جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خداوند رحمان و رحیم چگونه دلش می آید بنده اش را عذاب کند؟

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خداوند رحمان و رحیم چگونه دلش می آید بنده اش را عذاب کند؟

گفته اند خداوند بخشنده ترین است. رحمن و رحیم است. آمرزنده ترین است. مثل عشق مادر به بچه اش بنده هاشو دوست داره. عاشق بنده هاشه.
    از سوی دیگه هم گفتن خداوند آتش جهنم داره و بنده های گناه کارش رو تو آتیش و گدازه خواهد سوزاند.

قبول کنید که این دو سخن کاملا با هم منافات دارند.
    آخه یعنی چی؟

2. تشکر

3.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

رحمت الهی

نقل قول نوشته اصلی توسط شب شکن نمایش پست
    گفته اند خداوند بخشنده ترین است. رحمن و رحیم است. آمرزنده ترین است. مثل عشق مادر به بچه اش بنده هاشو دوست داره. عاشق بنده هاشه.
    از سوی دیگه هم گفتن خداوند آتش جهنم داره و بنده های گناه کارش رو تو آتیش و گدازه خواهد سوزاند.

قبول کنید که این دو سخن کاملا با هم منافات دارند.
    آخه یعنی چی؟
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

این دو مسئله با یکدیگر منافاتی ندارند. خداوند نسبت به انسان ها بسیار مهربان است و این محبت تنها مختص مومنان نیست بلکه در مورد کسانی که از خداوند رویگردان شده اند، در حدیثی قدسی می خوانیم: لو علم المدبرون عنی کیف انتظاری بهم و شوقی الی توبتهم لماتوا شوقاً الی و لتفرقت اوصالهم (1) اگر کسانی که به من پشت کرده اند، بدانند که چگونه انتظار آنان را دارم و به بازگشت آنها مشتاقم، هر آینه از شوق آمدن به سوی من می مردند و بند از بندشان جدا می شد؟!

آتش جهنم و عذاب های دیگر همگی نتیجه عملکرد انسان ها هستند و این لطف خداوند است که انسان ها را از مرتکب شدن چنین اعمالی بر حذر می دارد زیرا که چنین نتایجی دارد. به عبارت دیگر خداوند بسیار مهربان است و خطاب به انسان ها آنها را از اعمالی که موجب رنج و عذاب آنها خواهد شد، باز می دارد و این چنین نیست که خود خداوند به طور مستقل درصدد تعذیب بندگان (بدون داشتن گناه) بر آید.

با توجه به مطالب فوق، دو مطلبی که بیان شد با یکدیگر منافاتی ندارند و رحمت خداوند بسیار وسیع است و پیام هایی که توسط پیامبران ارسال می کند نیز از این روست که انسان ها را از رسیدن به چنین مرحله ای در امان بدارد.

موفق باشید

1. کشف الاسرار؛ ج 3 ص 357

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

سوال:

پاسخ:

این دو مسئله با یکدیگر منافاتی ندارند. خداوند نسبت به انسان ها بسیار مهربان است و این محبت تنها مختص مومنان نیست بلکه در مورد کسانی که از خداوند رویگردان شده اند، در حدیثی قدسی می خوانیم: لو علم المدبرون عنی کیف انتظاری بهم و شوقی الی توبتهم لماتوا شوقاً الی و لتفرقت اوصالهم (1) اگر کسانی که به من پشت کرده اند، بدانند که چگونه انتظار آنان را دارم و به بازگشت آنها مشتاقم، هر آینه از شوق آمدن به سوی من می مردند و بند از بندشان جدا می شد؟!

آتش جهنم و عذاب های دیگر همگی نتیجه عملکرد انسان ها هستند و این لطف خداوند است که انسان ها را از مرتکب شدن چنین اعمالی بر حذر می دارد زیرا که چنین نتایجی دارد. به عبارت دیگر خداوند بسیار مهربان است و خطاب به انسان ها آنها را از اعمالی که موجب رنج و عذاب آنها خواهد شد، باز می دارد و این چنین نیست که خود خداوند به طور مستقل درصدد تعذیب بندگان (بدون داشتن گناه) بر آید.

با توجه به مطالب فوق، دو مطلبی که بیان شد با یکدیگر منافاتی ندارند و رحمت خداوند بسیار وسیع است و پیام هایی که توسط پیامبران ارسال می کند نیز از این روست که انسان ها را از رسیدن به چنین مرحله ای در امان بدارد.

1. کشف الاسرار؛ ج 3 ص 357

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری