جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مباحثی در مورد تربیت فرزند از دیدگاه روایات اخلاقی

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مباحثی در مورد تربیت فرزند از دیدگاه روایات اخلاقی

بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر خدا صل الله علیه و آله:
    هر کس فرزندش را ببوسد،خداوند برای او حسنه می نویسد و کسی که او را شاد کند،خداوند روز قیامت او را شاد می سازد و کسی که قرآن به او بیاموزد، پدر و مادرش(در قیامت)فرا خوانده شده و دو لباس بر آنان پوشیده می شود که از نور آن دو لباس ،چهره های بهشتیان نورانی می گردد.(الکافی/ج6/ص49/ح1)

اگر کسی کودک گریانش را خشنود کند تا آرام گیرد خداوند آن قدر از نعمت های بهشت به او عطا می کند تا خشنود شود.(الفردوس/ج3/ص549/ح5715)

امام صادق علیه السلام:
    موسی بن عمران علیه السلام گفت:پروردگارا کدام عمل نزد تو برترین است؟
    فرمود:دوست داشتن کودکان؛چرا که من آنان را بر توحید خود سرشته ام.اگر آنان را بمیرانم به رحمت خودم آنان را وارد بهشتم خواهم کرد.(بحار الانوار/ج104/ص97/ح57)

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نکوهش محبت نکردن به کودکان

صحیح مسلم-به نقل از عایشه-:
    گروهی از بادیه نشینان،خدمت پیامبر خدا رسیدند و گفتند:آیا کودکانتان را می بوسید؟
    گفتند:آری. آنگاه آنها گفتند: ولی ما به خدا سوگند نمی بوسیم.
    پیامبر خدا فرمود:من چه کنم اگر خداوند مهر را از (دل) شما برکنده است.(صحیح مسلم/ج4/ص1808/ح64)

امام صادق علیه السلام:
    مردی خدمت پیامبر صل الله علیع و آله رسید و گفت:هرگز کودکی را نبوسیده ام.وقتی بازگشت پیامبر خدا فرمود:این کسی است که در نظر من از اهل آتش است.(الکافی/ج6/ص50/ح7)

ویرایش توسط محمدحسین64 : ۱۳۹۲/۰۱/۱۱ در ساعت ۱۰:۲۴
    يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

5. تشکرها 2

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عدالت میان فرزندان

در هدیه دادن میان فرزندانتان به مساوات عمل کنید.اگر می خواستم کسی را برتری دهم،هر آینه زنان را برتری می دادم.(السنن الکبری/ج6/ص294/ح12000)

خداوند متعال دوست دارد که میان فرزندانتان عدالت ورزید،حتی در بوسیدن.(کنز العمّال/ج16/ص445/ح45350)

العیال-به نقل از حسن-:
    هنگامی که پیامبر خدا صل الله علیه و آله با یارانش سخن می گفت،کودکی وارد شد و رفت در گوشه ای از مسجد،به پدرش رسید.پدر دست به سرش کشید و وی را بر زانوی راست خود نشاند.
    اندکی که گذشت دختر او آمد و رفت تا این که به او رسید.او به سر وی نیز دست کشید؛اما وی را روی زمین نشاند.پیامبر خدا فرمود:چرا او را بر زانوی دیگرت ننشاندی؟
    مرد،دخترش را بر زانوی دیگرش نشاند.پیامبر خدا فرمود: هم اکنون عدالت ورزیدی.(العیال/ج1/ص173/ح36)

7. تشکرها 3

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

وفا به وعده

کودکان را دوست بدارید و با آنان مهربان باشید و هر گاه چیزی را به آنان وعده دادید بدان وفا کنید؛زیرا آنان باوری جز این ندارند که شما روزیِ آنها را می دهید.(الکافی/ج6/ص49/ح3)

امام کاظم علیه السلام:
    هر گاه به کودکان وعده دادید بدان وفا کنید،چرا که آنان بر این باورند که شما روزی شان را می دهید.بی گمان،خداوند آن گونه که به خاطر زنان و کودکان خشمگین می شود،برای چیز دیگری خشم نمی گیرد.(الکافی/ج6/ص50/ح8)

السنن الکبری-به نقل از عبدالله بن عامر بن ربیعه-:
    پیامبر خدا به خانه ما امد و من در حالی که کودکی خردسال بودم رفتم تا بازی کنم که مادرم به من گفت:ای عبد الله بیا تا چیزی به تو بدهم.
    پیامبر خدا فرمود:می خواهی به او چیزی بدهی؟
    گفت:می خواهم به او خرما بدهم.
    فرمود:آگاه باش که اگر چنین نکنی،برای تو دروغی نوشته می شود.(السنن الکبری/ج10/ص335/ح20839)

9. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری