صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تربیت رفتاری پیامبر با کودکان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316

  تربیت رفتاری پیامبر با کودکان
  تربیت رفتاری پیامبر با کودکان

  چکیده :


  موضوع تربیت وآداب معاشرت یکی از عناصر مهم و سرنوشت ساز در طول تاریخ تمدن بشریت بوده است.
  اسلام به عنوان کامل ترین دین الهی نیز سرنوشت ساز حیات بشر بوده وهست و در این راستا نیز «الگوی رفتاری پیامبر » از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است که بررسی دقیق و همه جانبه آن به دلیل گستردگی و ابعاد و ماهیت آن،کار ساده وآسانی نمی باشد.


  زندگی مسلمانان گواهی بر فرآیند مداوم تعلیم و تربیت مبتنی بر صورت ومعنای وحی قرآنی است ،آن گونه که در کتاب مقدس آمده و در واقعیت وجودپیامبر تبلور یافته است. از لحظه تولد که درگوش نوزادان شهادتین خوانده می شود تا لحظه مرگ ،واژه های این کتاب و سخنان پیامبر،با ارائه رفتار و منش صحیح وایجادفضای اساسی آموزشی و تربیتی ،ذهن روح مسلمانان را نوازش می دهد.


  کودک در زندگی نیاز به پرورش صحیح و الگودهی مناسب دارد.او نیاز دارد که بفهمد چه باید بکند چه نوع رفتاری را از خود بروز دهد، در برابر امورو دشواری ها چه موضع و راه حلی را باید در پیش گیرد ، چگونه خود را با امور مواجه کند .
  ارائه الگو و اسوه ،موثرترین و موفقترین روش تربیتی است . بدین جهت خدای تبارک و تعالی ،رسول کرم (ص) را به عنوان بهترین سرمشق برای جهانیان معرفی می کند.


  لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی رَسول اللهِ اسْوَهٌ حَسَنَهُ.


  همانا رسول خدا برای شما سرمشق نیکوئی است .(احزاب 21)


  رسول اکرم قبل از اینکه با گفتار خود راهنمای خلق باشد با رفتار خویش بهترین مربی بود. ایشان از راه تعلیم عملی دیگران را در مسیر انجام تکلیف قرار می داد مثلا می فرمود: همانگونه نماز گزارید که من انجام می دهم.
  احترام به کودک و حسن معاشرت پدر و مادر با وی، یکی از اساسی ترین عوامل ایجاد شخصیت مطلوب در کودک است . رسول گرامی اسلام این برنامه بزرگ را در یک عبارت بسیار کوتاه بیان فرموده و صریحا اجرای آن را به پیروان خود دستور داده است:


  به فرزندان خود احترام کنید و با آداب و روش های پسندیده با آنها معاشرت نمایند. (بحار،ج23،ص114)


  مقاله ای که پیش روی شماست نیز به گوشه هایی از رفتار تربیتی پیامبر گرانقدر اسلام (ص) باکودکان اشاره دارد که شامل چهار بخش است . 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  بخش اول: کلیات

  بخش دوم: تربیت در سیمای آیات و روایات
  بخش سوم: رفتار پیامبر با کودکان
  بخش چهارم: روش های گفتاری آشناسازی کودک با اهل بیت (ع)
  و سرانجام نتیجه گیری بحث تعیین می شود.


  «مقدمه »


  تصمیم و اراده خدا نسبت به بندگان عین لطف ، و محض محبت و جلوه عشق و رحمت و تجلی کرامت و حسن انتخاب است .


  اولاد چه دختر و چه پسر از بزرگترین و با منفعت ترین نعمت هایی است که حضرت حق به بندگان مومنش عنایت می کند.
  فرزند نعمت فوق العاده ای است ،منبع خیر است،منبع کرامت و سود دنیا وآخرت برای انسان است . البته انسانی که مومن به حق است ،و به خاطر ایمانش فرزندان خود را مومن و صالح و شایسته تربیت می کند. کسی که برای تربیت فرزند خود زحمت می کشد ،و اورا آشنایی با حق و انبیا و با ولایت و با قرآن بار می آورد ،باقیات صالحاتی است که در بین تمام برنامه هایشان نظیر دارد ،و همین است که نزد خداوند بهتر و عاقبتش برای انسان نیکوتر است .


  و بهترین الگوی تربیتی و رفتاری برای مسلمانان رسول گرامی اسلام (ص) و اهل بیتش(ع) می باشند زیرا دین آسمانی و الهی اسلام از کاملترین و واقع بینانه ترین نوع شناخت درمورد انسان برخوردار است که سبب بیشترین توفیق در قضیه تربیت نسل شده است.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  اهمیت وضرورت تحقیق:


  موضوع تربیت فرزند و جایگاه کودکان در اجتماع از دیر باز جزو موضوعات اساسی و بنیادی اسلام بود ه است . در دنیای امروز با توسعه و رشد مهارناپذیر تکنولوژی و پیشرفت های چشمگیرآن ، و نیز در عصر رویکرد دوباره بشر به مسئله دین و تربیت الهی موضوع تربیت فرزند و رفتار با او،همچنان چشم گیر می نماید .


  امروزه حتی خانواده های غربی نیز به خوبی دریافته اند که بازیهای رایانه ای، سایت های سرگرمی ،چت های اینترنتی ، تلویزیون ،سینما و.... نیازهای روحی فرزندشان را تامین نمی کند و بنیان خانواده را اکسیری جز تربیت صحیح فرزند ، استوار نخواهد نمود.


  از این روست که برآن شدیم تا بهترین شیوه و رفتار و روش در تربیت کودکان و چگونگی برخورد با این نهالهای شکننده و حساس را بیابیم و خود را با منش و رفتار یگانه الگوی بشریت همسان و همسو کنیم.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  انگیزه انتخاب موضوع:


  وقتی موضوعات تحقیقی اعلام شد با بررسی آن به این مهم رسیدیم که علت بسیاری از بزهکاریهاوکج رفتاریهای نوجوانان و جوانان ما، ریشه در برخورد با ایشان در دوران کودکی دارد که سبب ایجاد یک سری عقده ها و ناهنجاریهای روحی و رفتاری شده است .


  پس سعی کردیم تا با جستجوی در سیره نبوی و اهل بیت (ع) بهترین شیوه ها را شناسایی و نوع برخورد اسوه دین خویش را با کودکان مورد بررسی قرار دهیم . باشد که راهگشاهی خودمان برای نسل های آینده شود.


  تعریف تربیت :


  ادب را کردار و گفتار شایسته و بایسته و متناسب با شئون انسان تعریف کرده اند و «تربیت» به معنی «پروراندن ، آداب و اخلاق را به کسی آموختن» ونیز به معنی «پرورش بدن به وسیله انواع ورزش» است .


  تربیت به معنای عام،پروراندن هر چیزی است به گونه ای که شایسته آن است.


  و همچنین تربیت عبارت است از فراهم کردن زمینه هاو عوامل برای به فعالیت رساندن وشکوفا نمودن استعدادهای انسان در جهت مطلوب.


  تعریف فوق حاکی از این مطلب است که انسان دارای استعدادهای نهفته ای است که تا تربیت صحیح نباشد این استعدادها مورد بهره برداری قرار نمی گیرند.


  پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود: «الناس معادن کمعادن الذهب و الفضه»


  «مردم معدن هایی هستند همچون معادن طلا و نقره»


  تربیت صحیح می تواند این معادن گران قیمت را موردبهره برداری قرار دهد و استعدادهای نهفته انسان را شکوفا سازد .


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  از نظر اسلام کودک فردی تربیت پذیر است ولی نه صد درصد بلکه در حدود امکانات و در شرایط گوناگون ، مسائل ارثی و محیطی ،وسایل ارتباط جمعی و.... هرکدام به نوعی در تربیت پذیری او موثرند.


  عوامل موثر در تربیت کودک به طور خلاصه سه دسته اند: خانواده، مدرسه ،اجتماع که خانواده مهمترین و اصلی ترین عامل تربیت هست.


  اصولا کودک از زمان تولد فطرتی سالم و توحیدی دارد او فطرتی خدا آشنا دارد ،زیرا که نفخه ای از روح خدا در ذات اوست و بدین جهت به استدلال های مشکل و منطقی نیاز نیست . اوفطری خداجوست و عواطف اخلاقی و مذهبی در ضمیر او فعلیت دارد و والدین باید از کودکی در روان وی، ایمان موجود را پرورش دهند.

 6. تشکر


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  بهترین الگوی تربیتی قرآن


  قرآن کریم حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) را سرمشق و الگوی مطلق در همه ابعاد زندگی برای همه خداجویان و کسانی که اعتقاد به رستاخیز دارند،معرفی می کند ؛ «بی تردید برای شما درهمه ابعاد (چه در صبر و مقاومت و چه در دیگر اوصاف و افعال نیکو) اسوه و الگوی نمونه در( اقتدای به ) رسول خدا (صلی الله علیه وآله) است . برای آن که به ثواب خدا و روز قیامت امیدوار باشد و یا خدا بسیار کند»[1]


  درقرآن کریم آیات بسیاری درباره ادب معاشرت و بایسته زیستی آمده که به لحاظ رعایت اختصار به آیات ذیل بسنده می شود.


  مراحل تربیت :


  یأَیُّهاَ الناسُ قَدْ جاءَ تْکُمْ مَّوعِظهٌ مِن ربّکُمْ وَ شفاءَ لما فی الصّدورِ وَ هُدْی وَرحمهٌ لِلْمومنینَ[2]


  ای مردم عالم،نامه ای که همه پندو اندرز و شفای دلهای شما و هدایت و رحمت بر مومنان است از جانب خدا برای نجات شماآمد.


  در واقع این آیه چهارمرحله از مراحل تربیت و تکامل انسان را در سایه قرآن شرح می دهد:


  مرحله اول – مرحله« موعظه و اندرز» است .

  مرحله دوم- پاکسازی روح انسان از انواع رذائل اخلاقی است .
  مرحله سوم – هدایت است که پس از پاکسازی انجام می گیرد.

  مرحله چهارم – مرحله ای است که انسان لیاقت آن را پیداکرده است که مشمول رحمت و نعمت پروردگار شودو هر یک از این مراحل به دنبال دیگری قرار دارد و جالب اینکه تمام آنها در پرتو قرآن انجام می گیرد.
  قرآن است که انسان ها را اندرز می دهد،قرآن است که زنگارگناه و صفات زشت را از قلب آنها می شوید وقرآن است که نور هدایت را به دلها می تاباند، و نیزقرآن است که نعمتهای الهی را برفردو جامعه نازل می گرداند.

 8. تشکر


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  دو اصل مهم تربیتی:


  اِنّا اَرسَلْنکَ بِالحَقِّ بَشیراً وَ نذیراً وَلا تُسْئَل عَن اَصحبِ الجَحیمِ.[3]


  ای پیغمبر ما تو را به حق فرستادیم که مردم را به نعمت مژده دهی و از عذاب جهنم بترسانی و تو مسئول کافران که به راه جهنم رفتند نیستی.


  «بشارت را نذار» یا «تشویق و تهدید» بخش مهمی از انگیزه های وحشی و حرکت های اجتماعی را تشکیل می دهد،آدمی هم باید در برابر انجام کار نیک «تشویق» شود، وهم در برابر کار بد «کیفر» ببیند تا آمادگی بیشتری برای پیمودن مسیر اول و گام نگذاردن در مسیر دوم پیدا کند.


  «تشویق»به تنهایی برای رسیدن به تکامل فرد یا جامه ای کافی نیست زیرا انسان در این صورت مطمئن است انجام گناه خطری برای اوندارد .


  آنها که تصور می کنند تنها تشویق برای تربیت انسان (اعم از کودکان و بزرگسالان) کافی است و باید تنبیه و تهدید و کیفر را به کلی شست و کنار گذاشت ،سخت در اشتباهند ،همانگونه که افرادی که پایه تربیت را تنها برترس و تهدید می گذارندو از جنبه های تشویقی غافلند نیز گمراه و بی خبرند.


  این هردوگروه در شناخت انسان در اشتباهند،چرا که توجه ندارند که انسان مجموعه ای است از بیم و امید از حب ذات و علاقه به حیات و نفرت از فنا و نیستی ،ترکیبی است از جلب منفعت و دفع ضرر،آیاانسانی که ابعاد روح او را این دو تشکیل می دهد ممکن است پایه تربیتش تنها روی یک قسمت باشد . مخصوصا تعادل میان این دو لازم است که اگر تشویق و امید از حد بگذرد وباعث جرئت و غفلت است و.اگر بیم و انذار بیش از اندازه باشد نتیجه اش یاس و ناامیدی و خاموش شدن شعله های عشق و تحرک است.

 10. تشکر


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  روش تربیتی:


  أَفَمَن یَخْلُقُ کَمَن لا یَخْلقُ افلَا تَذکَّرونَ.[4]


  آیا آن خدایی که خلق کرده مانندآن کس است که خلق نکرده؟آیا متذکر و هوشیار نمی شوید؟


  این آیه یک روش موثر تربیتی است که قرآن در بسیاری از موارد نیز از آن استفاده کرده است .


  مسائل را به صورت استفهامی طرح، و پاسخ آن را برعهده وجدان های بیدار می گذارد و حس خود جوشی مردم را به کمک می طلبد تا پاسخ از درون بجوشد و همچون فرزندشان به آن عشق ورزند وآن را پذیرا گردند. اصولا از نظر روانی ثابت شده که برای تعلیم و تربیت صحیح باید حداکثر کوشش را به کار برد تا طرف مقابل،مطالب را از خود بداند یعنی احساس کند از درون خودش جوشیده ،نه چیزی که از بیرون به او القا شده است تا با تمام وجودش ان را قبول کند و از آن دفاع نماید.


 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  تربیت و حسن خلق پیامبر:


  وَ اِنَّکَ لَعلی خُلْقّ عظیمٍ[5]


  و در حقیقت تو برنیکو خلقی عظیم آراسته ای.


  این آیه در توصیفی از پیامبر (صلی الله علیه وآله) می گوید: توصاحب اخلاق عظیم و برجسته ای هستی . اخلاقی که عقل درآن حیران است لطف و محبتی بی نظیر،صفا و صیمیتی بی مانند،صبر و استقامت و تحمل و حوصله ی توصیف ناپذیر.
  اگر مردم را به بندگی خدا دعوت می کنی تو خود بیش از همه عبادت می نمائی، و اگر از کار بد بازمی دارد توقبل از همه خودداری می کنی ،آزارت می دهند و تو اندرز می دهی،ناسزایت می گویند و برای آنها دعا می کنی،بر بدنت سنگ می زنند و خاکستر داغ بر سرت می ریزند و تو برای هدایت آنها دست به درگاه خدا برمی داری.
  آری تو کانون محبت و عواطق و سرچشمه رحمتی.


  پیروزی پیامبر اسلام (ص) هرچند با تایید و امداد الهی بود،ولی عوامل زیادی از نظر ظاهر داشت که یکی از مهمترین آنها جاذبه اخلاقی پیامبر (ص) بود .


  آنچنان صفات عالی انسانی و مکارم اخلاق در او جمع بود که دشمنان سرسخت را تحت تاثیر قرار می داد و به تسلیم وادار می کرد و دوستان راسخت مجذوب می ساخت. بلکه اگر این را معجزه اخلاقی پیامبر (ص) بنامیم اغراق نگفته ایم.


  درباره حس خلق پیامبر (ص) و عفو و گذشت و عطوفت و مهربانی و ایثار و فداکاری و تقوای آن حضرت (ص) داستان های زیادی در کتب تفسیر و تواریخ آمده است که از جمله:


  در حدیثی از حسین بن علی (ع) آمده است که می گوید: از پدرم امیر مومنان (ع) درباره ویژگی های زندگی پیامبر (ص) و اخلاق او سوال کردم و پدرم مشروحا به من پاسخ فرمود: در بخشی از این حدیث آمده است :


 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,680 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  رفتار پیامبر (ص) با همنشینان چنین بود که دائما خوشرو و خندان و سهل الخلق و ملایم بود ،هرگز خشن و سنگدل و پرخاشگر و بد زبان و عیبجو و مدیحه گر نبود ،هیچکس از او مایوس نمی شد و هرکس به درخانه او می آمدنومید بازنمی گشت؛

  سه چیز را از خود رها کرده بود: مجادله در سخن،پرگوئی، و دخالت در کاری که به اور مربوط نبود .


  سه چیز را درمورد مردم رها کرده بود: کسی را مذمت نمی کرد و سرزنش نمی فرمود و از لغزشها و عیوب پنهانی مردم جستجو نمی کرد.


  هرگز سخن نمی گفت مگر در مورد امری که ثواب الهی را امید داشت ،درموقع سخن گفتن به قدری نافذ الکلمه بود که همه سکوت اختیار می کردند و تکان نمی خوردندوبه هنگامی که ساکت می شد آنها به سخن در می آمدند اما نزد او هرگز نزاع و مجادله نمی کردند.


  هرگاه فرد غریب وناآگاهی و با خشونت سخن می گفت و درخواستی می کرد تحمل می نمود، و به یارانش می فرمود: هرگاه کسی را دیدید که حاجتی دارد به او عطا کنید،و هرگز کلام کسی را قطع نمی کرد تا سخنش پایان بگیرد.


  آری اگر این اخلاق کریمه و این ملکات فاضله نبود آن ملت عقب مانده جاهلی وآن جمع خشن انعطاف پذیر درآغوش اسلام قرار نمی گرفتند و به مصداق« لانفضوا من حولک» همه پراکنده می شدند.


  وچه خوب است که این اخلاق اسلامی امروز زنده شود و درهر مسلمانی پرتوی از خلق و خوی پیامبر (ص)باشد.


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود