جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارتباط با عالم غیب

نوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ارتباط با عالم غیب

باسلام

سوال من اینه که آیا همان طور که ما برای مردگان یا همان ساکنان عالم غیب نماز می خوانیم و اجرش را به آنها اهدا میکنیم یا فاتحه میخوانیم و آنها دریافت می کنند آنها هم می توانند از آن عالم برای ما چیزی بفرستند؟یا مثلا پیامی بفرستند یا پاسخی دهند؟
    (من خیلی دلم می خواد بفهمم که آیا فاتحه ای را که برای کسی فرستاده ام به او رسیده یا نه)

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

ارتباط با عالم  غیب

ارتباط با عالم  غیب

نوشته
    405
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hooshmand11 نمایش پست
    باسلام

سوال من اینه که آیا همان طور که ما برای مردگان یا همان ساکنان عالم غیب نماز می خوانیم و اجرش را به آنها اهدا میکنیم یا فاتحه میخوانیم و آنها دریافت می کنند آنها هم می توانند از آن عالم برای ما چیزی بفرستند؟یا مثلا پیامی بفرستند یا پاسخی دهند؟
    (من خیلی دلم می خواد بفهمم که آیا فاتحه ای را که برای کسی فرستاده ام به او رسیده یا نه)
    با سلام خدمت شما دوست گرامی
    آنچه که در آیات قرآن و روایات بدان تاکید شده است ایمان به غیب است نه ارتباط با غیب
    "الذین یومنون بالغیب یقیمون الصلوه و مما رزقناهم ینفقون"(بقره 3)
    خدا از صفات متقین ایمان به غیب را بر می شمارد.
    یکی از موارد غیب زندگی برزخی ارواح اموات است
    قرائت فاتحه، اقامه‌ی نماز قضا به نیابت اموات و یا نماز مستحب و هدیه ثواب آن به اموات و هم چنین زیارت، صدقه، یا هر گونه خیرات دیگری که برای اموات انجام می‌گیرد، در واقع نوعی «هدیه» است که از طرف بازماندگان در دنیا برای رفتگان و اموات ارسال می‌گردد و به آنها نیز می‌رسد . و در احادیث و روایات نیز تأکید بسیاری بر آن شده است:

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده که فرمودند :‌
    «هر جمعه ارواح مومنین مقابل خانه هایشان می‌آیند و هر یک با آواز حزین و گریه‌٬ فریاد می‌زند‌٬ ای اهل و اولاد من‌! ای پدر و مادر من!‌ای خویشان من به ما مهربانی کنید و با آنچه ما برای شما گذاشتیم که اکنون حساب و کتاب و عذابش برای ماست و نفعش برای شما برای ما نیز درهمی یا قرص نانی یا جامه و لباسی هدیه و خیرات کنید تا خداوند از لباس‌های بهشتی به شما بپوشاند . آن گاه رسول خدا (ص) گریه کرد تا حدی که دیگر قدرت بر سخن گفتن نداشت.سپس فرمود : این برادران مرده شما می گویند: وای بر ما اگر از آنچه که در دست ما بود در راه خدا انفاق می کردیم الآن به شما محتاج نبودیم. آن گاه با حسرت و پشیمانی برمی گردند. در خاتمه فرمودند : زود برای مردگانتان صدقه بفرستید.» ) مفاتیح ٬ ص907)

مرحوم شيخ حر عاملى در كتاب وسائل الشيعه به نقل از امام صادق (ع) آورده است: راوى حديث گفت: از حضرت صادق(ع) پرسيدم: می‌توان به جاى مرده نماز خواند؟ حضرت فرمود: بلى، سپس فرمود: ممكن است ميت در نگرانى و غم اعمال گذشته خود باشد و اين عبادتى كه به جاى او انجام مى شود جبران كمبود او را بكند و وى را از نگرانى نجات بدهد.
    - و نيز در همان كتاب به نقل از امام صادق (ع) آورده است:
    حضرت فرمودند: همان گونه كه زنده‌ها از هديه‌اى كه براى آنها مى برند خوشحال مى شوند، اموات نيز از طلب رحمت و مغفرتى كه براى آنها مى كنند خوشحال مى شوند.
    - مرحوم محدث قمى در سفينه البحار به نقل از رسول خدا (ص) آورده :
    كسى كه وارد مقبره مؤ منين ((قبرستان )) شود و سوره مباركه ((ياسين )) را بخواند خداوند به اموات آن قبرستان تخفيف [در عذاب يا نگرانى ] مى دهد.

- مرحوم مجلسى از تفسير در المنثور به نقل از رسول خدا (ص) آورده است:
    رسول خدا (ص) فرمودند: ميتى كه نزد او سوره بمارکه «ياسين» خوانده شود سختى‌هاى عالم برزخ و قيامت بر او آسان مى گردد.

- باز مرحوم مجلسى در بحار به نقل از ابن ابى عمير آورده است :
    از حضرت [امام صادق يا امام موسى بن جعفر (ع)] پرسيدم : دعا و صدقه و نماز براى اموات فايده اى دارد و آيا به آنها مى رسد؟ حضرت فرمودند: بلى .

- مرحوم شيخ حر عاملى در وسائل به نقل از حضرت صادق (ع) آورده است :
    راوى حديث گفت : حضرت صادق (ع) فرموده‌اند: ثواب نماز و روزه و حج و صدقات و هر كار نيك و دعا به ميت مى رسد و اجرا و ثواب آن براى آن كسى كه انجام داده نيز نوشته مى شود.
    - مرحوم صدوق (ره ) در من لايحضر به نقل از حضرت رضا(ع) آورده است
    حضرت رضا (ع) فرموده اند: هر مؤ منى كه قبر مؤ‌من ديگرى را زيارت كند و بر مزار او هفت مرتبه سوره مباركه «قدر» بخواند، خداوند هر دو را مى آمرزد.

- مرحوم شيخ حر عاملى در وسائل الشيعه به نقل از عده الداعى آورده است:حضرت صادق (ع) فرمودند: چرا در حق پدر و مادر خودتان زنده باشند يا مرده ، نيكى نمى كنيد؟ اگر براى آنها نماز بخوانيد، روزه بگيريد، صدقه بدهيد خداوند ثواب اين اعمال را به آنها مى رساند و به شما براى اين عمل نيكى كه انجام داده ايد پاداش بيشترى عنايت می‌كند.(بحارالانوار،ج 3،ص 153.)

مرحوم «علاّمه مجلسى» مى فرماید: مخصوصاً دعا کردن براى آنان در نماز شب و بعد از نمازهاى فریضه و در مکان هاى زیارتى خوب است و براى پدر و مادر باید بیشتر دعا کرد و اعمال خیر براى آنان بجا آورد.عمده خیرات براى پدر و مادر، اداى قرض آنان و اداى حقوق خدا و خلق از جانب آنان است( زاد المعاد، صفحه 573.)

اما این که این صدقات ما به آنها می رسد یانه؟
    باید گفت ما بنا بر اطمینانی که به روایات داریم یقین داریم که این خیرات به اموات می رسد و نیازی به تایید از آن طرف نیست ولی در عین حال برای علمای صاحب نفس و برخی از مومنین و مومنات این توفیق حاصل می شود تا از حال اموات خود و دیگران خبر بگیرند و از رسیدن صدقاتشان اطمینان حاصل کنند ولی در هر صورت ما در شرع مقدس اسلام به این کار مکلف نشده و گاهی به صلاح برخی از افراد نیست که اموات را در خواب ببینند.
    در احوالات علما داستان های زیادی در این باب نقل شده است:
    آقاى حاج شیخ اسماعیل جاپلقى گفت: جوانى به عتبات رفته و شش ماه در آن جا بود. در ابتداى ورود، شبى در خواب دید در وادى السلام نجف است و کاغذهایى از آسمان مى ریزد و مردگان جمع مى کنند؛ ولى یک نفر ایستاده و هیچ اعتنایى به آن ها نمى کند. جوان گفت: نزدیک رفته، پرسیدم: این کاغذها چیست؟ جواب داد: دعاى مسلمانان دنیا که مى گویند: اللّهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات. به این صورت براى مردگان مى آید؛ این کاغذها، برات آزادى از آتش جهنّم است. پرسیدم: چرا شما استفاده نمى کنید؟ گفت: من پسرى دارم که شب هاى جمعه یک کاسه آب براى من مى فرستد، این کاغذها را براى کسانى که کسى را ندارند، مى گذارم. پرسیدم: اسم پسرت چیست؟ گفت: حسین و در نزدیکى صحن، بساط خرّازى پهن مى کند. صبح که از خواب بیدار شدم، به نشانى اى که گفته بود رفتم و آن جوان را دیدم. گفتم: شما پدر دارید؟ جواب داد: نه، مدّتى است که از دنیا رفته است. پرسیدم: برایش خیرات مى فرستید؟ گفت: من چیزى ندارم، فقط شب هاى جمعه یک کاسه آب به نیّت او مى دهم. پس از شش ماه، دوباره همان منظره را در خواب دیدم؛ ولى این بار، آن مرد که از آن کاغذها برنمى داشت، برمى داشت. پرسیدم: شما که گفتید این کاغذها را براى افرادى مى گذارم که کسى برایشان خیرات نمى کند، پس چرا حالا برمى دارى؟
    گفت: دو هفته است که آب برایم نیامده. صبح که از خواب بیدار شده و از احوال آن جوان جویا شدم، گفتند: دو هفته قبل از دنیا رفته است.(داستان های غیبی اثر استاد علامه کرباسچیان)

كتاب‌هايي كه در اين زمينه جنبه علمي و تربيتي بسيار فراوان دارد معرفي مي‌شود:
    1. معادشناسي، سيد محمد حسين تهراني، انتشارات حكمت، قم، 1402 ق.
    2. معاد در قرآن، آيت الله جوادي آملي، نشر اسراء، قم، 1380.
    3. عدل الهي، شهيد مطهري، انتشارات شركت سهامي انتشار، تهران.
    4. معاد از نظر روح وجسم، فلسفي، محمد تقي، نشر هيئت نشر معارف اسلامي.
    5. دستغيب، سيد عبدالحسين، معاد، انتشارات، رهنما، تهران.

ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۲/۰۲/۱۹ در ساعت ۱۷:۳۷
    الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
    معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
    تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
    امام علی (علیه السلام)

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

ارتباط با عالم غیب

آنها هم می توانند از آن عالم برای ما چیزی بفرستند؟یا مثلا پیامی بفرستند یا پاسخی دهند؟

جواب : بله البته هرچقدر اموات به ما نزدیکتر باشند مثل پدر و مادر ارتباط قوی تر است

آنها هم در برزخ به فکر ما هستند و از خوشیهای ما یا ناراحتیای ما که مطلع می شوند

آنها هم خوشحال یا ناراحت می شوند و حتی گاهی سعی در کمک به ما دارند

اعمال خیر ما برای آنها هم به آنها می رسد مثل اینکه مشهد رفیم در حرم امام رضا ع

یادی از ایشان کرده و ثواب زیارتمان را برای آنها قرار دهیم ..........

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

6. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری