صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور می شود گوش دادن به موسیقی را ترک کرد؟(لطفا راهکار عملی ارائه دهید)

نوشته
    799
    حضور
    46 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    17

چطور می شود گوش دادن به موسیقی را ترک کرد؟(لطفا راهکار عملی ارائه دهید)

با سلام و احترام خدمت کارشناس محترم.
    سوالم همان عنوان تاپیک هست.

با تشکر

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

چطور می شود گوش دادن به موسیقی را ترک کرد؟(لطفا راهکار عملی ارائه دهید)

کارشناس : اویس

نوشته
    166
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و ادب خدمت سرکار گرامی محدثه67
    به طور کلی یکی از بهترین راههای ترک گناه که هم در روایات و هم در کتب اخلاقی بدان توصیه زیاد شده است تفکر در مورد مضراتی است که از ناحیه آن گناه بر روح و روان آدمی وارد می شود. مثلا جناب نراقی در معراج السعاده و نیز حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه که در آستانه سالگرد رحلتشان هستیم در چهل حدیث یکی از راهکارهای مشترک همه گناهان را اندیشه و تفکر در مورد مضرات آن گناه ذکر نموده اند. در خصوص ترک موسیقی حرام نیز یکی از بهترین راهکارها مطالعه و اندیشه در آیات و روایاتی است که توصیه اکید به ترک موسیقی حرام دارند.
    مثلا در قرآن کریم آمده است: «
    و من الناس من یشتری لهو الحدیث »(لقمان ، آیه6) یعنی و برخی مردم سخنان بیهوده را می خرند تا مردم را از روی نادانی، از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را استهزا گیرند؛ برای آنان عذابی خوارکننده است.
    کلمه «ل
    هو الحدیث»به هرگونه سخن با آهنگ سرگرم کننده و غفلت زا گفته می شود. روایات متعددی آن را به غنا تفسیر کرده است وتمامی فقیهان شیعی بر این باورند که غنا حرام بوده و هیچ شک و تردیدی در آن نیست.
    و یا امام صادق علیه السلام فرمود: ا
    گر در منزلی چهل روز نوای موسیقی پخش شود، شیطان وارد شده، چنان قدرت نمایی کند که غیرت و حفظ ناموس را از او بردارد، آنچنانکه حتی اگر به ناموس وی هم تجاوز شود، در نزد او اهمیتی ندارد(وسائل الشیعه، ج 12، ص 232، کافی ، ج 6، ص 433.)
    در حدیث دیگری آمده:
    از غنا و موسیقی دوری کنید زیرا موسیقی حیاء را از بین می برد، شهوت را زیاد می کند. مردانگی را نابود می سازد، و هر کاری که شراب می کند موسیقی هم انجام می دهد.(الدر المنشور، ج 5، ص 308.)
    امام صادق علیه السلام فرمود: «
    گوش دادن به غنا، قساوت قلب می آورد و در نتیجه باعث فراموشی خدا و معنویت می شود و اعتقادشان به جهان پس از مرگ سست خواهد شد(مستدرک الوسائل،ج 13، ص 18)
    همچنین رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
    مَن اِسمَع الی اللهو یُذابُّ فی اُذُنِهِ الآنَک (مستدرک الوسائل، ج13، ص219) یعنی کسی که به لهو و موسیقی مطرب گوش دهد، در روز قیامت در گوشش سرب آب کرده ریخته می شود.
    یکی دیگر از بهترین راهکارها برای ترک موسیقی حرام اشتغال به کارهایی مباح و حلالی است که موجبات نشاط روحی و یا جنبه سرگرمی و تفریح حلال برای شما دارد. به عنوان مثال اگر وابستگی شدید به موسیقی حرام دارید برای ترک آن ، خود را با موسیقی های حلال مشغول سازید. زیرا نفس ما نمیتواند بدون جایگزینی به کاری که بدان خو و عادت نموده، آن را به طور کلی ترک کند و مدام در پی بهانه برای انجام دوباره آن خواهد بود لذا بهترین کار در این مواقع مشغول کردن نفس به کارهای حلالی است که موجب انصراف شما از آن فعل حرام می شود.
    برایتان در این مسیر آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۰۳/۱۸ در ساعت ۱۱:۴۱
    ابديت از آن توست خود را هرگز فراموش مكن

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست
    با عرض سلام و ادب خدمت سرکار گرامی محدثه67

و یا امام صادق علیه السلام فرمود: ا
    گر در منزلی چهل روز نوای موسیقی پخش شود، شیطان وارد شده، چنان قدرت نمایی کند که غیرت و حفظ ناموس را از او بردارد، آنچنانکه حتی اگر به ناموس وی هم تجاوز شود، در نزد او اهمیتی ندارد(وسائل الشیعه، ج 12، ص 232، کافی ، ج 6، ص 433.)

در حدیث دیگری آمده:
    از غنا و موسیقی دوری کنید زیرا موسیقی حیاء را از بین می برد، شهوت را زیاد می کند. مردانگی را نابود می سازد، و هر کاری که شراب می کند موسیقی هم انجام می دهد.(الدر المنشور، ج 5، ص 308.)

امام صادق علیه السلام فرمود: «
    گوش دادن به غنا، قساوت قلب می آورد و در نتیجه باعث فراموشی خدا و معنویت می شود و اعتقادشان به جهان پس از مرگ سست خواهد شد(مستدرک الوسائل،ج 13، ص 18)
    همچنین رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
    مَن اِسمَع الی اللهو یُذابُّ فی اُذُنِهِ الآنَک (مستدرک الوسائل، ج13، ص219) یعنی کسی که به لهو و موسیقی مطرب گوش دهد، در روز قیامت در گوشش سرب آب کرده ریخته می شود.

سلام خدا قوت خسته نباشید

احادیثتون خیلی قشنگ بود میشه گفت اولین بار بود که همه رو میشنیدم .. مخصوصا قسمتی که قرمز رنگ کردم خیلی روی من تاثیر وحشتناکی داشت ... آخه منم قبلا دچار این مشکل بودم ولی نه خیلی اما به هر حال به موسیقی ها گوش میدادم اما به لطف خدا با ورود به کانون کنارش گذاشتم .

این موضوع رو نعوذبالله برای رنگ و ریا نمیگم .. برای اعتراف به گناه در حضور جمع هم نمیگم (خداشاهده) علت گفتنم این هست که شاید با این کلامم هر کس به این درد دچار هست امیدش برای ترک موسیقی بیشتر بشه

من خودم هر شب تا ساعت یک دو شب موسیقی گوش میکردم ولی به لطف خدا ترک کردم و الان به جاش وقتایی که دلم میگیره مداحی گوش میدم .. اشک میریزم ... و نتیجه اش اینه که قلبم جلا پیدا میکنه ..

از طرفی شندیم کسی که موسیقی دنیا رو گوش بده روز قیامت از موسقی ای که در بهشت نواخته میشه محروم میشه .. (نمیدونم تا چه حد درسته)

خلاصه علت ارسال این پست فقط تشویق علاقه مندان به ترک این مشکل (برای خودم خیلی بزرگ) هست ... توکل بر خدا فراموش نشه و خلوص نیت .. این دو رو داشته باشید بقیه اش رو بسپارید به خدا مطمئن باشید راهش رو نشونتون میدن

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    بنده هم 18 سال سن دارم.یه جوونی که مقتضای سنش شادی و تفریح هست.
    حدود 5 ماهی میشه که اهنگ گوش دادن رو گذاشتم کنار.
    راهی که انتخاب کردم این بود:تمام آهنگ های توی گوشی و رایانه رو پاک کردم.و موقع نیاز هم یا سرم رو گرم کردم یا قرآن خوندم.به لطف خدا هم تا الان موفق بودم .با اینکه قبلا خیلی گوش می کردم ،حتی آهنگ های مجاز هم چندان گوش نمیدم.(فقط وقتی صداسیما هر وقت پخش کنه، به قصد نه).در حالی که محیط و خانواده ام از این بابت (آهنگ و اینا) تکمیلن! و مسخره ام کردن.ولی من حتی رادیو رو هم موجش رو روی رادیو قران تنظیم می کنم!
    نتایج شیرین و لذت بخشش رو هم تجربه کردم و می کنم.از قبیل : تمرکز موقع خوندن درس یا رایانه (چون الان دیگه اکثر محصل ها موقع درس عادتشون شده با اهنگ بخونن)- بیشتر به یاد خدا بودن و در حالت معنوی بودن (در واقع بیشتر انسان در ضمیر خود آگاه و بدون مستی قرار میگیره)-و ...

فقط اینم بگم که به یک اراده ی قوی نیاز داره.مثلا باید به خودت مطمین باشی و از درون بخوای.نه اینکه از ته قلب تصمیم نگیری هی بگی نمیشه من باید گوش کنم.

بعدشم مگر جوون های قدیم که این تفریح یا امکانات رو نداشتن چیکار میکردن؟!

از ته قلب بخوای و بعد توکل کن! بعدش رو بسپار به خدا.

O Allah ; we love you & our teacher

نوشته
    1,109
    صلوات
    49
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    36 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط fagatbakhodabash نمایش پست
    حدود 5 ماهی میشه که اهنگ گوش دادن رو گذاشتم کنا
    چقدر مصمم و با اقتداری شما!

کارتان را برای خدا نکنید
    برای خدا کار کنید...
    تفاوتش زیاد نیست فقط همین قدر که ممکن است امام حسین (ع) در کربلا باشد و من در حال کسب علم برای رضای خدا.....
    شهید آوینی
    =================================™
    سلامتی رهبر معظم انقلاب صلوات:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...uiGyQnbl1I4zLw
    بی تو،تا دنیاست،دنیایی ندارم...
    اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

در سخنی از امام خمینی (ره) در جایی خواندم که مفهومش این بود که موسیقی را به نوعی مخدر تشبیه کرده بودن

اگر فقط از صدا و سیما استفاده کنید و برای گوشهایتان احترام ویژه ای قائل باشید که هر سخنی و هر صدایی را

نشنود خوبست البته چشمها هم همینطورند که قرار نیست هر چیزی را ببینند

دیگر عادت می کنید با انتخاب چیزی را گوش بکنید بخصوص موسیقی را

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

سلام

بله هر کاری با تمرین انجام شدنیه .. البته این رو هم بگم من خیلی از موسیقی های صدا و سیما رو هم قبول ندارم چون خیلی هاش با یکمی تغییرات همون موسیقی ها هستن و فقط یه ذره تغییر کردن .. مخصوصا تو برنامه های کودک که دیگه اوج این مسئله دیده میشه .

الان روی گوش دادن موسیقی ها خیلی حساسیت به خرج میدم و سعیم رو میکنم هر چیزی رو نشنوم چون هر چیزی ارزش شنیدن نداره

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    453
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 5 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    گفته اند ادب از کی اموختی گفت لز بی ادبان
    موسیقی باید باشد تا من و شما درس گرفته و به ان روی نیاوریم و برای ترک ان شنیدن رادیو قران را پیشنهاد میکنم .

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست
    به عنوان مثال اگر وابستگی شدید به موسیقی حرام دارید برای ترک آن ، خود را با موسیقی های حلال مشغول سازید.
    میشه بگید منظورتون از موسیقی حلال چیه؟فکر میکنم تشخیص موسیقی حرام از حلال کار سختی باشه.

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری