جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال در مورد دیدن انبیا در خواب

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال در مورد دیدن انبیا در خواب

سلام

من یه بار چند سال پیش بهشت رو تو خواب دیدم. کنار پیامبر خودمون و حضرت فاطمه بودم. حضرت عیسی و ابراهیم و موسی و چند پیامبر دیگه هم بودند. یه جای بسیار بسیار زیبا بود. والله که وصفش برام مشکله. خیلی زیبا بود. تو خواب میدونستم که اونجا بهشته. مثل روح به هر جا که میخواستم میرفتم. خیلی خوشگل بود اونجا. وقتی از خواب پریدم از چشام اشک می اومد، خیلی هم ناراحت شدم که چرا از خواب بیدار شدم.

یه چند تا سوال دارم در مورد این موارد:

1- ما در زمان حیات این شخصیت ها نبودیم و قیافشون رو ندیدیم. آیا وقتی ایشان را در خواب میبینیم قیافه واقعی آنهاست؟
    2- گفته شده انسان وقتی میمیره تو عالم برزخ میره، نگفتن تو عالم آخرت میره. بهشت و جهنم تو عالم آخرت هستن. از سویی هم گفته شده انسان وقتی خواب یک جایی را میبیند روحش واقعا به آنجا می رود. حالا روح من رفته بهشت و اونجا پیامبر رو دیدم!!! چرا پیامبر تو عالم آخرت بود؟
    3- آیا همه اینجور خواب ها میبینن؟ (من بنده گناهکار خدا هستم چطور این خواب رو دیده ام؟)

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

نوشته
    405
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت شما دوست گرامی

خواب دیدن و رویا یکی از نعمت های بزرگ خدا برای بشر است چرا که انسان به واسطه آن می تواند وعد و وعید های شرایع را بهتر درک کرده و به عینه عالمی غیر از عالم ماده را درک کند اگر خواب نبود انسان به سختی می توانست قبول کند که این روح انسان است که می تواند بدون جسم در عالم سیر کند و بخورد و بیاشامد و در چشم به هم زدنی از مکانی به مکان دیگر و از شهری به شهر دیگر پر بکشد.

خواب انواع و اقسام مختلفی دارد یکی از این اقسام رویای صادقه است و در این میان رویت تمثال های مبارک حضرات معصومین و پیامبران و اولیا و اوصیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است ما در منابع در این باب روایاتی داریم که بر رویت این ذوات مقدسه در خواب صحه می گذارد

عن أبي الحسن الرضا عليه السلام قال له رجل من أهل خراسان : يا ابن رسول الله ، رأيت رسول الله صلى الله عليه وآله في المنام كأنه يقول لي : كيف أنتم إذا دفن في أرضكم بعضي واستحفظتم وديعتي وغيب في ترابكم نجمي ؟ فقال له الرضا عليه السلام : أنا المدفون في أرضكم ، وأنا بضعة من نبيكم ، وأنا الوديعة والنجم .
    ألا فمن زارني وهو يعرف ما أوجب الله تبارك وتعالى من حقي وطاعتي فأنا وآبائي شفعاؤه يوم القيامة ، ومن كنا شفعاءه يوم القيامة نجا ، ولو كان عليه مثل وزرالثقلين : الجن ، والانس

علامه مجلسی این روایت را در بحار از عیون اخبار الرضا نقل می کند که:
    مردی خدمت حضرت امام رضا رسید و عرض کرد : پیامبر را در خواب دیدم که به من فرمود: شما چگونه اید در حالی که در سرزمین شما پاره تن من دفن می شود و امانت من در آن به ودیعت گذاشته می شود و ستاره من در خاک آنجا مخفی می شود؟

امام رضا فرمودند : من در سرزمین شما دفن می شوم من پاره تن پیامبر و امانت و ستاره اویم.( العيون : ج 2 ، ص 257)

اما آیا این تمثالی که در خواب رویت می شود آیا همان تمثال مبارک آن ذوات مقدسه هست یا نه ؟

روایات کثیره ای از وجود مقدس پیامبر اکرم در کتب فریقین نقل شده که پیابر فرمودند:

« مَنْ رَآنِي فِي مَنَامِهِ فَقَدْ رَآنِي لِأَنَّ الشَّيْطَانَ لَا يَتَمَثَّلُ فِي صُورَتِي ؛ هر کس مرا در عالم رویا دید حتما خودم را دیده است، زیرا شیطان به شکل من در نمی آید.‏» ( من‏ لايحضره‏الفقيه ج2 ص584)
    از این دست روایات در الفاظ مختلف و با همین معنا زیاد می باشد:
    ولقد حدثني أبي عن جدي عن أبيه عليهم السلام أن رسول الله صلى الله عليه وآله قال : من رآني في منامه فقد رآني ، لان الشيطان لا يتمثل في صورتي ، ولا في صورة أحد من أوصيائي ، ولا في صورة أحد من شيعتهم .(امالی شیخ طوسی مجلس 39)
    در این روایت که ابوذر از پیامبر نقل می کند پیامبر می فرمایند:که هر کس من را در خواب ببیند مرا دیده است و همچنین اوصیای من(ائمه طاهرین )و همچنین شیعیان مرا هر کس در خواب بیند انگار در بیداری او را دیده است و تمثال همان است چرا که شیطان در این ذوات مقدسه متمثل نمی شود.

اما سوال دیگری که پیش می آید این که آیا این احادیث برای کسانی است که پیامبر و ائمه را در بیداری دیده اند و وقتی ایشان را در خواب می بینند او را می شناسند آنگاه آن تمثال همان صورت رسول الله می باشد یا برای کسانی هست که ایشان را ندیده اند؟

در این باب نظرات مختلف است کسانی مثل علامه مجلسی قایل اند که مطلقا هر کس پیامبر را در خواب ببیند همان تمثال رسول الله را دیده است ( بحار الانوار: باب 45 : في رؤية النبي صلى الله عليه وآله وأوصيائه عليهم السلام وسائر الانبياء والاولياء في المنام)

اما برخی دیگر از علما قایل اند منظور از این روایت این است که کسی که پیامبر را در بیداری دیده و ایشان را می شناسد چنانچه حضرت را در خواب دید ، حتما پیامبر را در خواب دیده است. وگرنه کسی که در زمان ایشان نبوده و حضرت را از نزدیک ندیده است ، در صورتی که شخصیتی را به خواب ببیند نمی تواند ادعا کند لزوما پیامبر اسلام را به خواب دیده است زیرا شخصیت مورد نظر می تواند واقعا خود رسول اکرم باشد و می تواند شیطان باشد که خودش را برای او ، پیامبر اسلام وانمود می کند. بنابراین تنها در صورتی می توان کسی را که در کشف و شناخت حضوری مشاهده شده پیامبر اسلام بدانیم که شخص شاهد پیشتر و به هنگام بیداری ، از نزدیک رسول اکرم را دیده باشد. در غیر این صورت داوری شخص شاهد که فرد مورد شهود را به پیامبر اسلام تفسیر می کند می تواند درست و می تواند نا درست باشد.(درآمدی بر معرفت شناسی، غلامرضا فیاضی،ص137)

ادامه دارد.....

الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
    معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
    تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
    امام علی (علیه السلام)

5. تشکر

نوشته
    405
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شب شکن نمایش پست
    2- گفته شده انسان وقتی میمیره تو عالم برزخ میره، نگفتن تو عالم آخرت میره. بهشت و جهنم تو عالم آخرت هستن. از سویی هم گفته شده انسان وقتی خواب یک جایی را میبیند روحش واقعا به آنجا می رود. حالا روح من رفته بهشت و اونجا پیامبر رو دیدم!!! چرا پیامبر تو عالم آخرت بود؟
    3- آیا همه اینجور خواب ها میبینن؟ (من بنده گناهکار خدا هستم چطور این خواب رو دیده ام؟)

اول این که برزخ هم بهشت و جهنم دارد و انسانها به تناسب اعمال و اعتقادات خودشان در بهشت و جهنم برزخی متنعم یا معذب اند
    از طرفی لزوما این گونه نیست که هر گاه انسان خواب جایی را دید حتما در آنجا حضور داشته باشد گاهی انسان در قوه خیال خود مکانی را می سازد و شروع ب تصویر سازی و تخیل می کند. مانند این که انسان در روز فیلمی دیده است و مکان هایی را در عالم ذهن ذخیره کرده آنگاه در هنگام خواب قوه خیال این ها را به هم پیوند زده و انسان خواب آنجا را می بیند.
    البته روح هایی که از قید تعلقات اینسویی آزاد اند سیر و سلوک به عوالم دیگر داشته و در خواب حتی به برزخ مومنین ورود پیدا می کنند.

اما این که فرمودید که آیا همه این گونه خواب ها را دارند ؟ باید گفت که خواب دیدن پیابر و اولیای الهی تفضلی از جانب خداست که نصیب و روزی همه کس نمی شود و نیاز به روحی دارد که ضرفیت درک این حضور را داشته باشد اما خدا گاها برای تنبه برخی از بندگانش این توفیق را نصیب آنها می کند که خوشا به حال کسانی که از این نفحت و نسیم های رحمانی بیشترین استفاده ها را برای بازگشت به درگاه الهی و تسریع سیر الی الله بنمایند
    .
    والسلام
    الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
    معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
    تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
    امام علی (علیه السلام)

7. تشکر

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط شب شکن نمایش پست
    حضرت عیسی و ابراهیم و موسی و چند پیامبر دیگه هم بودند.
    سلام!!!
    من هم دیدم ولی وجه مشترک ما موسی است ولی من نوح وهود وموسی ولوط را دیدم.
    جمال دلربای نوح نبی را صلوات
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

خواب دیدن معصومین ع بخصوص برای افرادیکه درمشکلات باشند

باب الفتوح بزرگی است و مایه آرامشی عمیق در ادامه راه زندگی است ...

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

10. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری