صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه از فکر گناه رها شویم؟

نوشته
    277
    حضور
    2 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    80
    آپلود
    0
    گالری
    0

چگونه از فکر گناه رها شویم؟

امام صادق(سلام الله علیه) می فرماید: « شیطان توان وسوسه کردن بنده ای را ندارد، جز آن که او را از یاد خدا اعراض کند و فرمانش را سبک شمرد و به نافرمانی اش روی آورد و آگاهی خدا از اسرارش را فراموش کند.»

آیت الله"جوادی آملی" در کتاب "مفاتیح الخیات" ذیل عنوان "رهایی از فکر گناه" می نویسند:

هرگاه فکر گناه بر کسی هجوم برد، نباید آن را انجام دهد، بلکه با پناه بردن به خدا و توکل بر او از دام شیطان رهایی یابد.

امام صادق (سلام الله علیه)فرمود:« کسی که به فکر گناه افتاد، انجام ندهد، زیرا چه بسا بنده ای در حضور خدا مرتکب گناهی می شود و خدای بزرگ می فرماید: به عزت و جلالم قسم از این پس تو را نمی آمرزم.»(۱)

ذکر خدا راه رهایی از گناه
    کسی که از خود غافل شود، شیطان از او غافل نیست. پس انسان باید حسابگر خویش باشد و از سرمایه خود به خوبی بهره برد.
    امام صادق(سلام الله علیه) می فرماید: « شیطان توان وسوسه کردن بنده ای را ندارد، جز آن که او را از یاد خدا اعراض کند و فرمانش را سبک شمرد و به نافرمانی اش روی آورد و آگاهی خدا از اسرارش را فراموش کند.» (۲)
    و نیز فرمود: « هرگاه شیطان وسوسه ات می کند تا از راه حق گمراهت کند و خدا را از یادت ببرد، پس از او به خدا پناه ببر{ و بر خدا توکل کن} که او به کمک حق بر باطل آید و مظلوم را یاری رساند؛ چرا که خود فرمود: شیطان بر مومنان و بر کسانی که بر خدا توکل کنند سلطه ای ندارد.«(۳)
    به فرموده امیر مومنان (سلام الله علیه)« مطمئن ترین فرصت برای تهاجم شیطان زمانی است که کسی گرفتار وسوسه گناهی مانند عجب و خودپسندی و خودبسندی {و...} شده و مدح و تملق دیگران را درباره خود دوست بدارد{و از این حالت ها به خدا پناه نبرد} » (۴)
    نکته: یاد خدا و پناهندگی به او بهترین راه کار رهایی از دام شیطان است؛ چون هیچ زمان و زمینی خالی از حضور خدا نیست، هیچ زبانی هم نباید ساکت و خاموش از یاد خدا باشد؛ زیرا نیاز بشر دائمی است و بهترین عامل رفع نیاز، یاد خدای بی نیازی است که همواره در صدد رفع حاجت نیازمندان است، از این رو اگر در زمان یا مکان یا با زبانی از این فرصت استفاده نشد، جز حسرت محصولی نخواهد داشت.(۵)
    مصداق ذکر:امام صادق (سلام الله علیه)می‌فرماید: ذکر خدا، تنها گفتن «سبحان‌الله والحمدلله ولا اله الا الله والله اکبر» نیست، بلکه ذکر خدا، به این است، ‌هرگاه به چیزی فرمان دهد پیروی کنی و از چیزی نهی کند ترکش کنی.(۶)
    همان طور که اصل ذکر در اسلام توصیه شده است، کیفیت آن نیز بیان شده است که ذاکر باید از ذکر مأثور از شارع مقدس بهره گیرد و هرگز به دنبال ذکر اختراعی نرود، چنان که سفارش بزرگان اهل معرفت نیز همین است. ذکر مأثور هر چند با زبان یا قلم باشد، عملی صالح است؛ ولی هرگز سید اعمال صالح نخواهد بود، بلکه ذکر قلبی ـ که بر همه اعضا اشراف دارد و ذاکر بودن رضای الهی، قبض و بسط، اخذ و اعطا و بطش و نشط ندارد ـ سیادت همه کارهای صالح حتی ذکر زبان یا قلم را عهده دار خواهد بود؛ یعنی در سیرت و روش خود انصاف و مواسات دارد و حیثیتی غیر از حیثیت دینی ندارد، پس ذکر آنها ذکر خداست.(۷)
    امام صادق(سلام الله علیه)می‌فرماید: کسی که زیاد به یاد خدا باشد، خدا او را در سایه بهشتش جای دهد.(۸)
    نکته: کثرت ذکر خدا، دشمن او را دفع و منع می‌کند؛ زیرا ابلیس با همه سپاه و ستاد داخلی و خارجی خود در صدد وسوسه و نفوذ در حریم دل است که با ذکر مدام می‌توان او را رجم کرد و مانع نفوذ او شد، چنانکه از آسیب‌های او نیز رافع است؛ زیرا اگر در اثر سستی شخص، شیطان در او نفوذ کرد می‌توان اثر تلخ پدیده آمده را با کثرت ذکر رفع کرد، همچنین وسیله جذب است؛ زیرا جذب یاد خدا نسبت به بنده، مرهون یاد خدا بودن است. بنابراین باید دائما به یاد پروردگار بود، تا از این برکات فراوان بهره ‌مند شد. (۹) اگر چنین شد، خوف الهی سراسر وجودش را فراگیرد و دلش نرم و درونش آرام شود و اشک شوقش از دیده فرو ریزد.
    هر که دریاهای اشکش حاصل است...گو بیا کو در خور این منزل است
    وانکه او را دیده خون‌بار نیست...گو برو کو را بَرِ ما کار نیست (۱۰)

پی نوشت:
    ۱) الکافی.ج۲.ص۲۷۲
    ۲) مصبح الشریعه. ص۷۹ و بحارالانوار.ج۶۹.ص۱۲۴
    ۳) سوره نحل.آیه ۹۹ (مصبح الشریعه. ص۷۹ـ۸۰ و بحارالانوار.ج۶۹.ص۱۲۵
    ۴) نهج البلاغه.نامه ۵۳. بند۱۴۵
    ۵) ر.ک تسنیم.ج۷.ص۵۵۴
    ۶) الکافی.ج۲.ص۱۴۴
    ۷) ر.ک تسنیم.ج۷.ص۵۵۵
    ۸) الکافی.ج۲.ص۵۰۰
    ۹) ر.ک تسنیم.ج۷.ص۵۵۵
    ۱۰) منطق الطیر.ص۲۵۶
    منبع: عقیق

2.  

نوشته
    318
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    221 پست
    حضور
    49 روز 8 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    27

تنها راهش بی توجهی هست بنظرم ،وقتی بی توجه باشیم اون فکر نمی تونه بیاد ولی وقتی توجه کنیم بهش روز به روز فکره قویتر می شه پس بهتره از لحظه اول مراقب باشیم و نذاریم اون فکره بیاد حتی در ذهنمون شکل بگیره
    یکی گره روسری شو شل کرد رفت جلو دوربین واسه لایک!! یکی بند پوتینشو سفت کرد رفت رو مین واسه خاک

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

وقتی به چیزی که گناه است فکر کنید و فکرتان را از آن جدا نکنید

یعنی دارید عمل کردن به آن گناه را برای خود راحت تر می کنید

پس اولین و مهمترین کار فکرنکردن به گناه است ...........

قدم بعد مشغول کردن خودتان به کاری است که حواستان از آن فکر گناه

به جای دیگر مشغول شود .............

و مهمترین کار این است که خدا را در همه حال ناظر خود ببینید
    و خجالت بکشید از فکر گناه چه برسد انجام گناه

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۳/۳۰ در ساعت ۱۱:۴۷
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    150
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    0
    گالری
    5

ذکر خدا راه رهایی از گناه_ نحن نزلنا الذکر- و من اعرض عن ذکری فان له معیشتا ضنکا-
    قرآن بخوانیم.....
    گفتم :اگر میدانستم چه روزی می آیی به احترام آمدنت گناه نمی کردم.
    گفت:آن روز که گناه نکنی به احترام گناه نکردنت می آیم.

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام.
    حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: اگر نفست را مشغول نکنی، او تو را مشغول خواهد کرد.
    درباره ی فکر هم همینطوره.
    اگر فکرمان (حالا از طریق عبادات و ذکر گفتن و علم و دانش یا کار هایی مثل سرگرمی های خوب و مفید و ...) مشغول نباشد، فکرمان مشغول چیز های دیگر خواهد شد.
    به ذکر هایی که دوستان گفتند، ذکر "اعوذ بالله من الشیطان رجیم" را هم اضافه کنید.
    ویرایش توسط س.محمد.ک : ۱۳۹۲/۰۳/۳۰ در ساعت ۱۶:۳۰
    یاد آن خانه های پنج دری بخیر...
    حیاط پر از باغچه های کوچک با گل های قشنگ و درختان سرسبز
    و حوضچه های پر از آب و ماهی های قرمز کوچک
    و شمعدانی های خوشبو دور تا دور حوض و ایوان
    طاقچه های قدیمی که توی آن قرآن کریم می گذاشتیم
    چه خوب بود ، معنویت بود
    صفا بود، صمیمیت بود ، طراوت بود.....

نوشته
    2,072
    صلوات
    25000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    61 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

روان شناسي معاصر مي گويد : هر چه از موضوعي يا شخصيتي بيشتر بدانيم به آن علاقه مند تر مي شويم . بدانيم كه هيچ كس به اندازه ي خدا ما را دوست ندارد و خوشبختي ما را نمي خواهد بدانيم كه خداوند به حضرت موسي فرمود: اي پسر عمران وقتي بنده اي مرا مي خواند چنان به او توجه مي كنم كه گويي بنده اي جز او ندارم اما دريغا كه بنده ام همه را چنان مي خواند كه انگار همه خداي اويند جز من. چطور وقتي عاشق يه موضوع يا شخصيت زميني مي شويم تمام وقت و انرژي يمان را صرف خوشحالي و جلب توجه او مي كنيم.حال كه خدا خالق ما و تنها اوست كه پس از مرگ هم همراه ماست. و البته بازم ميگم ظرفيت ما خيلي كمتر از آن است كه بتواند اين همه عشق را بفهمد پس واسطه هاي فيض در اين راه بسيار ياري دهنده هستند.
    به نظر من بايد عاشق خدا باشيم و وقتي عاشق خدا باشيم از هر چيزي كه ما رو آني از او دور كند مي ترسيم و سعي مي كنيم ازش دور بشويم و اين طوري از چيزي كه بدانيم معشوق مان دوست ندارد كه اسمش گناه است باتمام وجود بدمان مي آيد و چهره ي زشتش ( گناه) برايمان نمايان مي شود.امتحانش كنيد، خيلي موثر است. و در اين راه بايد از واسطه هاي فيض حتما مدد گرفت.

ما مثل عاشقهایی می مونیم که با گناهانمون معشوقمون را می رنجونیم و بعد با توبه معذرت خواهی می کنیم و باز تکرار و تکرار و ...
    منم خیلی دوست دارم به قولهایی که به خودم و خدا می دم وفادار باشم.
    اگه فرد خودشو تنبیه کنه فک میکنم راه خوبی باشه واسه ترک گناه.
    یا علی

خدایا دلم شهادت میخواهد...
    مردن رو که همه بلدن...

کمکم کن طوری زندگی کنم که لایق باشم...

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط عشق طلاییه نمایش پست
    روان شناسي معاصر مي گويد : هر چه از موضوعي يا شخصيتي بيشتر بدانيم به آن علاقه مند تر مي شويم . بدانيم كه هيچ كس به اندازه ي خدا ما را دوست ندارد و خوشبختي ما را نمي خواهد بدانيم كه خداوند به حضرت موسي فرمود: اي پسر عمران وقتي بنده اي مرا مي خواند چنان به او توجه مي كنم كه گويي بنده اي جز او ندارم اما دريغا كه بنده ام همه را چنان مي خواند كه انگار همه خداي اويند جز من. چطور وقتي عاشق يه موضوع يا شخصيت زميني مي شويم تمام وقت و انرژي يمان را صرف خوشحالي و جلب توجه او مي كنيم.حال كه خدا خالق ما و تنها اوست كه پس از مرگ هم همراه ماست. و البته بازم ميگم ظرفيت ما خيلي كمتر از آن است كه بتواند اين همه عشق را بفهمد پس واسطه هاي فيض در اين راه بسيار ياري دهنده هستند.
    به نظر من بايد عاشق خدا باشيم و وقتي عاشق خدا باشيم از هر چيزي كه ما رو آني از او دور كند مي ترسيم و سعي مي كنيم ازش دور بشويم و اين طوري از چيزي كه بدانيم معشوق مان دوست ندارد كه اسمش گناه است باتمام وجود بدمان مي آيد و چهره ي زشتش ( گناه) برايمان نمايان مي شود.امتحانش كنيد، خيلي موثر است. و در اين راه بايد از واسطه هاي فيض حتما مدد گرفت.

ما مثل عاشقهایی می مونیم که با گناهانمون معشوقمون را می رنجونیم و بعد با توبه معذرت خواهی می کنیم و باز تکرار و تکرار و ...
    منم خیلی دوست دارم به قولهایی که به خودم و خدا می دم وفادار باشم.
    اگه فرد خودشو تنبیه کنه فک میکنم راه خوبی باشه واسه ترک گناه.
    یا علی

سلام

ممنون از استارتر موضوع و ممنون از حضور دوستان

کاملا با شما موافقم ما انسانها وقتی به عشق زمینی دچار میشیم همه ی تلاشمون رو برای جلب نظر عشق زمینی انجام میدیم . اگه یه درصد از این حالت رو برای خدا بزاریم خدا هزاران درصد جواب میده .

اما گفتید حتی اگه فکر گناه هم به سرمون زد خودمون رو تنبیه کنیم . اگه امکانش باشه نوع تنبیه رو هم بگید خیلی خوب میشه من بعضی وقتا که از فردی اعصابم به هم میریزه همش تو خونه یه دفعه میخوام حرفش رو بزنم... بعضی وقتا جلوی خودم رو میگیرم و سکوت میکنم اما گاهی هم حرفش رو میزنم وغیبت میشه!

در اینطور موارد چطور باید جلوی فکر گناه رو گرفت ؟ و چطور باید خودمون رو تنبیه کنیم ؟

تو یه سایتی رفته بودم یه نفر تاپیک زده بود و نوشته بود من وقتی افراد رو میبینم به این فکر می افتم که چطوری بُکُشَمشون !!!! و خیلی ناراحت بود و افسرده و میگفت نمیدونم چطوری از این افکار دوری کنم . هر چقدر هم که دوستان در جوابشون پست ارسال کرده بودن قانع نشده بودن

یا یکی دیگه بود که میگفت همش تفکرات شیطانی ضد دین به ذهنش میرسه و ایشون هم خیلی از این واقعه ناراحت بودن و عذاب میکشیدن . مثلا میگفتن به ذهنم میرسه به پیامبر بی احترامی بکنم !!! و ایشون هم درست و حسابی از پاسخهایی که دریافت کرده بودن قانع نشده بودن طوری که برای من هم سوال شده که همچین افرادی با همچین افکاری باید چکار کنن تا افکار گناه از ذهنشون پاک بشه ؟

اگه کسی از دوستان میدونه بهمون بگه تا استفاده کنیم . ممنون

ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۲/۰۳/۳۰ در ساعت ۱۷:۳۰
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    2,072
    صلوات
    25000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    61 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    اما گفتید حتی اگه فکر گناه هم به سرمون زد خودمون رو تنبیه کنیم . اگه امکانش باشه نوع تنبیه رو هم بگید خیلی خوب میشه
    راستش چند سال پیش پای صحبت های یه حاج آقایی بودم یه دختری بهش گفت چطوری میتونیم دروغ گفتن و فکر کردن به دروغ رو ترک کنیم.حاج آقا گفت که مثلا من اگه یه دروغ بگم 10هزار میندازم تو صندوق صدقات -هرچه بیشتر دروغ بگم به مراتب پولهای بیشتری میدم تا اینکه زور بهم داره بخوام چنین پولی که به مراتب بیشتر میشه رو بدم البته با خودت و خدات باید طی کنی و اراده داشته باشی.حالا من اون حرف توذهنم بود گاهی اوقات از وقتم واسه درس خوندن خوب استفاده نمیکردم خودمو تواتاق حبس میکردم به مدت زیاد از گردش و تفریحاتم میزدم ودرس زیاد میخوندم تا به نتیجه دلخواهم رسیدم.
    امیدوارم مفید باشه.
    یا علی
    ویرایش توسط راهیان عشق : ۱۳۹۲/۰۳/۳۰ در ساعت ۱۸:۵۱
    خدایا دلم شهادت میخواهد...
    مردن رو که همه بلدن...

کمکم کن طوری زندگی کنم که لایق باشم...

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

من وقتی افراد رو میبینم به این فکر می افتم که چطوری بُکُشَمشون !!!! و خیلی ناراحت بود و افسرده و میگفت نمیدونم چطوری از این افکار دوری کنم . هر چقدر هم که دوستان در جوابشون پست ارسال کرده بودن قانع نشده بودن
    به ذهنم میرسه به پیامبر بی احترامی بکنم !!!
    برای من هم سوال شده که همچین افرادی با همچین افکاری باید چکار کنن تا افکار گناه از ذهنشون پاک بشه ؟
    باسلام و احترام خدمت همه دوستان و عزیزان
    پاسخهای خوب و مفیدی را ذکر نمودید که بنده علاوه بر پاسخهای دوستان، مطالبی را عرض خواهم کرد.
    ببینید یکی از راه های کنترل فکر، و این که چگونه از فکر گناه و افکار آلوده و آزار دهنده رهایی پیدا کنیم، این است که این گونه افراد از گناهانِ دیگری که ارتباط با گناهی که به فکرشان آمده هم ندارد، دوری کنند. منظور این است:به طور کلی، انسانهای گنهکار، بهتر و بیشتر در معرض افکار شیطانی قرار می گیرند. اگر کسی فکر آدم کشی یا فکر بی احترامی به پیامبر و غیره به ذهنش می رسد و او را رنجور می کند، به خاطر این نیست که او انسان آدم کش یا بی دینی است، بلکه این افکار از ایمان اوست. چون قدری ایمان دارد، شیطان او را دچار وسواس فکری می کند. اما چرا این دسته از افرادِ با ایمان دچار این وسواس می شوند؟ علت، ضعف ایمان آنهاست. راه درمان این است:
    اولا نه تنها این افراد بلکه همه انسانها باید مبانی فکری و اعتقادی خود را قوی کنند و هر شبهه و سوالی که به ذهنشان می خورد، سریع برای آن جواب پیدا کنند و از کنار آن به سادگی عبور نکنند و گمان نکنند با دو تا ذکر یا انصرافِ ذهنی، کار حل می شود بلکه دوباره پس از مدتی به سراغشان خواهد آمد.
    ثانیا بسیاری از افکار آلوده، از گناهان در طول روز بروز می کنند، منظور این نیست که اگر کسی فکر زنا به سرش می زند به خاطر زناکار بودنِ او باشد، نه، بلکه ممکن است ما هیچ ربطی بین بعضی از گناهان با بعضی از افکار ناشایست نبینیم ولی در عینِ حال، هرگناه تسلط شیطان را بر انسان بیشتر خواهد کرد، مثلا شخصی که حسّ آدم کشی دارد ولی از این افکار ناراحت است، ممکن است به خاطر بی نمازی، شراب خواری، چشم چرانی و یا هزاران گناه دیگر باشد، به طور کلی، گناه، تسلطِ انسان را بر افکار از بین می برد.
    ثالثا در کنار این دو مطلب، اذکار و اورادی وجود دارد که در مهار و کنترل افکار شیطانی مفید خواهد بود که بعضی از آنها را دوستان ذکر کردند، ولی اگر این اذکار منهای دو مطلب مذکور باشد، اثری مطلوب نخواهد داشت، از این رو همه این سه موارد در کنارِ هم اثر گذار خواهد بود.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری