاح انواع ميوه‌هاى گوارا و خوش طعم بوجود مى ايد و به زندگى مادى انسان طراوت و شادى مى بخشد. انسان در زندگى معنوى خود نيز نيازمند به اين گردافشانى است.روح انسان در جستجوى حقيقت و در تكاپوى حقيقت مطلق در پرواز است. نياز به منبعى انرژى زا دارد تا به هدفش نايل ايد. اين نيرو توسط قرآن تأمين مى شود. حضرت از اين واقعيت تعبير به لقاح كرده و مى فرمايد:توليد و ازدياد ايمان با تلاوت قرآن حاصل مى گردد و اگر براى خواندن قرآن اثرى جز اين نباشد، براى قرآن بالاترين فضيلت را مى توان ثابت كرد؛ زيرا قرآن موجب ايمان و ايمان برترين كمال انسان است،و البته لازم به يادآورى است كه تلاوت قرآن كريم داراى ثواب و آثار بسيار است كه برخى آثار آن دنيوى است و برخى ديگر معنوي.در زير به ثواب خواندن قرآن و آثار مادى و معنوى آن اشاره مى گردد.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  ثواب‌ خواندن قرآن:


  تلاوت ايات قرآن كريم داراى يك نوع ثواب نمى باشد، بلكه به حسب حالت انسان‌ها متفاوت مى باشد كه در ذيل به اختصار از آنها ياد مى شود.

  در نماز و حالت ايستاده: انسان نمازهاى واجب را ـ در حال صحت ـ ايستاده مى خواند و نيز مى تواند نمازهاى مستحبى را ايستاده بخواند و در نماز بعد از حمد سوره كاملى را در نمازهاى واجب مى خواند و در نمازهاى مستحبى مى تواند اياتى از قرآن را تلاوت كند.فردى كه در حال قيام ايات قرآن را در نماز تلاوت مى كند، خداوند براى هر حرف آن صدحسنه به او عطا مى كند.

  در نماز در حالت نشسته: نمازهاى مستحبى را انسان مى توانددر صورت سلامتى جسمى نيز نشسته بخواند و نمازهاى واجب را نيز گاهى بر اثر ناچارى نشسته بخواند. تلاوت قرآن در اين نمازها موجب اين است كه خداوند در قبال هر حرفى كه از ايات مى خواند، پنجاه حسنه به او عنايت‌كند.

  در حالت غير نماز: بسيارى از مؤمنان عادت دارند در هر روز ـ صبح يا شامگاه قرآن مى خوانند. قرآن خواندن در اين حالت موجب آن مى شود كه خداوند در برابر هر حرفى كه تلاوت مى كند، ده حسنه به او عطا كند.

  گوش كردن به تلاوت ايات: براى انسان پيش مى ايد كه ديگرى قرآن مى خواند و او با توجه و قلبى مطمئن و آرام به آن گوش مى كند، اين عمل موجب ثواب است و خداوند در قبال هر حرفى كه مى شنود و گوش فرا مى دهد يك حسنه به او مى دهد.

  تلاوت ايات بدون صوت و تلفظ: براى فرد پيش مى ايد كه قرآن را جلوى خود مى گذارد و ايات آن را در دل مرور مى كند و به زبان چيزى نمى گويد در اين صورت هم اين فرد دست خالى نخواهد ماند و خداوند از روى لطف و احسان در قبال هر حرفى را كه در دل مى گذاراند به او نيز حسنه‌اى عنايت مى كند.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  خواندن قرآن در ماه مبارك رمضان:


  انسان‌هاى مؤمن نوعاً در ماه مبارك رمضان به خواندن قرآن كريم اهتمام ويژه دارند. برخى يك دور قرآن و برخى دو دور و… و گاهى تا پانزده دور قرآن را ختم مى كنند. اين شيوه پسنديده از امامان معصوم گرفته شده است كه آن بزرگواران ختم‌هاى بسيار فراوانى از قرآن كريم انجام مى دادند و ثواب فراوانى كه به سادگى نمى توان آن را به حساب آورد بر تلاوت قرآن در ماه مبارك مترتّب است، زيرا پيامبر اكرم (ص) فرمودند:هر كس يك ايه از قرآن را در ماه مبارك بخواند.ثواب آن به اندازه ختم كل قرآن در ساير ماهها مى باشد.

  با توجه به اين كه تلاوت قرآن در ماههاى ديگر سال، هر حرف آن حداقل ده حسنه دارد و خواندن مجموع قرآن حسنات بسيار دارد،حال تمام اين حسنات به تلاوت يك ايه در ماه مبارك داده مى شود.

  روايات فراوانى از امامان معصوم (ع) مطالب گفته شده را تاييد مى كند كه در ذيل برخى از آنها آورده مى شود و دقت در آنها مى تواند انسان را كاملاً با ثواب قرآن آشنا و روح او را تحت تأثير قرار دهد و منقلب سازد.

  1. حضرت باقر(ع) فرمود:هر كه قرآن را در حال ايستاده در نمازش بخواند، خداوند به هر حرفى از آن صد حسنه براى او بنويسد و هر كس آن را در نمازش نشسته بخواند، خداوند به هر حرفى پنجاه حسنه برايش بنويسد و هر كه قرآن را در غير از نمازش بخواند به هر حرفى ده حسنه برايش بنويسد.

  2. حضرت صادق (ع) فرمود:چه باز مى دارد تاجرى را كه در بازار مشغول (به تجارت است) از اينكه چون (شب هنگام) به خانه باز مى گردد، نخوابد تا يك سوره از قرآن را بخواند و به جاى هر ايه كه مى خواند برايش ده حسنه نوشته شود و ده گناه از او محو گردد.

  3.حضرت حسين بن علي(ع) فرمود: هر كس يك ايه از كتاب خداى ـ عزوجل ـ را در نمازش در حال ايستاده بخواند در برابر هر حرفى خداوند صد حسنه برايش بنويسد و اگر در غير از نماز بخواند در برابر هر حرفى خداوند ده حسنه برايش بنويسد و اگر قرآن را گوش دهد به هر حرفى يك حسنه برايش بنويسد.

  4. حضرت صادق ـ عليه السلام ـ فرمود:هر كس يك حرف از قرآن را فقط گوش كند، خداوند براى او يك حسنه بنويسد و يك گناه از او محو كند و او را يك درجه بالا برد، و هر كس با نگاه و بدون صوت و تلفظ آن را بخواند، برايش به هر حرفى حسنه‌اى بنويسد و ده گناه از او محو كند و ده درجه برايش بالا برد، فرمود:نمى گويم به هر ايه، بلكه به هر حرفى چون: با،تا،يا و… و هر كس يك حرف آن را در نماز در حال نشسته بخواند براى او پنجاه حسنه بنويسد و پنجاه گناه از او محو كند و پنجاه درجه براى او بالا برد، و هر كس يك حرف از آن در حال ايستاده در نمازش بخواند، خداوند در برابر يك حرف، صد حسنه برايش بنويسد و صد گناه از او محو كند و صد درجه برايش بالا برد.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. تشکر


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  آثار مادى تلاوت قرآن:


  1. اداى دين

  2. آسان شدن كاره

  3. وسعت رزق

  4. برطرف شدن اندوه و رفع گرفتارى

  آثار معنوى تلاوت قرآن:

  در روايات به آثارى از تلاوت قرآن پرداخته كه وراى ماديات و حس انسانى است كه به بخشى از آنها كه در ارتباط با كمال روحى و قرب انسان به خداوند است، اشاره مى كنيم.

  1. دور شدن شيطان از انسان و ناتوانى او در گمراه ساختن قارى قرآن

  2. فرشتگان الهى به خانه قارى قرآن حاضر مى شوند و به خدمت او مى پردازند.

  3.خانه قارى قرآن همچون ستاره براى اهل آسمان مى درخشد.

  4. قرآن موجب شرح صدر و روحيه‌اى آزاد مى گردد.

  5. قرآن موجب قرب الهى و رضايت او مى گردد.

  6. تلاوت ايات موجب پيدايش ايمان در قلب انسان مى شود.

  با نگاه به نوشتار بالا اين مطلب به دست مى ايد كه ايمان از آثار معنوى قرآن و مهم‌ترين و برترين اثر تلاوت قرآن و ارتباط با آن مى باشد.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. تشکر


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  منبع :بشارت ، خرداد و تير 1384، شماره 47


  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 10. تشکر


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  246
  صلوات
  1010
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  408 پست
  حضور
  2 روز 9 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  [quote=دايي حسن;600983]آثار مادى تلاوت قرآن:


  1. اداى دين

  2. آسان شدن كاره

  3. وسعت رزق

  4. برطرف شدن اندوه و رفع گرفتارى

  همین چهارتا واسه آرامش کفایت میکنه خیلی حال میده بخدا
  « إلهی! من لی غیرک، أسأله کشف ضرّی والنّظر فی أمری:
  معبودا! من جز تو چه کسی را دارم که از او بخواهم رنجوری مرا بر طرف کرده و نظری به امورم نماید. دعای کمیل »
 12. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  4,045
  صلوات
  12700
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  18,888 پست
  حضور
  78 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0  پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم فرمود: اين دلها چون آهن زنگار مى‏گيرد، و جلا و پاك كردن آنها به وسيله قرآن صورت مى‏گيرد. «1» ابن عباس گفت: «2» خواننده قرآن كه از آن پيروى كند، در دنيا گمراه و در آخرت بدبخت نمى‏گردد. همچنين وى گفت: سزاوار است كه حامل قرآن، شبهايش را بشناسد و به آن مشغول باشد، چون همه در خوابند، و روزها را روزه بدارد، چون ديگران غافلند، بسيار گريه كند، چون ديگران خندانند، و ورع را پيشه خود سازد، چون ديگران طمع بسيار دارند (و حرام و حلال را نمى‏شناسند) و از قرآن درس فروتنى بياموزد، زيرا ديگران خود خواهند، و به اندوه قرآن محزون باشد، چون مردم شادى مى‏كنند، و سكوت را بياموزد چون ديگران در حالات مردم تجسس مى‏كنند و بسيار سخن مى‏گويند.

  پيامبر فرمود: «1» قرآن پنج بخش دارد، حلال و حرام و محكم و متشابه و تاريخ، پس به حلال آن عمل و از حرامش دورى و محكمش را تبعيت كنيد و به متشابهش ايمان داشته باشيد و از تاريخش درس بگيريد، و كسى كه حرام قرآن را حلال بداند، به آن ايمان نياورده و بدترين مردم كسى است كه قرآن مى‏خواند و از منهيات آن دورى نمى‏جويد. «2» امام صادق عليه السّلام در باره آيه:
  الَّذِينَ آتَيْناهُمُ الْكِتابَ يَتْلُونَهُ حَقَّ تِلاوَتِهِ «3»: كسانى كه قرآن را به آنان داديم، آن را به حقّ تلاوت مى‏كنند.
  فرمود: آيات را با ترتيل و فكر مى‏خوانند و در آن مى‏انديشند و به احكامش عمل مى‏نمايند و به وعده خدا اميدوارند و از وعيد او مى‏ترسند و از قصه‏هايش درس عبرت مى‏آموزند و به اوامرش گردن مى‏نهند و از نواهيش دورى مى‏كنند، سوگند به خدا قرآن براى اين نيست كه آن را حفظ كنند و تدريس نمايند و يك سوره و يا كمتر بخوانند و حروف آن را نگاه دارند و حدودش را تباه كنند، بلكه براى تفكر در آيات و عمل به احكام قرآن است، و خداوند مى‏فرمايد:
  كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَيْكَ مُبارَكٌ لِيَدَّبَّرُوا آياتِهِ «4»: كتابى بزرگ به سوى تو فرستاديم تا در آياتش بينديشند
  ----------------------------------------------------------------------------------------------
  ارشاد القلوب-ترجمه سلگى، ج‏1، ص: 204


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  4,045
  صلوات
  12700
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  18,888 پست
  حضور
  78 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0  نکته ای درمورد ایمان: اساسی ترین مطلب قرآن دوچیز مهم است که یکی ازآنهاایمان است ودومی عمل آنهم نه هرنوع عملی وایندو معمولا درکنارهم بصورت آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحات تکرار می شودپس ایمان وعمل صالح وتلاوت قرآن عمل مبارکی است که محصولش درانسان اگرختم به ایمان وعمل صالح گرددپسندیده ترین کاریست که هراهل ایمانی مشتاق رسیدن به این درجه است اما ایمان دورکن اساسی دارداول همان شناخت ربوبیت است ازطریق تلاوت وتفکر دوم شوق ومیل به عبودیت است ارطریق عمل وطاعات وعبادات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود