جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برنامه ریزی علمی و عملی برای بچه 19 ماهه!!!!!

نوشته
    38
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 17 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

برنامه ریزی علمی و عملی برای بچه 19 ماهه!!!!!

سلام
    فرزند من(دختر)19 ماهه است.
    مثل خیلی از پدر و مادرای دیگه ما هم فکر می کنیم فرزندمون دارای هوش بالایی است اما من به مواردی برخوردم که این نظرم رو قویتر کرده
    مثلاً من یکبار روی مایکروسافت ورد کلمه سلام را بزرگ نوشتم و چندبار تلفظش کردم تا پریا(اسم دخترم)هم تلفظش کنه.این قضیه برای یک ماه پیش بود تا امروز یک کتاب درسی(مدنی سوم ابتدایی)تو خونمون افتاده بود دیدم بچه هی داره یه جاهایی رو نشون میده و میگه سلام.رفتم دقت کردم دیدم هرجا کلمه اسلام یا اسلامی یا سلام نوشته با دست نشون میده و میگه سلام(خط کتاب هم خیلی درشت نیست)
    یا اینکه هروقت اذان میگن یا در اذان میرسه به تشهد بر حضرت محمد(ص)لباش رو طوری نشون میده که مثلاً داره صلوات می فرسته یا موقع پخش عزاداری از تلویزیون شروع می کنه سینه زدن!!!یا در اوج بازیگوشی که باشه اگه صدای قرآن را بشنوه ساکت شروع می کنه گوش دادن
    یا بهش یاد دادیم ساعت عقربه ای چیه اما برام جالبه که ساعت دیجیتالی هم میبینه مثلاً میگه ساعت 2
    موارد این چنینی زیاد براش اتفاق افتاده.البته اینو هم بگم که مادرش باردار که بود سه بار ختم قرآن کرده بود که شنیده بودم باعث هوش زیاد بچه میشه!!!

حالا سوالم اینه دوست ندارم بچه هرز بره و دلم می خواد برنامه ریزی کنم برای یادگیریش.از کجا شروع کنم؟چطور؟نظر شما چیه؟
    متشکر

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

برنامه ریزی علمی و عملی برای بچه 19 ماهه!!!!!

کارشناس بحث: امیدوار

نوشته
    123
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    دختری یک سال و نیمه دارم که با هوش و علاقمند موضوعات قرآنی و مذهبی است. می خواهم برای آموزش و یادگیری ایشان، برنامه ریزی داشته باشم. از کجا و چگونه شروع کنم؟

پاسخ:
    توجه جنابعالی را به مطالب زير جلب مي‌كنم:
    الف) هرچند تشخيص علمی ضريب هوشی يك كودك در چنين سنی چندان ميسر نيست، لكن بر حسب مشاهده رفتارهای كودك و چگونگی واكنش های وی در موقعيت‌های مختلف، می توان به صورت نسبی و كلی، هوش وي را مورد ارزيابی قرارد داد. مثلا قدرت حافظه و يادگيری از جمله شاخص های هوش هستند كه می توانند ما را به با هوش بودن كودك رهنمون گردند. بر پايه فرمايشات شما، كودك دلبندتان، از اين شاخص ها برخوردار است، لذا می توان گفت وی از هوش مطلوبی برخوردار است.(ماشاءالله)!

ب) اين گونه نيست كه با هوش بودن يك فرد، لزوما به موفقيت وی در عرصه‌های مختلف منجر ‌شود، بلكه لازم است با لحاظ تفاوت های فردی ( استعداد، علاقه و...)، زمينه موفقيت وی را فراهم آورد.

ج) رفتارهای ايشان بيانگر اين است كه به لطف خداوند، ايشان علاوه بر زمينه هوشی، از استعداد و علاقه كافی نسبت به برنامه‌های قرآنی برخوردار هستند.

بر پايه اين مطالب و به منظور شكوفا نمودن استعداد قرآنی ايشان پيشنهاد می شود:
    1- خداوند متعال را در اين خصوص شكرگزار باشيد. شكرگزاری زمينه مضاعف شدن نعمت را فراهم می آورد «بالشكر يزيد النعم»
    2- لازم است، نسبت به رفتاری كه در صدد ايجاد و تثبيت آن در كودك هستيد، خود تقيد و التزام عملی داشته باشيد. به تعبيری بهترين و موثرترين شيوه براي ايجاد يك رفتار، الگوی عملی است و نه گفتاری. «كونوا دعاة الناس بالخير بغير السنتكم». اصلی كه در روانشناسی يادگيری مورد توجه ويژه است.
    3- از شتاب زدگی اجتناب شود، و توانايی و آمادگی كودك همواره مدنظر باشد.
    4- از قالب های شعر، قصه، نقاشی و بازی استفاده كنيد.
    5- در شرايط معمول، حضور در جمع های مشابه، پيشرفت را سرعت می بخشد (لكن بايد مواظب بود كه آموزش جنبه رسمی نداشته باشد و تنها از مسير بازی و مسابقه با هم سن و سال ها، موضوع پيگيری شود).
    6- مدت زمان آموزش متناسب با سن كودك شود و از زمان های طولانی خودداری گردد. (او را مجبور نكنيد)
    7- وی را در رفتارهای مورد نظر تشويق كنيد.
    8- در كنار آموزش از اختصاص فرصت براي بازی، سرگرمی و...براي كودك به هيچ وجه غافل نشويد.
    9- از آموزش رسمی ايشان در چنين سنی خودداری كنيد و همان طور كه گفته شد از قالب بازي و...بهره بگيريد.
    10- از سوره‌های كوچك قرآن آغاز كنيد.
    و...
    ضمنا مراجعه به اين آدرس ها را خالي از لطف نمی دانم

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=87378

http://www.askquran.ir/thread37017.html#post611007
    ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۴/۱۲/۲۸ در ساعت ۰۰:۰۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری