صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تمایل به بی حجابی

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۶
  نوشته
  10
  مورد تشکر
  4 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تمایل به بی حجابی
  سلام من یه تحقیق برای درس معارفم دارم عنوانش اینه که چرا خانمهای مسلمان امروزه تمایل به بد حجابی یا بی حجابی دارن ؟ لطفا یه کمی در پاسخش کمکم کنین .


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۶
  نوشته
  174
  مورد تشکر
  448 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : تمایل به بی حجابی
  سلام
  من از نظر علمي نميدانم ولي فكر ميكنم دلايل شخصي زير وجود داشته باشه:
  1-حجاب هم مثل هر قانون الهي ديگه اي ميتونه توسط افراد ناديده گرفته بشه(مثلا"آيا ما همه مسائل اخلاقي تاكيد شده در قرآن را رعايت ميكنيم؟)
  2-حجاب داشتن در اين دوره و زمانه كه زنها هم مثل مردها حضور فعال در جامعه دارند باعث ميشه اغلب اوقات خانمها مجبور به پوشاندن خود باشند و اين براي خيليها ممكن است سخت باشد
  3-خيلي از خانمها علت اينكه بايد باحجاب باشند براشون جانيفتاده
  4-تفسيرها و برداشتهاي جديدي كه از آيات حجاب اينروزها به گوش ميرسه اين حكم را به حكمي براي آن روزهاي پيشين!بيان ميكنه!
  5-سختگيريهاي بيش از حد و تاكيد بيش از حد بر اين حكم از طرف افراد مختلف و اعمال سليقه در نوع بخصوصي از پوشش!خانمها را زده ميكند.
  6-نوع پوشش رايج در جامعه ،حس زيبايي دوستي خانمها رو ارضا نميكنه
  7-تهاجم فرهنگي و از خودبيگانگي و....را هم اضافه ميكنم
  8-در خيلي از جاها درجامعه به خانمهاي محجبه توجه نميشود و يا توجه منفي ميشود!
  و........
  اميدوارم مفيد بوده باشد.

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,032
  مورد تشکر
  2,937 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : تمایل به بی حجابی
  بنام خدا و با سلام
  ضمن تشکر از خانم maryam 2 بخاطر پاسخ جامعشون خدمت شما ساقی عزیز عرض میکنم که در تحقیقتون در مورد مساله حجاب و بی حجابی و علل مختلف گرایش زنان مسلمان به بی حجابی سعی کنید حق مطلب رو در سه نکته به خوبی ادا کنید . اول اینکه خیلی منصفانه ، منطقی و عادلانه منافع و مضرات حجاب و بی حجابی رو در فرد و جامعه بیان کنید .دوم اینکه گذری به بحث گرایش فطری انسان به زیبایی داشته باشید و به عنوان نکات تکمیلی تحقیقتون به این مطلب هم اشاره ای داشته باشید که بیان گفته ها یا ناگفته های حجاب و بررسی ها و ارائه تحقیقات مختلف نمی تونه کسی رو ملزم کنه که با حجاب باشه مگر اینگه بی حجابی او ناشی از نا آگاهی باشه .موفق باشید.


 5. تشکرها 2


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  850
  مورد تشکر
  3,450 پست
  حضور
  35 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  9

  خونسرد نقل قول : تمایل به بی حجابی
  شايد اين جواب هم تا حدودي به شما كمك كنه:

  عوامل بد حجابى در جامعه به دو دسته تقسيم مى‏شود:
  الف) عوامل درونى: منظور از عوامل درونى، مجموعه مؤلفه‏هايى است كه به وجود آوردن اين پديده دخالت داشته و ناشى از عملكرد افراد يك جامعه و سيستم سياسى، اجتماعى و فرهنگى حاكم بر آن است. مهم‏ترين آنها عبارت است از:
  1- از نظر انسان ‏شناختى و روان‏شناختى انسان موجودى است كه داراى قدرت اختيار مى‏باشد، يعنى، هم توانايى انتخاب راه درست و طى كردن مراتب كمال انسانى را دارد و هم توانايى پيروى از اميال و هواهاى نفسانى و طى كردن مدارج انحطاط و سقوط را. قرآن مى‏فرمايد: إِنَّا هَدَيْناهُ اَلسَّبِيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً
  بر اين اساس در جامعه‏اى مانند جامعه اسلامى ما كه بسيارى از احكام، ارزش‏ها و معارف اسلامى براى اداره جامعه تبيين شده و جاى هيچ گونه عذر و بهانه‏اى نيست, بعضى از احكام الهى (مانند حجاب) از سوى برخى افراد ناديده گرفته مى‏شود، به اين اصل و عنصر روان‏شناختى باز مى‏گردد. به عبارت ديگر يكى از مهم‏ترين عوامل بدحجابى در جامعه، پيروى از هواهاى نفسانى است كه خود ناشى از ضعف ايمان و تقوا، تزلزل شخصيت است و... مى‏باشد و در مظاهرى از قبيل تجمل‏گرايى، خودنمايى در مقابل بيگانگان و... نمود پيدا مى‏كند. يكى از راه‏هاى اصلاح جامعه از اين معضل، مقابله با عوامل روان‏شناختى آن و تقويت ايمان و تقواى افراد جامعه و تقويت انگيزه، عزم و اراده آنان در اجراى احكام الهى و موازين و مقررات اسلامى در سطح جامعه مى‏باشد. قرآن كريم مى‏فرمايد: إِنَّ اَللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ. خداوند سرنوشت هيچ قومى را تغيير نمى‏دهد، مگر آن كه آنان آنچه را در خودشان است تغيير دهند.
  2- ريشه‏هاى تاريخى اين مسأله كه به اقدامات رژيم پهلوى براى گسترش فرهنگ برهنگى، بى‏بند و بارى و كشف حجاب بر مى‏گردد، كه توانست بخشى از جامعه ما را دچار اين انحراف كند و بى‏حجابى را در خانواده‏ها به صورت يك هنجار و ارزش درآورد. روند گسترش اين معضل، هر چند با وقوع انقلاب اسلامى و فضاى ناشى از دوران دفاع مقدس، تا حد زيادى كنترل شد ولى به دلايل متعددى، رگه‏ها و ريشه‏هاى خود را همچنان حفظ نمود و بعد از تغيير محيط ارزشى جامعه و فاصله گرفتن از فضاى معنوى حاصل از انقلاب و دفاع مقدس، دوباره مجال ظهور و بروز پيدا كرد.
  3- كوتاهى و بى‏توجهى برخى از مسؤولان فرهنگى كشور در تثبيت ارزش‏ها و احكام اسلامى و تعميق بخشيدن به آن، از وسايل ديگر گسترش بدحجابى است.
  گفتنى است كه به علت وجود مشكلات ناشى از تثبيت انقلاب اسلامى، جنگ تحميلى، فشارهاى خارجى محاصره‏هاى گوناگون اقتصادى، سياسى و. باعث شد كه بيشترين وقت و انرژى مسؤولان و دستگاه‏هاى دولتى به اين امور صرف شود و توجه چندانى به مسائل فرهنگى جامعه و اجراى راهكارها و برنامه‏هايى در جهت تثبيت و تعميق ارزش‏ها و احكام اسلامى مبذول نگردد.
  4- بعضى از اقدامات انجام گرفته بعد از سال 1368 از قبيل سياست‏هاى پولى و ارزى و... كه به منظور تسريع در روند توسعه و رشد اقتصادى، صنعت و. انجام گرفت، ناخواسته موجب تغيير ارزش‏هاى جامعه، به سوى هنجارهاى مادى، مدرك‏گرايى، تجمل پرستى و... گرديد.
  5-عملكرد منفى و نامطلوب برخى از دستگاه‏هاى فرهنگى از جمله وزارت ارشاد و مطبوعات وابسته در سال‏هاى اخير و ميدان دادن به افراد و عناصرى كه هيچ اعتقادى به نظام اسلامى ندارند و با استفاد از تسهيلات مادى و معنوى وزارت ارشاد و فضاى باز و بدون نظارت جامعه، موجبات نشر و ترويج فرهنگ فاسد منحط دوران پهلوى و ارزشهاى حاكم بر جوامع غرب را فراهم و اوضاع فرهنگى كشور را به شدت مسموم و آلوده نمودند به گونه‏اى كه مقام معظم رهبرى هشدارهاى شديد به مسئولين فرهنگى داده، نارضايتى خود را از عملكرد وزارت ارشاد اعلام نمودند كه در نهايت منجر به استعفاى وزير ارشاد گرديد.
  6- برخى از افراط و تفريطهايى كه در سالهاى اوليه انقلاب و بعد از آن در مبارزه با بى حجابى و بد حجابى شد از قبيل استفاده روشهاى خشونت‏آميز و فيزيكى و... باعث بوجود آمدن تنفر و انزجار و بدبينى به اين حكم الهى گرديد.
  7- اجرا نشدن فريضه مهم امر به معروف و نهى از منكر يا نظارت ملى به صورت فراگير و گسترده و نظام مند از طرف آحاد جامعه، كه در روايات متعدد ضامن حفظ و سلامت جامعه از فساد، نا امنى و... شمرده شده است.
  ب) عوامل بيرونى: مهمترين عامل بيرونى تهاجم فرهنگى گسترده و همه جانبه غرب به ارزش‏هاى اسلامى و ملّى ما، براى بى هويت نمودن نسل جوان، تضعيف باورهاى عقيدتى در مردم و در نهايت شكست نظام اسلامى در ايران با استفاده از پيشرفته‏ترين وسايل تكنولوژى اعم از نرم‏افزارى و سخت‏افزارى، عناصر وابسته داخل در عرصه‏هاى فرهنگى و اقتصادى و... در جهت حاكم نمودن فرهنگ و ارزش‏ها و مظاهر تمدن غرب.
  مجموعه عوامل فوق سبب گرديده كه متأسفانه عليرغم گذشت بيش از دو دهه از انقلاب اسلامى، معضل بد حجابى در جامعه اسلامى ما وجود داشته باشد. اما در مورد راه‏هاى برخورد و مقابله با اين پديده زشت دو راهكار قابل پيش‏بينى مى‏باشد:
  1- راهكارهاى فيزيكى و برخورد از موضع قدرت با متخلفين البته اين برخورد بايد حساب شده و هنجارمند باشد.
  2- كار بنيادى فرهنگى مسلماً برخورد با اين پديده به صورت فيزيكى و از طريق دستگاههاى دولتى، بسيار دشوار و تا حدّى ناممكن است. زيرا اگر ما در مسئله لباس و پوشش اسلامى صرفاً بخواهيم از طريق زور وارد شويم، استدلال و منطق نداشته باشيم و نتوانيم حقانيت و لزوم پوشش اسلامى، آثار مثبت و فوايد و بركات اجراى اين فريضه الهى در ابعاد مختلف زندگى شخصى و اجتماعى افراد و فلسفه حجاب و... را با كار فرهنگى مستمر عميق و ريشه‏اى با استفاده از دستگاههاى فرهنگى و رسانه‏هاى جمعى و مطبوعات و... به زيباترين و بهترين صورت، ارائه دليل و برهان، ثابت كنيم، متأسفانه بايد منتظر رواج و گسترش بدحجابى و رواج ارزشهاى غربى به صورت گسترده در جامعه اسلاميمان باشيم.
  عامل مهم ديگرى كه مى‏تواند ما را در مقابله با اين معضل اجتماعى يارى نمايد اهتمام جدى جامعه به انجام فريضه امر به معروف و نهى از منكر است. بديهى است اگر جامعه در اين زمينه به صورت جدى وارد عمل شود و اين فريضه الهى را منطبق با شرايط و مراتبى كه در شرع مقدس معين گرديده، عملى سازد دستگاههاى فرهنگى نيز بهتر مى‏توانند در حل اين معضل اجتماعى اقدام نمايند.


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  850
  مورد تشکر
  3,450 پست
  حضور
  35 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  9

  شاد نقل قول : تمایل به بی حجابی
  اين 10 مورد هم مواردي هستند كه از دلايل بي حجابي مي توانند به حساب آيند .اميدوارم به تحقيق شما كمك كنه.

  1- هجوم فرهنگ غرب ، و تلاش استعمار براى نابودى حجاب .
  2- اعتقاد به آزادى غلط، و ناآگاهى از آزادى صحيح و معقول .
  3- اعتقاد به دست و پاگير بودن حجاب براى كار و تلاش .
  4- پيروى از هوسهاى نفسانى و خوشگذرانى بدون قيد و بند.
  5- دگرگونى ارزشها، و اعتقاد كاذب به اينكه شخصيت زن در اين است كه زيبائيهايش آشكار باشد، كه چنين حالتى بر اثر آگاهى يا عقده هاى درونى ، و تربيت هاى ناصحيح است كه موجب كمبودهاى عاطفى شده ، و زن را براى جبران آن به شيوه هاى غير طبيعى و ناهنجار سوق مى دهد، از جمله او را به بى حجابى و يا بدحجابى مى كشاند.
  6- الگوهاى دروغين ، عامل ديگرى براى بى حجابى و بدحجابى است ، با توجه به اينكه انسان به طور فطرى ، الگوپذير و الگو گزين است . اگر در اين راستا، هدايت صحيح ، او را راهنمايى نكند چه بسا با گزينش ‍ الگوهاى غربى و غرب زده ، و به بى حجابى و بدحجابى كشانده شود.
  7- تقليد كوركورانه و بدون دليل كه از جهل و عدم اعتماد به نفس و كمبود نشأ ت گرفته و انسانها را از راه راست منحرف مى سازد.
  8- جايگزينى فرهنگهاى بيگانه ، و دور شدن از فرهنگ اصيل اسلام .
  9- بى محتوايى ، و عدم استقلال فكرى و ضعف تجربه و تحليلهاى عقلى و منطقى يكى از عوامل ديگر رو آوردن به ناهنجاريها از جمله ناهنجارى بى حجابى و بدحجابى است .
  10- سستى و سهل انگارى ، و زندگى بيمار گونه همچون زندگى معتادان كه معلول ضعف اراده است ، قطعا ضعف اراده از عوامل مهم انحرافات و كج انديشى ها و كج روشى خواهد شد 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۶
  نوشته
  25
  مورد تشکر
  25 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  شاد نظر من
  به نام خدا
  در پاسخ سوال شما دست به دامن یک تمثیل کلیشه ای میشوم:اگر واقعا یک زن ارزش مروارید وجود خودش را دریابد برای محافظت از آن صدفی بهتر از حجاب نمی یابد .از طرفی با توجه به علاقه به جلب توجه که در تمام انسان ها وجود دارد والبته در خانمها شدت بیشتری دارد فکر می کنم خیلی ها به با بی حجابی قصد برآوردن این نیت را در خود دارند وحال آنکه به گفته روانشناسان مردها در اعماق وجود خود برای زن محجبه ارزش بیشتری قاءل هستند.


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,957
  مورد تشکر
  3,494 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اشاره دلائل بی حجابی یا بد حجابی
  نقل قول نوشته اصلی توسط askari110 نمایش پست
  اين 10 مورد هم مواردي هستند كه از دلايل بي حجابي مي توانند به حساب آيند .اميدوارم به تحقيق شما كمك كنه.

  1- هجوم فرهنگ غرب ، و تلاش استعمار براى نابودى حجاب .
  2- اعتقاد به آزادى غلط، و ناآگاهى از آزادى صحيح و معقول .
  3- اعتقاد به دست و پاگير بودن حجاب براى كار و تلاش .
  4- پيروى از هوسهاى نفسانى و خوشگذرانى بدون قيد و بند.
  5- دگرگونى ارزشها، و اعتقاد كاذب به اينكه شخصيت زن در اين است كه زيبائيهايش آشكار باشد، كه چنين حالتى بر اثر آگاهى يا عقده هاى درونى ، و تربيت هاى ناصحيح است كه موجب كمبودهاى عاطفى شده ، و زن را براى جبران آن به شيوه هاى غير طبيعى و ناهنجار سوق مى دهد، از جمله او را به بى حجابى و يا بدحجابى مى كشاند.
  6- الگوهاى دروغين ، عامل ديگرى براى بى حجابى و بدحجابى است ، با توجه به اينكه انسان به طور فطرى ، الگوپذير و الگو گزين است . اگر در اين راستا، هدايت صحيح ، او را راهنمايى نكند چه بسا با گزينش ‍ الگوهاى غربى و غرب زده ، و به بى حجابى و بدحجابى كشانده شود.
  7- تقليد كوركورانه و بدون دليل كه از جهل و عدم اعتماد به نفس و كمبود نشأ ت گرفته و انسانها را از راه راست منحرف مى سازد.
  8- جايگزينى فرهنگهاى بيگانه ، و دور شدن از فرهنگ اصيل اسلام .
  9- بى محتوايى ، و عدم استقلال فكرى و ضعف تجربه و تحليلهاى عقلى و منطقى يكى از عوامل ديگر رو آوردن به ناهنجاريها از جمله ناهنجارى بى حجابى و بدحجابى است .
  10- سستى و سهل انگارى ، و زندگى بيمار گونه همچون زندگى معتادان كه معلول ضعف اراده است ، قطعا ضعف اراده از عوامل مهم انحرافات و كج انديشى ها و كج روشى خواهد شد


  با تشکر از توضیح دوستان و بخصوص دسته بندی جامع جناب آقای عسگری
  فکر میکنم:
  11- ضعف ایمان و اعتقاد عملی به دستورات دینی نیزاز عوامل بد یا بی حجابی است.

  الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

 10. تشکرها 2


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  1,183
  مورد تشکر
  1,666 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نظر من حجاب رو باید به چشم مصونیت نگاه کرد نه محدودیت

  مهدیا کعبه شد از تاب تو بی تاب بتاب


 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  1,245
  مورد تشکر
  1,620 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  باسمه تعالي
  خانمهای مسلمان واقعي، با كمك گوهر ارزشمند حجاب از گوهر گرانسنگ وجود خود محافظت مي نمايند و اندام و اعضا و جوارح خود را فقط به بهاي بهشت مي فروشند و لذا هرگز و هرگز نه تنها تمایلي به بدحجابی یا بی حجابی ندارند، بلكه از آن متنفر و گريزانند.
  خواهر عزيزم تو هم خود را جز به بهشت نفروش.


 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  1,188
  مورد تشکر
  1,232 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام
  من نمیدونم خوشبختانه یا متاسفانه باکسی تعارف ندارم
  از نظر من حجاب واقعا محدودیته اینکه تو نمیتونی هرطور میخوای لباس بپوشی یااصلا راحت باشی و نپوشی اگه این محدودیت نیست پس چیه
  این یه واقعیته که حجاب محدودیت در انچه یک فردتمایل به انجام اون داره به حساب میاد وبحث دست و پاگیر بودن و گرما و ازارجسمانی و وحتی در عده ای روانی
  اما از اونجایی که همیشه باید درست ترین کار رو کرد باید به بهای عمل درست هرکسی باید این محدودیت رو برای خودش ایجاد کنه چون حجاب چه محدودیت باشه چه نباشه به نفع همه است
  مصونیت بودن حجاب به معنی محدودیت نبودن اون نیست این دو کلمه با هم تضاد ندارند که یکی دیگری رو نفی کنه و هر دو با هم یکجا جمع نشوند
  یعنی حجاب هم محدودیته و هم مصونیت
  برای هر دو جنس بشر هم این خصایص رو در بر داره
  حجاب زن محدودیت است در انچه او میل دارد نپوشاند ومحدودیت در انچه مرد دوست دارد ببیند است
  مصونیت است برای زن که از تعرض دور بماند و مصونیت است برای مرد که دور از هیجانات کاذب و ازاردهنده به وظایف خود عمل کند

  حجاب یک تدبیر عقلی است حجاب یک پیشگیری فوق العاده قبل از بیماری فساد است حجاب حفظ ارزشهای زن و مرد برای خودشان و اسایش جامعه استصفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود