صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عاقبت کسانی که خودکشی می کنند چیست؟

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش عاقبت کسانی که خودکشی می کنند چیست؟

سلام چند سوال دارم که خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده اگه می شه لطف کنید به سوالام جواب بدید.درحدیث امام صادق(ع)اومده کسی که عمدا خودکشی کند تا ابد در دوزخ می ماند! درآیه قران داریم :" خود را نکشید و هر کس از روی ظلم و ستم اینکار را بکند او در اتش وارد می کنیم و... "و در حدیثی دیگر از امام صادق (ع)داریم:شیعیان به واسطه شفاعت همه وارد بهشت می شود حتی مرتکبان گناهان کبیره.ببینید خدا کسانی را که بخواهد جاویدان عذاب کند در انتهای آیه کلمه خلود یا خالدین فیها می اورد اما در این ایه نیاورده و فقط یک نهی ساده است . پس چطور امام صادق با توجه به این ایه گفته تا ابد در دوزخ می مانند؟خدا در مورد گناهان دیگر مانند ربا-قتل عمد خیلی شدیدتر نهی کرده اما در مورد خودکشی نه.چرا حضرت محمد(ص) برای کسانی که خودکشی کرده بودند نماز میت نمی خوند؟ایا بی دین می میرند؟چرا بعضی از کسانی که خودکشی کرده اندبه بهشت رفته اند اما بعضی دیگر نه! حکمتش چیه؟؟!من که نماز می خونم ،قران می خونم و به توحید ،معاد و... اعتقاد دارم اما به واسطه یک مشکل می خوام خودکشی کنم ایا درسته که با کافر های بی دین که به هیچ چیز اعتقاد ندارند در یک مکان باشم؟اگر خودکشی کنم بخشیده می شوم؟.با تشکر

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

عاقبت کسانی که خودکشی می کنند چیست؟

عاقبت کسانی که خودکشی می کنند چیست؟

ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۲/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۷:۵۳

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

خودکشی

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid_2013 نمایش پست
    سلام چند سوال دارم که خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده اگه می شه لطف کنید به سوالام جواب بدید.درحدیث امام صادق(ع)اومده کسی که عمدا خودکشی کند تا ابد در دوزخ می ماند! درآیه قران داریم :" خود را نکشید و هر کس از روی ظلم و ستم اینکار را بکند او در اتش وارد می کنیم و... "و در حدیثی دیگر از امام صادق (ع)داریم:شیعیان به واسطه شفاعت همه وارد بهشت می شود حتی مرتکبان گناهان کبیره.ببینید خدا کسانی را که بخواهد جاویدان عذاب کند در انتهای آیه کلمه خلود یا خالدین فیها می اورد اما در این ایه نیاورده و فقط یک نهی ساده است . پس چطور امام صادق با توجه به این ایه گفته تا ابد در دوزخ می مانند؟خدا در مورد گناهان دیگر مانند ربا-قتل عمد خیلی شدیدتر نهی کرده اما در مورد خودکشی نه.چرا حضرت محمد(ص) برای کسانی که خودکشی کرده بودند نماز میت نمی خوند؟ایا بی دین می میرند؟چرا بعضی از کسانی که خودکشی کرده اندبه بهشت رفته اند اما بعضی دیگر نه! حکمتش چیه؟؟!من که نماز می خونم ،قران می خونم و به توحید ،معاد و... اعتقاد دارم اما به واسطه یک مشکل می خوام خودکشی کنم ایا درسته که با کافر های بی دین که به هیچ چیز اعتقاد ندارند در یک مکان باشم؟اگر خودکشی کنم بخشیده می شوم؟.با تشکر
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب :

- لطفا در بیان مطالب از پیامبر(ص) و اهل بیت (ع) سعی کنید مطالب خود را همراه آدرس آنها بیان کنید تا قابل بررسی باشد.

- خودکشی یکی از گناهان کبیره است و فردی که این کار را انجام دهد مستحق عذاب الهی است. چنانچه امام صادق (ع) در حدیثی می فرماید: من قتل نفسه متعمدا فهو في نار جهنم خالدا فيها (1) هر كس خود كشي كند او در جهنم وارد مي شود در حالي كه اين جهنمي بودنش هميشگي خواهد بود. این حدیث نشانگر آن است که فردی که خودکشی می کند، مستحق آن است که دچار عذاب دائمی الهی شود و خالدا در عذاب باشد.

- در آیه ای خداوند می فرماید: إِنَّ اللّهَ لاَ يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَن يَشَاء وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا (1) هر آينه خدا گناه کسانی را که به او شرک آورند نمی آمرزد ، و گناهان ، ديگر را برای هر که بخواهد می آمرزد و هر که به خدا شرک آورد ، دروغی ساخته و گناهی بزرگ مرتکب شده است. در این آیه بیان شده است که گناهانی که پایین تر از شرک باشند، در شرایط خاص توسط خداوند مورد بخشش قرار می گیرند (شفاعت ائمه و اساسا بخشش خداوند، دارای شرایطی است)

- فهم این آیه و حدیث در کنار هم چنین بیان میکند که کسی که به خودکشی اقدام کرده است مستحق عذال خالد الهی است ولی خداوند بر اساس لطف و رحمت خود (شفاعت اهل بیت) ممکن است (بر اساس شرایط) فردی را که خودکشی کرده است مورد بخشش خود قرار دهد . این مسئله با استحقاق اولیه فرد برای عذاب خالد منافاتی ندارد و فرد همچنان مستحق چنین عذابی است ولی این رحمت الهی است که مانع از چنین عذابی می شود.

- در مورد نماز خواندن پیامبر بر فردی که خودکشی کرده است، اگر از منابع تاریخی نقل کنید، می توان مورد بررسی قرار داد.
    - شما از کجا می دانید برخی از افرادی که خودکشی کرده اند به بهشت می روند؟

- مطلب مهم ، دوست گرامی، مومن هیچگاه خودکشی نمی کند. خودکشی علاوه بر اینکه گناه است، نشانگر یه حالت ناخوش آیند است و آن این است که شخصی که خودکشی می کند، از رحمت الهی مایوس شده است و دیگر امیدی به خداوند ندارد. این مسئله بسیار مهم است که ما باید همواره به خداوند ایمان داشته باشیم و به کمک های او مومن باشیم. در این زمینه آیات و روایات بسیاری وجود دارد که تنهابه ذکر یکی از آنها می پردازم: أَلَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ (2) آيا خدا برای نگهداری بنده اش کافی نيست؟

- امام باقر(ع) در جدیثی می فرمایند: ان المؤمن يبتلي بکل بليه و يموت بکل ميته الا انه لا يقتل نفسه (3) مؤمن به هر بلايي مبتلا مي شود و با هر نوع مرگي مي ميرد ولي خودکشي نمي کند. این مسئله نشانگر آن است که مومن همیشه به خداوند مهربان امیدوار است و علاوه بر توکل بر او، تلاش می کند تا راهی برای رهایی از مشکل بیابد و به خاطر وجود یک مشکل از راه بیرون نشود. یکی از اوصاف مومنان این است که مانند کوه استواراند و با تندباد مشکلات از جای بدر نمی شوند.

- خودکشی گناهی بزرگ است و کسی که آن را عمل کند حتما شایسته عذاب خالد الهی است و در مورد بخشش او نمی توان به قطعیت سخن گفت.

موفق باشید

1. وسايل الشيعه،ج19, باب تحريم الانسان نفسه, ص13,حديث1
    2 زمر . 36
    3.وسايل الشيعه،ج19, باب تحريم الانسان نفسه, ص13,حديث3

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست
    شخصی که خودکشی می کند، از رحمت الهی مایوس شده است و دیگر امیدی به خداوند ندارد.
    سلام خسته نباشید خدا قوت

منم دقیقا با نظر استاد موافقم . شخصی که خودکشی میکنه تنها دلیلش این میتونه باشه که خدا رو انقدری قدرتمند نمیبینه که مشکلش رو حل کنه ! و احتمالا همین موضوع باعث میشه که اینهمه عاقبت بد برای فرد به دنبال داشته باشه ...

اصلا یکی از بزرگترین اهداف شیطان همین نا امید کردن آدماست . تا گناهی میکنیم که خیلی سنگینه .. دفعه ی بعدی که موقعیت گناه برای آدم پیش میاد ، تو گوشت زمزمه میکنه میگه تو که دیگه آب از سرت گذشته این یکی هم روش برای خدا چه فرقی داره یه گناه غیبت داشته باشی یا ده تا گناه غیبت !

و اینطور میشه که فرد تا آخر عمرش گناه بر گناه اضافه میکنه مگه اینکه در اون لحظه که شیطان به سمت ناامیدی میبردش برگرده و بگه خدایا از شر شیطان رانده شده به تو پناه میبرم ...

به قول آقای قرائتی که تو یکی از سخنرانیهاشون میگفتن ... میگفتن که ما آدما فکر میکنیم مثل بابا آدممون تو بهشتیم .. در حالی که در قرآن اومده که دنیا محل عذاب و سختیه ... نه بهشت و راحتی و آسایش .. به نظر شخص خودم یک مسلمان زمانی باید بترسه که نعمت پشت نعمت براش فراهم باشه و یه وقتی برسه ببینه از همه چی غافل شده و غرق در نعمت دنیوی شده و تو بهشتی که برای خودش ساخته مشغوله و از یاد خدا غافله ... اون موقع است که باید ترسید ... وقتی عذاب و سختی باشه باید خدا رو شکر کرد چرا که خدا داره ما رو میسازه برای دنیای دیگری ....

التماس دعا

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

سلام خدمت بزرگواران

بزرگترین گناه ناامیدی است

وبه همین خاطرخودکشی ازگناهان کبیره است.چون کسی که ازرحمت خداناامیدمی شوددست به چنین کاری می زند.

امااگرکسی به چنین کاری دست زدوازدنیارفت نبایدبگوییم که اوهرگزبخشیده نمی شود.ماکه درجایگاه خداوندنیستیم

شایدخدا.وندبه اومرحمت کرده واوراببخشد.

البته بایداین راهم درنظرداشته باشیم که بسیاری افرادی که خودکشی میکنندقصدشان درواقع ترساندن اطرافیان است ونمی خواهندکه بمیرند.

پس اولا هرگزنبایدازرحمت خداوندناامیدشده وچنین کاری انجام دهیم.

ثانیااگرکسی خودکشی کرده وازدنیارفت نبایدبگوییم قطعااواهل دوزخ است.

امیدوارم خداونددراین ماههای باعظمت همه ماراموردعفوقراردهد.

آیة الله العظمی بهجت:

تا رابطه ما با ولیّ امر، امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد.

و قوّت رابطه ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.

راه خلاص از گرفتاری ها، منحصر است به دعا کردن در خلوات برای فرج ولیّ عصر (عج)؛

نه دعای همیشگی و لقلقه زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیّت و همراه با توبه.

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنونم از جوابتون.
    راستش مشکل من بخاطر فقر و بیماری و عدم قبولی در رشته دانشگاه دلخواه... البته با اینکه من سال سوم دانشگاهم اما هنوزم به گذشته فکر می کنم و می گم کاش بیشتر تلاش می کردم..کاش بیماریم رو با خونوادم در میان می زاشتم تا اون موقع حل بشه و هزاران ایکاش دیگه...
    به خاطر فقر نمی تونم جوونی کنم ،و جوونیم جلوی چشمم داره هدر میره این واقعا سخته!
    شاید این مشکلات به نظر شما کوچیک باشن اما همه چیزم رو از دست دادم و اصلا اینده رو نمی بینم....
    اگه خدا تموم دنیا رو بهم بده هم گذشته ام جبران نمیشه ...

راستش من چند تا از کتاب های توحیدی رو می خونم تا اگه خدای نکرده شرک (خفی) داشته باشم رو رفع کنم و اون موقع خودکشی کنم...
    با تشکر از همه شما

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

ممنونم از جوابتون.
    راستش مشکل من بخاطر فقر و بیماری و عدم قبولی در رشته دانشگاه دلخواه... البته با اینکه من سال سوم دانشگاهم اما هنوزم به گذشته فکر می کنم و می گم کاش بیشتر تلاش می کردم..کاش بیماریم رو با خونوادم در میان می زاشتم تا اون موقع حل بشه و هزاران ایکاش دیگه...
    به خاطر فقر نمی تونم جوونی کنم ،و جوونیم جلوی چشمم داره هدر میره این واقعا سخته!
    سلام

این مشکلاتی که میگید همه گیره .. من خودم مشکلاتی داشتم و دارم . که هیچ جا بازگو نمیکنم چون بین من و خداست ... و سپردم به خودشون و خودشون همیشه دستم رو گرفتن و ان شاء الله خواهند گرفت . شما هم همینطور مشکلات رو بسپارید به خدا ، خدا خودش مرهم برای هر دردیه ...

یادمه روزای اولی که وارد این سایت شدم . تو یه وادی دیگه بودم و الان تو یک وادی دیگه .. حیف که نمیتونم شفاف صحبت کنم . وگرنه میتونستید درک کنید که این مشکلات همه گیره فقط برای شخص من یا شخص شما نیست . منتها تفاوت جایی ایجاد میشه که من توانایی این رو داشته باشم که از کوه ، کاه بسازم ... نه از کاه ، کوه ...

برای خودم پیش اومده که بعضی وقتا مشکلات رو خیلی بزرگ تر از اون چه که هستن نشون دادم (پیش خودم) و خودم رو در یک ماجرای افسانه ای غم انگیز دیدم که فقط و فقط برای من اتفاق افتاده .. و اگه شبانه روز به حال خودم گریه کنم بازم کمه!!!! ..... اما یه کم که با دقت بیشتر و از فاصله ی بیشتری و دورتر به موضوع نگاه کردم . دیدم که همه به نوعی با اون مشکل من دست و پنجه نرم میکنن و خیلی هاشون دم نمیزنن .

به نظر من سعی کنید فقط از دید خودتون به مشکلتون نگاه نکنید .. یه کمی هم از دید جامعه نگاه کنید .. از دید سایر مردم .. شاید شما هم مثل من به این موضوع پی ببرید که مشکل شما هم یکی از هزاران مشکلی هست که مردم روزانه باهاش سرکار دارن .
    شاید این مشکلات به نظر شما کوچیک باشن اما همه چیزم رو از دست دادم و اصلا اینده رو نمی بینم....
    من خودمم خیلی از فرصتهام رو از دست دادم .. خیلی وقتا (مخصوصا در گذشته) نیمه شب بیدار میموندم و به یاد غم ها و غصه هایی که داشتم اشک میریختم و ...

ولی باورتون میشه خودمم نفهمیدم کی شد .. چطور شد که خدا غمم رو به شادی تبدیل کرد .. کی شد که عوض شدم ... فقط میدونم این وسط یه یاور خیلی مهربون داشتم که نامش امام رضاست ... هیچ وقت خاطره ی اولین زیارتی رو که بعد از 15 سال گذشت از بچگی داشتم رو از یاد نمیبرم . امام رضا ع خیلی مهربونن ... محاله آدم باهاشون درد دل کنه و دل آدم آروم نشه .

ایشون بودن که من رو به کربلا رسوندن .. فکر کنم عمده تغییراتی که در من اتفاق افتاد از کربلا شروع شد ... و بعد این سایت و ........... ان شاء الله این داستان ادامه پیدا کنه ...

من نمیدونم شرایط شما چطوری هست و یا چطوری خواهد شد . اما به نظرم اصلا درست نیست که راه غلط رو در پیش بگیرید وقتی که خدا اینهمه راه توسل و توکل و ... برای ما باز گذاشته .. ما همه ی این راهها رو رها کنیم و به راه بن بست و پر خطر دل خوش کنیم . به نظر من که منطقی نیست .

التماس دعا دارم

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من اگه جای شما بودم اینا رو یه امتحان میدونستم.من اگه جای شما بودم میگفتم خدایا شکرت واسه اینکه اگه تو این دنیا تو سختی هستم حتما تو دنیای دیگه واسم راحتی قرار دادی.
    یادتون نره همونطور که تو قرآن هم گفته شده ثروت و سلامتی و خیلی از نعمتهای خدا وسیله آزمایش خداست تا ببینه کی واقعا به خدا ایمان واعتقاد قلبی داره وبه امر خدا مطیعه.
    یا حق

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

ممنونم از جوابتون.

راستش من چند تا از کتاب های توحیدی رو می خونم تا اگه خدای نکرده شرک (خفی) داشته باشم رو رفع کنم و اون موقع خودکشی کنم...
    با تشکر از همه شما

ببینیداین دنیاجای خوشی ولذت نیست.همه ماانسانهایک جوری دراین دنیاسختی می کشیم

یک نفربافقریک نفربابیماری یک نفربامرگ عزیزان وحتی یک شخص دیگه باهمه اینها

بایدبفهمیم که جوونی کردن یعنی چه؟

آیا منظورازجوانی کردن یعنی غرق درلذت بودن ودوری ازخدا؟اینکه اوج بدبختی یک انسانه

شمازندگی بسیاری ازثروتمندان جهان روکه مطالعه کنیدمی بینیدکه اوایل کاربسیارفقیربودندوهمین فقربهشون انگیزه داده توثروتمندبشوند.

درضمن برفرض که شماثروتمندبودیداگراین ثروتتون باعث می شدشماهرروزگناه وعیاشی کنیدتکلیف چی بود؟

خداوندجباراست وهمه سختی هارودرقیامت جبران می کند.

این روهم فراموش نکنیدکه ماهمه بنده خداهستیم ونمیتونیم ازخداطلبکارباشیم.

شمانیازداریدکه بایک مشاورصحبت کنید

مشکلات شمااصلامشکلات کوچکی نیست اماهرچقدربزرگ باشه بازعظمت خدای متعال ازاون بیشتره

اگرخودکشی کنیدفقط ضعف خودتون رونشون دادید

زندگی دراین دنیاخیلی کوتاهه ولی مادرآخرت زندگی ابدی داریم وشماباخودکشی زندگی ابدی خودتون روخراب میکنید

ودرواقع ازچاله به چاه می افتید.بامرگ شماهم اتفاق خاصی برای این دنیانمی افته امالااقل بازنده بودنتون می تونیدمفیدباشید.

بازهم تکرارمی کنم همه مامشکلات زیادی داریم واین حرفهاروازروی دلخوشی زیادی بیان نمی کنیم

همین الان برخداتوکل کنیدوشروع به تلاش وکارومبارزه بامشکلات کنید.

میدونم که راحت نیست وممکنه زمان زیادی طول بکشه ولی خداقطعاکمکتون می کنه.

آیة الله العظمی بهجت:

تا رابطه ما با ولیّ امر، امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد.

و قوّت رابطه ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.

راه خلاص از گرفتاری ها، منحصر است به دعا کردن در خلوات برای فرج ولیّ عصر (عج)؛

نه دعای همیشگی و لقلقه زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیّت و همراه با توبه.

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

خودکشی به خاطر سختی

ممنونم از جوابتون.

با تشکر از همه شما
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

همه انسان ها در زندگی خود مرتکب اشتباه می شوند. برخی از این اشتباه ها بزرگ تراند و تاثیرگذار و برخی کوچکترند و اثر چندانی ندارند. مهم این است که از اشتباهات گذشته پلی بسازیم برای موفقیت های آینده. از اموری که در گذشته انجام داده ایم درس بگیریم تا همان ها یا مشابه آنها را اکنون انجام ندهیم. مطمئنا خودکشی می تواند بزرگترین اشتباه باشد و بزرگترین نعمتی که خداوند به شما داده است یعنی نعمت موجود بودن را از دست شما بگیرد.
    قرآن در این مورد (در داستان یعقوب و یوسف(ع)، از زبان یعقوب(ع) خطاب به برادران یوسف(ع) نقل می کند که: ) يَا بَنِيَّ اذْهَبُواْ فَتَحَسَّسُواْ مِن يُوسُفَ وَأَخِيهِ وَلاَ تَيْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِنَّهُ لاَ يَيْأَسُ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ (1) ای پسران من ، برويد و يوسف و برادرش را بجوييد و از رحمت خدا، مايوس مشويد ، زيرا تنها کافران از رحمت خدا مايوس می شوند.
    این آیه مجددا بر نقش توکل و اتکاء بر خداوند تاکید می کند و می فرماید که هیچ کسی غیر از آنکه کافر و منکر خداست، از خداوند نا امید نمی شود. زیرا خداوند مهربان و حکیم است و اگر سختی هایی در زندگی پدید می آید حتما از روی حکمت است و در پی آن راحتی ها و خوشی ها خواهد بود.
    شما از آینده خود و نیز قدرت الهی و آنچه برای شما مقدر شده است، خبر ندارید، ای بسا خداوند برای شما اموری مقدر کرده است که زندگی شما را کاملا دگرگون کند. از سوی دیگر جزاء و پاداش اخروی خداوند بسیار ارزشمندتر و گران بهاتر از تمام عمر دنیوی ماست و طبیعتا از دست دادن بخشی از آن حتما قابل جبران است.

موفق باشید

1. یوسف. 87

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری