جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعمال تصویری حج

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اعمال تصویری حج
  آموزش کامل و جامع مناسک حج تمتع+عکس

  احرام در مكّه

  (اولین عمل از اعمال حج)
  اعمال حج نیز، مانند اعمال عمره با احرام آغاز مى شود.
  كیفیت احرام حج:

  مانند احرام عمره است، ولى در نیّت تفاوت دارد كه در آنجا به نیّت عمره تمتع محرم مى شد و اكنون به نیّت حج تمتّع محرم مى شود.
  زمان احرام حج:

  بعد از اعمال عمره تمتّع تا وقتى كه بتواند به وقوف در عرفات ـ ظهر روز نهم ذى حجّه ـ برسد.
  امروزه به جهت كثرت جمعیّت و شلوغى راه كه احتمال نرسیدن به موقع به عرفات مى باشد، روز هشتم مُحرم مى شوند و شب عرفه به عرفات مى روند، هرچند اگر روز نهم هم مُحرم شوند وبروند وپیش ازظهرروزنهم به عرفات برسند مانع ندارد.
  مكان احرام حج:

  شهر مكّه است، گرچه مستحب است در حِجر اسماعیل یا نزد مقام ابراهیم محرم شود.
  اعمال تصویری حج شهر مکه ( مسجد الحرام ) محل احرام حج تمتع تمام اعمال حج از احرام تا رمى جمرات از عبادات است و مانند نماز و سایر عبادات باید به قصد قربت و اطاعت امر خداوند انجام شود.
  وقتى كه انسان براى اعمال حج محرم شد تمام كارهایى كه در احرام عمره حرام بود، بر او حرام مى شود.

  ///////////////////////////////////////////
  وقوف در عَرَفات

  (دومین عمل از اعمال حج)

  اعمال تصویری حج نقشه سرزمین عرفات
  حاجى، پس از احرام در مكّه، باید براى وقوف در عرفات، روانه آنجا شود.
  1 ـ مراد از وقوف، بودن در آن مكان است چه سواره یا پیاده، نشسته یا خوابیده; یعنى حاجى باید آن روز را در صحراى عرفات بماند و از آنجا خارج نشود.
  2 ـ زمان وقوف; لازم است از ظهر روز نهم ذى حجه تا مغرب همان روز در عرفات بماند. لكن تأخیر وقوف از اوّل وقت به اندازه خواندن نماز ظهر و عصر و مقدمات آن اشكال ندارد.
  3 ـ وقوف به عرفات و سایر اعمال حج ـ بجز طواف و نماز ـ نیاز به طهارت (وضو یا غسل) ندارد. ولى مستحب است.
  4 ـ در عرفات، كار دیگرى بجز بودنِ در آنجا واجب نیست، ولى مستحبات بسیارى دارد، و از بهترین مكانها براى استجابت دعاست و بهترین دعاها در آن مكان دعاى معروف ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) و امام زین العابدین(علیه السلام) در آن روز است.
  اعمال تصویری حج سرزمین عرفات (جبل الرحمة)
  اعمال تصویری حج سرزمین عرفات (محل وقوف)
  //////////////////////////////////////
  وقوف در مَشعر الحَرام [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

  (سوّمین عمل از اعمال حج)
  بعد از مغرب روز نهم ذى حجه (شب عید قربان) حاجیان از عرفات خارج مى شوند و براى انجام عملى دیگر از اعمال حج به طرف مشعر الحرام (مُزدلفه) حركت مى كنند.
  1 ـ وقتى كه حاجیان به مشعر الحرام رسیدند، وقت وقوف، از طلوع فجر عید قربان است تا طلوع خورشید و احتیاط آن است كه از وقت رسیدن به مشعر در شب قصد وقوف كند.
  2 ـ در مشعر بجز ماندنِ در آنجا كار دیگرى واجب نیست گر چه مستحبات بسیارى دارد و از جمله آنها ذكر الهى گفتن و جمع آورى سنگریزه براى رمى جمرات است.
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج جمع آوری سنگ ریزه در مشعر وقوف در مشعر الحرام ( شب عید قربان )
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]مشعر الحرام: وادى طویلى است میان «عرفات» و «مِنا» و به آن «مُزْدلفَه» هم گفته مى شود، حاجیان باید شب عید قربان را در آنجا بمانند.
  /////////////////////////////////////////
  رَمى جمره عَقَبَه

  (چهارمین عمل از اعمال حج)

  اعمال تصویری حج نقشه سرزمین منا
  1 ـ پس از طلوع آفتاب روز دهم ذى حجه (عید قربان) حجاج براى انجام بقیه اعمال حج از مشعر الحرام بیرون آمده و روانه مِنا[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] مى شوند.
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج سرزمین منا
  سرزمین منا و اولین عمل از اعمال منا را که رَمى[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] جمره عقبه است باید انجام دهند .
  2 ـ در آخر مِنا سه ستون سنگى وجود دارد كه اوّلین ستون، «جمره اُولى» و دومین آنها «جمره وُسطى» و سوّمى را «جمره عُقبى یا عَقَبه» مى نامند، اوّلین كار واجب در روز عید قربان زدن هفت عدد ریگ به جمره عقبه است.
  3 ـ هفت سنگ باید به ستون بخورد، ولى لازم نیست پشت سر هم باشد، پس اگر دو عدد به ستون بخورد و سوّمى نخورد و چهارمى بخورد، تنها سه عددى كه به ستون خورده به حساب مى آید. و اگر شك كند هفت عدد خورده یا نه، باید به قدرى بزند تا یقین كند هفت عدد به جمره خورده است.
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج

  http://www.forums.mihandownload.com/thread74808.html
  ادامه دارد ...............  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  اعمال تصویری حج ادامه


  قربانى

  (پنجمین عمل از اعمال حج)
  1 ـ پس از سنگ زدن به جمره عَقبه، حجاج براى انجام یكى دیگر از واجبات حج، به قربانگاه رفته، و یك شتر، یا گاو، یا گوسفند قربانى مى كنند.
  2 ـ ذبح یك حیوان براى چند نفر حاجى كفایت نمى كند و یك حیوان كمتر چیزى است كه به عنوان یكى از اعمال حج باید ذبح كرد، امّا هر چه بیشتر ذبح كنند افضل است.
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج قربانی
  قربانی 3 ـ حیوان قربانى شرایطى دارد كه به تفصیل در كتاب احكام و مناسك حج آمده است، افرادى كه براى انتخاب قربانى به قربانگاه مى روند لازم است آن شرایط را بدانند، در این نوشته به طور مختصر به آنها اشاره مى كنیم:
  * سالم باشد (مریض نباشد).
  * معیوب و ناقص العضو نباشد.
  * كورى یا لنگى واضح نداشته باشد.
  * دُم بریده نباشد.
  * گوش بریده و شاخ شكسته نباشد.
  * لاغر نباشد.
  * اخته نشده باشد; (بیضه هایش را بیرون نیاورده باشند).
  * سن آن كامل باشد; اگر میش است یك سال آن و اگر بز است دو سال آن كامل شده باشد. (تفصیل این شرایط در كتب مفصل فقهى و مناسك مراجع تقلید آمده است).
  اعمال تصویری حج گوسفند قربانی 4 ـ اگر حاجى پس از ذبح شك كند و حتى اگر احتمال دهد كه حیوان ناقص بوده یا سایر شرایط را نداشته اعتنا نكند.
  5 ـ كسى كه حلق یا تقصیر نكرده و حتى براى خود حیوانى را ذبح نكرده مى تواند براى دیگرى ذبح كند.
  ////////////////////////////////////
  حلق یا تقصیر

  (ششمین عمل از اعمال حج)
  1 ـ پس از قربانى، حاجى باید حلق كند، یعنى موهاى سر خود را بتراشد، یا تقصیر كند، یعنى مقدارى از مو و ناخن خود را بچیند.
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج تقصیر
  تقصیر 2 ـ با انجام این عمل تمام محرّمات احرام بر او حلال مى شود، بجز حرام بودن زن و مرد بر یكدیگر و استفاده از بوى خوش، كه آنها هم با انجام بقیّه اعمال حلال خواهد شد و در برخى موارد صید نیز حرام است. بنابر این، پس از تراشیدن سر یا تقصیر مى تواند لباس احرام را بیرون آورده و لباس معمولى خود را بپوشد.
  3 ـ مردانی كه سال اوّل حج آنهاست، بنا بر احتیاط واجب باید سر بتراشند و تقصیر كفایت نمى كند، ولى افرادى كه بار اوّل آنها نیست مى توانند تقصیر كنند یا سر بتراشند.
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج حلق (تراشیدن سر)
  حلق (تراشیدن سر) 4 ـ بانوان باید تقصیر كنند.
  5 ـ محل حلق یا تقصیر مِنا است.
  6 ـ زمان حلق یا تقصیر، تا روز سیزدهم ذى حجه است، گرچه احتیاط واجب آن است كه روز عید انجام شود.
  7 ـ اگر حاجى براى قربانى به كسى وكالت دهد، تا وكیل او قربانى نكرده، نمى تواند حلق یا تقصیر كند، بنابر این كسانى كه خود به قربانگاه نمى روند، باید صبر كنند تا به آنها اطلاع داده شود كه قربانى انجام شده و پس از اطمینان به ذبح شدن حیوان حلق یا تقصیر كنند.
  8 ـ كسى كه خودش حلق یا تقصیر نكرده، نمى تواند موى شخص دیگرى را بچیند یا بتراشد.
  /////////////////////////////////////////
  طـواف حج

  (هفتمین عمل از اعمال حج)
  پس از انجام اعمال مِنا در روز عید قربان، حاجى باید بار دیگر براى انجام پنج عمل از اعمال حج به مكّه برگردد، گرچه وقت این اعمال تا پایان ماه ذى حجه است و مى تواند در مِنا بماند براى بقیه اعمالى كه در مِنا شبهاى یازدهم و دوازدهم و روزهاى یازدهم و دوازدهم انجام مى شود و بعداز ظهر روز دوازدهم از منا خارج شود و براى بقیّه اعمال به مكّه بیاید.
  امّا پنج عملى كه در مكّه باید انجام شود، عبارت است از:
  1 ـ طواف حج (هفتمین عمل حج)
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج

  احكام طواف

  1 - كیفیت طواف حج به همان نحو است كه در طواف عمره تمتع گذشت بدون هیچ تفاوت مگر در نیّت كه در اینجا باید به نیّت طواف حج بجا آورد .
  2 ـ طواف را باید از مقابل گوشه اى از كعبه كه حَجرُالاَْسْوَد[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]در آن است آغاز كند و در همان جا به پایان ببرد.[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  3 ـ خانه كعبه، در حال طواف باید در طرف چپ طواف كننده باشد، بنابراین اگر در حال حركت رو به كعبه باشد، یا عقب عقب برود صحیح نیست.
  4 ـ انسان باید همانطورى كه همه مسلمانان طواف مى كنند ـ بدون دقّتهاى اهل وسوسه ـ طواف را از مقابل حجرالاسود شروع كند و ادامه دهد و ایستادن مقابل حجرالاسود در هر دور لازم نیست.
  5 ـ طواف كننده باید به دور «حِجْرِ اسماعیل»[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] هم بگردد، یعنى در هنگام طواف، داخل «حِجر» نرود.
  6 - براى مطاف حدى وجود ندارد و تا هر جاى مسجد الحرام كه طواف در آن طواف كعبه صدق كند ، طواف مجزى است ، بلى مستحب است كه اگر اضطرار و ازدحام نباشد فى ما بین كعبه و مقام ابراهیم انجام دهد .
  7 ـ اگر انسان بر اثر بیمارى یا پیرى یا زیادى جمعیّت نتواند در این محدوده طواف كند، طواف در خارج این حدّ اشكال ندارد.
  8 ـ طواف كننده باید با طهارت طواف كند یعنى با وضو باشد و غسلى برعهده او نباشد و نیز بدن و لباس وى پاك باشد، همانگونه كه نماز مى خواند.
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]نساء به معنى زنان است، و طواف نساء یكى از اعمال عمره مفرده و حج است و به سبب آن زن بر مرد و مرد بر زن كه به سبب احرام، حرام شده بود حلال مى شود. [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]سنگى است بیضى شكل و سیاه رنگ، كه در گوشه شرقى دیوار كعبه، با ارتفاع 5/1 متر از سطح مسجد نصب شده است.
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]هم اكنون از مقابل حجرالاسود تا آخر صحن مسجدالحرام خط سیاهى كشیده شده است كه افراد مى توانند هنگام رسیدن به همان خط، طواف را آغاز و به همانجا ختم كنند.
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]حجر اسماعیل: فضایى است بین كعبه و دیوارى نیم دایره به عرض حدود 10 متر كه از زاویه شمالى تا زاویه غربى كعبه امتداد دارد. هرگاه باران بر بام كعبه ببارد، از ناودان رحمت در این فضا مى ریزد، اینجا مدفن حضرت اسماعیل (علیه السلام) و مادرش هاجر و پیامبران بسیارى مى باشد.

  ///////////////////////////////
  نماز طواف حج

  (هشتمین عمل از اعمال حج)
  پس از انجام طواف حج ، باید دو ركعت نماز، به نیّت نماز طواف حج بخواند.
  كیفیت نماز طواف حج:

  1 - به همان نحو است كه در نماز طواف عمره تمتع گذشت بدون هیچ تفاوت مگر در نیّت كه در اینجا باید به نیّت نماز طواف حج بجا آورد .
  2 - مانند نماز صبح است، ولى حمد و سوره را مى تواند بلند یا آهسته بخواند.
  وقت نماز طواف حج:

  بعد از طواف و قبل از سعى است.
  مكان نماز طواف حج:

  كافی است در هر نقطه ای كه عرفاً بگویند پشت مقام است گرچه از مقام دور باشد نماز را بخواند بلكه در این صورت بعید نیست كه نماز در هر جای مسجد الحرام صحیح باشد .
  اعمال تصویری حج پشت مقام ابراهیم ( محل نماز طواف ) چند مسأله

  1 ـ بر تمام افراد بالغ و عاقل واجب است كه نمازها را به طور صحیح یاد بگیرند تا تكلیف الهى را درست انجام دهند; بخصوص كسى كه قصد عمره یا حج دارد باید نماز خود را تصحیح كند، تا تمامى نمازها كه از جمله آنها نماز طواف است، به طور صحیح انجام شود.
  2 ـ بنابراحتیاط واجب باید پس ازطواف،نماز طواف را زود بجا آورد به طورى كه مردم نگویند بین آنها فاصله شده است.
  3 ـ جایز است نماز طواف مستحب را هر جاى مسجدالحرام كه بخواهد بجا آورد.
  ////////////////////////////////////
  سعى بین صفا و مروه

  (نهمین عمل از اعمال حج)
  پس از انجام نماز طواف حج ، باید هفت مرتبه فاصله بین «صفا» و «مَروه» را كه امروزه به صورت سالنى ساخته شده و كنار مسجدالحرام قرار دارد بپیماید.
  كیفیت سعى :

  1 - به همان نحو است كه در سعى عمره تمتع گذشت بدون هیچ تفاوت مگر در نیّت كه در اینجا باید به نیّت سعى حج بجا آورد .
  2 ـ سعى، باید از «صفا» آغاز و به «مروه» ختم شود.
  3 ـ پیمودن فاصله «صفا» تا «مروه» یك مرتبه و برگشتن از «مروه» به «صفا» مرتبه دوّم به حساب مى آید; بنابراین هفت شَوْطِ [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] سعى بر «مروه» ختم مى شود.
  4 ـ نشستن و استراحت كردن و رفع خستگى بر صفا و مروه و در بین آنها جایز است و اگر در بین سعى باشد، باید از همانجا كه سعى را قطع كرده است، ادامه دهد.
  5 ـ سعى بین صفا و مروه لازم نیست با وضو و طهارت انجام شود، گرچه احتیاط مستحب است.
  6 ـ سعى در طبقه دوّم، چون بالاتر از دو كوه مى باشد اشكال دارد.
  اعمال تصویری حج اعمال تصویری حج سعی بین صفا و مروه
  سعی بین صفا و مروه
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]شوط: درلغت به معناى نهایت دویدن تاهدف و در اینجا به معنى یك بار دور زدن اطراف كعبه و یك بار پیمودن فاصله صفا تا مروه، یا مروه تا صفا مى باشد.
  //////////////////////////////////////
  طواف نساء

  (دهمین عمل از اعمال حج)
  پس از انجام سعى باید هفت مرتبه به نیّت طواف نساء دور خانه كعبه كه در مسجدالحرام است بگردد.
  كیفیت طواف نساء :

  1 - به همان نحو است كه در طواف عمره تمتع گذشت بدون هیچ تفاوت مگر در نیّت كه در اینجا باید به نیّت طواف نساء بجا آورد .
  2 - طواف نساء و نماز آن اختصاص به مردان ندارد ، بلكه بر تمام كسانى كه حج (1) به جا مى آورند واجب است .
  3 - پس از سعى لازم نیست فوراً طواف نساء را بجا آورد و تأخیر انداختن آن حتى تا چند روز بعد هم اشكال ندارد .
  4 ـ طواف را باید از مقابل گوشه اى از كعبه كه حَجرُالاَْسْوَد[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]در آن است آغاز كند و در همان جا به پایان ببرد.[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  5 ـ خانه كعبه، در حال طواف باید در طرف چپ طواف كننده باشد، بنابراین اگر در حال حركت رو به كعبه باشد، یا عقب عقب برود صحیح نیست.
  6 ـ انسان باید همانطورى كه همه مسلمانان طواف مى كنند ـ بدون دقّتهاى اهل وسوسه ـ طواف را از مقابل حجرالاسود شروع كند و ادامه دهد و ایستادن مقابل حجرالاسود در هر دور لازم نیست.
  7 ـ طواف كننده باید به دور «حِجْرِ اسماعیل»[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] هم بگردد، یعنى در هنگام طواف، داخل «حِجر» نرود.
  8 - براى مطاف حدى وجود ندارد و تا هر جاى مسجد الحرام كه طواف در آن طواف كعبه صدق كند ، طواف مجزى است ، بلى مستحب است كه اگر اضطرار و ازدحام نباشد فى ما بین كعبه و مقام ابراهیم انجام دهد .
  9 ـ اگر انسان بر اثر بیمارى یا پیرى یا زیادى جمعیّت نتواند در این محدوده طواف كند، طواف در خارج این حدّ اشكال ندارد.
  10 ـ طواف كننده باید با طهارت طواف كند یعنى با وضو باشد و غسلى برعهده او نباشد و نیز بدن و لباس وى پاك باشد، همانگونه كه نماز مى خواند.

  اعمال تصویری حج مسجد الحرام
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]عمره مفرده كه جداى از حج است نیز طواف نساء دارد .
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]سنگى است بیضى شكل و سیاه رنگ، كه در گوشه شرقى دیوار كعبه، با ارتفاع 5/1 متر از سطح مسجد نصب شده است.
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]هم اكنون از مقابل حجرالاسود تا آخر صحن مسجدالحرام خط سیاهى كشیده شده است كه افراد مى توانند هنگام رسیدن به همان خط، طواف را آغاز و به همانجا ختم كنند.
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]حجر اسماعیل: فضایى است بین كعبه و دیوارى نیم دایره به عرض حدود 10 متر كه از زاویه شمالى تا زاویه غربى كعبه امتداد دارد. هرگاه باران بر بام كعبه ببارد، از ناودان رحمت در این فضا مى ریزد، اینجا مدفن حضرت اسماعیل (علیه السلام) و مادرش هاجر و پیامبران بسیارى مى باشد.

  http://www.forums.mihandownload.com/thread74808.html

  http://haj1391.mihanblog.com  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 4. تشکرها 3


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 8. تشکرها 2


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  معرفی وبلاگی درمورد حج

  http://haj1391.mihanblog.com  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 10. تشکر


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  یوم الترویه (روز ترویه)


  اعمال تصویری حج
  یوم الترویه (روز ترویه)


  نويسنده: حسن نجفی

  هشتم ذی الحجه روز ترویه است
  و این روزی است که حجاج نیت حج تمتع می نمایند و محرم شده از مکه سمت منی حرکت می نمایند و شب را در آنجا بیتوته می کنند و صبح عرفه به جانب عرفات رهسپار می گردند.
  علت نامگذاری:

  ترویه در لغت به معانی زیر آمده است :
  سیراب کردن ، سیراب گردانیدن ، کسی را بر روایت شعر داشتن ، در کاری اندیشه کردن اندیشیدن ، در کار و نگریستن پایان آن را و تعجیل نکردن در جواب (لغت نامه دهخدا)
  در علل الشرایع در سر نامیدن این روز به ترویه حدیثی از امام صادق علیه السلام که راوی می گوید: از حضرت پرسیدم چرا روز ترویه را روز ترویه نامیده اند؟
  حضرت فرمود: زیرا در عرفات آب نبود و حاجی ها روز هشتم ذی حجه از مکه آب برمی داشتند و به عرفات می بردند و برخی از ایشان به بعضی دیگر می گفتند: تروّیتم، تروّیتم (سیراب شدید، سیراب شدید) لذا به خاطر هیمن، روز هشتم را روز ترویه نامیدند. (1)

  ...............................

  منزلت روز ترویه :

  روز ترویه یکی از ارزشمندترین روزهای زمان برشمرده شده است که خود آداب و اعمال مخصوصی دارد. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: خدای تبارک و تعالی از هر چند چهار شماره برگزید، از فرشتگان: جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل و از پیغمبران چهار نفر برای مبارزه بوسیله شمشیر: ابراهیم و داوود و موسی و من و از خاندانها چهار خاندان که فرمود: خاندان آدم و نوح و خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر جهانیان برگزید و از شهرها چهار شهر برگزید و فرمود: سوکند به تین و زیتون و طورسینین و این بلد امین پس مقصود از تین مدینه است و از زیتون بیت الممقدس و از طورسینین کوفه و از بلدامین مکه و از زنها چهار زن برگزید: مریم و آسیه و خدیجه و فاطمه سلام الله علیها و از اعمال حج چهار عمل را برگزید: قربانی کردن و صدا به لبیک بلند کردن و احرام و طواف و ازماهها چهار ماه که ماههای حرامند برگزید: رجب و شوال و ذی القعده و ذی الحجه و از روزها چهار روز برگزید: روز جمعه و روز ترویه (هشتم ذی حجه) و روز عرفه و روز عید قربان.(4)
  شیخ صدوق در امالی آورده است که از جمله اعمال مستحبی حج اینکه روز ترویه از هنگام زوال شمس تا شب را درک کند تمام حج تمتع را درک کرده است.(5)
  طبق این روایات منزلت روز ترویه تا جائی است که درک آن مساوی با درک تمام حج انگاشته شده است، چرا که روز ترویه در اصل آماده شدن برای وردود به عرفات و عید قربان است.
  اعمال این روز :

  محمدبن ابی عمیر از یکی از یارانش از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود: روزه روز ترویه کفاره گناهان یک سال و روزه روز عرفه کفاره گناهان دو سال است.(6)
  محدث قمی در مفاتیح الجنان روزه این روز را برابر با کفاره شصت سال برشمرده است و آورده است که شیخ شهید غسل این روز را مستحب دانسته است.


  ادامه در

  http://rasekhoon.net/article/show-16009.aspx

  ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۷/۲۱ در ساعت ۱۶:۱۶
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 12. تشکر


 13. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  اعمال تصویری حجاعمال تصویری حج
  عکس از
  http://www.askquran.ir/showthread.php?t=17163&p=367004


  روز عرفه روزخواندن و تدبر در دعا ی امام حسین ع


  روز عید قربان پیشاپیش مبارک
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 14. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,322
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,848 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  امام علی بن ابی طالب علیه السلام در حدیثی زیبا خطبه رسول خدا صلی الله علیه و آله در روز عید قربان را بازگو فرموده‌اند.
  مشرق- امیرالمومنین امام علی علیه السلام فرمودند: شنیدم رسول خدا صلی الله علیه وآله روز عید قربان، خطبه می‌خواند و می‌فرمود :
  امروز ، روز «ثجّ» و«عجّ» است . ثجّ ، خون قربانی هاست كه می‌ریزید. پس نیّت هركس صادق باشد، اولین قطره خونِ قربانی او كفّاره همه گناهان اوست.
  و«عجّ»، دعاست. پس به درگاه خداوند دعا كنید، قسم به آن كه جان محمّد صلی الله علیه وآله در دست اوست، از اینجا هیچ كس بر نمی گردد، مگر آمرزیده شود، جز كسی كه گناه كبیره انجام داده و بر آن اصرار ورزد و در دل خود، تصمیم بر ترك آن ندارد.


  متن حدیث:


  الإمام علیّ علیه السلام: سَمِعتُ رَسولَ اللّه ِ صلى الله علیه و آله یَخطُبُ یَومَ النَّحرِ، وهُوَ یَقولُ : هذا یَومُ الثَّجِّ والعَجِّ، والثَجُّ: ما تُهریقونَ فیهِ مِنَ الدِّماءِ، فَمَن صَدَقَت نِیَّتُهُ كانَت أوَّلُ قَطرَةٍ لَهُ كَفّارَةً لِكُلِّ ذَنبٍ، والعَجُّ: الدُّعاءُ، فَعِجّوا إلَى اللّه، فَوَالَّذی نَفسُ مُحَمَّدٍ بِیَدِهِ لا یَنصَرِفُ مِن هذَا المَوضِعِ أحَدٌ إلاّ مَغفورًا لَهُ، إلاّ صاحِبَ كَبیرَةٍ مُصِرًّا عَلَیها لا یُحَدِّثُ نَفسَهُ بِالإِقلاعِ عَنها.  «کتاب"حج و عمره در قرآن و حدیث"،صفحه361»


  برچسب ها: حدیث ، عید قربان ، پیامبر اکرم ، امام علی ، صداقت
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود