جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زندگي امام زمان؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۶
  نوشته
  174
  مورد تشکر
  448 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0

  زندگي امام زمان؟
  سلام

  آيا امام زمان خانواده(زن و بچه)هم دارند؟آيا آنها هم مثل ايشان عمرشان طولاني است؟

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,032
  مورد تشکر
  2,937 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : زندگي امام زمان؟
  َبا سلام
  حتما مستحضر هستید یکی از دعاهایی که ما در تعقیبات نمازها می خونیم اینه که (( .. اللهم انی اعوذ بک من علم لا ینفع ...)) یعنی خدایا ازعلم و دانشی که سود و نفعی نداره به تو پناه میبرم
  در مورد زنگی امام عصر (عج ) نادانسته ها و مجهولات زیادی وجود داره اما در گزینش این مجهولات و سعی در حل اونها نه تنها باید اولویت بندی کنیم بلکه اساسا سوالاتی رو که دانستن و ندانستن اونها نقشی و اثری در هدایتمون نداره رو حذف کنیم . ببینید ما با یک مقایسه خیلی ساده هم میتونیم به میزان تاثیر گذاری سوال شما - و نقش مثبت یا منفی یا بی تاثیر بودنش - در انجام وظایفمون پی ببریم .یک نگاهی به وضعیت کسانی بندازین که در زمان ائمه سابق (ع) بودند هم از نزدیک امامشون رو چهره به چهره می دیدن و هم خانواده امام (ع) رو می شناختن آیا این وضعیت به نظر شما در هدایت یا ضلالت اونها نقش خاصی داشت اونچه مهمه دریافت و عمل به فرمایشات اون معصومین(ع) هست و اینکه ما عمرمون رو در تحصیل و در پی یافتن راهای تبعیت از امام زمانمون (عج) صرف کنیم سعی کنیم خودمون رو با عمل صالح به اون بزرگوار نزدیک کنیم و از هر چیزی که ما رو از این مسیر منحرف میکنه دوری کنیم چه گناهان و چه سرگرم شدن به اموری که نفعی به حالمون نداره . خدا به شما و همه ما توفیق بده 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  513
  مورد تشکر
  1,094 پست
  حضور
  1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما نقل قول : زندگي امام زمان؟
  به نام خدا
  با عرض سلام
  همانگونه که می دانید امام زمان(عج) در پشت پرده غيبت قرار دارد در نتیجه نمي‏توان از راه حس و مشاهده و به صورت عادي به پاسخ این سؤال رسید و نيز چون سؤال از مباحث عقلي نيست از راه برهان عقلي نيز نمي‏توان به پاسخ دست یافت . تنها راه پاسخ گويي، روايات پيشوايان معصوم(ع) است كه چون آنان از علم برتري بهره‏مند مي باشند مي توانند از آينده خبر دهند كه از آن جمله حوادث و مسائل مربوط به مهدي منتظر(ع) است
  حال كه پاسخ را مي بايست از اخبار پيشوايان معصوم(ع) معصوم بدست اورد به سراغ روايات مي رويم در روايات صحيح و معتبر پاسخ روشني به پرسش وجود ندارد بلكه در برخي روايات با اشاره در اين زمينه سخن گفته شده است از جمله:
  مفضل بن عمر گويد: از امام باقر(ع) شنيدم كه در مورد امام مهدي(عج) فرمود: صاحب الزمان را دوغيبت است. يكي از آن دو به اندازه‏اي طولاني شود كه برخي گويند: حضرت از دنيا رفته و برخي گويند كشته شده است اما كسي جز آناني كه امور حضرت را پي‏گيري مي كنند، از مكان و فر زندان وي آگاه نيستند(شيخ طوسي، كتاب الغيبه، ص 162)
  از امام صادق(ع) آمده است: گويا مي بينم حضرت مهدي(عج) با اهل و عيالش در مسجد سهله است. (بحارالانوار، ج 52، ص 317)
  اين روايات به فرض پذيرش و درستي سند و صحت نسبت ان به امام معصوم، از نظر دلالت به روشني گويا نيست كه امام مهدي(عج) در دوره غيبت همسر و فر زند دارد.
  در برخي احاديث مشكل سندي و در برخي ديگر مشكل دلالت وجود دارد.( رجوع شود به کتاب تولد و زندگی امام زمان , ابوالقاسم یعقوبی)
  افزون بر اين رواياتي مانند روایت زیر وجود دارد كه با صراحت وجود فر زند را براي حضرت نفي مي كند.
  مسعودی روایت کرده است : ( علی بن ابی حمزه , ابن السراج و ابن سعید مکاری بر امام رضا (علیه السلام ) وارد شدند . علی بن ابی حمزه به ان حضرت عرض کرد : از پدرانت روایت کرده ایم , تا بدینجا رسید که روایت کرده ایم که امام از دنیا نمی رود تا فر زندش را ببیند ؟ حضرت فرمود : ایا در این حدیث روایت کرده اید (الا القائم ) عرض کردند : بلی....
  (اثبات الوصیه , مسعودی , ترجمه محمد جواد نجفی ص 201, کتابفروشی اسلامیه )
  بنابراين از راه هايي كه پيش روي ما است، نمي‏توان وجود زن و فرزندي را براي حضرت مهدي(عج) ثابت نمود یا نفی کرد ونيز به ديگر پرسش هايي كه در مورد زن و فر زند حضرت مهدي(عج) هست، نمي‏توان پاسخ قطعي داد
  دوست گرامی جهت اطلاع بیشتر می توانید به کتاب یکصد پرسش وپاسخ پیرامون امام زمان (عج) تالیف علیرضا رجالی تهرانی مراجعه نمایید )
  یا حق
  ویرایش توسط ملكي : ۱۳۸۶/۰۴/۱۸ در ساعت ۱۷:۰۹

 4. تشکر


 5. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۶
  نوشته
  174
  مورد تشکر
  448 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : زندگي امام زمان؟
  سلام
  ممنون از پاسخگوئيتون...

 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,245
  مورد تشکر
  5,583 پست
  حضور
  19 روز 19 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط maryam2 نمایش پست
  سلام

  آيا امام زمان خانواده(زن و بچه)هم دارند؟آيا آنها هم مثل ايشان عمرشان طولاني است؟


  پاسخ:
  پاسخ را با ذكر چند نكته بيان مي داريم:
  اوّل: چون امام زمان(عج) از ديده‏ها پنهان است و در پشت پرده غيبت قرار دارد، نمي‏توان از راه حس و مشاهده و به صورت عادي به پاسخ سؤال نايل شد؛ نيز چون سؤال از مباحث عقلي و انتزاعي نيست، از راه برهان عقلي نيز نمي‏توان پاسخ را دريافت نمود. تنها راه پاسخ گويي، روايات پيشوايان معصوم(ع) است كه چون آنان از علم برتري بهره‏مند مي باشند، مي توانند از آينده خبر دهند كه از آن جمله حوادث و مسائل مربوط به مهدي منتظر(ع) است.
  دوم: حال كه پاسخ را مي بايست از اخبار پيشوايان معصوم(ع) جستجو نمود، به سراغ روايات مي رويم. در روايات صحيح و معتبر، پاسخ روشني به پرسش وجود ندارد؛ بلكه در برخي روايات با ايهام و اشاره در اين زمينه سخن به ميان آمده است، از جمله:
  1- مفضل بن عمر گويد: از امام باقر(ع) شنيدم كه در مورد امام مهدي(عج) فرمود: "صاحب الزمان را دوغيبت است. يكي از آن دو به اندازه‏اي طولاني شود كه برخي گويند: حضرت از دنيا رفته و برخي گويند كشته شده است اما كسي جز آناني كه امور حضرت را پي‏گيري مي كنند، از مكان و فرزندان وي آگاه نيستند".(1)
  2- از امام صادق(ع) آمده است: "گويا مي بينم حضرت مهدي(عج) با اهل و عيالش در مسجد سهله است".(2)
  3- از امام هشتم(ع) در دعايي نقل شده است: "اللّهم اعطه في نفسه و أهله و ولده و ذريته و جميع معصيته ما تقرّ به عنيه و تسرّ به نفسه؛(3) خدايا، مايه چشم روشني و خوشحالي امام زمان(عج) را در او و خانواده و فرزندان و ذريه و تمام پيروانش فراهم فرما!".
  4- نيز از آن حضرت در مورد امام زمان(عج) اين دعا نقل شده است: "اللهم صل علي ولاة عهده و الائمة من ولده؛(4) خدايا، بر واليان و فرزندان وي كه امامند، درود فرست!".
  ظاهر اين اين روايات دلالت بر زن و فرزند داشتن است.
  اين روايات به فرض پذيرش و درستي سند و صحت انتساب آن به امام معصوم، از نظر دلالت به روشني گويا نيست كه امام مهدي(عج) در دوره غيبت همسر و فرزند دارد.
  در برخي احاديث مشكل سندي و در برخي ديگر مشكل دلالت وجود دارد.
  افزون بر اين رواياتي وجود دارد كه با صراحت وجود فرزند را براي حضرت نفي مي كند.(5)
  سوم: با توجه به روايات مذكور مي گوييم:
  در مورد زن و فرزند امام مهدي(ع) سه احتمال وجود دارد:
  أ) حضرت ازدواج نكرده است.
  لازمه اين احتمال آن است كه امام(ع) يكي از سنت‏هاي مهم اسلامي را ترك كرده باشد، كه با شأن امام سازگار نيست. امّا از سوي ديگر چون غيبت از اهميت بيشتري برخوردار است؛ به ناچار امام از سنت چشم پوشي مي كند، كه اشكالي ندارد. براي حفظ مصلحت بالاتر، از مصلحت پايين‏تر چشم پوشي مي گردد.
  ب) حضرت ازدواج نموده امّا فرزندي ندارد. نداشتن فرزند به سبب غيبت است. پذيرش اين فرض، سؤالي را با خود مي آورد كه آيا همسرش هم از عمر طولاني بهره‏مند است يا اين كه مدّتي با حضرت زندگي كرده و بعد از دنيا رفته است؟ در اين صورت حضرت به سنت ازدواج عمل كرده و بعد بدون زن و فرزند زندگيش را ادامه مي دهد.
  پ) حضرت زن و فرزند دارد. با پذيرش اين فرض، اين سؤالات مطرح است: آيا آنان نيز عمري طولاني دارند؟ فرزندان حضرت نيز فرزنداني دارند؟ اگر دارند، اين همه اولاد، در پي اصل خويش مي افتند و همين كنجكاوي، مسئله را به جايي مي رساند كه با فلسفه غيبت منافات دارد.
  با توجه به مطالب مذكور، نمي‏توان يكي از اين سه احتمال را قاطعانه پذيرفت و اين به مقتضاي خرد ورزي است كه در جايي كه دليل كافي براي اثبات يا انكار چيزي وجود ندارد، از ابراز حكم قطعي خودداري گردد.
  بنابراين از راه هايي كه پيش روي ما است، نمي‏توان وجود زن و فرزندي را براي حضرت مهدي(عج) ثابت نمود. نيز به ديگر پرسش هايي كه در مورد زن و فرزند حضرت مهدي(عج) هست، نمي‏توان پاسخ قطعي داد.(6)

  پي نوشت‏ها:
  1. شيخ طوسي، كتاب الغيبه، ص 162.
  2. مجلسي، بحارالانوار، ج 52، ص 317.
  3. سيد ابن طاووس، جمال الاسبوع، ص 510.
  4. همان، ص 510.
  5. مسعودي، اثبات الوصيه، ص 221.
  6. براي اطلاع بيشتر رجوع شود به چشم به راه مهدي، جمعي از نويسندگان.


 8. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود