صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: همسردارى

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  همسردارى
  همسردارى
  همسردارى
  ابراهيم امينى
  - فهرست -

  همسردارى پيشگفتار
  همسردارى هدف ازدواج
  همسردارى بخش اول:وظائف بانوان
  همسردارى شوهردارى
  همسردارى محبت:
  همسردارى احترام شوهر
  همسردارى شكايت و درد دل
  همسردارى خوش اخلاق باش
  همسردارى توقعات بيجا
  همسردارى شوهرت را دلدارى بده
  همسردارى سپاسگزار باش
  همسردارى عيبجويى نكن
  همسردارى از غير شوهرت چشم بپوش
  همسردارى حجاب اسلامى
  همسردارى خطاهاى شوهرت را ببخش
  همسردارى با خويشان شوهرت بساز
  همسردارى با شغل شوهرت بساز
  همسردارى اگر ناچاريد در غربت زندگى كنيد...
  همسردارى اگر در خانه كار ميكند...
  همسردارى به ترقى شوهرت كمك كن
  همسردارى مواظب باش منحرف نشود
  همسردارى زنهاى وسواسى
  همسردارى به حرف بدگويان گوش نده
  همسردارى رضايت‏شوهر نه مادر
  همسردارى در خانه هم تميز و زيبا باشيد
  همسردارى برايش مادرى كن
  همسردارى راز نگهدار باش
  همسردارى مديريت او را بپذير
  همسردارى در سختيها سازگار باش
  همسردارى قهر نكن
  همسردارى اگر عصبانى شد سكوت كن.
  همسردارى سرگرميهاى مرد
  همسردارى خانه‏دارى
  همسردارى نظافت
  همسردارى منزل مرتب
  همسردارى تهيه غذا
  همسردارى مهماندارى
  همسردارى امين خانه
  همسردارى اوقات فراغت را تلف نكنيد
  همسردارى شغل بانوان
  همسردارى بچه‏دارى
  همسردارى ثمره ازدواج
  همسردارى تربيت فرزند
  همسردارى تغذيه و بهداشت
  همسردارى بخش دوم:وظائف مردان
  همسردارى سرپرست‏خانواده
  همسردارى زن‏دارى
  همسردارى مهرورزى كن
  همسردارى به همسرت احترام بگذار
  همسردارى خوش اخلاق باش
  همسردارى درد دلهاى بيفايده
  همسردارى ايراد و بهانه‏جويى
  همسردارى تسليت و دلجويى
  همسردارى عيبجوئى مكن
  همسردارى به حرف بدگويان ترتيب اثر نده
  همسردارى لغزشهايش را نديده بگير
  همسردارى مادر زن
  همسردارى مراقب باش
  همسردارى تنبيه
  همسردارى مردان بدبين
  همسردارى زن خيانتكار
  همسردارى مردان بدبين
  همسردارى زن خيانتكار
  همسردارى از همسرت پرستارى كن
  همسردارى اقتصاد خانواده
  همسردارى در كارهاى خانه كمك كن
  همسردارى باردارى و زايمان
  همسردارى كمك در بچه‏دارى
  همسردارى زود به منزل بيا
  همسردارى باوفا باش
  همسردارى تعليم و تربيت
  همسردارى بچه‏دار شدن
  همسردارى بزرگترين مانع حل اختلافات
  همسردارى طلاق

  منبع:
  این کتاب از نسخه موجود در کتابخانه غدیر ( همسردارى ) تهیه گردیده است و پس از تبدیل به فورمت مناسب کتابخانه ما تقدیم مومنین محترم می گردد.
  کتابخانه آیت الله اميني ( همسردارى ) .
  اجازه مولف:
  دارد.
  این اجازه به صورت عام در پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله ابراهیم امينی موجود است.
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  پيشگفتار


  بسم الله الرحمن الرحيم


  هر پسر و دخترى كه به سن رشد و بلوغ مى‏رسند بزرگترين‏آرزويشان اينست كه ازدواج كنند،با تاسيس زندگى مشترك زناشويى،استقلال و آزادى بيشترى بدست آورند،يار و مونس مهربان و محرم رازى‏داشته باشند.آغاز زندگى سعادتمندانه خويش را از زمان ازدواج حساب‏مى‏كنند و برايش جشن مى‏گيرند.زن براى مرد آفريده شده و مرد براى زن،و مانند مغناطيسى يكديگر را جذب مى‏كنند.زناشويى و تاسيس زندگى‏مشترك خانوادگى يك خواسته طبيعى است كه غرائزش در وجود انسانهانهاده شده است.و اين خود يكى از نعمتهاى بزرگ الهى است.راستى به‏غير از كانون گرم خانوادگى كجا را سراغ داريد كه براى جوانان پناهگاه‏مطمئنى باشد؟علاقه به خانواده است كه جوانان را از افكار پراكنده واضطرابهاى درونى نجات مى‏دهد.در آنجاست كه مى‏توانند يار و مونس‏با وفا و مهربانى پيدا كنند كه در شدائد و گرفتاريها يار و غمگسارشان‏باشد.پيمان مقدس زناشويى رشته‏اى است آسمانى كه دلها را بهم پيوندمى‏زند،دلهاى پريشان را آرامش مى‏دهد افكار پراكنده را به يك هدف متوجه مى‏سازد.خانه،جايگاه عشق و محبت،كانون انس و مودت وبهترين آسايشگاه است.


  خداوند بزرگ در قرآن مجيد از اين نعمت‏بزرگ ياد كرده‏ مى‏ فرمايد:


  يكى از آيات خدا اينست كه از خود شما برايتان همسران آفريد تابا آنها انس بگيريد و آرامش خاطر پيدا كنيد،و در ميانتان دوستى ومهربانى افكند.و در اين موضوع براى انديشمندان آيات و نشانه‏ هايى‏ است. (1)


  پيغمبر اسلام فرمود:مردى كه زن نداشته باشد مسكين و بيچاره‏ است،گر چه ثروتمند باشد. و زنى كه شوهر نداشته باشد مسكين و بيچاره‏است گر چه ثروتمند باشد. (2)


  حضرت صادق عليه السلام از مردى پرسيد:همسر دارى؟عرض‏كرد:نه.فرمود:


  دوست ندارم يك شب بى‏همسر بمانم گر چه مالك تمام دنيا باشم. (3)


  رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:بنائى در اسلام پايه گذارى‏نشده كه نزد خدا محبوبتر و عزيزتر از ازدواج باشد. (4)


  آرى خداى مهربان يك چنين نعمت گرانبهايى را به بشر عطا كرده‏است ليكن افسوس و صد افسوس كه از اين نعمت‏بزرگ قدردانى نمى‏كند و چه بسا،بواسطه نادانى و خودخواهى، همين كانون مهر و مودت‏را به صورت يك زندان تاريك بلكه جهنم سوزانى تبديل مى‏سازد. در اثرجهالت و نادانى بشر است كه محيط نورانى و با صفاى خانواده به صورت‏زندان دردناكى تبديل مى‏شود كه اعضاء خانواده ناچارند تا آخر عمر در آن‏زندان تاريك بسر برند يا پيمان مقدس زناشويى را متلاشى سازند.


  آرى اگر زن و شوهر به وظيفه خويش آشنا باشند و عمل كنندمحيط خانه مانند بهشت‏برين با صفا و نورانى مى‏ گردد.و اگر اختلاف وكشمكشهاى خانوادگى به ميان آمد محيط خانه به صورت يك زندان‏حقيقى تبديل خواهد شد.
 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  اختلافات خانوادگى علل و عوامل مختلفى دارد.از قبيل عوامل‏اقتصادى،تربيت‏خانو ادگى زن يا شوهر،محيط زندگى،دخالت هاى بيجاى‏ پدر و مادر زن و شوهر يا ساير بستگان آنها.و ده ها چيز ديگر.


  ليكن به عقيده نگارنده،مهمترين عامل ناسازگارى و اختلافات‏داخلى،آشنا نبودن زن و شوهر به وظائف زناشويى و عدم آمادگى براى‏زندگى مشترك خانوادگى است،براى تصدى هر مقام و انجام هر كارى،تخصص و آمادگى يك شرط اساسى محسوب مى‏شود.و كسى كه‏ اطلاعات كافى و آمادگى قبلى نداشته باشد نمى‏ تواند كارى را بخوبى‏ انجام دهد.بهمين جهت،براى تصدى هر مقامى كلاسهاى كارآموزى‏تاسيس مى ‏شود.


  براى ازدواج و تاسيس زندگى مشترك خانوادگى نيز تخصص وآمادگى و اطلاعات كافى لازم است.پسر بايد از طرز تفكر همسرش وخواسته‏ هاى درونى او و مشكلات زناشوئى و راه علاج آنها و آداب معاشرت اطلاعات كافى داشته باشد.بايد توجه داشته باشد كه زن گرفتن‏به معناى جنس خريدن يا كلفت گرفتن نيست،بلكه به معناى پيمان وفا وصداقت و محبت و همكارى و شركت در زندگى مشترك خانوادگى است.


  زن نيز بايد به طرز تفكر شوهرش و خواسته‏ هاى درونى او توجه‏ داشته باشد و بداند كه شوهر كردن به معناى نوكر گرفتن و تامين بدون قيدو شرط خواسته‏ ها و آرزوهاى درونى نيست. بلكه پيمان همكارى وتشريك مساعى است.و براى رسيدن به اين هدف مقدس،گذشت وفداكارى و همكارى و تفاهم لازم است.


  با اينكه سرنوشت پسر و دختر با ازدواج روشن مى‏شود واطلاعات لازم و آمادگى اخلاقى برايش ضرورى است متاسفانه اجتماع مانسبتبه اين موضوع حياتى غفلت دارد.


  نسبت‏به جهاز و مهر و زيبائى و شخصيت پدر و مادر كاملا عنايت‏دارند.ليكن آمادگى براى زندارى و شوهردارى و تاسيس زندگى مشترك‏ خانوادگى را اصلا شرط نمى‏ دانند.


  دختر را به خانه بخت مى‏فرستند با اينكه شوهردارى و كدبانوگرى‏را نياموخته است.پسر را زن مى‏ دهند با اين كه از زندارى و سرپرست ى‏خانواده اطلاع ندارد.


  دو نوجوان بى‏اطلاع و كم تجربه وارد زندگى نوين مى‏شوند.بدين‏ جهت صدها مشكل بوجود مى‏ آيد.اختلافات و ناسازگاريها و قهر ودعواها شروع مى‏ شود.دخالت پدر و مادرها هم چون از روى عقل و تدبيرنيست،نه تنها مشكلى را حل نمى‏ كند بلكه اختلافات را عميق‏ تر وريشه‏ دارتر مى‏ سازد.دوران اول ازدواج يك دوران پر آشوب و بحرانى است.بسيارى از زندگيها در همين دوران بواسطه طلاق متلاشى مى‏ گردد.


  بعضى از آنها هم با حفظ ازدواج،تا آخر عمر به كشمكش و زورآزمايى‏ ادامه مى‏ دهند و عذاب در اين زندان اختيارى را بر طلاق مقدم مى ‏دارند.


  بعضى از خانواده‏ ها هم پس از مدتى،كوتاه يا دراز،با اخلاق و رفتاريكديگر آشنا مى‏ شوند و آسايش و آرامش نسبى پيدا مى‏ كنند.
 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  اى كاش براى پسران و دخترانى كه در صدد ازدواج بودندكلاسهايى به عنوان‏«آموزش ازدواج‏»تاسيس مى‏ شد و بعد از اينكه يك‏دوره راهنمايى مى‏ديدند و براى زندگى مشترك خانوادگى آماده مى‏شدند وبرگ صلاحيت‏ برايشان صادر مى‏ شد اقدام به ازدواج مى‏ك ردند. (به اميدآنروز انشاء اله) .


  نگارنده چون بدين نياز اجتماعى توجه داشته و ضرورت آن رااحساس نموده كتاب حاضر را نگاشته است.در اين كتاب مشكلات‏زناشويى مورد بررسى قرار گرفته و با استفاده از قرآن شريف و احاديث‏پيغمبر و ائمه عليهم السلام و گاهى با استفاده از آمار عمومى و تجربه‏هاى‏شخصى،تذكراتى داده شده و راهنماييهاى لازم بعمل آمده است.


  نگارنده مدعى نيست كه با خواندن اين كتاب تمام مشكلات‏خانوادگى حل و فصل خواهد شد.زيرا عوامل ديگرى نيز بدون شك‏دخالت دارند.ليكن اميدوار است كه خواندن اين كتاب و بكار بستن آن،در حل بسيارى از مشكلات به خانواده‏ها كمك كند.از دانشمندان وخيرخواهان ملت انتظار مى‏رود كه ضرورت اين موضوع را دريابند و بااقدامات جدى و مؤثر خانواده‏ها را از پريشانى و بدبختى نجات دهند (به‏اميد آن روز) . در اين كتاب وظائف هر يك از زن و مرد بطور جداگانه موردبررسى قرار گرفته و كتاب به دو بخش تقسيم شده است: بخش اول،وظيفه‏زن نسبت‏به شوهرش.بخش دوم،وظيفه مرد نسبت‏به همسرش.ليكن لازم‏است كه زن و شوهر هر دو بخش را بخوانند تا به وظائف مشترك آشناشوند و بينايى بهترى پيدا كنند.وقتى يكى از دو بخش كتاب را مى‏خوانيدممكن است‏خيال كنيد كه از يك طرف جانبدارى شده و وظيفه ديگرى‏مورد غفلت واقع شده است،ليكن چنين نيست،وقتى بخش ديگر رابخوانيد تصديق خواهيد كرد كه تعصبى در كار نبوده و بيطرفانه قضاوت‏شده است.  قم،حوزه علميه ابراهيم امينى
 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  هدف ازدواج


  ازدواج براى انسان يك نياز طبيعى است و فوائد مهمى را در بردارد كه اهم آنها عبارت است از:

  1-نجات از سرگردانى و بى‏ پناهى و تشكيل خانواده.دختر وپسرى كه ازدواج نكرده‏ اند بمنزله كبوترانى بى‏ آشيانه هستند،كه بوسيله‏ ازدواج خانه و آشيانه و پناهگاه مى‏ يابند.شريك در زندگى و مونس ومحرم راز و غم خوار و مدافع و كمك بدست مى ‏آورند.

  2-ارضاى غريزه جنسى،غريزه جنسى در وجود انسان غريزه‏ بسيار نيرومند و ارزنده ‏اى است. و بهمين جهت نياز دارد به وجود همسرى‏ كه در يك محيط امن و آرامش،در مواقع احتياج،از وجودش بهره بگيردو لذت ببرد.تامين صحيح خواسته‏ هاى غريزه جنسى يك نياز طبيعى است‏ كه بايد اجابت‏ شود و الا ممكن است پى‏ آمدهاى بد روانى و جسمانى واجتماعى داشته باشد.كساني كه از ازدواج امتناع مى‏ ورزند غالبا به‏ بيماريهاى روانى و جسمانى مبتلا مى‏ گردند.

  3-توليد و تكثير نسل،بوسيله ازدواج انسان فرزند پيدا مي كند.

  وجود فرزند ثمره ازدواج و باعث تحكيم بنياد خانواده و آرامش و دلگرمى‏زن و شوهر ميباشد. و بهمين جهت در قرآن و احاديث نسبت‏به ازدواج تاكيدات‏فراوانى بعمل آمده است.از باب نمونه:خدا در قرآن مى‏فرمايد:و از آيات‏خدا اينست كه براى شما همسرانى را آفريد تا با آنها انس بگيريد (5) رسول‏خدا صلى الله عليه و آله فرمود:در اسلام بنائى بر پا نشده كه بهتر از تزويج‏ باشد. (6)

  امير المؤمنين عليه السلام فرمود:تزويج كنيد كه سنت رسول‏ خداست.پيامبر صلى الله عليه و آله مى‏ فرمود:هر كسى مى‏ خواهد از سنت‏من پيروى كند بايد ازدواج نمايد.بوسيله ازدواج فرزند بياوريد (و تعدادمسلمانها را زياده گردانيد) كه من در قيامت‏ با كثرت شما به امت هاى ديگرمباهات و افتخار مى‏ كنم. (7)

  امام رضا عليه السلام فرمود:هيچ كس فائده‏اى بدست نياورد كه‏ بهتر از همسر شايسته باشد. همسرى كه وقتى به او نگاه مى‏ كند شادمانش‏ مي گرداند و در غياب او نفس خودش و مال او را نگهدارى مي نمايد. (8)

  مطالب مذكور آثار و منافع دنيوى و حيوانى ازدواج بود،كه‏ حيوانات نيز برخى از آنها را دارند اين قبيل امور را نمى‏ توان هدف اصلى ‏ازدواج انسان باعتبار اين كه انسان است،محسوب داشت. انسان در اين‏ جهان نيامده تا مدتى بخورد و بي اشامد و بخوابد و شهوت رانى و لذت جوئى‏ كند آنگاه بميرد و نابود شود.مقام انسان عالى ‏تر از اين هاست.انسان آمده تا با علم و عمل و اخلاق نيك نفس خويش را پرورش دهد و در راه كمال وصراط مستقيم انسانيت‏سير و صعود كند تا به مقام خوب پروردگار جهان‏ نائل گردد.انسان موجودى است عالى كه با تهذيب و تزكيه نفس و اجتناب‏ از بديها و پرورش فضائل و مكارم اخلاق و انجام كارهاى نيك،مى‏ تواندبه مقام شامخى نائل گردد كه فرشتگان بدان مقام راه ندارند.انسان‏ موجودى است جاودانه و در اين جهان آمده تا با راهنمائي هاى پيامبران وبكار بستن قوانين و برنامه هاى دين،سعادت دنيا و آخرت خويش را تامين‏ كند و در جهان آخرت،در جوار حق،در خوشى و آسايش تا ابد زندگى‏ كند.

  بنابراين هدف اصلى ازدواج انسان را در اين برنامه بايد جستجوكرد.هدف ازدواج يك انسان ديندار بايد اين باشد كه با تعاون و همكارى‏همسرش بتواند نفس خويش را از گناهان و بديها و اخلاق زشت تهذيب ‏نمايد و با عمل صالح و اخلاق نيك پرورش دهد تا به مقام شامخ انسانيت‏ و تقرب به خدا نائل گردد.و همسر شايسته و خوب و موافق براى رسيدن‏ به چنين هدف مهمى ضرورت دارد.


  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۲/۰۳/۰۷ در ساعت ۱۸:۰۵


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  دو انسان مؤمن كه با ازدواج تشكيل خانواده مي دهند،از انس ومحبت و آرامش و كاميابي هاى مشروع جنسى برخوردار مي شوند،و درنتيجه از انحراف و تمتعات غير مشروع و راه يافتن به مراكز فساد واعتيادهاى خطرناك و ولگردي ها و شب نشيني هاى خانمانسوز محفوظ و درامان خواهند بود.و بهمين جهت پيامبر اكرم و ائمه اطهار عليهم السلام ‏نسبت‏ به ازدواج بسيار تاكيد نموده‏ اند.رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:هر كس كه ازدواج كند نصف دينش را حفظ نموده است. (9)


  امام صادق عليه السلام فرمود:دو ركعت نمازى را كه افراد متاهل ‏بخوانند،از هفتاد ركعت نمازى كه افراد غير متاهل بخوانند افضل‏ ميباشد. (10)


  وجود همسر ديندار و موافق (چه زن چه مرد) در امكان انجام‏ وظيفه و عمل به واجبات و مستحبات و ترك محرمات و مكروهات،وتخلق به اخلاق نيك و اجتناب از اخلاق زشت،نقش بسيار مهمى را ايفامي كند.اگر زن و شوهر هر دو ديندار و در طريق پرورش و تزكيه نفس‏ باشند،در پيمودن اين راه دشوار نه تنها مانع نخواهند بود بلكه تعاون وتشويق خواهند داشت.مگر يك نفر مجاهد فى سبيل الله بدون تاييد وتوافق همسرش مى‏تواند در ميدان جهاد خوب بجنگد و حماسه آفرينى كند؟


  مگر انسان،بدون توافق همسرش مى‏ تواند در كسب و كار و تحصيل اموال‏ همه جهات شرعى و اخلاقى را رعايت كند،حقوق واجب مالى را بپردازد،از اسراف و تبذير اجتناب نمايد،و مازاد مخارج ضرورى خويش را درامور خيريه انفاق كند؟


  همسر ديندار و مؤمن همسرش را بخوبى و صلاح دعوت مي كند وهمسر لاابالى و بد اخلاق همسرش را به فساد و بد اخلاقى مي كشد و ازهدف مقدس انسانيت دور مي گرداند.و بهمين جهت‏به مرد و زن سفارش‏ شده كه بهنگام ازدواج موضوع ايمان و ديندارى و اخلاق را شرط اساسى‏ محسوب بدارند.


  رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:خداوند عز و جل فرموده‏ است وقتى اراده كنم كه تمام خوبي هاى دنيا و آخرت را براى شخص‏ مسلمانى جمع كنم به او قلبى خاشع و زبانى ذاكر و بدنى كه بر بلاها صابرباشد عطا مي كنم.و همسر مؤمنى به او مي دهم كه هر گاه باو نگاه كندخوشنودش سازد و در غياب،حافظ نفس خويش و مال او باشد. (11)


  شخصى خدمت رسول خدا صلى الله عليه و آله عرض كرد:


  همسرى دارم كه بهنگام ورود به خانه باستقبالم مى‏ آيد و بهنگام خروج‏ بدرقه ‏ام مي كند. هنگامى كه مرا اندوهناك يافت در تسليت من مي گويد:اگردرباره رزق و روزى مى‏ انديشى غصه نخور كه خدا ضامن روزى است.واگر در امور آخرت مى‏ انديشى خدا انديشه و اهتمام ترا زياده گرداند.پس‏رسول خدا فرمود:شت. (12) خداى را در اين جهان عمال و كارگزارانى است و اين‏زن از عمال خدا ميباشد.چنين همسرى نصف اجر يك شهيد را خواهدداشت.


  امير المؤمنين عليه السلام نيز چنين هدف بزرگى را در نظر داشته‏ كه درباره حضرت زهرا عليها السلام فرمود:بهترين كمك است در راه‏ اطاعت‏ خدا.در تاريخ چنين آمده كه رسول خدا صلى الله عليه و آله روزبعد از عروسى حضرت على و حضرت زهرا براى تبريك و احوال پرسى، به منزل آنها تشريف فرما شد.از حضرت على عليه السلام پرسيد:همسرت‏ را چگونه يافتى؟ گفت:زهرا را بهترين كمك براى اطاعت‏خدا يافتم.


  آنگاه از حضرت زهرا پرسيد:شوهرت را چگونه يافتى؟گفت:بهترين شوهر است. (13)


  امير المؤمنين عليه السلام در اين جمله كوتاه هم بانوى شايسته ونمونه اسلام را معرفى نمود،هم هدف اساسى و اصلى ازدواج را بيان كرد.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  بخش اول:وظائف بانوان

  شوهردارى


  شوهردارى يعنى مواظبت و نگهدارى شوهر.شوهردارى كار سهل‏ و آسانى نيست كه از هر زن بى‏ لياقت و نادانى ساخته باشد،بلكه كاردانى وذوق و سليقه و زيركى مخصوص لازم دارد، زني كه بخواهد شوهردارى كندبايد دل او را بدست آورد،اسباب رضايت‏ خاطرش را فراهم سازد.مواظب‏ اخلاق و رفتارش باشد،به كارهاى نيك تشويقش كند،از كارهاى بدنگه داريش كند،مواظب بهداشت و حفظ الصحه و تغذيه او باشد.سعى كنداو را به صورت يك شوهر آبرومند و محبوب و مهربان در آورد تا براى‏ خانواده‏ اش بهترين سرپرست و براى فرزندانش بهترين پدر و مربى باشد.


  خداوند حكيم قدرت فوق العاده‏اى به زن عطا فرموده است.


  سعادت و خوشبختى خانواده در دست اوست،بدبختى خانواده نيزدر دست اوست.


  زن مي تواند خانه را به صورت بهشت‏ برين در آورد،و مي تواند به‏صورت جهنم سوزانى تبديلش سازد،مي تواند شوهرش را به اوج ترقى‏ برساند و مي تواند به خاك سياهش بنشاند.زن اگر به فن شوهردارى آشناباشد و وظائفى را كه خدا برايش مقرر فرموده انجام دهد مي تواند از يك‏ مرد عادى بلكه از يك مرد بى‏ عرضه و بى‏ لياقت‏ يك شوهر لائق و آبرومندبسازد. يكى از دانشمندان مينويسد:زن قدرت عجيبى دارد،مثل قضا وقدر است،هر چه بخواهد همانست. (14)


  اسمايلز مي گويد:اگر زن با تقوى و خوش خلق و كدبانويى در خانه‏ محقر و فقيرى باشد آن خانه را محل آسايش و فضيلت و خوشبختى‏ مي سازد.


  ناپلئون مي گويد:اگر مي خواهيد اندازه تمدن و پيشرفت ملتى رابدانيد به زنان آن ملت‏ بنگريد.


  بالزاك ميگويد:خانه بى‏زن عفيف،قبرستان است.


  شوهردارى به قدرى در نظر اسلام اهميت داشته كه آنرا در رديف‏ جهاد در راه خدا قرار داده، حضرت على (ع) مي فرمايد:جهاد زن باين‏ است كه خوب شوهردارى كند. (15) با توجه باينكه جهاد در راه خدا براى‏ ترقى و عظمت اسلام و دفاع از كشورهاى اسلامى و اجراى عدالت اجتماعى بزرگترين عبادت است ارزش شوهردارى معلوم مي شود.


  رسول خدا (ص) فرمود:هر زني كه بميرد در حاليكه شوهرش ‏راضى باشد داخل بهشت مي شود. (16)


  رسول خدا (ص) فرمود:زن نمي تواند حق خدا را ادا كند مگر اين كه‏ حق شوهرش را ادا كند (17) .


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316
  پى‏نوشتها:
  1-سوره روم آيه 21
  2-مجمع الزوائد ج 4 ص 252.
  3-بحار الانوار ج 103 ص 217.
  4-بحار ج 103 ص 222.
  5-سوره روم آيه 21.
  6-وسائل الشيعه ج 14 ص 3.
  7-وسائل الشيعه ج 14 ص 3.
  8-وسائل الشيعه ج 14 ص 23
  9-وسائل الشيعة ج 14 ص 5
  10-وسائل الشيعة ج 14 ص 6
  11-وسائل الشيعة ج 14 ص 23
  12-وسائل الشيعة ج 14 ص 17
  13-بحار الانوار ج 43 ص 117
  14-در آغوش خوشبختى ص 142.
  15-بحار الانوار ج 103 ص 252.
  16-محجة البيضاء ج 2 ص 70.
  17-مستدرك ج 2 ص 552.
  ویرایش توسط صدیقه طاهره : ۱۳۹۲/۰۳/۰۷ در ساعت ۱۸:۱۹


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  محبت:


  همه مردم تشنه دوستى و محبتند.دوست دارند محبوب ديگران‏باشند.دل انسان به محبت زنده است.كسيكه بداند محبوب كسى نيست‏خودش را بيكس و تنها ميشمارد.هميشه پژمرده و افسرده است.خانم‏محترم،شوهر شما نيز از اين احساس غريزى خالى نيست.او هم تشنه‏عشق و محبت است.قبلا از محبتهاى بى‏شائبه پدر و مادر برخوردار بوداما از آنهنگام كه پيمان زناشويى بستيد خودش را در اختيار تو قرار داد.


  انتظار دارد محبتهاى آنها را جبران كنى و از صميم قلب دوستش بدارى.


  رشته دوستى را از همه بريده و به تو پيوند كرده انتظار دارد تو تنها،باندازه‏همه دوستش بدارى.شب و روز براى آسايش و رفاه تو زحمت ميكشد وحاصل دسترنج‏خويش را در طبق اخلاص نهاده تقديم تو ميكند.شريك‏زندگى و مونس دائمى و غمخوار واقعى تو است.حتى از پدر و مادرت‏بيشتر به سعادت و خوشى تو عنايت دارد.قدرش را بدان و از صميم قلب‏دوستش بدار.اگر او را دوست‏بدارى او هم بتو علاقه‏مند خواهد شد.زيرامحبت‏يك پيوند دو طرفى است و دل به دل راه دارد.مهربانى و اظهارمحبت واقعا اعجاز ميكند.يك پسر بيست‏ساله شهرستانى كه براى درس‏خواندن به تهران آمده بود عاشق صاحب خانه كه بيوه 39 ساله‏اى بود شد.


  زيرا اين زن با مهربانيهاى خود جاى مادر را در قلب او گرفته بود و خلاءدورى از مادر را پر كرده بود. (1)


  اگر محبت دو طرفه شد بنيان زناشويى استوار ميشود و خطرجدايى برطرف ميگردد.


  مغرور مشو كه شوهرم با يك نگاه دوستم داشت و عشق او هميشه‏پايدار خواهد ماند،زيرا عشقى كه با يك نگاه بيايد دوامى نخواهد داشت.


  اگر ميخواهى عشق او پايدار بماند با رشته محبتهاى دائمى آنرا نگهدارى‏كن.اگر شوهرت را دوست‏بدارى هميشه دلش شاداب و خرم است.دركسب و كار دلگرم و به زندگى علاقه‏مند است.و در همه كارها موفقيت‏خواهد داشت.اگر بداند محبوب واقعى همسرش ميباشد حاضر است‏براى تامين سعادت و رفاه خانواده‏اش تا سر حد فداكارى كوشش كند،مرديكه كسرى محبت نداشته باشد كمتر اتفاق ميافتد به امراض روحى وضعف اعصاب مبتلا گردد.خانم گرامى اگر شوهرت بداند دوستش ندارى‏از تو دلسرد ميشود،به زندگى و كسب و كار بيعلاقه ميگردد،به پريشانى وبيماريهاى روانى گرفتار ميشود،از خانه و زندگى فرار ميكند،و در ميدان‏زندگى سرگردان ميگردد.ممكن است از ناچارى به مراكز فساد پناه ببرد.


  پيش خود فكر ميكند چرا زحمت‏بكشم و حاصل دسترنجم را بافرادى‏تقديم كنم كه دوستم ندارند.بهتر است دنبال عياشى و خوشگذرانى بروم وبراى خودم دوستهاى واقعى پيدا كنم. 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,880
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,656 پست
  حضور
  104 روز 21 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  خانم محترم رشته محبت را بگردن شوهرت بينداز و بدينوسيله‏بخانه و خانواده جلبش كن. ممكن است ‏شوهرت را قلبا دوست‏ بدارى‏ليكن اظهار نكنى اما اين مقدار كافى نيست.بايد آنرا به زبان بياورى بلكه‏ بايد از رفتار و گفتار و حركاتت آثار عشق و علاقه نمايان باشد.چه مانع‏ دارد گاه گاه بگويى:عزيزم واقعا ترا دوست دارم؟اگر از سفر آمد لباس نويا دسته گلى تقديمش كنى و بگويى:خوب شد آمدى دلم برايت تنگ شده‏بود.وقتى در سفر است‏برايش نامه بنويس و از فراق و جدايى اظهار دلتنگى كن.اگر در محل كار شوهرت تلفن هست و در منزل نيز تلفن داريدگاهى بوسيله تلفن احوال پرسى كن اما نه زياد.اگر از موقع معمول ديرتر به‏خانه آمد اظهار كن:در انتظار مقدمت‏بودم و از دير آمدنت ناراحت‏ شدم.


  در غياب او نزد دوستان و خويشان از او تعريف كن.بگو:واقعا چه‏شوهر خوبى دارم،دوستش دارم.اگر كسى خواست‏بدگويى كند دفاع كن،هر چه بيشتر اظهار عشق و علاقه كنى بيشتر به تو علاقه‏مند ميشود.درنتيجه پيمان زناشويى شما استوارتر و خانواده خوشبخت‏ترى خواهيد بود.


  شكسپير مي گويد:چيزيكه در زن قلب مرا تسخير ميكند مهربانى ‏اوست نه روى زيبايش.من زنى را بيشتر دوست دارم كه مهربان تر باشد.


  خداوند بزرگ در قرآن شريف به محبت و علاقه‏ اي كه در بين زن وشوهر وجود دارد اشاره فرموده آنرا يكى از آيات قدرت خويش شمرده‏ مي فرمايد:


  يكى از آيات خدا اينست كه همسرانى برايتان آفريده تا بدانهاآرامش پيدا كنيد و ميان شما دوستى و مهربانى نهاد. (2)
  حضرت رضا عليه السلام فرمود:بعض زنها براى شوهرشان‏بهترين غنيمت هستند:زنانيكه به شوهرشان اظهار عشق و محبت كنند. (3)


  پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود:بهترين زنان شما،زنهايى‏ هستند كه داراى عشق و محبت‏ باشند. (4)


  امام صادق عليه السلام فرمود:وقتى كسى را دوست دارى باو خبر بده. (5)


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود