صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دعا در قرآن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  دعا در قرآن  دعا در قرآن (1)  سيد كاظم ارفع


  از مسائل مهمى كه جزء نيازهاى انسان محسوب مى‌شود دعا و نيايش است و درست مثل خداجويى از فطرت و ضمير آدمى نشأت مى‌گيرد.

  وقتى سير و سياحتى به اين كرة خاكى مى‌كنيم و با ملتهاى مختلف و اديان گوناگون و سنن و رسوم متفاوت آنها روبرو مى‌شويم، مى‌بينيم كه هر كدام براى خود اوراد و اذكار و دعاهاى مخصوصى دارند و هيچ جاى دنيا را نمى‌يابيم كه مردمش از دعا جدا وبي‌نياز باشند. حتى آنها كه بت مى‌پرستند در معابدشان با تمام قد به خاك مى‌افتند و دعا مى‌خوانند.

  بنابراين دعا جزء نكات جدى و فطرى ماست، ولى جاى اين گفت وگو هست كه چگونه دعا كنيم و در برابر چه كسى دعا نماييم و بالاخره مسير صحيح دعا كدام است؟

  پاسخ به اينها در بحث‌هاى ما روشن خواهد شد. قرآن شريف كه چيزى را فرو گذار نكرده و جامعيت آن بر كسى پوشيده نيست، در تمامى مسائل مربوط به دعا، رهنمودهاى بسيار روشن و جالبى را فرموده و در اين جا كه محور سخن دربارة لزوم و ضرورت دعاست به دو آيه اشاره مى‌شود تا فطرتهاى خفته و آشفته در خواب بيدار شوند و بيش از پيش به اين مهم بپردازند.

  «قُلْ ما يَعْبَؤُا بِكُمْ رَبِّى لَوْ لا دُعاؤُكُمْ»[1]؛ بگو اگر دعايتان نباشد پروردگار من اعتنايى به شما ندارد.

  «وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِى أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِى سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرِينَ»[2]؛ يعنى پروردگارتان گفته: مرا بخوانيد تا اجابت‌تان كنم كسانى كه از پرستيدن من كبر مى‌ورزند به خوارى به جهنم وارد خواهند شد.

  امام محمد باقر ـ عليه السّلام ـ در تفسير و تبيين اين دو آيه چنين فرموده است: منظور از كلام خداوند كه مى‌فرمايد: ان الذين يستكبرون... دعاست كه برترين عبادت دعا مى‌باشد.[3] و از آن گرامى سؤال شد آيا زياد قرآن خواندن بهتر است يا زياد دعا كردن.[4] امام ـ عليه السّلام ـ فرمود: دعا خواندن، آيا نشنيده‌اى كه خداوند متعال مى‌فرمايد: «قل ما يعبو ابكم...» بگو اگر دعايتان نباشد پروردگار من به شما اعتنايى ندارد.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  ادب در دعا


  اين كه انسان بايد بداند چه چيزهايى از پروردگار خويش طلب كند و چه عباراتى را در اين مرتبه استخدام نمايد تعبير به ادب در دعا مى‌شود.

  قرآن و عترت به ما آموخته‌اند كه چگونه دعا كنيم و چه چيزهايى را جهت سعادت دنيا و آخرت خويش از حضرت حق مسألت نماييم.

  در قرآن اغلب آياتى كه به عبارت ربّنا مزين شده بيانگر اين واقعيت است كه اهل ايمان را ارشاد فرمايد تا چه چيزهايى را با چه جملاتى از خداوند تبارك وتعالى طلب كنند.

  «رَبَّنا آتِنا فِى الدُّنْيا حَسَنَةً وَ فِى الْ‏آخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّارِ»[5]؛ خدايا در دنيا و آخرت بر ما نيكى عطا كن و ما را از آتش نگه دار.

  «رَبَّنا وَ اجْعَلْنا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِنا أُمَّةً مُسْلِمَةً لَكَ»[6]؛ خدايا ما را از مسلمين قرار ده و نسل ما را از ايمان آورندگان بر تو قرار ده.

  «رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً»[7]؛ خدايا قلب ما را بعد از هدايت آلوده نكن و برنگردان و رحمتت را بر ما هديه كن.

  و دهها آيات ديگر كه همانند آيات فوق، ادب در دعا را به ما مى‌آموزند.

  چند چيز نشانگر رعايت ادب در دعا محسوب مى‌شود، كه اينك به مواردى از آنها مى‌پردازيم:

  1. بسم الله الرحمن الرحيم؛ رسول خدا ـ صلّى الله عليه و آله ـ مى‌فرمايد دعايى كه اولش با بسم الله شروع شود رد نخواهد شد.[8]

  2. ثنا و تمجيد پروردگار؛ امام صادق ـ عليه السّلام ـ مى‌فرمايند: در نوشته‌هاى امير المؤمنين ـ عليه السّلام ـ بود كه قبل از دعا، مدح و ثناء حضرت حق را بگويند.[9]

  3. صلوات بر محمد و آل محمد.

  4. توسل به اهل بيت ـ عليهم السّلام ـ: امام رضا ـ عليه السّلام ـ فرمودند: هر گاه از خداوند تبارك و تعالى تقاضايى داشتى بگو خداوندا از تو مى‌خواهم كه بحق محمد و على كه نزد تو مقام والايى دارند حاجت مرا برآورده سازي.[10]

  5. دعا در حق ديگران
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  اخلاص در دعا


  اخلاص در دعا به خاطر تفاوت درك و شناخت افراد مراتبى دارد. بعضى در اين مقام هستند كه انگيزه را از دعا خواندن از مقاصد مادى و دنيوى پاك كنند و با توجه به ثواب و عقاب اعمال و به قصد رسيدن به حور و غلامان و قصرهاى آخرت و ترس از عذاب دوزخ دعا مى‌خوانند و به همين علت در كتابهاى دعا جستجو مى‌كنند و هر دعايى كه ثواب اخروى بيشترى داشت انتخاب مى‌كنند.

  و برخى پا را فراتر نهاده و بدون طمع رفتن به بهشت و يا ترس از آتش جهنم، بلكه فقط جهت برقرارى ارتباط با معبود و انس با حضرتش دعا مى‌خوانند كه اين گروه از احرار و آزادگانند.

  «قل انّ صلاتى و نسكى و محياى و مماتى لله رب العالمين»[11]؛ بگو اى پيامبر همانا نماز و طاعات و كلية اعمال من و زندگى و مرگ من همه براى خداست، كه پروردگار جهانيان است.

  حضرت امير المؤمنين ـ عليه السّلام ـ عبادتهاى مردم را به سه دسته تقسيم مى‌فرمودند:

  انّ قوماً عبدوا الله رغبةً فتلك عبادة التجار: گروهى خداوند را به اميد بهشت عبادت كردند كه آن عبادت بازرگانان است.

  انّ قوماً عبدوا الله رهبةً فتلك عبادة العبيد: و گروهى خداوند را از ترس جهنم عبادت كردند كه آن عبادت بردگان است.

  انّ قوماً عبدوا الله شكراً عبادة الاحرار و گروهى خداوند را عبادت كردند از روى شكر و سپاس كه آن عبادت آزادگان است.[12]

  قصه همه وصل حور و خلد برين است غايت مقصود ما نه آن و نه اين است
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  شرايط استجابت دعا


  در قرآن نكات مهمى ديده مى‌شود كه حكايت از شرايط استجابت مى‌كند (كه خلاصه وار اشاره مى‌شود):

  1. معرفت و باور به اين كه پروردگار مالك على الاطلاق است و همه چيز را در دست قدرت خويش دارد و اگر اراده كند پيچيده‌ترين گره‌ها را باز مى‌كند. «تَبارَكَ الَّذِى بِيَدِهِ الْمُلْكُ وَ هُوَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ»؛ بزرگ است آن كه سلطنت به كف اوست و او به همه چيز تواناست.[13]

  2. دل را مصفّا كردن، حساسيت و عظمت دل نسبت به ساير اعضا بر كسى پوشيده نيست و بي‌ترديد وقتى دل مصفّا شد دعا اثر مى‌بخشد. « أُولئِكَ كَتَبَ فِى قُلُوبِهِمُ الْإِيمانَ وَ أَيَّدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْهُ»؛ اين مردم پايدارندكه خدا بر دلهايشان نور ايمان انگاشته و بروح قدس الهى آنها را مؤيد و منصور گردانيده است».[14]

  3. استفاده از لقمه حلال؛ شايد بعضى توجه نداشته باشند كه خوردن مال حرام چه اثرات سوء بر وجودشان مى‌گذارد و چگونه راه استجاب دعا را مسدود مى‌نمايد؛ « وَ لا تَأْكُلُوا أَمْوالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْباطِلِ وَ تُدْلُوا بِها إِلَى الْحُكَّامِ لِتَأْكُلُوا فَرِيقاً مِنْ أَمْوالِ النَّاسِ بِالْإِثْمِ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ»؛ مال يكديگر را بناحق نخوريد و كار را به محاكمه قاضيان نيفكنيد كه به وسيلة رشوه و زور پاره‌اى اموال مردم را بخوريد با اين كه شما آگاهى داريد.[15]

  4. تضرع و انابه: «ادعوا ربّكم تضرّعاً و خفيةً»؛ پروردگار خويش را با تضرع وزارى و در نهان بخوانيد.[16]
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  انس دايمى با دعا


  اين نمك نشناسى است كه انسان در مواقع گرفتارى و هجوم مشكلات به درگاه الهى التجاء و انابه كند و همين كه حاجتش برآورده شد و به مرادش رسيد دست از دعا و نيايش بردارد و از آن بدتر گاهى ناسپاسى و طغيان كند.

  «وَ إِذا مَسَّ الْإِنْسانَ ضُرٌّ دَعا رَبَّهُ مُنِيباً إِلَيْهِ ثُمَّ إِذا خَوَّلَهُ نِعْمَةً مِنْهُ نَسِيَ ما كانَ يَدْعُوا إِلَيْهِ مِنْ قَبْلُ»؛ چون انسان را سختى رسيد پروردگار خويش را بخواند و سوى او بازگردد وچون خدا نعمتى از جانب خويش بدو دهد آن سخت را كه سابقاً خدا را به رفع آن مى‌خواند فراموش كند.[17]

  طلب مغفرت و رحمت: در تمام قرآن 9 مورد به قهر خداوند، 20 مورد به سخط او، 13 مورد به انتقام حقتعالى اشاره شده، در حالى كه به فضل حضرت پروردگار 107 مورد و به غفران و مغفرت 180 مورد و به رحمت او 352 مرتبه اشاره گرديده است. البته به غير از 113 بارى كه اوّل سوره‌هاو در سورة نمل دو بار قرار گرفته و اين همه گواه اين حقيقت است كه اى بندگان الهى خود را زير چتر رحمت خداوند مهربان و رؤف قرار دهيد كه خود فرموده است: كتب على نفسه الرّحمة؛[18] يعنى رحمت را براى خود نوشته و واجب كرده است پس انسان همواره بايد طلب مغفرت و رحمت كند، چنان كه از آيات زيادى بر مى‌آيد كه به يكى از آنها اشاره مى‌كنيم.

  «ربنا فاغفرلنا ذنوبنا و كفّر عنا سيّئاتنا و توفّنا مع الابرار»؛ پروردگارا گناهان ما را بيامرز و بديهايمان را بپوشان و مرا با نيكان بميران.[19]

  دعا براى سعادت دنيا و آخرت: « رَبَّنا آتِنا فِى الدُّنْيا حَسَنَةً وَ فِى الْ‏آخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّارِ»[20].

  از بعضى آيات شريفه قرآن مثل آيه 193 و 194 از سورة ‌آل عمران و 7 تا 10 سورة مؤمن برداشت مى‌شود كه ضمن داشتن عمل و انجام تكاليف شرعى بايد جهت سعادت دنيا و آخرت در درگاه الهى دعا كرد و از حضرت حق خواست كه رفع گرفتارى دنيا و عذاب آخرت را از ما بنمايد.

  موانع استجابت دعا: اللهم اغفرلى الذنوب التى تجس الدّعاء:

  موانع تا نگردانى ز خود دور درون خانة دل نايدت نور

  بعضى مى‌گويند ما دعا مى‌كنيم پس چرا مستجاب نمى‌شود؛ اين اشخاص بايد علت را در خودشان بيابند و موانع را بر سر راه استجابت دعا بردارند و اينك به بررسى خلاصة موانع استجابت دعا مى‌پردازيم.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. تشکر


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  پى نوشت:


  [1] . فرقان، 77.

  [2] . مومن، 60.

  [3] . كافى، كلينى، دار الكتب الاسلاميه، ج 2، ص 446.

  [4] . بحار الانوار، مجلسى، ج 93، ص 299 و 300.

  [5] . بقره، 201.

  [6] . بقره، 128.

  [7] . آل عمران، 8.

  [8] . بحار الانوار، مجلسى، بيروت، ج 93، ص 315.

  [9] . بحار الانوار، مجلسى، بيروت، ج 93، ص 315.

  [10] . بحار الانوار، مجلسى، بيروت، ج 96، ص 22.

  [11] . زمر، 2.

  [12] . نهج البلاغه، على ـ عليه السّلام ـ حكم و مواعظ، 237.

  [13] . ملك، 1.

  [14] . مجادله، 22.

  [15] . بقره، 188.

  [16] . ق، 33.

  [17] . زمر، 8.

  [18] . انعام، 12.

  [19] . ال عمران، 193.

  [20] . بقره، 201.

  منبع:ماهنامه كوثر، شماره 1


  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 10. تشکر


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13


  دعا در قرآن (2)


  سيد كاظم ارفع


  1. ظلم: تا مادامى كه شخص گنهكار توبه واقعى نكند و از عمل زشت خويش نادم و پشيمان نباشد دعايش محجوب مى‌ماند. امام صادق ـ عليه السّلام ـ مى‌فرمايد: «بيت الغناء لا تؤمن العجيعة و لا تجاب فيه الدّعوة و لا يدخلُهُ الملك»[1]؛ خانه‌اى كه كانون غنا باشد، ايمنى از فجايع و حوادث تلخ ندارد، دعا در آن مستجاب نمى‌شود، فرشتگان در آن داخل نمى‌شوند.

  2. ظلم و حق الناس: مهمترين راه استجابت دعا برطرف كردن ذمّة خود از حقوق مردم است زيرا اگر حقى از حقوق مالى يا آبرويى مردم به گردن ما باشد هر چه هم دعا با سوز و گداز باشد مورد اجابت واقع نمى‌شود. خداوند تبارك و تعالى به حضرت عيسى بن مريم ـ عليه السّلام ـ وحى فرستاد كه به بنى اسرائيل بگو:

  «انى غير مستجيبٌ لاحدٍ منكم دعوةً و لاحدٍ من خلقى قبله مظلمةٌ»؛ به تحقيق دعاى احدى از شما را مستجاب نمى‌كنم در آن هنگام كه مظلمه و حقى از بندگانم را بر گردن داشته باشيد.

  3. با حكمت الهى منافات داشته باشد: خيلى چيزهاست كه مورد‌ علاقة انسان است و فكر مى‌كند كه اگر دعا كند به آن مى‌رسد در حالى كه حكمت بالغة الهى خلاف آن را مصلحت مى‌داند و چه بسا ما خيال مى‌كنيم مصلحت ما در آن است و لذا گاهى زبان به شكوه و اعتراض باز مى‌كنيم!

  «وَ عَسى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ»؛[2] شايد چيزى را كه مكروه داريد كه براى شما خوب است و شايد چيزى را دوست داريد كه براى شما بد است خدا مى‌داند و شما نمى‌دانيد.

  4. چيز غير ممكن خواستن: امير المؤمنين ـ عليه السّلام ـ مى‌فرمايد: «يا صاحب الدعا لا تسأل ما لا يكون و لا يحلّ»[3]؛ اى كسى كه دعا مى‌كنى هيچ گاه چيز غير ممكن و چيزى كه حلال نيست از خداوند تبارك و تعالى طلب مكن.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 12. تشکر


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  دعا براى نسلى پاك


  هر مرد و زنى كه با هم زندگى مشترك تشكيل مى‌دهند به طور طبيعى خواهان نسلى صالح و سالم هستند و اين نياز به دعا و مطالبه از جانب فضل پروردگار دارد.

  قرآن و اهل بيت ـ عليهم السّلام ـ در اين زمينه به آموزش داده‌اند كه از براى نسلى پاك بايد دعا كرد و خاضعانه و عاجزانه از درگاه احديت تقاضاى اولاد صالح را نمود.

  «هُنالِكَ دَعا زَكَرِيَّا رَبَّهُ قالَ رَبِّ هَبْ لِى مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعاءِ»؛ در اين هنگام زكريا پروردگار خويش را بخواند، گفت: پروردگارا مرا از جانب خويش فرزندى پاكيزه بخش كه تو شنواى دعائى.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 14. تشکر


 15. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  دعا براى پدر و مادر


  پدر و مادر چه در قيد حيات باشند و يا از دنيا رفته باشند از فرزندان خود توقع توجه و عنايت به خود دارند. به خصوص وقتى در عالم برزخ قرار مى‌گيرند و دستشان از دنيا كوتاه مى‌گردد، نيازمند به دعا و خيرات فرزندان هستند. بلى دو ركعت نمازى كه اولاد براى پدر و مادر مى‌خواند و يا چند آيه‌اى كه تلاوت مى‌كند در آن عالم روحشان شاد و متعالى مى‌شود.

  «رَبَّنَا اغْفِرْ لِى وَ لِوالِدَيَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسابُ»[4]؛ پروردگارا روزى كه حساب بپا مى‌شود من و پدر و مادرم را با همة مؤمنان بيامرز.

  پس به بيان قرآن بعد از طلب مغفرت براى خويش بايد براى پدر و مادر دعا كرد و چه بسا فرزندانى كه به خاطر فراموش كردن پدر و مادر حتى بعد از فوت آنها گرفتار نفرين شان در عالم برزخ شده‌اند.
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 16. تشکر


 17. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,201 پست
  حضور
  66 روز 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  دعا براى سلامت نفس


  گر چه اصلاح نفس و پاكيزه كردن جان صرفاً با دعا و نيايش انجام نمى‌گيرد، ولى نقش دعا و طلب توفيق از جانب پروردگار نقش اوّل را دارد و تا امدادهاى غيبى نباشد كسى موفق به تزكيه نفس نخواهد شد.

  خداوند تبارك و تعالى وقتى داستان حضرت يوسف ـ عليه السّلام ـ را نقل مى‌كند مى‌فرمايد: « لَوْ لا أَنْ رَأى بُرْهانَ رَبِّهِ كَذلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَ الْفَحْشاءَ إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الُْمخْلَصِينَ»[5]؛ يوسف اگر برهان پروردگار خويش را نديده بود رو بدو (زليخا) كرده بود، چنين شد تا گناه و بدكارى از او دور كنيم كه وى از بندگان خالص ما بود. آرى بايد از پروردگار تمنّا كرد تا دل وجان ما را از لغزشها حفظ كند.

  طلب توفيق در برپايى عبادات

  «الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِياماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ يَتَفَكَّرُونَ فِى خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَكَ فَقِنا عَذابَ النَّارِ»؛[6] كسانى كه خدا را ايستاده و نشسته و به پهلو خوابيده ياد كنند و در خلقت آسمانها و زمين بينديشند و گويند: پروردگارا اينها را بيهوده نيافريده‌اى. پاكى پس ما را از عذاب جهنم نگهدار.

  به عبارت ديگر دعا سيم رابطه بين عمل و خداوند است و تا اين اتصال برقرار نگردد عمل بالا نمى‌رود.

  پيامبر عظيم الشأن ـ صلّى الله عليه و آله ـ مى‌فرمود: «عمل البرّ كلّه نصف العبادة و لدّعاء نصف» يعنى مجموعة كار پسنديده نيمى از عبادت محسوب مى‌شود و نيم ديگر را دعا تشكيل مى‌دهد. به احتمال زياد منظور آن حضرت از بيان اين مطلب آن است كه عبادت از هر نوعش كه باشد بايد همراه با دعا و طلب توفيق از درگاه خداوند باشد كه در غير اين صورت آن عمل و عبادت ناقص و كارساز نخواهد بود.[7]
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 18. تشکر


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود