جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بیانات مقام معظم رهبری در زمینه پاسخگویی به شبهات و سؤالات دین

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  بیانات مقام معظم رهبری در زمینه پاسخگویی به شبهات و سؤالات دین
  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام دوستان .

  شاید برای شما پیش اومده باشه که کسی از شما سوال دینی خواصی رو پرسیده باشه که جوابش رو بلد نبودید و بیخیال از کنارش گذشتید و یا پیگیر جواب دادن نشدید .

  راستش برای خودم پیش اومده بود اما اخیرا متوجه شدم این مسئله خیلی مهم و کاربردیه .

  جناب قرائتی هم چند روز پیش داشتن تو تلوزیون صحبت میکردن اشاره کردن از مراسم دید و بازدید در جهت رفع شبهات دینی جوانان استفاده کنید که بسیار اهمیت داره .

  مقام معظم رهبری بیانات مهم و قابل توجهی در زمینه پاسخگویی به شبهات و سؤالات دینی دارن


  در این تایپیک نقطه نظرات مقام معظم رهبری رو در مورد پاسخگویی به شبهات دینی اجمالا برسی میکنیم . 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0  بیانات در آغاز درس خارج فقه 31/ 6/ 1370


  ضرورت پاسخگویی به سؤالات و شبهات نسل جوان

  امروز عموم جوانان کشور- از دختر و پسر گرفته تا زن و مرد، و حتی غیر جوانان - دهنشان باز است. اگر دیروز - قبل از انقلاب - جوانان دانشجو از این ویژگی برخوردار بودند، امروز مخصوص آنها نیست و همه، مسائل را با چشم بصیرت و با استبصار نگاه می کنند و می خواهند بفهمند. یک بخش مهم از حادثه فرهنگی در جامعه امروز ما این است که اینها در معرض شبهات قرار می گیرند.

  یعنی دشمنان شبهه القا می کنند. دشمنان هم نه؛ منکرین فکرِ من و شما به القای شبهه می پردازند. مگر می شود گفت هر کس فکر ما را قبول ندارد، لال شود، حرف نزند، و هیچ شبهه ای القا نکند؟ مگر می شود این طور گفت؟ به هر حال حرف می زنند، مطلب می پراکنند، به ایجاد تردید می پردازند و شبهات درست می کنند مهم این است که مطلبی که شما می گویید، برطرف کننده شبهه باشد و آن را زیاد نکند.


  بعضی از افراد، بدون توجه به این مسؤولیت مهم، به بالای منبر می روند و حرفی می زنند که نه فقط گره ای از ذهن مستمع باز نمی کند که گره هایی هم به ذهن او می افزاید. اگر چنین اتفاقی افتاد و ما در بالای منبر حرفی زدیم که ده نفر جوان، پنج نفر جوان، یا حتی یک نفر جوان، در این دین دچار تردید شد و بعد از پای سخنرانی ما برخاست و رفت و ما هم او را نشناختیم، بعداً چگونه می شود جبران کرد؟ آیا اصلاً قابل جبران است؟ آیا خدا از ما خواهد گذشت? قضیه مشکل است.


 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0  ضرورت پاسخگویی به سؤالات و شبهات جوانان و جوامع مسلمان  دیدار روحانیون استان «کهکیلویه و بویراحمد، در آستانه ماه محرم 17/ 03/ 1373  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای با اشاره به نیاز جامعه دینی به علمای دین فرمودند: جامعه امروز ما یک جامعه دینی و متدین است و به وجود علمای اسلامی به عنوان معلمین اخلاق و معارف، احساس نیاز می کند.
  بنابراین در شرایط کنونی، جامعه ما نیازمند علما و بزرگانی است که بتوانند با بیان خود و نوشتن کتابها، جزوه ها و رساله ها و نیز انتشار مجلات گوناگون، شبهات روشنفکران و جوانان اهل فکر و اندیشه را در ابواب مختلف، برطرف کنند و به نیازهای دینی مردم پاسخ دهند و حوزه های علمیه در این زمینه وظیفه بسیار مهمی را بر دوش دارند.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی به نقش حوزه های علمیه در پاسخگویی به نیاز جوامع مسلمان در اقصی نقاط جهان اشاره کردند و فرمودند:امروز اسلام به عنوان یک پیام حیات بخش و پاسخگویی به نیاز جوامع مسلمان در اقصی نقاط جهان اشاره کردند و فرمودند: امروز اسلام به عنوان یک پیام حیات بخش و پاسخی به معضلات زندگی و به عنوان راهی برای رهایی از مشکلات عصر حاضر، مطرح است و انسانها در اقصی نقاط جهان با همین باور به اسلام می گروند.

  اکنون در کشورهای غربی، از جمله آمریکا و کشورهای بزرگ اروپایی و مسیحی، اسلام به سرعت در حال پیشرفت است و بسیاری از افراد برای شناخت دقیق این دین مبین، تلاش می کنند.
  بنابراین حوزه های علمیه نیاز امروز جوامع مختلف انسانی و اسلامی را بر آورده سازند.


 6. تشکر


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  نیاز به حوزه ها و ضرورت تربیت پاسخگوی دینی

  بیانات معظم له در آغاز درس خارج فقه 14/ 06/ 1374


  اگر ما در گذشته علمایی داشتیم که حرف می زدند یا می نوشتند یا شهادت را بر طرف می کردند و یا معارف می گفتند، امروز چند برابر آن تعداد با کیفیتهای بالا مورد نیاز است. کتابها و جزوه ها و مجلات و رسانه هایی لازم است که همین رسالت را به عهده گیرند و راجع به دین و معارف و اخلاق بنویسند و بگویند.

  کسانی هستند که اهل مطالعه اند؛ از اینها استفاده کنند.کسانی هم هستند که از رسانه ها بهره می برند؛ رسانه ها از اینها استفاده می کنند. علمای دین بایستی نوشته های مربوط به معارف اسلامی را چه به صورت کتاب و جزوه و چه به صورت مجله و مطبوعات گوناگون فراهم کنند تا هنرمندان از روی آنها - مثلا - فیلم درست کنند و یا برنامه های گوناگون بسازند.
  حاجت سوم به فعالیتهای حوزه علمیه، نیاز روشنفکران و جوانان است. اینها قشری هستند که در مقابل شبهات قرار می گیرند.

  در همه جا اولین مخاطب شبه ها، روشنفکران و اهل فکر و اندیشه اند که غالباً در میان جوانان و صاحبان فکر و اندیشه و تحصیلکرده ها هستند. بسیاری از مردم شبهه به سراغشان نمی آید.

  آنها به شبهه کاری ندارند. ایمانی دارند و بر طبق ایمانشان زندگی خوبی را پیش می برند. کسانی که اهل مطالعه اند، با دنیا مواجه می شوند و در باره اصل دین و اسلام و معارف آن و نیز اصول و فروع و تاریخ دین حرف می زنند و مرتباً شبهه القاء می کنند. کسانی باید باشند تا این شبهه ها را برطرف کنند. تأمین این افراد به عهده حوزه های علمیه است.

  البته کسانی که در غیر حوزه ها هستند، ممکن است بتوانند این کار را انجام دهند؛ لیکن متصدی اصلی، انصافاً حوزه های علمیه و علمای دینند. اینها اولین کسانی هستند که باید شبهه ها را بر طرف کنند.
  حوزه علمیه باید مثل یک کارخانه تأمین کننده نیازهای جامعه، مرتب کار کند و محصول خود را که همان محققان و مبلغان و مدرسان و مؤلفان و انواع قشرهای روحانی هستند، بیرون دهد. حوزه باید برنامه ریزی کند و مشخص باشد که مثلاً پنج سال دیگر چه تعداد مبلغ مناسب برای مناطق گوناگون دنیا و داخل کشور تربیت می شود. همچنین در زمینه مسائل قرآنی و تفسیر و دیگر علوم حوزوی و نیز تربیت مدرس برای دانشگاهها و دروس معارف اسلامی و نیز تربیت محقق و مؤلف برای پاسخگویی و مقابله با شبهات، برنامه ریزی منظم و مرتّبی داشته باشد.

  امیدواریم که ان شاء الله خداوند به آقایان محترم و فضلای بزرگوار توفیق دهد ومشمول توجهات و ادعیه زاکیه حضرت بقیه الله ارواحنا فداه باشند. ان شاء الله کارها به بهترین وجه انجام گیرد تا حوزه بتواند هر چه سریعتر شکلی را که پاسخگوی نیاز این زمانه است، پیدا کند.


 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  علما و روحانیت و ضرورت شناخت شبهات
  بیانات در آغاز درس خارج فقه 14/ 06/ 1374

  رهبر معظم انقلاب اسلامی ضرورت آگاهی روحانیت را از حوادث و عوارض ایران و جهان مورد تأکید قرار دادند و فرمودند: روحانیون باید شیوه های گوناگون بیان و تنظیم و تدوین را برای انتقال سخن دین خدا، متناسب با مستعمین مختلف بیاموزند، در دنیای امروز معارف متعدد بشری وجود دارد و دانشمندان و متفکرین در زمره مخاطبان علمای دین هستند،

  بنابراین پیام دین باید باید به صورتی برگزیده و با اندیشه ای خردمند و آگاه، منظم و بیان شود و لازمه این مهم، شناخت دنیا و اطلاع از پیشرفتها و معارف آن و نیز آگاهی از شبهات و اشکالاتی است که در شکلهای جدید مطرح می شود.


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  پاسخ به شبهات و توسعه مباحث کلامی  دیدار علما، ائمه جماعات، فضلا و طلاب حوزه های علمیه استان مازندران 23/ 07/ 1374  مباحث کلامی امروز در دنیا گسترش یافته است. مقتضی است نظام حوزه از طریق تولید افکار نو در مسأله کلامی و فلسفی به شبهات عظیم کلامی در زمینه های مختلف پاسخ دهد.


 10. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  ضرورت تربیت مجتهد در مباحث کلامی و توجه به فلسفه دین و فلسفه اخلاق
  دیدار فضلا و نخبگان حوزه علمیه قم 14/ 09/ 1374


  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای لزوم توجه به تربیت مجتهد در مباحث کلامی را خاطر نشان کردند و فرمودند:

  در دنیای امروز شبهات زیادی نسبت به مبانی فکری و دینی و مذهبی مطرح می شود که در این زمینه حوزه علمیه قم باید به مباحث کلامی از جمله فلسفه دین و نیز فلسفه اخلاق توجه کند و به صورت اصولی و نظام یافته به شبهاتی که در سطح جهان مطرح می شود پاسخ دهد.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین انسجام بخشی و نظام دهی به امور تحقیق و پژوهش در حوزه علمیه قم، تربیت مبلغ با اتکاء به دانش و ضوابط علمی تبلیغ و نیز اعزام اساتید به حوزه های علمیه شهرستانها را ضروری دانستند.


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  پاسخگویی سریع و جامع به شبهات و ابهامات  دیدار اعضای شورای عالی حوزه علیمه قم 14/ 09/ 1374

  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای پاسخگویی سریع و جامع به شبهات و ابهامات را از اقدامات بارز یک حوزه علمیه مطلوب بر شمردند و فرمودند:

  گروهی باید بنشینند و اهداف و وضعیت حوزه مطلوب و ایده ال را ترسیم و تصویب کنند و هنگامی که فضلا و طلاب جوان بدانند شورای عالی و مدیریت حوزه به سمت چنین هدفی در حرکت است، از آن پشتیبانی خواهند کرد و پشتوانه ای برای کار شما خواهند شد.


 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  مبلغان دینی و پاسخگویی به سؤالات و شبهات


  دیدار اعضای شورای عالی حوزه علمیه قم 30/ 06/ 1376  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای توجه مبلغین اسلامی را به ضرورت راسخ کردن عقاید دینی در جوانان و پاسخگویی شایسته به سؤالات و شبهات مهم آنان جلب کردند و فرمودند:

  امروزه امواج مخرب و مفسده انگیزی از خارج برای تأثیر گذاری بر اذهان جوانان مسلمان ایران کار می کنند و مبلغ دین باید این امواج تخریب کننده را به درستی بشناسد و بداند که کدام خلا را باید پر کند و چه دردی را علاج کند.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت راسخ کردن اعتقاد به حاکمیت اسلام به عنوان یک نکته اساسی در امر تبلیغ تأکید کردند و فرمودند:

  تلاش برای حاکم کردن دین خدا، ادامه راه پیامبران است و متفکرین، اندیشمندان و علمای بزرگ جهان اسلام همواره، در پی استقرار حکومت اسلامی بوده اند؛ اما با این وجود، دستها، زبانها، نوشته ها و امواج تبلیغاتی دشمن به صورتی فعال در تلاش هستند تا در این امر واضح خدشه وارد کنند. مبلغین دین باید اعتقاد به حاکمیت اسلام یعنی حاکمیت عدل، علم و انصاف بر مجموعه انسانها را در اذهان مردم و بویژه جوانان راسخ و مستحکم کنند و به سؤالات آنان در این زمینه پاسخ بدهند. 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  445
  مورد تشکر
  1,734 پست
  حضور
  4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  دیدار هزاران، تن از علما، روحانیون، فضلا و ائمه جماعات 02/ 02/ 1377

  پاسخگویی دقیق به شبهات


  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای بر ضرورت برنامه ریزی شورای عالی در جهت پاسخگویی به شبهات دینی و سیاسی تأکید کردند و فرمودند:
  اکنون فضای جدیدی از لحاظ طرح افکار خدشه آمیز و شبهه های دینی و سیاسی در کشور به وجود آمده است که در مقایسه باگذشته بیشتر است، همچنین همزمان با این فضای جدید، رادیوهای بیگانه نیز به طور مستمر در حال ابداع شبهات هستند و عناصری را در داخل به این معنا تشویق و ترغیب می کنند.

  بنابراین باید دید که حوزه علمیه در فضای جدید ایجاد شده، چه برنامه ای را در دستور کار خود دارد.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند:
  شبهه بصورت مطلق، بد نیست و گاهی بیان شبهه مایه برکت و نعمت می شود، زیرا افرادی را وادار به پاسخگویی می کند و بر این اساس، حوزه علمیه می تواند در این زمینه از تجربیات گذشته خود بهره بگیرد و بصورت برنامه ریزی شده، مناسب با وضع کنونی به شبهات مربوط به مبانی فکری که به اصل نظام اسلام و دین برمی گردد، پاسخ دقیق بدهند.اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ۞❀۞❀۞آشنایی با شهید فرانسوی دفاع مقدس۞❀۞❀۞
  توسط seyed yasin در انجمن برگی از دفتر زندگی ( زندگی نامه و خاطرات شهدا)
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۶/۰۴, ۰۷:۵۶
 2. ▐★♥★ ▐داستان هایی از سیرت حضرت امام رضا (ع)▐★♥★ ▐
  توسط ║★║فاطمی║★║ در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 24
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۷, ۱۷:۳۸
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۲, ۱۱:۲۲
 4. نامه ی زن آمریکایی به زنان ودختران مسلمان
  توسط خادمة المهدی در انجمن حجاب و پوشش اسلامي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۲۸, ۱۴:۴۷

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود