جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امامت از دیدگاه عقل و قرآن و لغت

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

امامت از دیدگاه عقل و قرآن و لغت

معنای امام

در کتاب لسان العرب امام را اینگونه معرفی کرده است: هو الذی یقتدی به...... هر کس که قومی به او اعتماد کنند، چه هدایتگرراه صواب باشد چه ناصواب .

نکته: 1- در مقوله امامت امام داریم وماموم. امام در مقابل افرادی که به او اقتدا می کنند. حضرت ابراهیم(ع) برای مردم امام شد.....جاعلک للناس اماما........

2- بحث امامت در ظاهر به این شکل است که اگر افراد رجوع نکنند مقام ظاهری امام محقق نمی شود. امام جماعت هم نیاز به جماعت دارد. خداوند امیر المومنین را معرفی کرد اما اختیار با مردم است که رجوع کنند یا نه!اگر چه باید رجوع کنند. درمقام باطن شان امام محقق است. اما در ظاهر باید با حضور مردم باشد. حضرت برای سلمان، ابوذر، اصحاب خاص امام بودند. اما تحقق خارجی در ظاهر باید با مردم باشد( در خدمت امام باشند) و در مقابل این ارائه در مقابل خداوند مسئولیت دارند، زیرا امامت مقام من الله است و مفترض الطاعه.

3- در کنار امام بحث سعادت و شقاوت، خوشبختی و بدبختی هم هست. باید مشخص شود که به کدام امام اقتدا کردند، به امام کفر( یدعون الی النار.. امامان هدایت کننده به سمت آتش)یا امام هدایت.. تفاوتی در معنای امامت ندارد.بنابراین امامت یعنی تبعیت از امام بطور عام و کلی.

ویرایش توسط دايي حسن : ۱۳۹۲/۰۳/۲۸ در ساعت ۰۹:۵۴
    رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2. تشکر

3.  

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

آیات قرآن در باب امامت

آیات قرآن در باب امامت ائمه( از ظاهرقرآن همه مباحث استخراج نمی شود، اما از آنجا که قدر مشترک بین مسلمانان ( شیعه و سنی) قرآن است، این آیات بعنوان سند ارائه می شوند و با روایات تبین خواهد شد.( نقل در کنار قرآن است.)
    1- سوره بقره 124
    و اذا ابتلی ابراهیم ربه بکلمات فاتمهن قال انی جاعلک للناس اماما قال و من ذریتی قال لا ینال عهدی الظالمین
    2- سوره توبه
    12وان نکثواایمانهم من بعد عهدهم وطعنوا فی دینکم فقاتلوا ائمه الکفر انهم لا ایمان لهم لعلهم ینتهون
    3- سوره اسراء 71

ویرایش توسط دايي حسن : ۱۳۹۲/۰۳/۲۸ در ساعت ۰۹:۵۴
    رفيق بي كلك مادر

5. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

یوم یدعوا کل اناس بامامهم فمن اوتی کتابه بیمینه فاولئک یقرون کتابهم و لا یظلمون فتیلا

4- سوره انبیاء – 72
    و جعلناهم ائمه یهدون بامرنا و اوحینا الیهم فعل الخیرات و اقام الصلوه و ایتاءالزکوه کانوا لنا عابدین
    5-سوره سجده-24
    وجعلنا منهم ائمه یهدون بامرنا لما صبروا وکانوا بایاتنا یوقنون
    6- سوره فرقان- 74
    و الذین یقولون ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره اعین و جعلنا للمتقین اماما
    7- سوره قصص -5
    و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم الائمه و نجعلهم الوارثین
    8- قصص-41
    و جعلنا هم ائمه یدعون الی النار یوم القیامه لا ینصرون
    در تمام این آیات امام به معنای امامت به کار رفته است.
    9- سوره یس-12
    انا نحن نحی الموتی و نکتب ما قدموا و اثارهم و کل شی احصیناه فی امام مبین
    ( اهل سنت این آیه را قبول ندارند، بنابراین ما استفاده نمی کنیم.)

رفيق بي كلك مادر

7. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

امامت چیست؟

امامت از دیدگاه عقل:
    1- وجود امام برای پیشگیری از تحریف دین لازم است. عقل حکم می کند که بعد از پیامبر شخصی عهده دار تبین قرآن و احکام دین باشد و مانع از تفسیر به رای قران و احکام شود. بعد از رحلت پیامبر خلیفه دوم شعار حسبنا کتاب الله را داد در صورتیکه اگر کتاب خدا کافی بود، حکم خوارج هم در تکفیر حضرت امیر(ع) هم از همان کتاب استخراج شد...... اگر قرآن کافی بود این همه اختلاف نبود. در کتاب اهل سنت هم مفصل است که از سنت پیامبر جز نماز جماعت باقی نماند و در بقیه مسائل امت پیامبر دچار اختلافات بسیاری شدند. پس عدم کفایت قرآن برای مردم عامی ، لزوم وجود امام را برای جلوگیری از تحریف دین ضروری می کند.
    رفيق بي كلك مادر

9. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

هم چنین فرصت کم پیامبر در زمان حیات و همینطور احتمال فراموشی احکام ذکر شده ازجانب اصحاب یا مسائل جدید باعث لزوم وجود امام می شود.

2- امام باید باشد که رفع اختلاف کند. در زمان پیامبر طبق ایه قرآن باید مردم به پیامبر برای رفع اختلاف مراجعه کنند. عقل می گوید بعد از پیامبر یا نباید اختلاف پیش آید یا باید به یک مرجع معصوم عاری از اشتباه باشد، مراجعه شود. مردم معصوم نیستند که عاری از اشتباه و خطا باشند که بتوانند شور کنند و انتخاب .
    3- جزئیات احکام باید توسط افرادی تبین شود . حکمی که در زمان پیامبر بوده یا مسائل محدثه، باید توسط امام که از طرف خداوند نصب شده باشد، تبین شود. حرف دین را باید نماینده انتخابی دین بزند نه اینکه هر کس حرفی را بزند. باید پیامبر اشاره کرده باشد.

رفيق بي كلك مادر

11. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری