صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ظهور شخصی امام عصر یعنی چه ؟

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ظهور شخصی امام عصر یعنی چه ؟

سلام
    برای ظهور ولی عصر اقسامی قائل می شوند از جمله ظهور شخصی .
    معنای ظهور شخصی چیست ؟
    یعنی امام عصر برای شخص خاص ظهور می کند یا اینکه مساله جنبه معرفتی دارد ؟
    متشکرم
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اندیشمند

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت شما بزرگوار

در مباحث دینی برخی اصطلاحات هست که اصطلاح برآمده از متون دینی نیست بلکه ممکن است اصطلاحاتی باشد که برخی از بزرگان برای شناخت دقیق تر موضوعات از این اصطلاحات استفاده کرده باشند.
    یکی از این موارد نیز اصطلاح ظهور شخصی می باشد که ممکن است نزد برخی یک معنا داشته باشد و نزد دیگر معنای دیگر.هرچند به نظر میرسد این اصطلاح فراگیر نباشد.

در زمان غیبت کبری راه ارتباط با حضرت ولی عصر(عج) بسته نیست و بسیاری از عاشقان و شیفتگان حضرت به محضر ایشان شرفیاب شده اند.سید مرتضی(ره) در این زمینه می فرماید:ما جائز مي دانيم كه گروه زيادي از اولياء و معتقدان به امامت ايشان، شرفياب محضرشان شوند و بهره گيرند.[1] شيخ طوسي در كتاب «الغنيه» مي نويسد: ما قطع نداريم كه حضرت از تمام اولياي خود پنهان باشد، بلكه جايز است كه براي بيش تر آنان ظاهر گردد و نمي داند هر انساني مگر حال خود را. پس اگر براي او ظاهر گردد، علّت نهان شدن، زايل گرديده و اگر ظاهر نشود، مي داند كه براي وي ظاهر نشده به خاطر اشكالي كه به او باز مي گردد، اگر چه به شرح نداند كه تقصير وي چه بوده است.[2]

در مورد ظهور حضرت ولی عصر (عج) نیز چنین آمده است:

ظهور خارجي‌ و عمومي‌ آن‌ حضرت‌ هنوز واقع‌ نشده‌ است‌؛ و منوط‌ و مربوط‌ به‌ اسباب‌ و علائمي‌ است‌ كه‌ بايد تحقّق‌ پذيرد، ولي‌ ظهور شخصي‌ و باطني‌ براي‌ افراد ممكن‌ است‌، و به‌ عبارت‌ ديگر: راه‌ وصول‌ و تشرّف‌ به‌ خدمتش‌ براي‌ همه‌ باز است‌، غاية‌ الامر نياز به‌ تهذيب‌ اخلاق‌ و تزكيه‌ نفس‌ دارد.[3]

نتیجه اینکه ما یک ظهور عمومی داریم که در آن ظهور حضرت از پرده غیبت خارج می شوند و برای همگان ظهور پیدا می کنند و یک ظهور دیگر داریم که عمومی نیست و در شرایطی برای برخی از اشخاص حاصل می شود.

[1] رسائل الشريف المرتضي، ج2، ص297
    [2] کتاب الغنيه، ص99. بحارالانوار، ج51، ص196
    [3] کتاب امام شناسي ،نویسنده:علامه طهرانی جلد پنجم ص 191

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اندیشمند نمایش پست
    نتیجه اینکه ما یک ظهور عمومی داریم که در آن ظهور حضرت از پرده غیبت خارج می شوند و برای همگان ظهور پیدا می کنند و یک ظهور دیگر داریم که عمومی نیست و در شرایطی برای برخی از اشخاص حاصل می شود.
    سلام
    آیا ظهور شخصی منحصر در دیدن وجود جسمانی ایشان توسط مشتاق دیدار ایشان است یا انحاء دیگری هم دارد
    والله الموفق

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد14 نمایش پست
    سلام
    آیا ظهور شخصی منحصر در دیدن وجود جسمانی ایشان توسط مشتاق دیدار ایشان است یا انحاء دیگری هم دارد

والله الموفق
    چطور میشه اعتماد کرد که مشتاق دیدار ایشون دچار توهم نشده و واقعا امام زمان و دیده ؟
    چون من شنیدم همه به یک شکل نمی بینند و هرکسی به شکل خاصی می بینه
    خوب این نمی رسونه هرکسی باتوجه به انچه دورو برش یوده فکر کرده مثلا فلانی امام زمانه ؟

یا همه به یک شکل واحد می بینند ؟
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن ....... فردا که نیامده است فریاد مکن
    برگذشته و نامده بنیاد مکن .............حالی خوش باش و عمر بر باد نکن

7. تشکر

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نظیر نمایش پست
    چطور میشه اعتماد کرد که مشتاق دیدار ایشون دچار توهم نشده و واقعا امام زمان و دیده ؟
    چون من شنیدم همه به یک شکل نمی بینند و هرکسی به شکل خاصی می بینه
    خوب این نمی رسونه هرکسی باتوجه به انچه دورو برش یوده فکر کرده مثلا فلانی امام زمانه ؟

یا همه به یک شکل واحد می بینند ؟
    سلام
    بله فرد از تخیل این امر مصون نیست اما در ظهور شخصی که همراه با مشاهده واضح حضرت و چه بسا معرفی توسط خود ایشان است شکی در مشاهده نمی ماند
    برای تصدیق امر باید به ویژگیهای شخصیتی فرد کاملا توجه کرد
    البته از آنجا که
    ظهور صرفا برای مشاهده نیست و این امر همراه با تحولی در ابعاد مادی و معنوی فرد است باید بحث ملاقات را از بحث ظهور پایینتر دانست چه اینکه ظهور اجتماعی حضرت هم منحصر در مشاهده ایشان نیست
    و هوالله الموفق

9. تشکر

نوشته
    502
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 روز 22 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    دیدن امام زمان (عج) یک صبر و طاقت عجیبی می خواد که کمتر کسی داره. بعد از دیدن ایشون یک بی قراری عجیبی سراغ آدم میاد که انسان را از مسیر عادی زندگی منحرف می کنه. دلتنگی که بعد از رؤیت ایشون به انسان دست می ده، تقریبا مثل اینه که هر روز صبح از خواب بیدار بشی و ببینی که عزیزی رو از دست دادی. این دلتنگی با مرور زمان از بین نمی ره، اما کم و زیاد میشه. بنده پارسال ایشون رو در خواب دیدم. مدت 6 ماه که اصلا حال و احوال درستی نداشتم. بعد از اون هم یه کم احوالم بهتر شد اما بی قراری از بین نرفت. روزی چند بار اون خواب در ذهنم تداعی میشه و بی صبری عجیبی برای دیدن دوباره ایشون دارم. در کل فهمیدم که اگر خواب ایشون رو نمی دیدم برام بهتر بود و بی جهت اصرار کردم. لااقل زندگیم روال طبیعیش رو داشت و منتظر هم بودم و مشتاق به دیدار ایشون. اما بعد از رؤیت یک بی صبری عجیبی سراغم اومده. دائم فکر می کنم که ای کاش ظهور زودتر برسه تا این بلاتکلیفی و بی قراری تموم بشه. شما هم زیاد آرزو نکنید ایشون رو ببینید چون اگر به خوابتون بیاد و فقط یک سلام بهتون بکنه، اینجور حال و روزتون به هم می ریزه. همون منتظر بودن تحملش راحت تره.
    اما اینم بگم که بنده اون زمان مشخصات چهره اما م زمان (عج) رو نمی دونستم. فکر می کردم مردی قوی هیکل با روبند سفید و دستمال سبز بر سر و شمشیر به کمر سوار بر اسب همان امام زمان (عج) است. بعد شبی که ایشون رو در خواب دیدم ایشون رو نشناختم. یک پسربچه در آغوش یک مرد روحانی که به بنده سلام کردند وبا من دست دادند. بعد از دو روز مشخصات چهره ی ایشون رو در سایتی دیدم و متوجه شدم او پسربچه امام زمان (عج) بوده. از اون موقع به مدت 6 ماه دقیقا رأس اذان صبح از خواب بیدار می شدم. (اما بنده نماز نمی خواندم و الان هم نمی خوانم). این اتفاق عجیب ایمانم رو به وجود امام دوازدهم شیعیان 100% کرد. الان خیالم راحته که مذهب شیعه اثنی عشری تنها مذهب برحق است، زیرا تنها مذهبی که به مهدی فرزند امام حسن عسکری اعتقاد دارد، همین مذهب شیعه اثنی عشری است.
    یا حق

11. تشکر

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ناصر یوسف نژاد نمایش پست
    دیدن امام زمان (عج) یک صبر و طاقت عجیبی می خواد که کمتر کسی داره. بعد از دیدن ایشون یک بی قراری عجیبی سراغ آدم میاد که انسان را از مسیر عادی زندگی منحرف می کنه. دلتنگی که بعد از رؤیت ایشون به انسان دست می ده، تقریبا مثل اینه که هر روز صبح از خواب بیدار بشی و ببینی که عزیزی رو از دست دادی. این دلتنگی با مرور زمان از بین نمی ره، اما کم و زیاد میشه. بنده پارسال ایشون رو در خواب دیدم. مدت 6 ماه که اصلا حال و احوال درستی نداشتم. بعد از اون هم یه کم احوالم بهتر شد اما بی قراری از بین نرفت. روزی چند بار اون خواب در ذهنم تداعی میشه و بی صبری عجیبی برای دیدن دوباره ایشون دارم. در کل فهمیدم که اگر خواب ایشون رو نمی دیدم برام بهتر بود و بی جهت اصرار کردم. لااقل زندگیم روال طبیعیش رو داشت و منتظر هم بودم و مشتاق به دیدار ایشون. اما بعد از رؤیت یک بی صبری عجیبی سراغم اومده. دائم فکر می کنم که ای کاش ظهور زودتر برسه تا این بلاتکلیفی و بی قراری تموم بشه. شما هم زیاد آرزو نکنید ایشون رو ببینید چون اگر به خوابتون بیاد و فقط یک سلام بهتون بکنه، اینجور حال و روزتون به هم می ریزه. همون منتظر بودن تحملش راحت تره.
    اما اینم بگم که بنده اون زمان مشخصات چهره اما م زمان (عج) رو نمی دونستم. فکر می کردم مردی قوی هیکل با روبند سفید و دستمال سبز بر سر و شمشیر به کمر سوار بر اسب همان امام زمان (عج) است. بعد شبی که ایشون رو در خواب دیدم ایشون رو نشناختم. یک پسربچه در آغوش یک مرد روحانی که به بنده سلام کردند وبا من دست دادند. بعد از دو روز مشخصات چهره ی ایشون رو در سایتی دیدم و متوجه شدم او پسربچه امام زمان (عج) بوده. از اون موقع به مدت 6 ماه دقیقا رأس اذان صبح از خواب بیدار می شدم. (اما بنده نماز نمی خواندم و الان هم نمی خوانم). این اتفاق عجیب ایمانم رو به وجود امام دوازدهم شیعیان 100% کرد. الان خیالم راحته که مذهب شیعه اثنی عشری تنها مذهب برحق است، زیرا تنها مذهبی که به مهدی فرزند امام حسن عسکری اعتقاد دارد، همین مذهب شیعه اثنی عشری است.
    سلام
    اینی که برادرمان نقل کرد گذشته از بحثهایی که توش هست از نظر حقیر مصداق مشاهده است و نه ظهور
    چون ظهور ملازم با تحوله و اینجا تحولی اتفاق نیفتاده
    فقط از بعد نظری بهتر شده ایشان مگر اینکه این مقدار کم را هم تحول بدانیم
    امید است برای دیگران ظهور بفرمایند
    وهو الله المنان

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 18 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

یک سوال
    ایا امکان داره کسی ایشون رو به شکل زن در خواب ببینه ؟ چون فردی می گفت امام زمان رو در خواب به شکل زن دیده ؟
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن ....... فردا که نیامده است فریاد مکن
    برگذشته و نامده بنیاد مکن .............حالی خوش باش و عمر بر باد نکن

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نظیر نمایش پست
    سلام

یک سوال
    ایا امکان داره کسی ایشون رو به شکل زن در خواب ببینه ؟ چون فردی می گفت امام زمان رو در خواب به شکل زن دیده ؟

خیر محال است

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری