صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با امام حسين (ع) در محضر قرآن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  با امام حسين (ع) در محضر قرآن  با امام حسين (ع) در محضر قرآن


  محمد جواد طبسى

  ديباچه


  دنيا براى بسيارى از مردم جاى زينت، تفاخر، تکاثر، لهو و لعب است؛ اما گروهى از مردان خدا هرگز فريب لذت‏هاى زودگذر را نمي‏خورند و بر اساس گفته قرآن کريم «تجارت، آنها را از ذکر خدا غافل نمي‏کند». آنان در دنيا زندگى مي‏کنند؛ اما هرگز وابسته به دنيا نيستند. آرى فقط به خدا دل بسته‏اند و آنچه که در مسير کمال است.

  مونس آنان کتاب خدا و آيات الهى است؛ آن گونه که اگر تمام مردم کره زمين بميرند، اما اين کتاب همراهشان باشد، هرگز احساس تنهايى و وحشت نمي‏کنند.

  امام حسين عليه‏السلام از جمله انسان‏هاى بي‏نظير جهان هستى است که زندگى او با قرآن عجين شده بود. او از کودکى با قرآن همراه بود؛ عاشق و دلداده قرآن بود. چون لب به سخن مي‏گشود، کلامش آيات قرآن بود و از قرآن دفاع مي‏کرد؛ اگر نامه‏اى مي‏نگاشت، دفاع از قرآن بود و سکوتش براى انديشيدن در آيات آن.

  با اذعان به اين که در اين نوشتار کوتاه نمي‏توان کاملاً به زندگى قرآنى امام حسين عليه‏السلام پرداخت، اما اجمالاً به مواردى از آن اشاره خواهد شد که از دوران کودکى حضرت تا روز شهادتش را دربرگرفته است.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  1. عشق به قرآن در دوران کودکى


  امام حسين عليه‏السلام از کودکى به قرآن عشق فراوانى داشت؛ زيرا آيات فراوانى از قرآن در خانه‏شان بر رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م نازل گشت و بدون ترديد، امام حسين عليه‏السلام متأثّر از فضاى قرآن حاکم بر خانواده بود.

  ايشان از سنين کودکى به قرائت، حفظ، تفسير و تأويل قرآن اهميت زيادى مي‏داد. به چند نمونه از آنها که در تاريخ به ثبت رسيده، دقت کنيد:

  الف ـ فراگيرى سوره توحيد

  از امام حسين عليه‏السلام سؤال شد: از رسول خدا چه شنيدي؟ فرمود: شنيدم که مي‏فرمود:

  خداوند کارهاى مهم و بزرگ را دوست مي‏دارد و کارهاى پست و حقير را نمي‏پسندد... و او «قل هواللّه احد» و نمازهاى پنجگانه را به من آموخت.

  و شنيدم که مي‏فرمود:

  هرکه خدا را اطاعت کند، خدا او را بالا مي‏برد و هرکه نيت خود را براى خدا خالص کند، خدا او را نيکو سازد و بيارايد و هرکه به آنچه نزد خدا است، اطمينان کند، خدا او را بي‏نياز کند و هرکه بر خدا بزرگى کند، خدا او را خوار سازد.
  1
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  ب ـ پرسش تأويل برخى آيات از رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م


  اسماعيل بن عبداللّه روايت کرده است: هنگامى که آيه «و اولوا الأرحام بعضهم اولى ببعض فى کتاب اللّه»؛ (و خويشاوندان در کتاب خدا بعضى مقدم بر بعضى ديگرند) نازل شد، امام حسين عليه‏السلام مي‏فرمايد: تأويل اين آيه شريفه را از پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م سؤال کردم.

  پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م در پاسخ فرمودند: سوگند به خدا که منظور پروردگار در اين آيه جز شما نمي‏باشد. و «اولوا الأرحام» شماييد. پس اگر من از دنيا رفتم، پدرت على از هرکس به جانشينى من شايسته‏تر است و هرگاه پدرت على در گذشت، برادرت حسن به جانشينى او سزاوارتر است و هرگاه حسن از دنيا رفت، تو به جانشينى او لايق‏تري.

  عرض کردم: اى رسول خدا! چه کسى پس از من به جانشينى من سزاوارتر است؟

  فرمود: فرزندت علي، سپس فرزندش محمد، سپس فرزندش جعفر، سپس فرزندش موسي، سپس فرزندش علي، سپس فرزندش محمد، سپس فرزندش علي، سپس فرزندش حسن؛ پس هرگاه حسن از دنيا رفت، غيبت در نهمين فرزند تو رخ مي‏دهد و اين نه امام، از نسل تو هستند. خدا به آنان دانش و فهم مرا عطا فرموده است و سرشت آنان از سرشت من است.2
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. تشکر


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  ج ـ منظور از (انّ السمع و البصر و الفؤاد)چيست؟


  عبدالعظيم فرزند عبداللّه حسنى گويد: سرورم امام هادى عليه‏السلام از پدران خود، از امام حسين عليه‏السلام نقل کرده است که رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م فرمود: همانا ابوبکر نسبت به من همچون گوش، و عمر همچون چشم و عثمان همچون دل است. امام حسين عليه‏السلام مي‏فرمايد: فرداى آن روز خدمت پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م مشرّف شدم در حالى که در محضر او اميرمؤمنان عليه‏السلام ، ابوبکر، عمر و عثمان شرفياب بودند. از حضرت سؤال کردم: اى جدّ بزرگوار! ديروز از شما در باره اين صحابه سخنى شنيدم؛ منظور چيست؟

  پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م فرمود: آري. سپس به آن سه نفر اشاره کرده، فرمود: آنان همانند گوش و چشم و دل‏اند و به زودى در روز قيامت در مورد اين وصيّ من ـ سپس به على عليه‏السلام اشاره فرمود ـ از آنان سؤال مي‏شود. خداى سبحان مي‏فرمايد: «انّ السمع و البصر و الفؤاد کلّ اولئک کان عنه مسئولاً»3 سپس فرمود: سوگند به عزّت پروردگارم که همه امت من در روز قيامت نگه داشته مي‏شوند و از آنان در باره ولايت على عليه‏السلام سؤال مي‏شود و اين، همان فرموده خداى سبحان است که «و نگاهشان داريد که سؤال مي‏شوند».4

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. تشکر


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  د ـ شفا يافتن به برکت سوره حمد

  علامه مجلسى مي‏نويسد: از اميرمؤمنان عليه‏السلام نقل شده که فرمود: وقتى امام حسين عليه‏السلام بيمار شد، مادرش فاطمه عليهاالسلام او را نزد پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م برد و عرض کرد: يا رسول اللّه! دعا کن خداوند به پسرت شفا عنايت فرمايد. رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م فرمود: دخترم! خداوند متعال همان کسى است که او را به تو هبه کرد و او قادر است که پسرت را شفا دهد. در همان وقت جبرئيل نازل شد و عرض کرد: يا محمد! به درستى که خداوند متعال سوره‏اى را بر شما نازل نکرده، مگر اين که در آن، حرف «فاء» مي‏باشد. و هر فايى از آفت است؛ جز سوره حمد که در آن، حرف فاء نيامده است. پس ظرف آبى طلب کن و بر آن چهل مرتبه سوره حمد را بخوان. سپس آن آب را بر حسين بپاش که خداوند در اثر چنين کاري، به حسين شفا خواهد داد. پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م چنين کرد و امام حسين عليه‏السلام عافيت يافت.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 10. تشکر


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  2. عشق به آيات قرآن


  اگرچه شنيدن تمام آيات قرآن براى امام حسين عليه‏السلام لذت بخش بود، اما گاهى شنيدن برخى آيات، آن هم از زبان پدرشان، آن قدر لذت بخش بود که وصف آن را فقط خود ابي‏عبداللّه عليه‏السلام مي‏دانست و بس.

  امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: پدرم برايم نقل فرمود که عليّ‏ابن ابي‏طالب عليه‏السلام در حالى که امام حسن و امام حسين عليهماالسلام در محضر مبارک او بودند، سوره مبارکه «انّا انزلناه فى ليلة القدر»را قرائت کرد. امام حسين عرض کرد: پدرجان! گويا شنيدن اين سوره از دهان مبارک تو، شيرينى ويژه‏اى دارد! امام على عليه‏السلام در پاسخ فرمود: اى فرزند رسول خدا و اى فرزندم! من از اين سوره خاطره‏اى دارم که تو از آن خبر ندارى؛ چون اين سوره نازل شد، جدّ تو پيامبر خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م مرا به حضور طلبيد و آن را بر من قرائت کرد. سپس دست برشانه راست من زد و فرمود: اى برادر و وصيّ من و اى سرپرست امّت من پس از من، و اى ستيزگر با دشمنان من تا روزى که بر انگيخته شوند! اين سوره پس از من براى توست و سپس در شأن فرزندان تو. همانا برادرم جبرئيل رويدادهاى امتم را برايم بازگو کرد و او آنها را همانند حوادث نبوت براى تو بازگو مي‏کند. اين سوره در قلب تو و اوصياى تو تا هنگام طلوع فجر قائم آل محمد عليه‏السلام نورى درخشان دارد.6

  3. عشق به تلاوت قرآن کريم

  همان گونه که گفته شد، امام حسين عليه‏السلام از دوران کودکى به اين کتاب آسمانى علاقه شديدى داشت و همواره در تمام زندگي‏اش از قرآن سخن مي‏گفت و لحظه‏اى از آن جدا نبود؛ حتى در آن روزهايى که براى دفاع از قرآن و اسلام آماده جنگ با دشمنان اسلام بود. امام عليه‏السلام چه در مدينه و چه در بين مکه و مدينه و در راه عزيمت از مکه به کربلا و در کربلا، در مقاطع مختلف، از قرآن سخن به ميان مي‏آورد و با ابراز عشق به آن، ميزان علاقه خود را به حاضران و آيندگان نشان مي‏داد که به چند مورد از آنها اشاره مي‏کنيم:

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 12. تشکر


 13. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  الف ـ قرائت قرآن در بيابان سوزان


  ابن عساکر از يزيد الرشک، از شخصى که با امام حسين عليه‏السلام گفت وگو داشته، نقل کرده است: (در منزل ثعلبيه) چشمم به چادرهايى افتاد که در بيابان برپا شده بود. پرسيدم: اين چادرها از آنِ کيست؟ گفتند: امام حسين عليه‏السلام . پس به نزد او آمدم و او را پيرمردى يافتم که مشغول تلاوت قرآن بود و اشک از چشمانش برگونه‏ها و محاسنش سرازير بود. عرض کردم: پدر و مادرم به فدايت اى فرزند رسول خدا! براى چه به اين جا آمدي، و در اين بيابان که هيچ کس در آن يافت نمي‏شود، چه مي‏کني؟

  فرمود: اين نامه‏هاى اهل کوفه است که به من نوشته‏اند و نمي‏بينم مگر آن که همان‏ها قاتل من هستند. پس اگر چنين کردند، هيچ حرمتى براى خدا نبوده، مگر آن که دريده باشند و خداوند در برابر اين همه بي‏حرمتي، از آنها کسى را بر آنان مسلط خواهد کرد که خوار و ذليلشان کند...7

  ب ـ مهلت خواستن امام در عصر عاشورا

  تمام مورّخان اسلامى ذکر کرده‏اند که در عصر عاشورا، عمر بن سعد با دريافت پيام و دستور جديد از عبيداللّه بن زياد، به محلّ استقرار امام حسين عليه‏السلام و ياران باوفايش نزديک شد. چون امام از هدف او آگاه شد، به برادر بزرگوار خود، قمربني‏هاشم فرمود: اگر مي‏توانى آنها را متقاعد کن که جنگ را تا فردا به تأخير بيندازند و امشب را مهلت دهند تا ما با خداى خود راز و نياز کنيم و به درگاهش نماز بگزاريم. خداى متعال مي‏داند که من به خاطر او نماز و تلاوت کتاب او را دوست دارم...8

  و با اين بيان، حضرت يک شب را مهلت گرفت و بار ديگر اوج عشق و علاقه خود را به قرآن نشان داد.

  ج ـ خطبه شب عاشورا

  امام زين العابدين عليه‏السلام مي‏فرمايد: در شب عاشورا پدرم ياران خود را جمع کرد و براى آنها خطبه خواند. من نيز خدمت ايشان رفتم تا گفتارشان را بشنوم. پدرم به ياران خود مي‏فرمود: خداى را ستايش مي‏کنم به بهترين ستايش هايش و او را سپاس مي‏گويم در خوشى و ناخوشي. بار خدايا! تو را سپاس مي‏گزارم که ما را به نبوّت گرامى داشتى و علم قرآن و فقه دين را به ما کرامت فرمودى و گوشى شنوا و چشمى بينا و دلى آگاه به ما عطا کردى؛ ما را از زمره سپاسگزاران قرار بده.
  9
  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 14. تشکر


 15. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  د ـ در چادرهاى حسينى چه گذشت؟


  در شب عاشورا در ميان خيمه‏هاى ياران امام، جنب و جوش فوق العاده‏اى به چشم مي‏خورد. برخى سلاح خود را براى جنگ آماده مي‏ساختند؛ عده‏اى مشغول عبادت و مناجات و راز و نياز با پروردگار بودند و بعضى هم با قرآن اُنس گرفته بودند.

  از ضحاک بن عبداللّه مشرقى نقل شده است که در شب عاشورا، هرچند لحظه يک بار، گروهى سوارکار از لشکريان عمربن سعد به عنوان مأموريت و نظارت به پشت خيمه‏هاى حسين بن على عليه‏السلام مي‏آمدند و به وضع اين خيمه‏نشينان سر مي‏کشيدند. يکى از آنان صداى امام را که اين آيه شريفه را مي‏خواند، شناخت: «ولا يحسبنّ الذين کفروا انّما نملى لهم خيرٌ لأنفسهم انّما نملى لهم ليزدادوا اثماً و لهم عذابٌ مهين ماکان اللّه ليذر المؤمنين على ما أنتم عليه حتى يميزالخبيث من الطيب...»10

  آنان که کفر ورزيدند، گمان نبرند مهلتى که به آنان مي‏دهيم، به نفع آنها است؛ بلکه به آنان مهلت مي‏دهيم تا برگناهان خود بيفزايند و براى آنان عذابى است ذلت‏بار. خداوند مؤمنان را بر اين وضعى که هستند، واگذار نخواهد نکرد تا بد را از نيک و ناپاک را از پاک جدا سازد.

  آن مرد با شنيدن اين آيه، گفت: به خدا سوگند! افراد نيک، ما هستيم که خدا ما را از شما جدا کرده است. «بُرَيْر» جلو آمد و به او پاسخ داد: اى مرد فاسق! خدا تو را در صف پاکان قرار داده است؟ به سوى ما برگرد و از اين گناه بزرگ خود توبه کن؛ به خدا سوگند که ماييم افراد پاک. آن مرد از روى استهزاء گفت: «و انا ذلک من الشاهدين؛ من نيز بر اين شهادت مي‏دهم»، آن گاه به سوى اردوگاه لشکر ابن سعد برگشت.11

  امام عليه‏السلام به خاطر علاقه شديدى که به قرآن داشت، به معلمان قرآن بسيار ابراز علاقه مي‏کرد و در موردي، يک معلم قرآن را آن قدر تشويق کرد که مورد اعتراض ديگران قرار گرفت.

  ابن شهرآشوب روايت مي‏کند که عبدالرحمن سلمى به يکى از فرزندان امام حسين عليه‏السلام سوره حمد را آموزش داد. وقتى فرزند امام آن را در نزد پدر خواند، امام حسين عليه‏السلام به آن آموزگار هزار دينار و لباس عطا کرد و دهان او را پر از جواهرات کرد

  به حضرت اعتراض کردند که آموزش يک سوره اين همه عطا و تشويق لازم نداشت!

  امام در پاسخ فرمود: اين عطا و بخشش چگونه مي‏تواند با تعليمى که او مي‏دهد، برابرى کند!؟12

  زندگى امام حسين عليه‏السلام بزرگ‏ترين و بهترين نشانه تجلّى آيات قرآن کريم است؛ چرا که قرآن همراه آنها و آنان همراه با قرآن بودند و هرگز جدايى بين قرآن و عترت، قابل تصوّر نيست. اين حقيقت زمانى که به نشانه‏هاى آن توجه کنيم، جايگاه خود را مي‏يابد:

  عياشى در تفسير خود از مسعده روايت کرده که روزى امام حسين عليه‏السلام از کنار فقرا و تهيدستان مي‏گذشت. آنان که سفره خود را پهن کرده و تکه‏هاى نان خشک را در آن قرار داده بودند، از امام خواستند تا با آنان هم غذا شود.

  حضرت به درخواست آنها پاسخ مثبت داده و در کنار آنها نشست و با آنان هم غذا شد و اين آيه را تلاوت فرمود: «انّ اللّه لايحبّ المستکبرين»؛13 خداوند مستکبران را دوست نمي‏دارد.

  سپس فرمود: من دعوت شما را پذيرفتم؛ حال، شما نيز به دعوت من پاسخ گوييد. عرض کردند: آري، اى فرزند رسول خدا! چنين مي‏کنيم. پس همراه امام حسين عليه‏السلام به سوى منزلش روانه شدند. حضرت به کنيز خود فرمود: هرچه در منزل کنار گذاشته‏اي، براى ما بياور.14

  علامه مجلسى از اربلي، از انس نقل مي‏کند: نزد امام حسين عليه‏السلام بودم که يکى از کنيزان آن حضرت در حالى که شاخه گلى در دستش بود، وارد شد و آن را به امام تقديم کرد. امام فرمود: تو در راه خدا آزاد هستي. عرض کردم: او را در برابر يک شاخه گل بي‏ارزش و کم بها آزاد مي‏کني؟! حضرت فرمود: خداوند ما را چنين تربيت کرده است که مي‏فرمايد: «و اذا حيّيتم بتحيّة فحيّوا بأحسن منها او ردّوها»15 و آزادگى او بهتر است از آنچه که او آورده بود.16

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 16. تشکر


 17. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  ج ـ گذشت به خاطر شنيدن آيه عفو


  همچنين نقل شده است که روزى يکى از بردگان حضرت، جنايتى که موجب تنبيه بود، انجام داد. حضرت دستور داد تا او را تأديب کنند. او گفت: اى آقاى من! «والکاظمين الغيظ»17؛ امام فرمود: رهايش کنيد. بار ديگر گفت: اى مولاى من! «والعافين عن الناس»18؛ حضرت فرمود: از تو گذشتم. براى بار سوم گفت: اى مولاى من! «واللّه يحبّ المحسنين»19؛ حضرت فرمود: تو در راه خدا آزاد هستي. و از اين پس، حقوق تو دو برابر آنچه که پيش از اين به تو مي‏دادم، خواهد بود.20

  د ـ اخلاق کريمانه در پرتو قرآن

  عصام بن المصطلق گويد: وارد مدينه شدم؛ وقتى حسين بن على عليه‏السلام را ديدم، هيبت و عظمت او حسد و کينه دروني‏ام را نسبت به پدرش على عليه‏السلام شعله‏ور ساخت. بدين جهت، او را مورد خطاب قرار داده، گفتم: تو پسر ابوتراب هستي؟ گفت: آري. پس شروع کردم به دشنام دادن او و پدرش.

  امام حسين عليه‏السلام نگاهى مهرجويانه به من افکند و فرمود: اعوذ باللّه من الشيطان الرجيم «خذالعفو و أمر بالعرف و أعرض عن الجاهلين و اِمّا ينزغنک من الشيطان نزغ فاستعذ باللّه انه سميع عليم. انّ الذين اتقوا اذا مسّهم طائف من الشيطان تذکّروا فاذا هم مُبصرون و اخوانهم يمدّونهم فى الغيّ ثم لا يقصرون»21

  با آنها مدارا کن و عذرشان را بپذير و به نيکي‏ها دعوت نما و از جاهلان روى بگردان (و با آنان ستيزه مکن) و هرگاه وسوسه‏اى از شيطان به تو رسد، به خدا پناه بر، که او شنونده و داناست. پرهيزگاران هنگامى که گرفتار وسوسه‏هاى شيطانى شوند، به ياد (خدا و پاداش و کيفر او) مي‏افتند و (در پرتو ياد او، راه حق را مي‏بينند و) در اين هنگام بينا مي‏گردند. و (ناپرهيزگاران را) برادرانشان (از شياطين) پيوسته در گمراهى پيش مي‏برند و باز نمي‏ايستند.

  سپس به من فرمود: صدايت را کوتاه کن و آرام‏تر سخن گوى؛ خداوند من و تو را ببخشايد. اگر از ما چيزى طلب مي‏کردي، به تو کمک مي‏کرديم و اگر عطا و بخششى مي‏خواستي، به تو مي‏داديم و اگر راهنمايى مي‏خواستى راهنمايي‏ات مي‏نموديم.

  عصام گويد: از تندروي‏هايى که کرده بودم، سخت پشيمان شدم.

  امام فرمود: «لا تثريب عليکم اليوم يغفر اللّه لکم و هو أرحم الراحمين»22؛ «امروز ملامت و توبيخى بر شما نيست؛ خداوند شما را مي‏بخشد و او مهربان‏ترين مهربانان است». سپس فرمود: تو از شاميان هستي؟ عرض کردم: آري. فرمود: «شنشنة أعرفها من أخزم»23 خدا ما و تو را زنده بدارد. نيازهايت را از ما بخواه که مرا در بهترين گمانت خواهى يافت.

  عصام گويد: آن‏چنان شرمنده شدم که زمين با آن همه وسعتى که داشت، بر من تنگ آمده، آرزو داشتم تا مرا به کام خود فرو برد. از آن پس، هيچ کس در نزد من محبوب‏تر از او و پدرش نبود.24

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 18. تشکر


 19. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,629
  مورد تشکر
  20,190 پست
  حضور
  65 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  همچنين به آيات ديگرى برمي‏خوريم که حضرت امام حسين عليه‏السلام شأن نزول آنها را اهل بيت مي‏داند و يا آنها را به اهل بيت تفسير کرده است:


  الف ـ مراد از «ناس» ما اهل بيت هستيم

  سعيد بن مسيب نقل مي‏کند: از امام سجاد عليه‏السلام شنيدم که مي‏فرمود: مردى خدمت اميرمؤمنان عليه‏السلام رسيد و عرض کرد: اگر عالِم هستي، مرا از (تفسير) «ناس» و «اشباه الناس» و «نسناس» آگاه کن. حضرت امير عليه‏السلام خطاب به امام حسين عليه‏السلام فرمود: اى حسين! جواب اين مرد را بده. امام حسين عليه‏السلام فرمود: اما اين که پرسيدى «ناس» چه کساني‏اند؛ ما همان ناس هستيم (که خداى سبحان مردم را به پيروى از ما فرمان داده است). از اين رو، خداى پاک در کتاب آسمانى خويش مي‏فرمايد: «ثم افيضوا من حيث افاض الناس»25؛ «از همان جايى که مردم کوچ مي‏کنند (عرفات)، شما هم کوچ کنيد». اين رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م بود که مردم را کوچانيد. و اما سؤال تو که «اشباه الناس» چه کسانى هستند؛ آنان شيعيان و دوستان ما هستند و آنان از ما مي‏باشند. از اين رو، حضرت ابراهيم عليه‏السلام فرمود: «فمن تبعنى فانّه منّي»26؛ «هرکه از من پيروى کند، حقّا که او از من است». اما سؤال تو که «نسناس» چه کسانى هستند؛ آنان همين توده مردم‏اند. و حضرت با دست [مبارک [خود به انبوه مردم اشاره کرد و اين آيه را خواند: «ان هم الاّ کالأنعام بل هم أضلّ سبيلاً»27؛ «اينان جز همانند چهارپايان نيستند؛ بلکه (نادان‏تر و) گمراه‏تر از آنهايند».28

  ابن شهرآشوب در کتاب خود آورده است که حضرت موسى بن جعفر و امام حسين عليهماالسلام در تفسير آيه شريفه «الذين ان مکنّاهم فى الأرض أقاموا الصلوة...»29؛ «آنان که چون در زمين به قدرت رسيدند، نماز را بر پاى مي‏دارند»، فرمودند: اين آيه در باره ما اهل بيت آمده است.30

  امام حسين عليه‏السلام علاوه بر تطبيق بعضى آيات شريفه بر اهل بيت عصمت عليهم‏السلام برخى ديگر از آيات را خصوصاً بر اميرمؤمنان على عليه‏السلام تطبيق مي‏کرد و مي‏فرمود: اين آيه در شأن مولا على عليه‏السلام نازل شده است. در اين جا چند مورد از آنها را ذکر مي‏کنيم:

  الف) امام عليه‏السلام در تفسير آيه شريفه «تراهم رکّعاً سجّداً»31؛ «آنان را در حال رکوع و سجود بسيار مي‏بيني»، فرمود: اين آيه شريفه در شأن علي‏بن ابي‏طالب عليه‏السلام نازل شده است.32

  ب) همچنين امام باقر عليه‏السلام ، از امام سجاد عليه‏السلام ، از جدّش نقل مي‏کند که وقتى آيه شريفه «و کلّ شي‏ء أحصيناه فى امام مبين»33؛ «و همه چيز را در کتابى روشنگر برشمارده‏ايم، بر پيامبر اکرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م نازل شد، ابوبکر و عمر از جاى برخاستند و گفتند: اى رسول خدا! آيا امام مبين، تورات است؟ فرمود: نه. عرض کردند: انجيل است؟ فرمود: نه. سؤال کردند: قرآن است؟ فرمود: نه. در اين هنگام اميرمؤمنان عليه‏السلام وارد شد. پيامبر خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م به على عليه‏السلام اشاره نموده و فرمود: امام مبين، اين است. حقّا که او همان امامى است که خداى تبارک و تعالى علم هرچيزى را در آن به شمار آورده است.34

  ج) امام مي‏فرمايد که از پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م در باره آيه «طوبى لهم و حسن مآب»35 سؤال شد. پيامبر فرمود: اين آيه در باره اميرمؤمنان على عليه‏السلام نازل شده است و «طوبي» درختى است در خانه على که در فردوس مي‏باشد و هيچ ميوه‏اى از ميوه‏هاى بهشتى نيست، مگر آن‏که در آن خانه موجود است.36

  د) حارث بن اعور به امام حسين عليه‏السلام گفت: فدايت شوم اى فرزند رسول خدا! مرا از فرمايش خدا در کتاب خويش خبرده که مي‏فرمايد: «و الشمس وضحها»37 منظور چيست؟ فرمود: «ويحک يا حارث ذاک محمد رسول اللّه؛ اى حارث! اين محمد رسول خداست عرض کرد: فدايت شوم منظور از «والقمر اذا تلاها»چيست؟ فرمود: منظور اميرمؤمنان است که پشت سر پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله‏وس م بود. عرض کردم: منظور از «والنّهار اذا جلاّها»چيست؟ فرمود: آن قائم آل محمد است که زمين را پر از عدل و داد مي‏کند.38

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 20. تشکر


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود