جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گام به گام با یک مادر نمونه

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  277
  مورد تشکر
  949 پست
  حضور
  2 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  80
  آپلود
  0
  گالری
  0

  گام به گام با یک مادر نمونه
  در این مطلب کوتاه به بررسی تربیت دینی فرزند می پردازیم؛


  تولد کودک
  خدا دوباره کودکی به خانواده هدیه کرده بود. مادر و پدر مهربان کودک همانند سایر خواهر و برادر هایش مراسمی به مناسبت عقیقه فرزندشان برگزار کردند، روز هفتم تولدش موهای سرش را تراشیدند و برایش صدقه دادند.
  هر وقت کودک ناخوشی به سراغش می آمد مادر مهربان از او مراقبت می کرد و از خداوند شفایش را می طلبید.۱

  کودک شیرخواره شد
  مادر مهربان از اینکه کودکی را در بغل دارد که هدیه خداوند است احساس شادی می کرد، و در دل با خود می گفت باید تمام سعیم را بکنم تا این هدیه الهی را خوب پرورش بدهم.
  مادر مهربان هنگام شیر دادن به نوزادش آن چنان با محبت به او می نگریست، که کودک هم متوجه نگاه پر مهر مادر شده بود.کودک در آغوش گرم مادر به لالایی های مادرش خوب گوش می کرد. و مادر می دانست که شاید الان متوجه معنایش نشود اما کودک حرفهایش را به خاطر خواهد سپرد.۲

  کودکان تقلید می کنند
  کودک کمی بزرگ تر شده بود و گهگاه سعی می کرد ریز کلماتی را بیان کند، در حین این که سرگرم بازی بود مادر را می دید که چادر نمازش را بر سر کرده و در سجاده خوش عطرش بر سجده رفته است دعا بریا همسایه ها و دیگر افراد می کند.
  کودک با همان کودکی اش سعی کرد تا همچون مادر سر بر زمین نهاده و از همان اوان سجده بر آستانه خالقی نهد که او را به مادر هدیه داده بود.۳

  بازی کودکانه
  مادر مهربان با وجود کارهای بسیاری که داشت هیچ وقت به پیشنهاد هم بازی شدن با کودکانش جواب منفی نمی داد. مادر مهربان این کار را از پدر بزرگ بچه ها آموخته بود.
  چون هروقت بچه ها پدربزرگشان را می دیدند، از او می خواستند تا با آنها همبازی شود.۴

  آموزش مادرانه
  مادر مهربان هرگاه کودک تازه به راه افتاده اش را راه می برد با او سخن می گفت مانند پدرت قوی باش و همیشه از حق دفاع کن کودکم، کودک من شبیه پدرش شده است..
  کودک که احساس می کرد اینها شعرهایی هستند با خنده هایی کودکانه سعی در تکرار جملات مادر داشت.۵

  دعواهای کودکانه
  کودک برادر بزرگتری داشت که با هم همبازی می شدند. و حتی گاهی هر دو بر سر موضوعی با هم بحث می کردند. هر دو نزد مادرشان می رفتند و می گفتند: مادر، حق با کدوم ماست؟. مادر مهربان که نمی خواست یکی را بر دیگری برتری دهد و یکی را برنجاند گفت: از پدرتان سؤال کنید. آنان نزد پدرم مهربان آمدند اما او نیز نخواست یکی را برتری دهد و دیگری را آزرده خاطر نماید.
  در آخر نیز مادر مهربان با برگزاری مسابقه ای کودکانه ، حق را به برنده می داد.۶

  استعداد کودکانه
  کودک باز هم بزرگتر شده بود. جایی که فردی سخنرانی می کرد، مادر مهربان که دوست داشت هم کودک سرگرم شود و هم با این کار چیزهای بسیار بیاموزد، به کودک می گفت چون خودش کاری دارد صحبت ها را گوش دهد و برای مادر تعریف کند. او قصد داشت با این کار هم مسئولیتی به فرزندش دهد و هم به فعال کردن حافظه اش کمک کند.۷

  ****

  تمامی داستان های بالا بر گرفته از شیوه رفتاری حضرت زهرا (س) با فرزندانشان می باشد، داستان هایی که در دنیای امروز هم بعضا دیده می شوند و هم در بعضی موارد جای خالی آنها احساس می شود. در هر حال با خواندن آنها ذهنمان پیرامون یک کلمه تحت عنوان تربیت می چرخد. و اگر خودتان نیز پدر و مادر باشید سوالاتی برایتان ایجاد می شود و یا سوالات قبلی تان بیشتر خودنمایی می کنند.
  سوالاتی از قبیل تربیت یعنی چی؟
  از چه سنی باید شروع به تربیت کرد؟
  چه الگویی برای تربیت درست وجود دارد؟
  وظیفه اصلی تربیت با کیست؟پدر یا مادر؟
  تربیت تا چه سنی ادامه دارد؟

  باید گفت تربيت به معنای به فعليت درآوردن همه استعدادهاى بالقوه انسان است و نكته بسيار مهمى كه بسيارى از پدران و مادران بدان توجه ندارند اين است كه تربيت كودك و نقش‏پذيرى او از نخستين لحظات زندگى او آغاز مى‏گردد و كودك از لحظات آغازين تولد، آماده پذيرش نقشها و درسهايى است كه از طرف پدر، مادر، نزديكان و ... به او ارائه مى‏شود.

  بسيارى از پدر و مادرها منتظر مى‏مانند تا ساليان اوليه زندگى بهر شكلى بگذرد تا در ساليان بعد به تربيت كودكان خود بپردازند، اما از دستورات اسلامى و نيز از سيره تربيتى فاطمه زهرا (س) که مناسب ترین الگوی تربیتی هستند مى‏آموزيم كه پس از تولد و در اولين فرصتها بايد از تمام لحظات برای تربیت کودک استفاده کرد.

  امام خمینی (ره)، با در نظر گرفتن اولویت نقش مادر در تربیت کودک، اغلب خطابات خود را در مورد تربیت کودکان، متوجه مادران و بانوان نموده و فرموده اند: [بچه] در دامن مادر بهتر تربیت می شود، تا در جوار پدر۸. عاطفه مادری سبب می شود وی بیش از دیگران به کودک خود توجه نماید؛ و نیز موقعیت زیستی روانی و همراهی دائمی مادر با کودک، نقش بالاتری نسبت به پدر که زمان کمتری با کودک می گذراند، دارد و کودک، او را به عنوان اولین و مطمئن ترین رهبر می پذیرد. خانم طباطبایی، عروس بزرگوار امام(ره) نقل می کنند:

  امام(ره) نقش مادر را در خانه بسیار تعین کننده می دانستند و به تربیت بچه اهمیت زیادی می دادند. گاهی ما به شوخی می گفتیم: پس زن باید همیشه در خانه بماند؟ ایشان در جواب می گفتند: شما خانه را کم نگیرید، تربیت بچه ها کم نیست. اگر کسی بتواند یک نفر را تربیت کند، خدمت بزرگی به جامعه کرده است. ایشان معتقد بودند که تربیت فرزند از عهده مرد بر نمی آید و این کار دقیقاً به زن بستگی دارد؛ چون عاطفه زن بیشتر است و قوام خانواده هم باید براساس محبت و عاطفه باشد.۹

  تأکید بر نقش مادر به منظور نفی نقش پدر و یا کم اهمیت جلوه دادن آن نیست؛ چرا که اسلام بار کلی صیانت از حریم خانواده و رشد دادن اعضای آن به سوی کمال را بر دوش مردان نهاده است. اما از جایگاه ارزشمند و تأثیرگذار مادر در این زمینه، نسبت به نقش پدر، نباید غافل شد.

  اینکه تربیت منحصر به کودکی است یا خیر را نیز حضرت لقمان به خوبی پاسخ گفته اند، آنجا که به فرزندش می فرماید:
  فرزندم! تربیت را خلق و عادت همیشگی خود قرار ده، زیرا تو جانشین گذشتگان و الگوی آیندگان هستی که از ادب تو بهره مند خواهند شد، راغبان چشم امید به ادب تو دارند و خائفان از صولت و حشمت هراسانند.۱۰  منابع و مراجع :
  ۱. بر گرفته از بحارالانوار، ج۴۳، ص۲۵۷
  ۲. برگرفته از راهکارهای تربیتی حضرت زهرا(س) از دیگاه دکتر فروغ نیلچی زاده
  ۳. برگرفته از صحیفه امام، ج ۷، ص ۲۸۳ و بحارالأنوار ج ۴۳، ص ۸۱ .
  ۴. بر گرفته از بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۲۶۵.
  ۵. برگفته از همان، ص ۲۸۶.
  ۶. برگرفته از محمدباقر مجلسی، بحارالانوار ج ۴۵، ص ۱۹۰.
  ۷. برگرفته از سیره تربیتی ام ابیها فاطمه زهرا (س)،موسسه فرهنگی بشارت
  ۸. برگرفته از صحیفه امام، ج ۹ ، ص ۲۹۴.
  ۹.برگرفته از غلامعلی رجایی، برداشت هایی از سیره امام خمینی(ره)، ص ۳۳.
  ۱۰. بحارالانوار_ ج ۱۳- ص۴۱۱


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286

  گام به گام با یک مادر نمونه
  چگونه مادر خوبی برای فرزندمان باشیم  مادر بودن یکی از مهم ترین و در عین حال دشوارترین وظیفه ای است که هر فرد بالغ در طول دوران زندگی اش تجربه می کند . مادر بودن چیزی بیشتر از یه احساس یا یه لذت است، بنابراین مادر خوب بودن یه مهارته که نیازمند کسب آگاهی و دانستنه. زمانیکه ما مادر خوبی باشیم فرزندان سالم و بهتری خواهیم داشت که در آینده مادران خوبی خواهند بود. در این چگونه نکاتی را برای مادر خوب بودن بیان میکنیم.


  گام به گام با یک مادر نمونه

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عمل به دستورات دینی و اخلاقی
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286


  گام به گام با یک مادر نمونه  آگاه باشیم که مادر خوب بودن نیاز به تلاش دارد


  هر روز درباره رفتارهایتان به‌عنوان یک والد، خوب فکر کنید. خودتان را به خاطر بیاورید که چگونه با فرزندتان رفتار کرده‌اید تا بر او اثر بگذارید و سعی کنید که از تجارب گذشته‌تان پند بگیرید و همان طور که مسئول هستید با یادگیری بهتر، رفتارتان را بهبود بخشید.


  گام به گام با یک مادر نمونه 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286
  گام به گام با یک مادر نمونه
  عاشق فرزندتان باشید اما نه خیلی زیاد

  چند بار در روز احساس عاطفه و گرمی را به کودکتان نشان دهید. به‌طور نمونه بارها او را بغل کنید و در آغوش خود بفشارید؛ اگر چه در فرهنگ‌های مختلف روش‌های گوناگونی وجود دارد. – به یاد داشته باشید اگر فرزندتان کار اشتباهی انجام داد و قانونی را در خانواده نقض کرد، باید به او روش درست را تذکر دهید و به جای انتقاد از کودک از رفتار و کارش انتقاد کنید نه خود کودک را مورد انتقاد قرار دهید.


  گام به گام با یک مادر نمونه
 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286
  گام به گام با یک مادر نمونه
  هیچ گاه با فرزند خود وارد جنگ قدرت نشوید

  جنگ قدرت معمولاً زمانی رخ می دهد که کسی فکر می کند اختیار و اراده خود را از دست داده است و برای به دست آوردن دوباره آن تلاش می کند. والدین مسئولیت کنترل کردن کودک را برعهده دارند، اما در پاره ای مواقع کودک احساس می کند که این رفتار والدین به منزله از دست رفتن قدرت او است. به همین دلیل کودک عصبی و افسرده می شود. برای حل این مشکل اقدامات زیر ضروری است.

  گام به گام با یک مادر نمونه

 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286
  گام به گام با یک مادر نمونه

  کارهایی را که کودک به تنهایی می تواند انجام بدهد، به عهده خودش واگذار بکنید


  وقتی پدر و مادر فکر می کنند که باید تمام کارهای کودک را انجام بدهند، کودک هیچگاه احساس مسئولیت و استقلال را یاد نمی گیرد. کارهای شخصی کودک را به او واگذار کنید.

  وقتی کودک از شما تقاضای کمک می کند، از او بپرسید: من چه کاری می توانم برای تو انجام بدهم؟ در این صورت کودکان یاد می گیرند که جواب های منطقی بدهند. اما کودکانی که همیشه تقاضای کمک می کنند، هیچ گاه نمی توانند آن چه را که به آن نیاز دارند، تجزیه و تحلیل بکنند. والدین خوب به کودکانشان فرصت تقاضای کمک را می دهند، نه این که همواره و بدون دلیل به آنها کمک بکنند.

  گام به گام با یک مادر نمونه
 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  گام به گام با یک مادر نمونه

  یاد بگیرید که وقتی اشتباه می کنید، یا به وعده های خود عمل نمی کنید از کودک عذرخواهی کنید


  والدین حتی وقتی اشتباه می کنند، برای خود دلیل دارند. یکی از مهم ترین مشکلات موجود عقایدی هستند که معذرت خواهی کردن از کودک را نشانه ضعف والدین می دانند.به همین دلیل اولین گام مؤثر در این رابطه، مبارزه عملی با این عقاید قدیمی و باطل است.

  همچنین دسته ای دیگر از والدین فکر می کنند که تنها راه آموزش کودکان اعمال قدرت است. آنها نیز هیچ گاه تن به معذرت خواهی کردن از فرزندان خویش نمی دهند.

  در ضمن نباید از معذرت خواهی به عنوان ترفندی برای آرام کردن شرایط استفاده کرد، بلکه این عمل باید با صداقت و آگاهی کامل صورت بگیرد.


  گام به گام با یک مادر نمونه
 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286

  گام به گام با یک مادر نمونه
  از تنبیه‌کردن شدید و خشن اجتناب کنید


  براساس تحقیقات به عمل آمده در تمامی اشکال تنبیه‌هایی که والدین استفاده می‌کنند، تنبیه بدنی و جسمانی بیشترین عوارض جانبی را ایجاد می‌کند. بچه‌هایی که تنبیه بدنی بیشتری می‌شوند در برخورد با کودکان دیگر از خشونت بیشتری در حل مسائلشان استفاده می‌کنند و علت آن تقلید از والدینشان است.


  گام به گام با یک مادر نمونه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود