صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتخاب دقیق ازدواج پایدار

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  انتخاب دقیق ازدواج پایدار
  انتخاب دقیق ازدواج پایدار

  قال رسول الله (ص) : مَنْ نَكَح لِلهِ و اَنْكَحَ للهِ اِستَحَقَّ وِ لایَه الله
  هر كس برای خدا ازدواج كند و برای خدا ازدواج دهد مستحق دوستی خدا می شود.


  1 . ازدواج مستحب موكد است اما در صورت به گناه افتادن (مثل خیلی از جوانهای امروز و شرایط فعلی ) واجب می شود.


  2 . در صورت وجوب ازدواج ، تحصیل مقدمات آن نیز واجب است. مثل نماز كه مقدمه آن (وضو) نیز واجب است و نه مثل حج كه تحصیل استطاعت (مالی ، جسمی ، امنیتی و زمانی ) در آن واجب نیست.


  3 . تحصیل (به دست آوردن ) و تسهیل ( آسان سازی ) مقدمات ازدواج بر همگان ( هم خود جوانان و هم خانواده ها و جامعه و نهادها ) واجب است و انكحوا لا یا می منكم ... نور 32. بر خلاف سایر واجب های غیری پیامبر ( صلی الله علیه و آله ) فرمود : از حقوق فرزند نام نیكو ، علم آموزی و همسر دادن است. و نیز فرمود : در صورت امكان و توان اگر پدر فرزند را همسر ندهد گناهش یه گردن اوست.


  4 . همانگونه كه تحصیل مقدمات بر همگان واجب است ، رفع موانع ( كه مصداق صّد عن سبیلّ الله – حج 25- است. ) نیز واجب است. افكار و فرهنگهای غلط ، آداب و رسوم دست و پاگیر – ولخرجی های تجملی ، مهریه ها و جهیزیه های سنگین ، چشم و هم چشمی ها و... موانع جدی ازدواج است.


  5 . به صورت طبیعی فرصت های ازدواج در پسران بیشتر از دختران است لذا دختران باید مراقب باشند كه در عین دقت و عجله نكردن فر صت های مناسب ازدواج را راحت از دست ندهند.


  6 . در دختران اگر فرصت ازدواج فراهم شد و شرایط نسبی ازدواج موجود بود ( مثل بلوغ جنسی و فكری و اجتماعی ) و لو احساس نیاز هم نكنند یا بهانه تحصیل داشته باشند بهتر است تن به ازدواج دهند به این علل:


  الف) اقسام مزاحمت ها ( چه با قصد ازدواج و چه بدون آن )


  ب ) ذهنیت منفی اطرافیان


  ج ) از دست دادن موقعیت های مناسب


  د ) عدم سازگاری ( با بالا رفتن سن و تحصیلات وبروز توقعات )


  ه ) عدم تناسب تحصیلی ( با بالا رفتن سطح تحصیلات دختر نسبت به پسر)


  7 . باور كنیم كه هر چند با ازدواج فرصت های تحصیل و پیشرفت های خاص برای ما كم می شود ولی بركت فرصت های كم بیشتر شده و جای آن را می گیرد ( به خصوص اگر ازدواج ، صحیح صورت گیرد خود فرصت های جدیدی را ایجاد می كند.)


  8 . مشكلا ت خانواده مثل بیماری والدین ، خواهر یا برادر بزرگتر ، تكفل خانواده ، طلاق والدین ، اختلاف والدین فوت والدین ، اعتیاد یا بزهكاری والدین و ... نباید مانع جدی برای ازدواج شما گردد. شما می توانید با قبول واقعیت و كنار آمدن با آن و افزایش توانایی های فردی و اجتماعی خود در كنار كمك به حل مشكل ، فرصت های جدیدی را برای ازدواج خود فراهم كنید.


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  9 . برای پیدا كردن فرصت های بیشتر ازدواج به این نكات توجه كنبد:


  الف) تعدیل معیارهای ازدواج ( بلند پروازی - خیال پردازی – توقعات بالا – معیارهای غیر اساسی مثل سید بودن و ...)
  ب) افزایش شایستگی های فردی و اجتماعی ( مثل سیگاری نبودن – تحصیل علم – حضور در اجتماعات سالم مثل مساجد و برنامه های مذهبی و ... )


  ج) اصلاح رفتارهای ظاهری ( مثل پوشش – ژولیدگی – سبك سری و...)


  د) آراستگی های باطنی (مثل خوش اخلاقی – نظم و...)


  ه) تغییر و اصلاح وضع خانواده و محیط زندگی و رفع موانع


  و) استفاده از كمك دیگران و انسان های امین ( این امر توصیه موكد روایات هم هست)


  امام كاظم (علیه السلام) : سه كسند كه در آن روزی كه سایه ای جز سایه عرش خدا نیست در سایه عرش خدا هستند؛ مردی كه برادر مسلمانش را همسر دهد – یا به او خدمت كند و یا رازی از او را پوشیده بدارد.


  ز) دعا و توسل و توكل همراه با اعتقاد و اصرار و ناامید نشدن


  10 . در روایات ما ازدواج این بركات را دارد:


  ولایت الهی – تاج پادشاهی – رحمت آسمانی – كامل شدن دین – نگه داری 3/2 دین – نصف عبادت – بهتر از روزه داری و شب زنده داری – بهره مومن – مهمترین متاع – بهتر از كل دنیا – كار آخرت – سنتی از پیامبر – محبوب ترین خانه نزد خداوند – دوری از لعنت الهی – سبب پاكی – حیات پاك – دارای ضمانت نامه خداوند – توسعه معیشت.


  11 . در صورت واجب شدن ازدواج باید برنامه ریزی دقیقی برای ازدواج نمود و شتاب زده عمل نكرد بلكه با مطالعه چند كتاب درمورد اصل ازدواج ، شخصیت زن و مرد ، مشاوره با اعضای فهیم خانواده و انسان های آگاه و عمیق ، نظر خواهی از انسان های موفق در ازدواج، و... مقدمات را فراهم نمود. بهتر آن است كه این كارها قبل از احساس وجوب صورت گیرد.


  12. بهترین سن ازدواج وقتی است كه بلوغ فكری – بلوغ جنسی و جسمی ، بلوغ اجتماعی ، بلوغ اقتصادی و ثبات عاطفی دست به دست هم دهند ( معمولاً دختران در سن 18 سالگی و پسران در سن 22 سالگی به این شرایط می رسند ) پسری كه به خانواده خود ابراز عاطفه نمی كند – به فكر نگرانی آنها نیست – در كارهای اقتصادی كمك كار خانواده نیست – حس كارهای اجتماعی ندارد –هنوز متكی به پدر و مادر است- ثبات عاطفی ندارد و هر روز به کسی دل می بندد و دختری که فقط به مدرک خود می نازد و از هزینه های زندگی هیچ نمی داند و نمی تواند جای خالی مادر رابرای چند روز پر کند و گوهر وجود خود را هر روز به فروش می گذارد آیا مسئولیت پذیر است.


  13.چون هدف اصلی ازدواج آرامش و تسکین آدمی است .(لتسکنو الیها روم/21) لذا باید تمام معیارهای ما برای ازدواج، ما را به این هدف نزدیک کند و در صورت نزدیک نکردن ، آن معیار را اصلی نبینیم. پس تمام خصوصیات فردی ، جسمی ،اخلاقی،اجتماعی،اعتقادی و خانوادگی را از دریچه ارامش بنگرید.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  14.اصل جهانی در ازدواج تناسب زوجین است و هر چه تناسب بیشتر باشد تفاهم بیشتر خواهد بود . لذا مومن با مومن سازگارتر است. کسی که مسائل اقتصادی برایش مهم است باید به کفویت اقتصادی توجه کند و حتی کم حرف با کم حرف، درون گرا با درون گرا و....


  15. – من خودم چه جایگاهی دارم ، چه اعتقاداتی ، چه تقیداتی ، چه مسائل مهمی ، چه اخلاقیا


  15.در ازدواج با دوچشم ببینید یک چشم به داشته ها و یک چشم به آرزوها – من خودم چه جایگاهی دارم ، چه اعتقاداتی ، چه تقیداتی ، چه مسائل مهمی ، چه اخلاقیاتی،چه ظاهری،،چه پوششی ، چه خانواده ای ،چه فرهنگی، چه توان مالی ، چه حد علمی و ...


  تی،چه ظاهری،،چه پوششی ، چه خانواده ای ،چه فرهنگی، چه توان مالی ، چه حد علمی و ...


  16.مهمترین معیار ازدواج ایمان است ، ایمان یعنی آرامش درونی که از امن می آید نه تدین و رفتارهای خشک دینی ، ایمان در آرامش،حسن خلق و حسن ظن به مردم تاثیر زیادی دارد . آرامش الزاما با آسایش ایجاد نمی شود بلکه بستگی به نگاه ما دارد (یکی نزدیک حرم امام رضا منزل می گیرد با حداقل امکانات تا بیشتر از زیارت استفاده کند و یکی دورتر در هتلی با امکانات خوب ، یکی همسری می خواهد که نان حلال بیاورد و یکی همسری فهیم و ...)شخصیت انسانهاست که سعادت می آورد نه موقعیت آنها . لذا با موقعیت افراد ازدواج نکنید


  17.از عوامل مهم ازدواج فرهنگ و تطابق فرهنگی است که حتی در کشور ما گاهی از دین قوی تر عمل می کند . مثلا ما شراب نمی خوریم نه به این علت که دین حرام کرده بلکه چون فرهنک ما نمی پذیرد ولی غیبت نیز حرام دینی است اما مثل نقل و نبات مصرف می شود . دقت کنیم که برای شناخت صحیح از هر فردی باید او را در ظرف فرهنگ خودش مطالعه کنیم.(مثلا فضای علمی دانشگاه فضای مناسبی برای شناخت صحیح از همسر نیست ، زیرا بستر فرهنگی یک دانشجو بحساب نمی آید )نقش فرهنگ به ویژه در آداب و رسوم ازدواج بروز می کند مثل مهریه ،جهیزیه،جشن و ... .


  لذا نمی توان نسخه دین را(مثل مهرالسنه)برای همه تجویز کرد . بلکه باید دین و ایمان ، اصل مشترک زوجین باشد تا تحت تاثیر آداب و رسوم قرار نگیرد . معرف در ازدواج باید در کنار خوب بودن دختر و پسر به این عامل توجه ویژه کند .


  18.یکی از امتیازات روش های سنتی ازدواج( که خانوادها باهم آشنا می شوند نه دختر و پسر به تنهایی) آشنایی با فرهنگ هاست. ازدواج در کشور ما ازدواج دو خانواده و فرهنگ است نه دو نفر .


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  -مهمترین عامل خوشبختی و سعادت در ازدواج ، داشتن ویژگیهای شخصی و شخصیتی زوجین است و اینکه در روایات دو عامل ایمان و اخلاق را سنگ محک قبول یا رد قرار داده به همین دلیل است .هرچند ما نمی خواهیم تاثیر عوامل فرهنگی ،محیطی،آموزشی ،و... را کم رنگ جلوه دهیم.

  20-کانال های شاخت امروزی مثل چت،ایمیل،پیامک،تلفن،عکس و حتی مشاور و معرف را با این اصل بررسی کنید که اولا: چه مقدار شناخت به شما می دهد . ثانیا:ابعاد شناخت چقدر است.آیا تمام موارد موثر در زندگی آینده شما را به شما می شناساند.


  21.در جلسات خواستگاری ارزیابی سوال محور داشته باشید نه جواب محور ،یعنی نوع پاسخگویی مهم است و نوع سوال هایی که می پرسند حتی ترتیب و تاکید سوالات هم می تواند شخصیت طرف را بشناساند . مراقب پاسخ های کلیشه ای باشید مثل اینکه من مادیات برایم مهم نیست . الگوی من حضرت زهراست، من افتخار می کنم همسرم تحصیل کرده باشد ،اصل ، نجابت است.


  22.یادتان باشد در جلسه خواستگاری هر کس بیشتر حرف بزند کمتر شناخت حاصل می کند و لذا مهارت گوش کردن را یاد بگیرد.


  23.مسائل کلی را در جلسه اول باز گوئید اما سوال کلی نپرسید، سوالاتی که جواب در دل آن نهفته است مثل اینکه ایمانتان در چه حد است ؟ آیا شما عصبانی می شوید ؟ آیا اهل مسافرت هستید؟و....


  24.برای تشخیص صداقت ، بصورت جدی صداقت در جلسه گفتگو را طلب کنید و به علاوه اگر قبلا در تحقیقات به نقاط ضعفی رسیدید با ظرافت طرح نمایید و ببینید طرف مقابل صادقانه باز می گوید و یا نه سوال را به گونه ای متفاوت و از زاویه ای دیگر بیان کنید و پاسخ ها را بسنجید.


  25.نقاط ضعف خانواده فرد نباید پررنگ تر از نقاط ضعف خود فرد لحاظ شود.


  انواع تحقیق:


  مستقیم وغیر مستقیم
  مستقیم: 1.زیر نظر گرفتن مستقیم خود او

  2.زیر نظر گرفتن خانواده او


  غیر مستقیم: 1.محل کار

  2.محل زندگی
  3. همسایگان(محل زندگی)
  4. دوستان و فامیل


  مراحل تحقیق: مقدماتی (قبل از خواستگاری)
  بعد از خواستگاری


  موضوعات تحقیق:1. دوستان

  2. مذهبی
  3. اخلاقی و صفات شخصی
  4. سوابق
  5. شخصیت

  6. سیاسی
  7. نیرو انتظامی


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  26-باور کنیم که سرنوشت ازدواج ما قبل از ازدواج ، با شخصیت ما رقم خورده و لذا از امروز در اصلاح خویش بکوشید و یا حداقل با توبه و اصلاح گذشته آینده را تغییر دهید.


  27. شما اگر با بهترین انسانها هم زندگی کنید معلوم نیست خوشبخت باشید و نیز با بدترین انسانها ،معلوم نیست که بدبخت باشید ، شما خودتان خوشبختی و بدبختی را ایجاد می کنید(زن فرعون و زن نوح)  28.استخاره مشوت با خدا نیست بلکه مشورت با خدا به حکم دو آیه « و شاور هم فی الامر»و«امرهم شورای بینهم» مشورت با مومنین است. یادتان باشد زندگی را بر مبنای 50% بنا نکنید. در موارد تحیر قلب می شود استخاره کرد ولی در تحیر عقل باید تحقیق و بررسی بیشتر نمود .


  29.مشاور امین کسی است که به ما راه را نشان دهد و جای ما تصمیم نگیرد و به ما نتیجه قانع کننده بدهد.


  30.چند نکته اساسی:


  الف:اگر طرف مقابلتان معیارهای اصلی را ندارد و لی شما دل نمی کنید. بدانید تصمیمتان احساسی است.


  ب:اگر طرف مقابلتان به دلتان ننشسته جلو نروید


  ج:از روی لجبازی یا واگذاری به اطرافیان انتخاب نکنید


  د:عجولانه تصمیم نگیرید ازدواج یک فرایند است


  ه:هیچگاه تفاهم100% پیش نمی آید پس به فکر 70 ، 80% باشید


  و:برای فرار از شرایط نا مناسب موجود ازدواج نکنید


  ز: حتما خانواده را در انتخاب خود سهیم کنید و نظرات آنها را همراه با دلیل بشنوید


  ح:در ازدواج اختلاف سلیقه اشکال ندارد بلکه باید نگاهها یکسان باشد ، باورها مشترک و عقیده ها همسو


  ط:در تفاوت سنی حتما باید به نقش مدیریتی مرد توجه کرد . مرد باید تکیه گاه زندگی باشد


  ی:عیب های مشترک ، کلاس مشترک و سلیقه مشترک به تنهایی باعث تفاهم نخواهد شد بلکه یک نوع تناسب است


  ک: در تفاوت علمی باید به سایر مولفه های هم توجه کرد و سطح توقع دختر را سنجید.


  31.مهریه یک هدیه صادقانه الهی است « و اتو النساء صدقا تهن نحله» و بالا بردن آن بدون حساب یعنی پایین آوردن جنس انسانیت ، اما جهیزیه وجهه شرعی ندارد، هدیه و از روی طیب خاطر نیست بلکه یک سنت و عرف است . مهریه مثل قفل ماشین است که دزدی را به تاخیر می اندازد (و جلو دزد حلال زاده را می گیرد)


  32.ازدواج مهمترین رخداد زندگی است لذا عاقلانه ازدواج کنید و عاشقانه زندگی، با کسی ازدواج کنید که دلتان می گوید اما قبل از آنکه کسی را به خانه دل راه دهید ، از پنجره عقل تمام منظره ها را نظاره کنید تا بهترین ها را پس از تجزیه و تحلیل برگزینید و در نهایت به زیبا ترین ها دل ببندید


  33. آرمان گرا نباشید بلکه واقع گرا باشید و جایگاه خود را هم در نظر بگیرید . فرد ایده آل هیچ وقت پیدا نمی شود اگر هم پیدا شود شما ایده آل نیستید . امیرالمومنان علیه السلام می فرماید«لابد للعاقل ان ینظر فی شانه - عاقل باید به جایگاه و شان خود بنگرد.»


  34.ابتدا شناخت حاصل کنید و بعد دلبسته شوید. خوش آمدن را پس از مطلوب بودن قرار دهید . با عقل بنگرید و با دل بپیمایید


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسمه تعالی

  1- سعی شود هردو نفر هم فرهنگ و ترجیحا اهل یک شهر باشند

  2- حتما ایمان و صداقت و اخلاق خوب در دوطرف باشد ( از والدین می شود فهمید )

  3- مهریه کم اما متناسب باشد مثلا 110 سکه

  4- اصالت خانوادگی هردو نفر داشته باشند

  5- تحصیلات تقریبا هم میزان هم باشد اگر زن دیچلمه و شوهر مثلا لیسانس باشند
  اشکال ندارد اما برعکسش اگر در ابتدا هم مشکل نباشد توسط اطرافیان مشکل می شود

  6- با چشم باز انتخاب کرد البته انتار 100 درصد یکسانی غیر ممکن است

  7- بعد ازدواج دنبال عیب جدید نبودن

  و ..................

  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  35.به هنجارهای اجتماعی و عرفی تا اندازه ای که معقول و مشروع است احترم بگذارید . عشق قبل از ازدواج لازمه ی ازدواج است (کاتالیزور و چاشنی پرتاب) اما، مهمتر عشق بعد از ازدواج است که ورزیدنی است (خرج اصلی مواد منفجره که موقع اصابت باید عمل کند)


  36.عشق های قبل از ازدواج معمولا احساسی و شیدایی است:عشق هایی کز پی رنگی بود *** عشق نبود عاقبت ننگی بود


  37. ازدواج امری مقدس و نوعی عبادت است (مستحب موکد) پس هدفتان را از ازدواج مقدس کنید


  38. ازدواج در سنین خیلی پایین(زودهنگام) و خیلی بالا(دیر هنگام)مشکل آفرین است لذا باید به هنگام باشد


  39.باور کنیم ازدواج نکردن بهتر از ازدواج غلط نمودن است


  40. سخت گیری در ازدواج فرصت ها را از انسان می گیرد و به تعبیر روایات فساد کبیر در زمین رخ می دهد.


  41.در ازدواج تقدیر الهی حاکم است (مثل سایر مسائل زندگی) ولی قسمت و شانس به معنای عدم نقش اراده انسان صحیح نیست


  42.انسان همانگونه عمل می کند که می اندیشد پس برای پیدا شدن خواستگار با توکل و توسل تلاش کنید و اعتقاد به بسته شدن بخت را از ذهنتان بیرون کنید


  43. سحر و جادو وجود دارد (البته نه به معنایی که امروز در کوچه و بازار می گویند) برای بطلان آن دست به دامن خدایی شوید که قدرتش بیش از بندگانش است. خواندن سوره های فلق ،ناس،آیه الکرسی و آیات 54 تا 56 اعراف و خواندن و نوشتن آیات 75 تا 89 یونس و ذکر یونسیه و دادن صدقه موثر است


  44.نقش توکل، تحقیق، تفکر و مشورت در ازدواج و هر امر دیگری به مراتب از استخاره پررنگتر است. بدانید که ما در دین سفارش به استخاره نشده ایم


  45. شیعه مذهب عقلانیت است لذا با طالع بینی ، فالگیری،خواب و خرافات زندگی آینده را رقم نزنید، حتی ما سفارش به استخاره هم نشده ایم و هر چند استخاره به معنای طلب خیر و در قالب دعا و نماز وجهه شرعی دارد و باروش قرآن و تسبیح و کاغذ نوشتن در موارد تحیر و پس از طی مسیر از راههای عقلی و عرفی (مثل دیدار،گفتگو،تفکر،تحقیق،کن ترل و مشاوره و مطالعه) وارد شده ولی عمل بر اساس آن واجب فقهی نیست.


  46.برآیند آیات و روایات در ازدواج ، تاکید بر دین و اخلاق افراد و عدم سخت گیری در سایر مسائل است


  47. زندگی کانون بازپروری نیست لذا اجازه ندهید غلبه عشق و احساسات ، شما را به سمت ازدواج با افراد مشکل دار مثل معتادان یا دچار مشکلات حاد روحی و روانی و اخلاقی (مثل شراب خوار) بکشاند . همسر انسان نباید باری بر دوش انسان باشد بلکه باید یاری هم دوش انسان باشد.


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,322
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,848 پست
  حضور
  67 روز 14 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  نقل قول نوشته اصلی توسط yanoor نمایش پست
  بعد ازدواج دنبال
  سلام!!!
  بعد از ازدواج به همدیگر محبت کنید.
  سعی نکنید سخنی نسنجیده بگوئید
  باهم مهربان باشید
  در کارهای منزل به همدیگر کمک کنید.مخصوصا آقا با همه کار وخستگی که دارید به همسرتان کمک کنید
  با الفاظ زیبا همسرتان را صدا کنید
  گاهی اوقات برای تفریح هم که شده همسرتان را به یکی از تفرجگاهها ویا پارک های بزرگ وسرسبز داخل شهر ببیرید تا حال هوائی عوض کند.خانه گاهی اوقات دلگیر می شود.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  48. این که پدر و مادر در سایر انتخاب های ما مثل انتخاب رشته و شغل خیلی سخت گیری نمی کنند ولی در ازدواج حتی تهدید هم می کنند . نشان از اهمیت ازدواج و خیر خواهی آنان است . به خیر خواهی آنان احترم بگذارید و نظر خود را به آنهااعلام کنید و تصمیم نهایی را خودتان بگیرید


  49. دوران عقد فواید زیادی دارد از جمله


  الف:شناخت بهتر و عمیق تر و در نتیجه تفاهم بیشتر


  ب:فرصت تجدید نظر با تبعات کمتر


  ج:قطع تدریجی ارتباط عاطفی دختر و پسر با خانوادها


  د: کسب مهارت برای ورود به زندگی


  ه:آمادگی تدریجی برای قبول مسئولیت


  و:آماده شدن خانواده ها و مقدمه چینی برای ازدواج(تهیه جهیزیه، منزل و...)


  50. اگر امکان ازدواج را به هر دلیل ندارید برای خود برنامه هایی از قبیل کارهای علمی ،ورزشی،هنری،تفریحی، عبادی و... طرح ریزی کنید . از بیکاری بپرهیزید و ارتباط اجتماعی خود را افزایش دهید و بدانید که ازدواج پایان سعادت و تمام زندگی نیست . اگر از ازدواج کرده ها بپرسید برخی ها دوست دارند به دوران قبل از ازدواج برگردند بخصوص اگر مسیر ازدواج را غلط پیموده باشند


  51.اسلام با گفتگوی پسر و دختر نامحرم و نگاه کردن آن دو به هم به قصد ازدواج و با نظارت بزرگترها مخالف نیست و لذا تعصبات و غیرت های بی جا را کنار بگذاریم. البته منظور از گفتگو به قصد ازدواج دوستی قبل از ازدواج نیست، هرچند خانواده ها در جریان باشند.


  52.در خواستگاریهای رسمی چند چشم می بیند و چند فکر قضاوت می کند و معمولا پیام های شناختی رد و بدل می شود و برخلاف ارتباط های مخفی دو نفری که فقط احساس در آن حاکم است و تعقل درآن نیست.


  53.سعی کنید سوالاتتان را بنویسید و پاسخ ها را یادداشت کنید


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  آنچه را که به زندگی آینده مرتبط است طرح کنید مثل بیماری های حاد یا خاص جسمی ، اختلالات روحی و روانی ، ازدواج پیشین، اعتیاد و حتی مصرف سیگار،رابطه قبلی با جنس مخالف به هر شکل و اندازه(درصورت اطلاع دیگران یا احتمال آشکار شدن ، مخصوصا اگر دختر دوشیزه نباشد و او توبه هم کرده باشد، باید بگویید ولی اگر قطع رابطه کرده باشد و دختر دوشیزه است و شخص توبه کرده و احتمال آشکار شدن نیست ضرورت ندارد). ولی گناهان شخصی بین خودش و خدای خودش را اجازه ندارد باز بگوید . مسائل اعتقادی و فرهنگی و توقعات و انتظارات شما از آینده را مطرح کنید ولی وارد مسائل جزئی نشوید نه بپرسید و نه پاسخ دهید (بلکه در گفتگو های دوم وسوم می توانید وارد برخی جزئیات شوید).عیبی که گفتن آن امکان دارد خواستگاری را بر هم زند نگفتن آن زندگی را بر هم خواهد زد.


  54.جلسه گفتگو 8 محور اساسی دارد و 6 سوال از سوی دختر. 8 محور عبارتند از:


  الف)معرفی خود، خانواده ، سن و تعداد اعضای خانواده


  ب)اعتقادات و افکار دینی


  ج)خط مشی کلی زندگی که مبتنی بر چیست؟اعتقادات دینی – سلیقه شخصی و....


  د:پایبندی به ارزش های فرهنگی مثل پوشش


  ه)استقلال فکری


  و)اهداف کلی زندگی مثل مدارج علمی ،هنری و ورزشی و...


  ز) ارتباطات اجتماعی و حد آن مثل حضور همسر در محل کار یا اجتماع ، شغل همسر


  ه)ارتباطات فامیلی مثل رفت وآمد ها


  6 سوال از سوی دختر:


  الف)محل سکونت


  ب)نوع سکونت(مستقل یا با والدین)


  ج) شغل مرد و نوع آن به طور واضح


  د)فعالیت های سیاسی و اجتماعی زن(آیا مرد موافق است یا خیر)


  ه) اشتغال و تحصیل زن(آیا مرد موافق است یا خیر)


  ز)سطح زندگی ومسایل آن مثل مسافرت و مهمانی دادن


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود