صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فروغ قرآن در نگاه امام چهارم

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

فروغ قرآن در نگاه امام چهارم

فروغ قرآن در نگاه امام چهارم

عباس کوثرى

سخنان امام سجاد عليه السلام درباره قرآن:

چه خوش است صوت قرآن

ز تو دلربا شنيدن

به رخت نظاره کردن

سخن خدا شنيدن

قرآن نمونه کامل آميختگى اعجاز تکوين و تشريع است . کتابى است که بشريت توان آوردن همانندى براى آن نداشته و دستورات و جامعيت آن، هر انديشمند حکيم را به خضوع و ستايش وامي‏دارد . هر قدر انسانها از صفاى روحى و طهارت معنوى بهره‏مند باشند، مي‏توانند جلوه‏هايى از جمال دلربايش را شهود کنند همان‏سان که قرآن مي‏فرمايد: «لايمسه الا المطهرون‏» (1)

از آنجا که خاندان عصمت و وحى برگزيدگانى هستند که طبق آيه «تطهير» در اوج پاکى و قداست قرار گرفته و از هر گونه پليدى بدورند، تمام جانشان مستغرق در قرآن مجيد شده و شايسته‏ترين انسانهايى مي‏باشند که تفسير روشن آيات الهى را فرا راه تشنگان حقيقت قرار مي‏دهند . يکى از اين منظومه نوراني، سجاد آل محمد زين العابدين عليه السلام است . در اين مقال، با نگاهى گذرا سخنان نوراني‏اش را درباره قرآن مي‏نگريم . بدان اميد که جرعه نوش معارف قرآنى با جام عترت باشيم .

رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2. تشکر

3.  

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

1 - عظمت قرآن

امام زين العابدين عليه السلام از رسول اکرم صلى الله عليه و آله نقل مي‏کند که فرمود:

من اعطاه الله القرآن فراى ان احدا اعطى افضل مما اعطى فقد صغر عظيما و عظم صغيرا; شخصى را که خداوند به او دانش قرآنى عطا نموده اگر تصورش اين باشد که کسى را بهتر از اين عطاى الهى داده‏اند، در حقيقت‏بزرگى را کوچک شمرده و کوچکى را بزرگ دانسته است . (2)

رفيق بي كلك مادر

5. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

2 - ويژگي‏هاى قرآن

در دعاى امام زين العابدين عليه السلام به هنگام ختم قرآن برخى از ويژگي‏هاى آن اين چنين بيان شده است .

الف - نور هدايت

قرآن کريم از خود با صفت «نور» ياد مي‏کند و مي‏فرمايد: «و انزلنا اليکم نورا مبينا» (3) اما اين نورانيت‏براى چه فردى است؟ امام عليه السلام مي‏فرمايد: «و جعلته نورا نهتدى من ظلم الضلالة والجهالة باتباعه; بار خدايا! قرآن را نور و روشنايى گردانيدى که با پيروى از تعاليم آن از تاريکي‏هاى گمراهى و نادانى رهايى يابيم .» (4)

در رابطه با جاودانگى نور قرآن مي‏فرمايد: «ونور هدى لايطفا عن الشاهدين برهانه; و آن را نور هدايتى قرار دادى که برهان و دليل آن از شاهدان و گواهان خاموش نمي‏شود .» (5)

ب - درمان دردها

قرآن مي‏فرمايد: «وننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمة للمؤمنين‏» ; «ما فروفرستاديم از قرآن آنچه را که براى مؤمنان شفا و رحمت است .» (6) اما اينکه در چه زمان و براى چه فرد؟ امام زين العابدين عليه السلام در دعاى خويش اين‏گونه بيان مي‏دارد:

«و شفاء لمن انصت‏بفهم التصديق الى استماعه; قرآن شفا و درمان است‏براى کسى که فهميدن آن را از روى تصديق و باور خواسته و براى شنيدنش خاموش گشته است .» (7)

ج - ترازوى عدالت

قرآن مجيد مي‏فرمايد: «اى کسانى که ايمان آورده‏ايد! براى خدا قيام کنيد، و از روى عدالت گواهى دهيد . دشمنى با جمعيتي، شما را به گناه و ترک عدالت نکشاند . عدالت ورزيد که به پرهيزکارى نزديک‏تر است و از «معصيت‏» خدا بپرهيزيد که خداوند از آنچه انجام مي‏دهيد، با خبر است .» (8) و خطاب به پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله مي‏فرمايد: «بگو به هر کتابى که خدا نازل کرده، ايمان آورده‏ام و مامورم در ميان شما عدالت کنم .» (9) و عدالت را مبناى تشکيل خانواده دانسته و مي‏فرمايد: «فان خفتم الا تعدلوا فواحدة‏» (10) و نيز مبناى روابط اقتصادى قلمداد شده و مي‏فرمايد: «و اوفوا الکيل و الميزان بالقسط‏» ; «و حق پيمانه و وزن را به عدالت ادا کنيد .» (11) و همچنين حل منازعات را بر اساس عدالت‏خواستار شده است و مي‏فرمايد: «فاصلحوا بينهما بالعدل و اقسطوا ان الله يحب المقسطين‏» ; «در ميان آن دو به عدالت صلح برقرار سازيد و عدالت پيشه کنيد که خداوند عدالت پيشگان را دوست دارد .» (12) اما اينکه چه معيار و ملاک و قانونى مي‏توان براى به دست آوردن عدالت معين نمود؟ امام زين العابدين عليه السلام مي‏فرمايد: «و ميزان عدل لايحيف عن الحق لسانه; قرآن ترازوى عدالت است که زبانه‏اش از حق و درستى برنمي‏گردد .» (13)

رفيق بي كلك مادر

7. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

3 - تلاوت زيبا

در حديثى از پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله آمده است که فرمود: «لکل شي‏ء حلية و حيلة القرآن الصوت الحسن; براى هرچيز زينت و زيورى است و زينت قرآن، صداى نيکو است .» (14) امام صادق عليه السلام در تفسيرى از «ترتيل‏» مي‏فرمايد: «آن است که در آن درنگ کنى و صداى خويش را زيبا سازى .» (15) در اين جهت امام زين العابدين عليه السلام نيز اسوه است . نوفلى مي‏گويد:

نزد امام موسى بن جعفر عليه السلام از صدا و صوت ياد نمودم; حضرت فرمود: به هنگام قرائت قرآن توسط على بن الحسين عليه السلام چه بسا فردى از آن جا عبور مي‏کرد و از صداى خوش او مدهوش مي‏گشت و اگر امام از حسن واقعى آن چيزى را آشکار مي‏نمود، مردم تحمل و تاب زيبايى آن را نداشتند .

نوفلى مي‏گويد: به آن حضرت گفتم: مگر پيامبر صلى الله عليه و آله با مردم نماز نمي‏گزارد و صداى خويش را به هنگام تلاوت قرآن بلند نمي‏کرد؟ حضرت فرمود: پيامبر صلى الله عليه و آله به قدر توان مردم با اقتدا کنندگان خود برخورد مي‏کرد . (16)

احمد ار بگشايد آن پر جليل

تا ابد مدهوش ماند جبرئيل

در حديثى ديگر امام صادق عليه السلام مي‏فرمايد: «کان على ابن الحسين صلوات الله عليه احسن الناس صوتا بالقرآن و کان السقاؤون يمرون فيقفون ببابه يسمعون قرائته و کان ابو جعفر عليه السلام احسن الناس صوتا; على بن الحسين عليه السلام خوش صداترين افراد در خواندن قرآن بود . افراد سقا همواره به هنگام عبور، بر در خانه‏اش مي‏ايستادند و به قرائت او گوش مي‏دادند . و ابوجعفر (امام باقر عليه السلام) نيز نيکوترين صدا را در خواندن قرآن داشت .» (17)

رفيق بي كلك مادر

9. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

4 - مقدار تلاوت قرآن

پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله در اولين آياتى که بر وى نازل شد، مامور قرائت آيات الهى شد و در دستور ديگري، خداوند به پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله و مؤمنان مي‏فرمايد: «فاقرءوا ما تيسر من القرآن‏» ; «آنچه براى شما ميسر است، قرآن بخوانيد .» زهرى مي‏گويد: از امام زين العابدين عليه السلام پرسيدم:

کدام عمل با فضيلت‏تر است؟ حضرت فرمود: وارد شونده‏اى که دوباره حرکت مي‏کند . پرسيدم: وارد شونده حرکت کننده؟! فرمود: شروع قرآن و ختم آن، با قرائت اول آن و پايان رسيدن آن دوباره شروع کند (همانند مسافرى که با رسيدن به يک محل در بين راه دوباره از آن جا حرکت مي‏کند و به مسير خود ادامه مي‏دهد). (18)

رفيق بي كلك مادر

11. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

5 - انس با قرآن

زهرى مي‏گويد: امام على بن الحسين عليه السلام مي‏فرمود: «لومات من بين المشرق و المغرب لما استوحشت‏بعد ان يکون القرآن معي; اگر تمام افرادى که بين مشرق و مغرب هستند، بميرند، چون قرآن با من است; هراس و وحشتى به دل راه نخواهم داد .» (19)

6 - قرآن و مردمان آخر الزمان

از امام سجاد عليه السلام در باره توحيد سؤال شد، فرمود: «خداوند مي‏دانست که در آخرالزمان مردمانى مي‏آيند که زياد انديشه مي‏کنند; بدين جهت، خداوند سوره توحيد و آيات سوره حديد تا «عليم بذات الصدور» را نازل نمود . پس هرکس خارج از اين محدوده را قصد کند، هلاک خواهد گشت .» (20)

رفيق بي كلك مادر

13. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

7 - تفکر در قرآن

زهرى مي‏گويد: شنيدم از امام على بن الحسين عليه السلام که مي‏فرمود: «آيات القرآن خزائن فکلما فتحت‏خزانة ينبغى لک ان تنظر ما فيها; آيات قرآن گنجينه‏اى نهفته است پس هر زمان که در گنجينه گشوده شود، شايسته است که به آنچه در آن است، نظر کنى .» (21)

8 - تفسير حروف مقطعه

بيست و نه سوره از قرآن کريم با «حروف مقطعه‏» آغاز شده است . مفسران معانى گوناگونى براى آن ذکر کرده‏اند; يکى از تفسيرهاى مهم آن، اين است که: قرآن کريم از نمونه همين حروفى است که در اختيار همگان قرار گرفته است; اگر توانايى داريد، بسان آن را ابداع کنيد! امام زين العابدين عليه السلام مي‏فرمايد:

«قريش و يهود به قرآن نسبت ناروا دادند و گفتند: قرآن، سحر است . آن را خودش ساخته و به خدا نسبت داده است . خداوند به آنها اعلام فرمود: «الم ...» ; يعنى اى محمد! کتابى که به تو فرو فرستاديم، از همين حروف مقطعه «الف - لام - ميم‏» است که به لغت و همان حروف الفباى شما مي‏باشد . [به آنها بگو:] اگر در ادعاى خود راستگو هستيد، همانند آن را بياوريد .» (22)

رفيق بي كلك مادر

15. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

9 - ويژگي‏هاى اولياء الله

قرآن کريم مي‏فرمايد: «الا ان اولياء الله لا خوف عليهم و لا هم يحزنون‏» ; «بدانيد که اولياء خدا نه هراسى دارند و نه غمگين مي‏شوند .» (23) اينکه اولياءالله داراى چه ويژگي‏هايى هستند؟ در حديثى از امام سجاد عليه السلام بيان شده است . عياشى مي‏نويسد: امام باقر عليه السلام فرمود: «در کتاب على بن الحسين عليه السلام چنين يافتيم که اولياء الله نه ترسى دارند و نه غم و اندوهى زيرا واجب الهى را انجام داده و سنت رسول اکرم صلى الله عليه و آله را گرفته‏اند . از آنچه خداوند حرام نموده، پرهيز کرده و در زندگى زودگذر دنيا نسبت‏به زينت‏هاى آن زهد را پيشه ساخته‏اند و به آنچه در نزد خداست، رغبت نموده و در تلاش براى روزى پاکيزه بوده‏اند و قصد فخر فروشى و زياده‏طلبى ندارند و پس از آن براى انجام حقوق واجب خود انفاق کرده‏اند . اينان‏اند که خداوند در درآمدهايشان برکت قرارداده و بر آنچه براى آخرت خويش پيش فرستاده‏اند، ثواب داده مي‏شوند .» (24)

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

10 - رزمندگان واقعى

در مسير مکه، عباد بصرى با امام زين العابدين عليه السلام ملاقات مي‏کند; به اعتراض مي‏گويد: جهاد و سختي‏هاى آن را رها کردى و به سوى حج و راحتى آن رو آوردي؟ سپس آيه شريفه «ان الله اشترى من المؤمنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة‏» را قرائت کرد . حضرت فرمود: ادامه آيه را بخوان! عباد بصرى آيه بعد را قرائت کرد: «التائبون العابدون السائحون الراکعون الساجدون الآمرون بالمعروف و الناهون عن المنکر و الحافظون لحدود الله و بشر المؤمنين‏» (25) ; «توبه کنندگان، عبادت گران، ستايش‏گران، سياحت کنندگان، رکوع کنندگان، سجده آوران، آمران به معروف، نهى کنندگان از منکر و حافظان حدود (ومرزهاي) الهى و بشارت ده به (اين چنين) مؤمنان .»

آنگاه حضرت فرمود: هنگامى که افرادى با اين اوصاف بيابم، جهاد با آنان با فضيلت‏تر از حج است . (26)

رفيق بي كلك مادر

18. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

11 - معناى زهد

عده‏اى تصور مي‏کنند که «زهد» دورى از اجتماع و پشت کردن به زندگى و زيبايي‏هاى آن است . قرآن کريم مي‏فرمايد: «من حرم زينة الله التى اخرج لعباده و الطيبات من الرزق‏» ; «بگو چه کسى زينتهاى الهى را که براى بندگان خود آفريده و روزيهاى پاکيزه را حرام کرده است؟!» (27) و نيز در قالب دعا به انسانها مي‏آموزد که از خداوند خير دنيا و آخرت را بخواهند: «ربنا آتنا فى الدنيا حسنة و فى الاخرة حسنة‏» (28) در اين زمينه، امام سجاد عليه السلام مي‏فرمايد:

«الا و ان الزهد فى آية من کتاب الله لکيلا تاسوا على ما فاتکم و لاتفرحوا بما آتيکم; آگاه باشيد که زهد در اين آيه از قرآن است که مي‏فرمايد: اين به خاطر آن است که براى آنچه از دست داده‏ايد، تاسف نخوريد و به آنچه به شما داده است، دلبسته و شادمان نباشيد .» (29)

چنان‏که در نهج البلاغه نيز مي‏خوانيم که مي‏فرمايد: زهد بين دو کلمه از قرآن است که خداوند فرموده: «لکيلا تاسوا ...» ; هر کس که بر گذشته افسوس نخورد و به آينده مغرور و دلبسته نشود، زهد را به هر دو طرف خود گرفته است . (30)

غلام همت آنم که زير چرخ کبود

ز هر چه رنگ تعلق پذيرد، آزاد است

مگر تعلق خاطر به ماه رخسارى

که خاطر از همه غمها به مهر او شاد است

رفيق بي كلك مادر

20. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری