صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه انگشتری دستم کنم خوبه؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  277
  مورد تشکر
  948 پست
  حضور
  2 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  80
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چه انگشتری دستم کنم خوبه؟
  چه انگشتری دستم کنم خوبه؟

  چه انگشتری دستم کنم خوبه؟
  در احکام انگشتر در دست کردن
  ). در حدیث معتبر از بشیر دهام منقول است که به حضرت امام جعفر صادق علیه السلام عرض کردم کدامیک از نگین ها را بر انگشت خود بنشانم؟ فرمود که چرا غافلی از عقیق سرخ و عقیق زرد و عقیق سفید که اینها سه کوهند در بهشت .
  اما کوه عقیق سرخ پس مشرف است بر خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله اما کوه عقیق زرد پس مشرف است به خانه حضرت فاطمه سلام الله علیها ، اما کوه عقیق سفید پس مشرف است بر خانه حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام ، و همه آنها یک خانه است و از زیر هر کوهی نهری جاری است از برف سردتر و از عسل شیرین تر و از شیر سفیدتر و نمی خورند از آن نهرها مگر مسلمانان و هر سه نهر از کوثر میاید و به یکجا میریزد و این سه کوه تسبیح و تقدیس و تمجید الهی می کنند .
  ۲). حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود که انگشتر عقیق در انگشت کنید که آن اول کوهی است که اقرار کرده است به یگانگی خدا و به پیغمبری من و به امامت علی .
  ۳). و از حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام منقول است که نماز کسی که انگشتر عقیق در دست داشته باشد بر نماز کسی که انگشتر غیر عقیق در دست داشته باشد به چهل درجه زیادتی دارد

  ۴). از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام منقول است که انگشتر را به بند پائین انگشت برسانید که انگشتر به سر انگشتان کردن عمل قوم لوط است .
  ۵). و نیز از آن حضرت منقول است که حضرت جبرئیل به حضرت رسول صلی الله علیه و آله گفت هر کس از امت تو که انگشتر در دست راست کند و ببینم او را که در قیامت متحیر مانده است دستش را بگیرم و به تو و به حضرت امیرالمؤمنین برسانم .
  ۶). در روایت معتبر منقول است که شخصی را از برابر حضرت امام محمد باقر علیه السلام گذرانیدند که تازیانه بسیار بر او زده بودند، فرمود انگشتر عقیق او کجاست؟ اگر با او بود تازیانه نمی خورد .
  ۷). امام صادق علیه السلام : انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و صاحب آن عاقبتش به خیر و نیکی باشد .
  ۸). پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش بر آورده می شود .
  ۹). امام صادق علیه السلام : انگشتر عقیق باعث ایمنی در سفر است .
  ۱۰). امام صادق علیه السلام : هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد پریشان نشود و عاقبت کارش ا لبته نیکو باشد .
  ۱۱). پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که آدم آن را با خود داشته باشد اندوهی به او نمی رسد .
  ۱۲). امام علی علیه السلام : دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت که با آن نباشد . ۱۳). آقا علی بن موسی رضا علیه السلام : انگشتر یاقوت در دست کنید که پریشانی را برطرف می کند .
  ۱۴). امام موسی کاظم علیه السلام : انگشتر زرد در دست کنید که موجب آسانی است و درآن هیچ دشواری نباشد .
  ۱۵). امام رضا علیه السلام : انگشتر ” زبر جد ” در دست داشتن فقر را به توانگری بدل میکند و هر که انگشتری یاقوت زرد در دست کند فقیر نشود .
  ۱۶). در حدیث معتبر از امام موسی علیه السلام سوال کردند که به چه علت حضرت امیر المؤمنین علیه السلام انگشتر در دست راست می کردند؟ فرمود زیرا که آنحضرت پیشوای اصحاب یمین است که در قیامت نامه هایشان را به دست راست می دهند .
  ۱۷). حضرت رسول صلی الله علیه و آله انگشتر را دردست راست می کردند و این علامتی است برای شیعیان ما که به این علامت ایشان را می شناسند و به محافظت کردن در وقت نمازهای پنجگانه و به دادن زکات و به قسمت کردن مال خود با برادران مؤمن خود و امر به نیکی ها کردن و نهی از بدی ها کردن . ۱۸).و از حضرت امیرالمومنین علیه السلام منقول است که حضرت جبرئیل به حضرت رسول صلی الله علیه و آله گفت هر که انگشتر در دست راست کند و غرضش سنت و متابعت از تو باشد و ببینم او را که در قیامت متحیر مانده است دستش بگیرم و به تو حضرت امیرالمومنین برسانم .
  ۱۹). و از حضرت صادق منقول است که از سنت پیغمبران انگشتر در دست راست کردن است . ۲۰). و از حضرت امیرالمومنین علیه السلام فرمود هر که انگشتری در دست چپ داشته باشد که نام خدا در آن باشد در وقت استنجا بدرآورد و در دست دیگر کند .
  ۲۱). و از حضرت صادق علیه السلام منقول است که حضرت رسول صلی الله علیه و آلة نهی فرمود از انگشتر در دست شهادت کردن و انگشت میانه .
  ۲۲). و از حضرت صادق منقول است که انگشتر را به بند پایین انگشت برسانید و در روایتی وارد شده است که انگشتر به سرانگشت کردن عمل قوم لوط است .
  در بیان جنس انگشتر
  ۲۳). سنت است که انگشتر از نقره باشد انگشتر طلا دردست مردان حرام است و انگشتر آهن و برنج و فولاد برای مردان وزنان مکروه می باشد در چندین حدیث معتبر منقول است که حضرت رسول صلی الله علیه و آله به حضرت امیرالمؤمنین فرمود یا علی انگشتر طلا در دست مکن که آن زینت تو است در بهشت. (حلیة المتقین)
  ۲۴). طلا زینت اهل بهشت است وخداوند طلا را دردنیا زینت زنان قرار داده وبرمردان پوشیدن طلا ونماز خواندن باآن حرام است(وسائل الشیعه۲/۱۰۰). (نکاتی علمی )
  از دکتر احمد علی آقا رفیعی
  لا تختموا بغیر الفضه فان رسول الله علیه و آله قال” جز انگشتر نقره بدست مکنید زیرا پیامبر فرمود خدا پاک نکند دستی که در آن انگشتر آهن باشد .
  نقره صد ها بار بیش از سایر مواد ضد عفونی کننده موثر است و ۶۵۰ میکرب را از بین می برد. شاید خود شما که همیشه یک انگشتر نقره با نگین عقیق در دست دارید ,اطلاع نداشته باشید که چه خاصیت بزرگی در این فلز گرانبها هست وچگونه بدون اینکه خود بدانید مراقب سلامت شماست.اخیرا” دکتر هاری مارکراف استاد پزشکی دانشگاه سانت دویس پس از آزمایشهای متعدد اعلام کرد که نقره صدها بار بیش از سایر داروهای ضد عفونی و ضد میکرب , میکربها را از بین می برد در حالیکه نقره به تنهایی می تواند ۶۵۰ میکرب را نابود کند بدون اینکه مانند دیگر ضد عفونیها عوارض بعدی بر جای گذارد.استاد دیگری بنام چالز فوکس دارویی از نقره تهیه کرده است به نام سولفادیازین نقره , که در معالجه سر ما خوردگی و جوش های پوستی و در هفتاد در صد سوختگیهای جلدی مورد استفاده قرار می گیرد .
  همچنین شر کت های هواپیمایی انگلستان , سویس , آلمان , اسکاندیناوی, فرانسه ,کانادا , ایتالیا , ژاپن و… از آن در داخل هواپیما به عنوان یک میکرب کش قوی استفاده می کنند . حتی در سویس برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی شهر از نقره استفاده می کنند. فضه ( نقره ) در تفریح و دلگشایی قلب , نزدیک به یا قوت است . برای بد بویی دهان و رفع رطوبتهای لزج و عفونت بلغم و مالیخولیا , دیوانگی , وسواس , سرفه , استسقا , طحال , سنگ مثانه و کلیه ها سودمند است .
  ضمادش تحلیل برنده ورمها و با جیوه کشته شده برای رفع بواسیر مفید است. نقره در داروهای چشم جهت روشنایی و تقویت چشم سودمند است , مصلح ضرر نقره , کتیرا است .
  گوگرد خام باعث سیاهی آن می شود اما مالیدن نمک رفع سیاهی آن کند فلز سیم با گوگرد در حرارت سولفور دارژان بوجود می آید ارنگ این واکنش شیمیایی به شرح زیر است .اما پلاتین یا طلای سفید برای مردان چه حکمی دارد ؟ به فقهای معاصر رجوع و نظراتشان را می آوریم ( کتاب مسائل جدید از دیگاه علما ومراجع تقلید) مولف سید محسن محمودی . جلد ۲ پوشیدن طلای سفید و پلاتین جهت مردان چگونه است؟ حضرت آیة الله خامنه ای : اگر طلاست که براثر مخلوط کردن ماده ای رنگ آن سفید شده است حرام است ولی اگر پلاتین است یا عنصر طلا در آن به قدری کم است که عرفا به آن طلا نمی گویند مانع ندارد .حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: ظاهرا پلاتین غیر ازطلای سفید است لذا پلاتین برای مردان حلال است اگر چه طلای سفید حرام است . حضرت آیت الله بهجت: اگر از جنس طلا نباشد مانع ندارد . حضرت آیت الله مکارم شیرازی: زینت به طلای سفید برای مردان جایز نیست ولی پلاتین که فلز دیگری است اشکال ندارد .

  حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: اگر طلا باشد جایز نیست واگر فلز دیگری محسوب شود اشکال ندارد .
  حضرت آیت الله تبریزی: پوشیدن طلا ولو سفید باشد برای مردان جایز نیست ولی پلاتین که فلز دیگر است مانعی ندارد .

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  9
  مورد تشکر
  32 پست
  حضور
  14 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  انگشتر عقیق یمنی یا خراسان؟
  فرقی داره؟


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,322
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,850 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  نقل قول نوشته اصلی توسط 75مهدی نمایش پست
  انگشتر عقیق یمنی یا خراسان؟
  فرقی داره؟
  سلام
  بله فرق دارند
  عقیق یمنی گران تر و زیبا تر است.شفاف است
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  نوشته
  205
  مورد تشکر
  922 پست
  حضور
  4 روز 15 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  درود بر دوستان و اساتید.
  اگه بفرمایید چه انگشترهایی رو باید تو چه انگشت هایی کرد ممنون میشم.
  عقیق,شرف شمس,یاقوت,کهربا,فیروزه,یشم.. .
  مقداری اطلاعات هم اگر در مورد بقیه انگشتر ها بدید هم ممنون میشم.

  یا علی
  Using Tapatalk

 5. تشکر


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  2,845
  صلوات
  1749
  تعداد دلنوشته
  22
  مورد تشکر
  16,195 پست
  حضور
  233 روز 18 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  49
  آپلود
  7
  گالری
  54  نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
  سلام
  بله فرق دارند
  عقیق یمنی گران تر و زیبا تر است.شفاف است
  سلام
  منظورشون این نبود که این دو سنگ با هم فرق دارن یا نه
  منظورشون این بود که توصیه ای که در این روایت شده به یکی از این دو نگینه یا فرقی نداره


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,322
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,850 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  عقیق
  در دست راست.هم می توانید در انگشت کوچک قرار بیندازید و هم در انگشت انگشتری.

  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  شرف شمس
  در دست راست.هم می توانید در انگشت کوچک قرار بیندازید و هم در انگشت انگشتری.
  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  یاقوت
  در دست راست.من در دست چپ هم شنیده ام.

  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  کهربا
  تجربه ای ندارم ومطلبی نشنیده ام.

  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  فیروزه
  در دست چپ در انگشت انگشتری

  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  یشم
  فکر می کنم در دست راست باشد.

  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  مقداری اطلاعات هم اگر در مورد بقیه انگشتر ها بدید هم ممنون میشم.
  در حلیه المتقین زده به طور مفصل.
  ولی چشم.
  http://akhlagh.porsemani.ir/content/...B1%D8%AF%D9%86
  http://hamed9737.blogfa.com/
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,322
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,850 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست
  درود بر دوستان و اساتید.
  اگه بفرمایید چه انگشترهایی رو باید تو چه انگشت هایی کرد ممنون میشم.
  عقیق,شرف شمس,یاقوت,کهربا,فیروزه,یشم.. .
  مقداری اطلاعات هم اگر در مورد بقیه انگشتر ها بدید هم ممنون میشم.

  یا علی
  نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
  سلام
  منظورشون این نبود که این دو سنگ با هم فرق دارن یا نه
  منظورشون این بود که توصیه ای که در این روایت شده به یکی از این دو نگینه یا فرقی نداره
  سلام
  بیشتر روایتی که من دیده ام تاکید بر عقیق یمنی دارد.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,490 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ویرایش توسط صادق : ۱۳۹۳/۰۸/۱۵ در ساعت ۰۹:۴۰

 10. تشکرها 2


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,490 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  مستحب مؤکد است که مردان و زنان در دست راست انگشتر داشته باشند. اگر نگین انگشتر از عقیق، فیروزه و دُرّ نجف باشد، بهتر است. هر یک فوایدی دارد. خوب است انسان از هر سه استفاده کند. از بررسی روایات معلوم می شود که ثواب انگشتر عقیق از بقیه انگشترها بیش تر است.
  از حضرت صادق (ع) منقول است: "هر که انگشتری از عقیق داشته باشد، عاقبتش به خیر می شود".
  ابوطاهر گوید: حدیث فضیلت دُرّ نجف را که از حضرت صادق (ع) نقل شد، برای امام حسن عسکری (ع) نقل کردم، فرمود: "بلی این حدیث جدم امام صادق (ع) است". عرض کردم: شما هیچ چیز را بر عقیق سرخ اختیار نمی فرمایید، فرمود: "بلی، برای فضیلت بسیاری که در آن وارد شده است. پدرم به من خبر داد: اوّلین کسی که انگشتر عقیق در دست کرد، حضرت آدم (ع) بود . به نگین انگشترش نام های مقدّس پنج تن آل عبا را نقش کرده بود".
  در نقش انگشتر هر یک از: "لا اله الاّ الله"، "محمّد رسول الله"، "نام های پنج تن آل عبا"، "العزّة لله"، "حسبی الله"، "ماشاء الله لا قوة الا بالله" نوشته شود بهتر است. (1) در اخبار آمده است که:
  امام علی (ع) چهار انگشتر به دست می‌ کردند که نگین آن ها از سنگ های خاص بود؛ مانند: یاقوت، فیروزه ، حدید چینی و عقیق.
  استفاده از سنگ یاقوت برای شرافت و زینت،‌ از سنگ فیروزه برای نصرت و یاری؛ از سنگ حدید چینی برای قوت، از سنگ عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها، بوده است. (2)
  ارزش سنگ ها به این خاطر است که وقتی ولایت امام علی (ع) را در روز غدیر به کوه ها عرضه کردند، ابتدا سه کوه از کره زمین آن را پذیرفت که در روایت به این سه کوه اشاره شده : الْعَقِيقُ وَ جَبَلُ الْفَيْرُوزَجِ وَ جَبَلُ الْيَاقُوتِ فَصَارَتْ هَذِهِ الْجِبَالُ جِبَالَهُنَّ وَ أَفْضَلَ الْجَوَاهِرِ. (3)
  از حضرت رضا (ع) نقل شده است :
  عقیق سنگی است که استفاده آن فقر و تنگدستی را برطرف می‌کند؛ نفاق را زایل می‌کند.
  در حدیث دیگر که صحیح هم است، از حضرت نقل شده:
  هر که قرعه به سنگ عقیق بزند، شانس او بیش تر است.
  در حدیث معتبر از امام صادق (ع) نقل شده است :
  انگشتری که از سنگ عقیق است ،به دست کنید که مبارک است؛ هر که انگشتری استفاده کند که سنگ عقیق داشته باشد، امید است که عاقبتش مقرون به خیر و نیکی باشد . پریشان نگردد . موجب آرامش در سفر است.
  از ربیعه الرای گزارش شده که در دست حضرت امام زین العابدین (ع) انگشتری از عقیق دید، پرسید که این سنگ چگونه سنگی است؟ فرمود: عقیق رومی است.
  حضرت رسول (ص) فرمود:
  هر که انگشتری که همراه با سنگ عقیق است، در دست داشته باشد، حاجتش بر آورده است.
  حاکمی پی شخصی به سبب جرمی فرستاده بود، حضرت صادق (ع) فرمود:
  انگشتری که با آن سنگ عقیق داشته باشد ،به او برسانید! چنان نمودند و امر ناخوشایندی به او نرسید.
  شخصی نزد حضرت رسول الله (ص) آمد و شکایت نمود که دزد در راه به من رسید و اموال مرا برد، حضرت فرمود:
  چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی؟ آدمی را از هر بدی نگاه می‌دارد.
  به سند معتبر از حضرت منقول است:
  انگشتر عقیق در دست کنید! تا وقتی که آدمی سنگ عقیق را همراه خود دارد، اندوهی به او نمی‌رسد.
  امام علی از پیامبر (ص) پرسید:
  سنگ عقیق کدام است؟ فرمود: کوهی است در یمن که برای خدا به یگانگی اقرار نموده ، برای من به پیامبری، برای تو و اولادت به امامت، برای شیعیان تو به بهشت، برای دشمنان تو به جهنم.
  نقل شده است:
  نماز کسی که انگشتری با سنگ عقیق در دست داشته باشد، بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشد، چهل درجه برتری دارد. (4) درباره زمرد چیزی در منابع یافت نشد.بهتر اين است كه انگشتر در دست راست باشد.چون در روايتي از امام حسن عسكري (ع) انگشتر در دست راست نمودن نشانه شيعه شمرده شده است.
  موفق باشید.

  پی نوشت ها:
  1. علامه مجلسی، حلیه المتقین، ص 35 تا 40،نشر عصر جوان، قم، 1384 ش.
  2. همان، ص35.
  3.بحار، ج 57، ص 255،نشر دار الاحیا التراث العربی ،بیروت، 1403 ق.
  4. حلیة المتقین، ص 35. 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,490 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  البته انگشتر در دست خوب ومستحب است ولی حق با جناب حافظ است که می گوید :
  گر انگشت سلیمانی نباشد
  چه خاصیت دهد نقش نگینی

  یعنی اسمای الهی که بر انگشتر حضرت سلیمان نقش بسته باشد ، در صورتی اثر می‏گذارد که در انگشت شخصی همچون سلیمان باشد. از این‏رو اگر آن انگشتر به دست امثال بنده باشد، نخواهیم توانست کار سلیمانی کنیم،

  پس باید تلاش نمود تا انگشت را کمی شبیه انگشت سلیمانی نمایم .


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود