جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقش علماء در بیداری اسلامی و برای آینده اسلام چیست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2

  نقش علماء در بیداری اسلامی و برای آینده اسلام چیست؟
  نقش علماء در بیداری اسلامی و برای آینده اسلام چیست؟


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  30
  مورد تشکر
  95 پست
  حضور
  4 روز 6 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقش علماء در بیداری اسلامی و برای آینده اسلام چیست؟

  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 7 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  کد خبر: ۳۱۷۴۴۶
  تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۴

  نقش علماء در بیداری اسلامی و برای آینده اسلام چیست؟جای سید‌جمال و امام موسی صدر اینجا خالی نیست. رهبری با چنان ابهت و اقتداری در این صحنه حاضر شده‌اند که جای همه را پر کرده‌اند؛ سید‌جمال و سید‌موسی صدر اگر بودند زبان به تحسین و آفرین می‌گشودند که آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری.


  پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، روایتی از حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی به قلم حجت‌الاسلام محمدرضا زائری منتشر کرده که به شرح زیر است:


  آرزوی سید بود این... سید جمال الدین اسدآبادی، آرزوی سید بود این... سید موسی صدر، آرزوی سید بود این... سید روح‌الله خمینی. این که جماعتی از عالمان دینی و رهبران مسلمانان از این سوی و آن سوی دنیا دور هم جمع بشوند؛ همین... تا همین جایش به هزار و یک دلیل شدنی نبود.


  حالا جماعتی، جمعیتی از سیاه و سفید، پیر و جوان، عرب و عجم، از آسیا و اروپا و آفریقا عمامه در عمامه دور هم نشسته‌اند و از در سالن که می‌خواهی وارد شوی پرده کعبه در قابی از چوب و شیشه تکلیف تو را معلوم می‌کند، می‌فهمی زیر کدام پرچم همه جمع شده‌اند.


  و تو می‌دانی در چه وضع و احوالی دارد این اتفاق بزرگ و مبارک روی می‌دهد؛ اینها پاره‌های پیکری هستند که مجروح و نیمه‌جان هر روز زخمی تازه بر می‌دارد، جهان اسلام امروز چون جسمی است که هم حرامیان جامه و دستارش غارت کرده‌اند و هم گرگ‌های بیابان به جانش افتاده‌اند.


  چنگ و دندان این گرگ‌ها امروز چنان در گوشت سوریه افتاده است که می‌دانی به این راحتی‌ها رهایش نمی‌کنند. آتش جنگ و جدال شیعه و سنی که ده‌ها سال نمی‌توانستند این طور شعله ور کنند حالا همه جا را گرفته است، از شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای تا کوچه‌ها و خیابان‌های قاهره و طرابلس.


  در چنین روزهایی جماعت دور هم جمع شده اند! کدام جماعت؟ عمامه در عمامه از مصر و عراق و لبنان و فلسطین. کجا؟ در پایتخت جمهوری اسلامی ایران و حالا قرار است رهبر انقلاب از راه برسد و با این جماعت سخن بگوید.


  جای سید جمال خالی و جای امام موسی صدر. چه آرزوها داشت سید جمال برای این جماعت و در خواب فقط می‌دید چنین روزی را، وقتی در قاهره و کابل و استانبول پنج نفر و ده نفر آدم جمع می‌کرد تا شراره‌های سینه‌اش را بشنوند و سوختن دلش را ببینند.


  چه خیال‌ها داشت امام موسی صدر وقتی بیقرار و بی‌آرام از آفریقا به اروپا و از قم به نجف می‌رفت، دیده‌ای و شنیده‌ای که چگونه سراسیمه و بی‌تاب به هر صاحب عمامه‌ای می رسید خواب‌ها را بر می‌آشفت و از بیداری سخن می‌گفت.


  جای امام موسی صدر خالی، او که وقتی به منبر می‌رفت مسیحیان می‌گفتند گویی مسیح آمده است و مسلمانان می‌دیدند فرزند پیامبر در محراب ایستاده است و آن وقت بود که سنی و شیعه پشت سرش به نماز می‌ایستادند، در قاهره و مسجد دانشگاه بزرگ «الازهر» مگر همگان را به همین شگفتی نیاورد؟


  دلت هوای سید جمال را می‌کند و شوق امام موسی صدر را می‌یابد. به جماعتی نگاه می‌کنی که آرام آرام وارد سالن اجلاس می‌شوند، به نام بیداری اسلامی و در روزگاری که جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر نیازمند بیداری است و محتاج فهم و شناخت تهدیدها و خطرها و نیازمند همدلی و وحدت.


  تو که از حجم توطئه‌ها و سرعت تهدیدهای دشمن برای این جماعت خبر داری می‌فهمی معنی این همایش چیست، تو می‌فهمی کنار هم نشستن این آدم‌ها چه رمزی و چه رازی با خود دارد، تو می‌فهمی در زیر سنگباران دسیسه و نیرنگ و فتنه و آشوب وقتی چتر مفتی اعظم اهل سنت استرالیا برای انتشار کتابچه «ولایت فقیه» باز می‌شود چه فضایی ایجاد می‌کند و حضور امثال او در این گونه جلسات چه سدی در برابر سیلاب توطئه‌ها می‌کشد.


  امروز جای امام موسی صدر خالی است که که با آن چهره‌ی زیبا و درخشان قدم به این سالن بگذارد، با آن قامت بلند و استوار در میان این جماعت قدم بردارد و بر این جایگاه بنشیند و با آن منطق استوار و بیان دلنشین و شیرین سخن بگوید.


  وقتی مهمانان در سالن اصلی مستقر شده‌اند برخی به اتاق بزرگی هدایت می‌شوند که قرار است قبل از آغاز جلسه در آنجا رهبر انقلاب را زیارت کنند. مهمان‌های ویژه و شخصیت‌های مشهورتر و برجسته‌تر در این اتاق جمع شده‌اند که رهبر انقلاب از راه می‌رسند و به سراغ آنها می‌روند.


  با یکایک مهمان‌ها احوالپرسی می‌کنند و آنها را در آغوش می‌گیرند؛ برخی دست آقا را می‌بوسند و برخی چون ارادتمندی آشنا و قدیمی صمیمانه سخن می‌گویند. اینها چهره‌های برجسته‌ای از علمای جهان اسلام هستند و اگر بخواهی رهبر انقلاب را با آنها مقایسه کنی حتی اگر دشمنش باشی باید به حقیقت اعتراف کنی، حتی اگر او را نخواهی باید واقعیت را بپذیری که رهبر انقلاب یک سر و گردن از همه آنها بالاتر است، یعزّ من یشاء... کار عالم دست خداست؛ نه محاسبات و تدبیرات سیاسی و اقتصادی و حتی شخصی.


  وقار و هیبت و شکوه و جلال ظاهری این مرد در عین رفتاری متواضعانه و بسیار صمیمی در ساده‌ترین برخورد و اولین نگاه به چشم می‌آید. بعد هم که همه به سالن اصلی می‌روند و برنامه با ورود رهبر انقلاب آغاز می‌شود و به جای مسئولان رسمی دو روحانی شیعه و دو روحانی سنی از ایران پشت سر ایشان قرار می گیرند باز ابهت و قدرت شخصیتی رهبر انقلاب به وضوح آشکار است؛ ذلک فضل الله یؤتیه من یشاء.


  سرود جمهوری اسلامی پخش می‌شود و همه به احترام ایستاده‌اند... عالمان شهیدی که غریبانه زیر شکنجه‌های طاغوت جان دادند، روحانیون آزاده‌ای که در جبهه‌های نبرد در خاک و خون غلتیدند یا به اسارت بعثی‌ها درآمدند، آنها باید این هیمنه و عظمت را می‌دیدند؛ شهیدان پیچیده در گوشِ زمان فریادتان! این جا در تهران زیر پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی و کلمه‌ی «الله» و به نام جاودانه‌ی امام خمینی، نمایندگان جهان اسلام به احترام ایستاده‌اند‌.


  صحبت‌های آقا که آغاز می‌شود فضای سالن دیدنی است، طنین محکم سخنرانی با ترصیع آیات قرآنی و تلاوت آیات به لهجه‌ی عربی برای عالمان مسلمان از هر کشور و با هر زبان که باشند تحسین برانگیز است. سیر منطقی بحث و ترتیب عالمانه‌ی موضوع شخصیت رهبری را بیشتر آشکار می‌کند... تا مرد سخن نگفته باشد، علم و هنرش نهفته باشد.


  در این جایگاه و در چنین روزهایی و با این مخاطبان و این فضا به راحتی بحث می‌توانست جنبه‌ی شعاری و احساسی پیدا کند، در حالی که خطابه‌ای مکتوب بود و قرائت متن از پیش نوشته‌شده توسط رهبر انقلاب هم نشان‌دهنده‌ی تأمل و دقت پیشین بود که کار ترجمه‌ی همزمان را آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کرد و هم رفتاری کاملاً امروزین و در طراز جلسه‌ای بین‌المللی و با آداب القای سخنرانی در قالب‌های متعارف.


  طرح موضوع ایجاد تمدن درخشان اسلامی به عنوان هدف بیداری اسلامی، افق دید وسیع و تفکر عمیق و آینده‌نگری رهبری را نشان می‌داد. می پرسی جماعت چه حالی داشتند؟ از مهمان مصری می‌گویم که فقط ذوق‌زده ماشاءالله و بسم‌الله می‌گفت و سر تکان می‌داد به شوق و تحسین که در گفتاری مختصر همه‌ی موضوعات به شکلی زیبا و دلنشین مطرح شد و حسرت می‌خورد که کاش دیگر رهبران و حاکمان کشورهای اسلامی چنین بودند.


  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از وعده‌های الهی می‌گویند و پیروزی انقلای اسلامی در ایران به عنوان یک نمونه و آیات قرآنی بشارت به مادر موسی علیه‌السلام را می‌خوانند: «بیداری اسلامی مبشّر حوادث بزرگتری است که در آینده اتفاق خواهد افتاد! تحقق معجزگون وعده‌های الهی نشانه امیدبخشی است که تحقق وعده‌های بزرگتر را نوید می‌دهد.»


  ذکر رسانه‌های مدرن و هنر و سینما به عنوان لوازم تمدن‌سازی در کنار محورهایی چون اجتهاد و پاسخ‌گویی به نیاز روز و پرهیز از تحجر و التقاط و اشاره به ضرورت ایجاد رفاه عمومی در کنار نیاز به استقرار عدالت و گسترش اخلاق انسانی اندیشه‌ای جامع و پویا و اصیل را معرفی می‌کند. بعد هم رهبر انقلاب دفع دخل مقدر می‌کنند که: «تجربه نشان داده که اینها ممکن و در دسترس جوامع ماست، نه باید شتابزده و نه باید بدبینانه نگاه کرد.»


  توجه عمیق حضار به سخنرانی نشان می‌دهد همه متوجه اهمیت این گفتار در این مقطع زمانی هستند. آقا ادامه می‌دهند: ما با غرب و هیچ گروه از انسان‌ها مشکل نداریم، مبنای ما سخن امام علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السلام است که «الناس صنفان، إما أخ لک فی الدین أو نظیر لک فی الخلق» راستی این سطح از اندیشه و تفکر و این شیوه از بیان و سخن را کدام یک از مهمانان می‌توانند در سران کشورهای خود سراغ بگیرند؟


  بی‌سبب نیست که یکی از مهمانان قبل از آغاز جلسه به ما که در باره موضوعات داخلی کشور خودمان بحث می‌کنیم می‌گوید: در مرحله‌ی فعلی و سال‌های آینده همه می‌دانند که نقش رهبری پررنگ‌تر از گذشته و صف‌بندی‌های بین‌المللی حساس‌تر و نقش ایران مهم‌تر از هر زمان دیگر است.»


  وقتی صحبت‌های آقا تمام می شود از میان مهمانان عبور می کنند. می‌پرسی چه شد؟ گفتنی نیست. من ازدحام و جمعیت زیاد دیده‌ام ولی این صحنه ها باور کردنی نبود. چند بار راستی برای جان آقا نگران شدم بس که جماعت بر دست و پای هم ریخته بودند. باور کردنی نبود اینها که عالمان شهر و دیار خویشند این‌گونه برای دست‌دادن و تبرک جستن به آقا سراسیمه شوند و بی‌قرار باشند.


  در نهج البلاغه خوانده بودم که: «حتی شُقّ عطفای و وطئ الحسنان!؛ از هجوم مردم جامه هایم شکافته و انگشت‌ها فشرده شد...» و اکنون می‌دیدم که جلوه‌ی شکوهمند رهبری از سلاله آن حضرت – که خود را خاک پای غلام صاحب نهج‌البلاغه هم نمی‌داند- چنان جماعت را شیفته و دلداده کرده که بسیاری از آنان بی‌قرار و ناآرام شده‌اند. یکی چفیه‌ی آقا را می‌ستاند و یکی بر عبای ایشان دست می‌کشد. یک عالم سنی گریه می‌کند و چند نفر دیگر از گریه او متأثر می‌شوند.


  باورت می شود در چنین حالی آقا متوجه عالمی لبنانی باشند که روی صندلی چرخ‌دار نشسته و تلاش کنند خود را به او برسانند؟ انبوه جمعیت سه بار موج بر می‌دارد و رهبر را با خود جا به جا می‌کند ولی با این حال برای سومین بار خود را به مهمان لبنانی می‌رسانند که نمی‌تواند حرکت کند و جلو بیاید. از دور می بینم که او را در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند.


  آقا تشریف برده‌اند و جمعیت آرام شده است. مهمان لبنانی چنان از ابراز توجه و لطف آقا به وجد آمده که هنوز گریه می‌کند.


  هنگامی که هیأت رئیسه در جایگاه خود نشسته‌اند، نماهنگ زیبایی درباره‌ی بیداری اسلامی در حال پخش است و با صدای «الله اکبر» تصویر شکستن بت‌ها روی چهره‌ی اوباما دیزالو می‌شود؛ یکی از مهمانان به دیگران نگاه می‌کند و لبخند می‌زند.


  جای سید جمال خالی نیست، جای امام موسی صدر خالی نیست. رهبری با چنان ابهت و اقتداری در این صحنه حاضر شده‌اند که جای همه را پر کرده اند؛ سید جمال اگر بود آرزوهای خویش را این جا تجسم یافته می‌دید و امام موسی صدر اگر بود زبان به تحسین و آفرین می‌گشود که: آنچه خوبان همه دارند...


  لو جئته لرأیت الناس فی رجل ... و الدهر فی ساعة ... و الأرض فی دار!


 4. #4
  صدرا آنلاین نیست. کارشناس پاسخگوی مباحث اهل سنت و وهابیت

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  209
  مورد تشکر
  544 پست
  حضور
  7 روز 15 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  نقش علماء در بیداری اسلامی و برای آینده اسلام چیست؟

  پاسخ:
  بی شک بیداری اسلامی مرهون آشنایی با تعالیم حیات بخش اسلام است و این آشنایی نیز جز به راهنمایی علما تحقق نخواهد یافت.
  با نگاهی اجمالی به تاریخ اسلام و فراز و فرودهای تمدن اسلامی می یابیم که در این میان بیشترین نقش را عالمان دینی ایفا نموده اند؛ چه آن جا که حرکتی رو به شتاب مشاهده گشته و چه در زمان هایی که افول تمدن اسلامی بوده است. در قرن اخیر انقلاب اسلامی ایران نقطۀ عطفی در بیداری اسلامی به شمار می آید، بیداری ای که به رهبری عالمی الهی شکل پذیرفت و بنای پوشالین طاغوت را در هم شکست و روح امیدی بر پیکره جهان اسلام دمید که بعد از سی سال آثار آن در میان ملت های مسلمان دیده می شود.

  رهبر معظم انقلاب در بيان اهميت ويژه‌ نقش و جايگاه علما در بيداری اسلامی فرمودند:
  « ايجاد يك فكر، گفتمان و جريان فكرى در جامعه، به دست خواص جوامع و انديشمندان جامعه است؛ علما می توانند فكر ملت ها را به سمتى هدايت كنند كه مايه‌ نجات ملت ها شود؛ روايتى است از رسول مكرم اسلام، حضرت محمد بن‌ عبدالله (صلی الله علیه و آله)، كه می فرمايد: «لا تصلح عوام هذه الأمه الّا بخواصها قیل يا رسول الله و من خواصّها قال العلماء و...»؛ اصلاح توده‏ مردم، به اصلاح زبدگان و نخبگان هر كشور و جامعه بستگى دارد. از پيغمبر پرسيدند زبدگان چه كسانى هستند؟ فرمود: دانشمندان، روشن‏فكران، آگاهان، امرا و زمامداران ... اول علما را ذكر كرد، بعد چند دسته‌ ديگر. بنابر اين روحانيت در هر كشورى می توانند سر رشته‌دار حركت مردم شوند.»
  (1)

  علما زمانی می توانند در جهان اسلام تاثیر گذار باشند که اولا خود به شکل صحیح با قرآن و سنت و تعالیم اسلامی آشنایی یافته باشند، با اصول و ضوابط کلامی و فقهی و حدیثی سایر فرق فقهی و کلامی اسلامی آشنا بوده باشند، امت اسلامی را پیکره ای واحد بدانند، و مشکلات اصلی جهان اسلام را شناخته باشند، و خود مستقل از دولت هایشان باشند و مزد بگیر حکّام و اجرا کننده دستورات آنان نباشند. در این صورت عالم یک مذهب رهبریش از حدود مذهب خود فراتر خواهد رفت و رهبری او پیکره جهان اسلام را فرا خواهد گرفت؛ همچنان که این امر در مصلحان تشیّع نمود خاص داشته و در قرن اخیر نیز در رهبری امام امت (رضوان الله تعالی علیه) و خلف شایسته ایشان مشاهده می گردد. در غیر این صورت امت اسلامی امتی مفترق خواهد شد و در گیری و نزاع مذاهب سرتاسر آنرا فرا خواهد گرفت و در نتیجه مسلمانان اسیر اهداف سلطه گران واقع خواهند شد که نمود کامل این حرکت را در تفکر و عملکرد وهابیت مشاهده می شود، تفکری که مشکل اصلی خویش را تفکرات غیر همسوی فرق اسلامی دیگر می بینند و لذا لبۀ تیز شمشیر خویش را به سمت آن ها گرفته است.

  مقام معظم رهبری (دام ظله) در این رابطه می فرمایند:
  «چقدر جاى دريغ و افسوس است كه ذهن متفكّر اسلامى‏ كه براى عزّت مسلمين و برافراشتن پرچم اسلام بايد قلم بزند و تلاش كند، به دنبال مسائل اختلافى، ايجاد اختلاف، ايجاد دعوا و خلأ بين مسلمين برود، قلم بزند و كار كند؛ يكى را متّهم و يكى را از دين خارج نمايد! علما در اين زمينه، براى انجام وحدت‏ و فراهم كردن مقدّمات وحدت وظيفه‏ بزرگى دارند؛ نه فقط علماى يك طرف، بلكه علماى هر دو طرف.»
  (2)

  و در جای دیگری فرمودند:
  «... علماى اسلامى بايد كوشش كنند. فقها و متكلمين و فلاسفه‏ اسلامى بنشينند آراء را با يكديگر تطبيق كنند و آن‏ها را در مجموعه‏ هايى جمع نمايند تا نظرات فِرَق مختلف اسلامى در مجموعه‏ واحد و با نگاه مساعد به يكديگر، در اختيار همه‏ مسلمين قرار بگيرد. اين، از جمله كارهاى بسيار لازم و ضرورى است و اميدواريم كه همتِ صاحب‏ همتان، اين كار را به انجام برساند.»
  (3)

  ایشان در جای دیگری می فرمایند:
  «برادران عزيز! امروز فرصت عظيمى در اختيار روحانيت است. در طول تاريخ، بعد از زمان رسول اكرم (صلّى الله عليه و آله و سلّم) تا امروز، هيچ‏وقت چنين فرصتى در اختيار دعات دين نبوده است. دعوت‏ كنندگان دين، چه زمانى چنين فرصتِ مغتنمى را در اختيار داشته‏ اند؟ فرصت عظيم و عزيزى است. ما امروز به عنوان مبلّغان دين، بايد بتوانيم يك نقش كارآمد و ماندگار ايفا كنيم. خداى متعال از ما سؤال مى‏ كند و اين وظيفه‏ ماست و بايد خودمان را آماده كنيم. امروز ملت ها به احكام اسلامى‏ نياز دارند. امروز حتّى ملت هاى غير مسلمان، به احكام اسلامى نياز دارند؛ چه برسد به ملت هاى مسلمان. اين ملت هايى كه مى ‏بينيد پشت شان زير بار قدرت هاى بزرگ خم شده و زجر مى‏ كشند، به‏ خاطر دورى از اسلام است. بيدارى‏ اسلامى، ملت ها را نجات خواهد داد. به همين خاطر است كه امروز هوشمندترين انسان ها در كشورهاى مختلف، به خط اسلام همان راهى كه قرآن به آن‏ها نشان مى‏ دهد رو آورده ‏اند؛ چون راه عزت و راه نجات است. در حال حاضر، دنياى اسلام با تمام وجود، به نقشى كه ممكن است امروز معممان و روحانيون و علما و گويندگان و وعاظ و طلاب علوم دينيه و ائمه‏ جماعت و همه‏ ملبسان به لباس تبليغ و دعوت و دين ايفا كنند، نيازمند است.
  (4)

  ـــــــــــــــــــــــ
  (1) بيانات مقام معظم رهبري در ديدار شركت‌كنندگان در اجلاس جهاني اساتيد دانشگاه‌هاى جهان اسلام و بيدارى اسلامى، مورخ ۱۳۹۱/۰۹/۲۱ .
  (
  2) آيت‏ اللّه العظمى سيد على خامنه ‏اى، بيانات، 25جلد، بیانات سال 1374.
  (3)
  آيت‏ اللّه العظمى سيد على خامنه‏ اى، بيانات، 25جلد، بیانات سال 1368.
  (4)
  آيت‏ اللّه العظمى سيد على خامنه‏ اى، بيانات، 25جلد. بيانات ؛ سال‏1369.
  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۱۴ در ساعت ۲۳:۴۹ دلیل: همکار ویراستار تدوین
  فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّماواتِ وَ رَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعالَمِينَ؛ وَ لَهُ الْكِبْرِياءُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيم.
  الجاثیة:37


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود