جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن در کلام و سیره علما

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

قرآن در کلام و سیره علما

قرآن در کلام و سیره علما

توجه ویژه امام خمینى به قرآن

امام خمینى (ره) توجه خاصى به قرآن داشتند، به ‏طورى كه روزى، هفت ‏بار قرآن مى ‏خواندند!

امام در هر فرصتى كه به ‏دست مى ‏آوردند، ولو اندك، قرآن مى‏ خواندند. بارها دیده شد كه امام، حتى در دقایقى قبل از آماده شدن سفره - كه معمولا به بطالت مى‏ گذرد - قرآن تلاوت مى‏ كنند! امام بعد از نماز شب تا وقت نماز صبح، قرآن مى ‏خواند. (1)

یكى اطرافیان امام مى‏ گوید: امام در نجف، چشم‏شان درد گرفت و به دكتر مراجعه كردند. دكتر بعد از معاینه‏ چشم امام گفت: «شما باید چند روزى قرآن نخوانید و به چشم‏تان استراحت ‏بدهید» .

امام خندیدند و فرمودند: «دكتر، من، چشم را براى قرآن خواندن مى ‏خواهم! چه فایده‏ اى دارد كه چشم داشته باشم و قرآن نخوانم؟ شما یك كارى كنید كه من بتوانم قرآن بخوانم. » (2)

و در ماه رمضان یكى از همراهان امام در نجف، اظهار مى ‏كرد كه امام خمینى در ماه مبارك رمضان، هر روز ده جزء قرآن مى ‏خواندند ، یعنى در هر سه روز، یك بار قرآن را ختم مى‏ كردند. (3)

علاوه بر آن، هر سال چند روز قبل از ماه مبارك رمضان ، دستور مى‏ دادند كه چند ختم قرآن براى افرادى كه مد نظر مباركشان بود، قرائت ‏شود. (4)

قرآن در کلام امام خمینی (ره)

* اگر قرآن نبود ، باب معرفت الله بسته بود إلی الابَد.

* قرآن كتاب انسان سازی است ، مكتب اسلام مكتب انسان سازی است ، انسان به همه ابعاد.

* این قرآن است كه هدایت می كند ما را به مقاصد عالیه ای كه در باطن ذاتمان توجه به او هست ، و خودمان نمی دانیم.

* از انس با قرآن كریم ، این صحیفه الهی و كتاب هدایت ، غفلت نورزند ؛ كه مسلمانان هر چه دارند و خواهند داشت در طول تاریخ (گذشته و آینده) ، ازبركات سر شار این كتاب مقدس است.

* تدریس قرآن _ در هر رشته ای از آن _را محطّ نظر به مقصد اعلای خود قرار دهید.

* هر مقداری كه شما عمل كردید به قرآن ، زیر پرچمش رفتید.پرچم قرآن این نیست كه پرچم های دیگران هستند ، پرچم قرآن عمل به قرآن است.

* مبادا قرآن مقدس و آیین نجات بخش اسلام را ، بامكتب های غلط و منحرف كننده ای كه از فكر بشر تراوش كرده است ، خلط نمایید.

* هیچ مكتبی بالاتر از قرآن نیست.

* آنچه مهم است این است كه مسلمین به اسلام و قرآن عمل كنند . اسلام همه مسائلی را كه مربوط به زندگی بشر در دنیا و آخرت است ، و آنچه را مربوط به رشد و تربیت انسان و ارزش انسان است ، داراست.

* قرآن باید در تمام شئون زندگی ما حاضر باشد.

* این كتاب و این سفره گسترده در شرق و غرب ، و از زمان وحی تا قیامت ، كتابی است كه تمام بشر: عامی ، عالم ، فیلسوف ، عارف ، فقیه ، همه از او استفاده می كنند.

* قرآن كتاب انسان سازی است ، كتاب انسان متحرك است ، كتاب آدم است ، و كتابی است كه آدمی كه باید از اینجا تا آخر دنیا و تا آخر مراتب حركت بكند [راه می برد] .

* جوانان عزیزم كه چشم امید من به شماست : با یك دست قرآن را وبا دست دیگر سلاح را برگیرید ، و چنان از حیثیّت و شرافت خود دفاع كنید ، كه قدرت تفكر توطئه علیه خود را ، از آنان سلب نمایید.

* قرآن كریم كه به همه ما و به همه بشر حق دارد ، سزاوار است كه ما در راه او فداكاری كنیم.

* مشكل بزرگ مسلمین این است كه قرآن كریم را كنار گذاشته اند ، و تحت لوای دیگران درآمده اند.

* هر چه در راه خدا بدهیم ، و هر چه در راه قرآن بدهیم فخر ماست ، افتخارماست ، راه حق است.

* قرآن كریم پناه همه ماست .

پی نوشت:

1. برداشت‏هایى از سیره‏ امام خمینى، ج 3، ص 198

2. همان، ص 7

3. همان

4. پا به پاى آفتاب، ج 1 ص 181 .

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

2. تشکر

3.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

قرآن در کلام علما و بزرگان

حضرت آیت‌الله‌ جوادی آملی
    : اگر اهميت و فضيلت تلاوت قرآن براى ما روشن شود و بدانيم كه قرآن تكلم و سخن گفتن خداوند با ما ‏است، و با طهارت باطن و اُنس با قرآن لذت تلاوت را بچشيم، هيچ گاه حاضر نمى‌شويم بين خود و قرآن ‏فاصله بيندازيم و هرگز از فيض عظيم آن، حداقل با تلاوت پنجاه آيهٔ در شبانه‌روز، محروم نمى‌گرديم.

آیت الله بهجت (ره):

خدا مي داند حفظ قرآن ، چه قدر در استفاده از اين معدن و منبع رحمت الهي ، مدخليت دارد ... ما آن گونه که بايد و شايد از قرآن ، استفاده نمي کنيم !

علامه حسن زاده آملی:

قرآن، حروف آن اسرار، کلمات آن جوامع کَلِم، آیات آن خزائن، سوره های آن مدائن حِکَم، مدخل آن باب رحمت بسم الله الرحمن الرحیم، وقف خاصّ مخلوق فی اَحسنِ تقویم، واقف آن رحمان، و موقوفٌ علیه آن انسان است.

آیت الله مکارم شیرازی:

نسل جوان هر گاه رابطه بيشتری با اين كتاب بزرگ آسمانی پيدا كند، در برابر هر گونه انحراف و خطا بيمه خواهد شد

مرحوم حاج اسماعیل دولابی(ره):

قرآن نامه دوست است و زبان اهل محبّت، زبان اشاره است؛ اشارت را اهل محبت درک می کنند. اگر اهل محبت شدی قرآن را خواهی فهمید.

سید جمال الدین اسد آبادی :

دستور مقدسی که به نشانه ی حقانیت دین اسلام تا روز قیامت و ضامن سعادت بشری است، قرآن است، همان قرآن مقدسی که در پرتو شعاع نورانی اش، دنیای دیروز و امروز را با آن انحطاط به این درجه از تمدن رسانید.

آیت الله امجد
    قرآن نور است برای کسی که بخواهد ازآن استفاده کند ، اگر انسان با قرآن آشنا شود و قرآن را به عنوان شناسنامه
    خودش و به عنوان کلام خدا بخواند نورانی می شود و قرآن او را بالا می برد.

ادامه دارد...

5. تشکر

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

قرآن در کلام و سیره علما

آيت الله فاضل لنكراني
    ارتباط عمیق و کامل با قرآن تمام مشکلات دنیوی انسانها به ویژه جوانان را حل خواهد کردآشنایی کامل با مفاهیم قرآن مراتب علمی
    بالایی لازم دارد که باید از کتابهای غنی و معتبر اسلامی برای شروع این کار استفاده کرد.

آيت الله نوري همداني

قرآن سرچشمه همه كمالات و سبب تعالي و ترقي افراد در جامعه است و از بركت قرآن كريم است كه انسان ها مدارج روحاني را طي مي كند.

آیت الله حاج میرزا جواد ملکی ـ
    آن كه در قرآن به تدبر بنگرد، ناگزير به اندازه تدبر و تامل خويش ‍ شكوه و عظمت قرآن و آورنده قرآن و معاني و مفاهيم آن را در خواهد يافت ، و همين درك و دريافت سبب خواهد شد تا به هنگام قرائت ، ذهن و ضمير خويش را از پراكندگي دور دارد و بر تامل و تدبر خويش در فهم معاني و مقاصد قرآن بيفزايد، و از آنچه را فهم آن ها را مي بندد، بپرهيزد و هر امر و نهي و حكم و دستور و پند و موعظه اي مي بيند، همه را ويژه خود بپندارد، اينجاست كه قرائت و تدبر قرآن بر او اثر مي گذارد، و روح و جان او را بر مي انگيزد و از اين پس است كه به دنياهايي نيكو و نوراني راه مي يابد، و به مقامهايي بس والا و بالا فرا مي رسد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی
    ما هميشه به قرآن نياز داريم و بايد قرآن و عترت را هميشه با هم دانست؛ زيرا قرآن بدون عترت معنايي ندارد و بدون مراجعه به اهل بيت عليهم السلام كه مفسران راستين قرآن هستند، نمي‌توان قرآن را فهمید.

علامه طباطبایی
    كساني كه در قلوب‌شان مرضي وجود نداشه باشد، با شنيدن يك آيه از قرآن به خداوند ايمان مي‌آورند.

آیت الله قاضی
    من هر چه دارم از قرآن و سيد الشهداء (عليه‌السلام) دارم

علا مه مجلسی

قرآن در قیامت به صورت مثالی ظاهر میشود؛ و آن صورت، مثالِ حقیقتِ قرآن است و آن صورت مثالی با انسان تکلم میکند؛ پس سخنگو و متکلم، صورت مثالی مجسم شدۀ قرآن در آن عالَم است. همچنانکه اگر انسان بخواهد در دنیا از قرآن استفاده کند و آن حقائق و معانی را در خود بگیرد، خداوند میتواند افرادی از روحانیون و فرشتگان را که دارای قرآن هستند بگمارد تا قرآن را به انسان تعلیم دهند.

شیخ جعفر کاشف الغطاء

شکی نیست که قرآن، در پرتو حفظ و صیانت الهی، از هر کمبودی (و دگرگونی) محفوظ مانده است، چنانکه صریح قرآن و اتفاق نظر دانشمندان در همه عصرها بر ان گواهی می‌دهد. و مخالفت گروه اندکی، قابل اعتنا نمی‌باشد.

علامه طبرسی

قرآن کریم، علاوه بر این که سندی زنده بر حقانیت رسالت پیامبر اعظم(ص) می باشد، جنبه هدایتگری و تربیتی آن نیز دارای اهمیت و قابل توجه است، این کتاب آسمانی، با روح و روان انسانها سر و کار دارد، افکار انسانها را با بهترین و عالی ترین اندیشه های الهی تغذیه می نماید و به حق می توان قرآن کریم را کتاب هدایتگر و فرهنگ آفرین به حساب آورد.

شیخ حسنعلی اصفهانی(نخودکی)

برخی از من دعای توفیق سحری و گشایش امور می خواهند، دستور می دهم که قرآن تلاوت کنند.

ادامه دارد..

7. تشکر

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

علامه محمد تقی جعفری

قرآن كتاب هدايت انسان است. كتابي است كه به بيان خود قرآن، هرگونه خشك و تري را مي توان در آن يافت.

استاد مرتضی مطهری
    قرآن را با تامل و تدبیر بخوانید. آنجا که به شگفتی های قرآن میرسید،توقف کنید ،زود رد نشوید اگر به نکته ای برخورد کردید همان جا بایست و روی آن تامل کنید . دلها را به وسیله قرآن به حرکت درآورید.

شیخ مفید
    قرآن تمامش کلام خداوند است که نازل نموده است و کلام بشر در آن نیست.

شهيد صدوقي
    ارتباط عميق و نزديكي با قرآن داشتند وبه شاگردان خود توصیه می کردند كوچكترين فرصتي كه به دست مي‌آورید قرآن تلاوت ‌كنید.

آیت الله سید عبدالکریم کشمیری
    ایشان اواخر عمر قرآن بسیار می خواند، و گاهی می فرمودند :
    کاش بجای تدریس بعضی کتابها در جوانی، قرآن می خواندم.

آیت الله طالقانی

خود را شاگرد قرآن و علم قرآن می‌خواند قرآن در تمام شؤون زندگی و کار می‌دانست. تفسیر قرآن داشتند و همه را معمولا دعوت به تفکر قرآنی می‌کردند.و می فرمودند: قرآن راهنمای عمل در تمام شئون زندگی می باشد .. نه اینکه فقط در مسائل خاص مذهبی قرآن را در زندگی خود حاکم بدانیم.

منبع : http://quran.iribtv.ir/web/quran

9. تشکر

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

قرآن در کلام مقام معظم رهبری

قرآن در کلام و سیره علما

انس با قرآن

رهبر معظم انقلاب درباره انس با قرآن مي‌فرمايد:

در اين فـضاي آلوده مـاديات، شايسته است در درياي بي كـران معنويت قـرآن كريم شنا كرد، تا از پليدي‌هاي دنيا پاك شد و اين، جز با انس مدام با اين كتاب آسماني ممكن نيست.

♦تلاوت، مقدمه انس با قرآن

قرآن، كلام پروردگار مهربان است. خواندن و نگاه به آيات آن، زنگار را از دل مي‌زدايد و انسان با تلاوت هر آيه، پله‌اي از نردبان معنويت را طي مي‌كند. اين تـلاوت، خود زمينه انس را فراهم مي‌آورد. مقام معظم رهبري مدّ‌ظله در اين باره مي‌فرمايد:

من بارها گفته‏ ام، باز هم مى‏ گويم: ما تلاوت برجسته قرآن را در اين كشور دنبال مى ‏كنيم، براى اين‏كه اُنس با قرآن و تلاوت قرآن در بين مردم عموميت پيدا كند. عزيزان من! بايد با قرآن اُنس پيدا كنيد.1

♦صوت زيبا، زيور قرآن‏

تلاوت اگر زيبا باشد، در اعماق وجود انسان بيشتر نفوذ مي كند. در روايت، صوت خوش زيور قرآن معرفي شده است. امام صادق (عليه السلام) از پيامبراكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)نقل مي‌كند كه فرمود:

لِكلِّ شى‏ءٍ حِليَةٌ وحِليَةُ القرآنِ الصَّوتُ الحَسَنُ؛2 هر چيزى زيورى دارد و زيور قرآن، صداى خوش است.

مقام معظم رهبري مدّ‌ظله درباره تلاوت زيبا مي‌فرمايد:

البته تلاوت قرآن با صداى خوش، كار بسيار خوبى است. روايت دارد كه امام سجاد (عليه السلام) - هم درباره امام سجاد (عليه السلام) دارد و هم درباره امام باقر (عليه السلام) - وقتى تلاوت مى‌كردند، كسانى كه از نزديك محل تلاوت ايشان مى‌گذشتند، زانوهايشان مى‌لرزيد و سست مى‌شد و نمى‌توانستند حركت كنند. مى‌ايستادند تلاوت قرآن را گوش مى‌كردند و وقتى حظّ خودشان را مى‌بردند، به راهشان ادامه مى‌دادند. تلاوت قرآن با صوت خوش و با آداب كه شيوه خاصى دارد، موسيقى خاصى دارد، روش خاصى دارد، امور لازمى است. اين‌ها انسان را نزديك مى‌كند؛ اما كافى نيست. اگر بخواهيم تشبيه كنيم، اين‌طور مى‌گوييم: قرآن را به صورت بناى مُعْظمى، داراى سالن‌ها و حجره‌ها و زواياى گوناگون و اعماق فراوان در نظر بگيريد. اين عمارت وسيع و عظيم، سردر و مدخلى دارد. اگر آن مدخل را زيبا ساختيم، مردم براى ورود در آن عمارت، تشويق مى‌شوند. مدخلِ آن بناى رفيع، همين تلاوت‌هاى زيبايى است كه اينجا خواندند. كاشي‌كارى دَمِ در، اين تلاوت است. حال وارد شويد. اين كاشي‌كارى، بسيار لازم است. اين زيباسازىِ تلاوت، امر لازمى است.3

البته بايد قاري به اين نكته توجه داشته باشد كه تلاوت او، فقط تلفيق آهنگ‌ها نيست؛ بلكه برجسته سازي معنا، از رسالت‌هاي هنري او به شمار مي‌آيد. رهبر انقلاب مدّ‌ظله، اين نكته را چنين بيان مي‌فرمايد:

اشكال [ديگر] اين است كه وقتى قارى و تلاوتگر ما، تلاوت مي‌كند و اين لحن‌هاى زيبا و آهنگ‌هاى خوب را فرا مي‌گيرد و مي‌خواند، تصور كند كه كار او فقط همين تلفيق آهنگ‌ها و بيان اين الفاظ، با صداى خوش و با آهنگ خوش است. اين هم يكى از اشكالات است كه اگر پيش بيايد، ضرر دارد. قارى ما وقتى قرآن را تلاوت مي‌كند، بايد آن‌چنان تلاوت كند كه گويى قرآن را دارد نازل مي‌كند به قلب مخاطب؛... شما بايد قرآن را به گونه‌اي تلاوت كنيد كه گويي اين مفاهيم قرآنى و آيات كريمه‏ قرآن، در حال نازل شدن بر قلب مخاطب است. آهنگ‌ها را با مضامين منطبق كردن و از آهنگ براى برجسته كردن معنا و مضمون آيه كمك گرفتن. اين آهنگ‌ها و اين نغمه ‏هاى قرآنى، مهم‌ترين هنرش اين است كه بتواند كمك كند به اين‌كه آن مضمون برجسته شود و در ذهن مخاطب بنشيند.4

♦تهذيب، راه انـس با قرآن

همنشيني با قرآن، سنخيتي خاص مي‌طلبد. در قرآن آمده است:

لا يَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ؛5

جز پاكان نمى‏ توانند به آن دست زنند [دست يابند].

امامان معصوم(ع)در حد اعلاي طهارت، عدل قرآن محسوب مي‌شوند. هر شخص ديگري كه بخواهد با اين اقيانوس بيكران ارتباط برقرار كند، بايد آلودگي گناه را از جان خود پاك كند.

رهبر فرزانه انقلاب مدّ‌ظله مي فرمايد:

با قرآن بايد مثل آينه مواجه شد؛ پاكيزه، براق و بى ‏زنگار، تا قرآن در دل ما منعكس شود. قرآن بايد در جان ما انعكاس پيدا كند. اين، هميشه و براى همه نيست؛ براى كسانى است كه دلشان را با صفاى باطن و نفس پاكيزه كنند؛ با ايمان، با باور و با قبول با قرآن مواجه شوند، و الّا كسانى ‏كه دل معاند دارند، بناى برنشنيدن و نفهميدن دارند، نواى قرآن، كلام قرآن و پيام قرآن در دل آن‌ها اثرى نمى‏ كند.

وَ لَوْ أَنَّنا نَزَّلْنا إِلَيْهِمُ الْمَلائِكَةَ وَ كَلَّمَهُمُ الْمَوْتى‏ وَ حَشَرْنا عَلَيْهِمْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ قُبُلاً ما كانُوا لِيُؤْمِنُوا إِلاَّ أَنْ يَشاءَ اللهُ...6

اگر براى برخى افراد، زمين را به آسمان بدوزى، اين دلِ ناباور و زنگار گرفته، نزديك نمي شود و ايمان نمي ‏آورد؛ لذا قرآن را مى ‏خواند، اما به قرآن نزديك نمى ‏شود.

تدبر در قرآن
    بايد در قرآن تدبر كرد، خود قرآن در موارد متعدد از ما مي‌خواهد كه ما تدبر كنيم، ا گر عزيزان من، ما ياد گرفتيم كه با قرآن به صورت تدبر انس پيدا بكنيم؛ آن چيزهايي كه گفتيم همه حاصل خواهد شد ما هنوز خيلي فاصله داريم، بايد پيش برويم. اينكه شما مي‌بينيد از اول انقلاب تا امروز مسوولين كشور، دلسوزان كشور، قرآن را در تلاوت، در حفظ، در تعقيب مراسم مربوط به قرآن، مطرح كرده‌اند؛ اين براي اين است كه ما به آنجا نزديك بشويم.

عزيزان من قرآن نور است، حقيقتاً دل و روح را روشن مي‌كند. اگر با قرآن انس پيدا كنيد مي‌بينيد كه دل و جان شما نوراني مي‌شود، بسياري از ظلمات و ابهامات از قلب انسان و روح انسان به بركت قرآن زدوده مي‌شود.

پي نوشت ها:

1- از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار قاريان قرآن كريم.

2- كافي، ج 2، ص 615.

3- از بيانات مقام معظم رهبرى در مراسم اختتاميه مسابقات قرائت قرآن، ??/10/?373.

4- از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار با قاريان قرآن‏ 22/?6/?386.

5- سوره واقعه: 79.

6- [و حتّى] اگر فرشتگان را بر آن‌ها نازل مى‏ كرديم و مردگان با آنان سخن مى‏گفتند و همه چيز را در برابر آن‌ها جمع مى‏ كرديم، هرگز ايمان نمى‏ آوردند، مگر آن‌كه خدا بخواهد؛ ولى بيشتر آن‌ها نمى‏دانند. سوره انعام: 111.

11. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری