جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خداوند چگونه به وجود آمده است؟

نوشته
    8
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خداوند چگونه به وجود آمده است؟

سلام
    سال نو مبارک

راستش من یک سوال داشتم که نمیدونم از کی باید بپرسم و در کل می ترسیدم که اون رو مطرح کنم !

میخواستم بدونم که خداوند چگونه به وجود آمده است؟ البته میدانم که در سوره توحید میخوانیم که خداوند نه فرزندی دارد و نه از کسی زاده شده است ولی مگه میشه که خداوند همینجوری به وجود آمده باشد؟

من دینم اسلام است و بچه مسجدی هستم ولی این سوال برام پیش اومده و از یکی هم پرسیدم ولی چیزی نفهمیدم و گفت که اگه تو این فکرها باشی ، کافر میشی!
    ولی اگه من ازدواج کنم و بچه ام ازم بپرسه که خداوند چگونه به وجود آمده ، من در جواب به او چه بگویم؟
    ممنون

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: پاسخگوی اعتقادی 1

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط sooal نمایش پست
    اگر شما نام خدا را بردارید و سرمنشأ هستی را به عنوان محور بحث بپذیرید آنگاه سؤال می شود، سر منشأ هستی از کجا آغاز شد؟
    آیا وجود سرمنشأ دارد یا خیر؟

اگر وجود سرمنشأ نداشته باشد این سؤال معروف و قدیمی به کجا خواهد رسید که بالاخره اول مرغ بود و تخم مرغ ایجاد شد یا اول تخم مرغ بود و مرغ ایجاد شد؟!
    پس پاسخ هرچه باشد به یک مبدأ و سرمنشأ خواهد رسید، یعنی هستی باید سرآغاز داشته باشد و محال است سلسله ای بی انتهاء برای وجود تصور نمود.
    به عنوان مثال،‌ رطوبت و خیسی را می توان به چیزی منتسب کرد تا به لوله آب و چاه و سدّ برسیم، وقتی به سرمنشأ رسیدیم دیگر نمی توان پرسید این خیسی را چه چیزی به آب داده است، چراکه ذات آب، رطوبت و خیسی است، پس نمی توان سؤال "خیسی از کجاست؟" را همچنان پرسید و ادامه داد، حتما به یک سرمنشأ ختم می شود، همین طور است چربی روغن و شوری نمک!

وجود حوادث و پدیده ها نیز چنین است،‌ باید به وجود واحد برسد و وقتی رسید دیگر نمی توان پرسید اصل وجود سرمنشأ، از کجا نشأت گرفته است.

در بحث ما،‌ وجود غیر خدا نیست و خدا غیر وجود نیست، خدا اصل وجود است و پدیده و آفریده نیست تا به پدیدآور و آفریننده بیاندیشیم، به عبارتی دیگر هر پدیده ای علتی دارد، و باید علت آن را جست، نه اینکه هر وجودی علتی داشته باشد، آنگاه سؤال کنید علت وجود خدا چیست، زیرا خدا پدیده و حادثه نیست،‌ خدا اصل وجود و سرمنشأ وجود است.

وجود خدا بی انتهاست، و هیچ گونه حدّی را نمی توان برای آن تصور نمود، یکی از آن حدود، زمان موجود شدن و فاعل وجود اوست، چراکه زمان ساخته پرداخته ذهن محدود ماست،‌ و ذهن محدود نمی تواند برای نامحدود، حدّ و حدودی مشخص سازد، اگر امکان جای دادن آب استخر در یک استکان وجود داشته باشد آنگاه می توان چگونگی ذات خدای بزرگ را تصور نمود.

التبه ناگفته نماند که خدا دست نیافتنی نیست، بلکه او را می توان از اوصافی که خود برای خودش بیان داشته درک نمود.

موفق باشید.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    8
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام خدمت شما
    ممنونم ولی اوایل مطلب شما یکمی پیچیده بود!
    آیا حدیثی یا آیه ای در قرآن کریم داریم که به این مورد اشاره کرده باشد؟
    آیا پیامبران ، و امامان ما می دانند که خداوند چگونه به وجود آمده است؟آیا ذهن امامان و پیامبران نیز محدود هست؟
    آیا میتوانیم این سوال را در آن دنیا از خداوند بپرسیم؟

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درباره خلق فکر کنید و درباره آفریننده نیندیشید زیرا شما قادر به شناخت اندازه او نیستید.پیامبر اکرم نهج الفصاحه

8. تشکرها 3

نوشته
    247
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0

شما فرض کردید یک زمانی خدا نبوده بعد خدا به وجود آمده، کلاً این فرض غلط است، چون خداوند عین وجود است و ضرورتاً همواره موجود بوده است. زمان هم اساسا یک چیز بالعرض است که با به وجود آمدن ماده مطرح میشود (زمان خودش یعنی تحول ماده) و از این عالم فراتر بروید اساساً زمان و قبل و بعد مطرح نیست.

10. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری