صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عفت باطنی یــــــــــا عفت ظاهری

نوشته
    1,109
    صلوات
    49
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    36 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2

عفت باطنی یــــــــــا عفت ظاهری

جوانی از انصار،در مدینه با زنی برخورد کرد،در آن زمان مقنعه ی زن ها تا پشت گوششان را می پوشاند (گوش ها،گردن وصورت حجاب

نداشت) جوان به آن زن خیره شد و چشم از او برنداشت تا عبور کرد.همین طور که با نگاه به پشت سرش آن زن را تعقیب می کرد،وارد

کوچه ی تنگی شد.در این هنگام صورتش به استخوانی که از دیوار بیرون زده بود برخورد وشکاف برداشت.وقتی زن از او دور شد،نگاه

کرد، دید خون به سینه و لباسش می ریزد،گفت:به خدا قسم نزد رسول خدا(ص) می روم و جریان را به عرض ایشان می رسانم. آن

جوان نزد پیامبر آمد.چون رسول خدا (صلی الله علیه و آله) او را دید،فرمود:این چه وضعی است؟جوان موضوع را به اطلاع پیامبر رسانید.در

این هنگام جبرئیل این آیه را فرود آورد:

«قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ

فُرُوجَهُنَّ وَ...»
    «به مؤمنان بگو چشمهای خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و عفاف خود را حفظ كنند این برای آنان پاكیزه‌تر است.

خداوند از آنچه انجام می‌دهند آگاه است و به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس آلود) فرو

گیرند و دامان خویش را حفظ كنند و...» {1}
    مردان سهم عمده ای در عفت و حجاب زنان دارند. این آیه نشان می دهد که عفاف و حجاب؛

هم باید درونی باشد و هم بیرونی! اینکه گفته می شود: حجاب باید درونی باشد، با آموزه های اسلام سازگـــار نیست! یک مغالطه

است که هیچ منطقی پشت آن نیست. نقش مرموزانه ی دشمن برای گرفتن عفاف از زنان و دختران مسلمان است. به قول شاعر:

ز دست دیده و دل هر دو فریاد
    که هرچه دیـده بیند دل کند یاد

به سازم خنجری نیشش ز پولاد
    زنم بر دیـــده تا دل گــــردد آزاد {2}

این یک امر منطقی است، میان دیده و دل یک ارتباط شدیدی است. همه چیز از دیده آغاز می شود و انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تمام این عشق ها و تعلقات با نگـــاه کردن شروع می شود.

پی نوشت:
    1) [4] .فروع كافی، ج 5، ص 5212
    2) از شعر های باباطاهر عریان

ویرایش توسط مطهره111 : ۱۳۹۲/۰۴/۰۴ در ساعت ۱۰:۱۹

کارتان را برای خدا نکنید
    برای خدا کار کنید...
    تفاوتش زیاد نیست فقط همین قدر که ممکن است امام حسین (ع) در کربلا باشد و من در حال کسب علم برای رضای خدا.....
    شهید آوینی
    =================================™
    سلامتی رهبر معظم انقلاب صلوات:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...uiGyQnbl1I4zLw
    بی تو،تا دنیاست،دنیایی ندارم...
    اللهم عجل لولیک الفرج

2.  

نوشته
    62
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 7 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یعنی چی طرف بی احتیاطی کرده و نگاه کرده بدشم براش این اتفاق افتاده
    خوب نگاه نمی کرد؟
    درسته که خانم ها نباید بی حجاب باشند
    ولی اقایون هم نباید نگاه کنند بی حجاب ها رو!

یه احساسی به تو دارم شبیه شوق و بیخوابی
    تو چشمات طرح خورشیده تو این شبهای مردابی
    تا دستای تو راهی نیست دارم از گریه کم میشم
    یه احساسی به تو دارم یه جوری از تو سرشارم
    یه کم این حسّو باور کن که بی وقفه دوست دارم
    یه احساسی به تو دارم شبیه عشق و دل بستن
    تو هم مثل منی اما یه کم عاشق تری از من

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط مریم صبا نمایش پست
    یعنی چی طرف بی احتیاطی کرده و نگاه کرده بدشم براش این اتفاق افتاده
    خوب نگاه نمی کرد؟
    درسته که خانم ها نباید بی حجاب باشند
    ولی اقایون هم نباید نگاه کنند بی حجاب ها رو!
    سلام علیکم.
    مشکل اساسی خانوم های بد حجاب یا بی حجاب این است که از دید خود به مردان نگاه میکنند. یعنی مثلا یک زن فکر میکند همان طور که خود او به یک مرد چگونه می اندیشد مرد هم به آن زن همین طور می اندیشد. در صورتی که از یک واقعیت مهم غافل اند. زنان از طریق گوش لذت می برند (یعنی سمعی هستند)، و ما آقایان با نگاه کردن لذت می بریم. تا زمانی که خانم ها به این نکته توجه نکرده اند، ضرورت حجاب را درک نخواهند کرد. وقتی یک مرد در شرایط ایده آل باشد و بخواهد یک زن بی حجاب نگاه نکند واقعا براش سخت است چون باید خلاف ساز و کار بدنش عمل کند. فعالیت این نوع هرمون ها در مردان چندین برابر زنان است.

دانيل سيلورمن - ازمشاوران بحران تجاوز- درمورد زناني که مورد تجاوز جنسي قرار گرفته اند، مي گويد: "معمولاً چنين زناني پس از مدت کمي دچار پشيماني شده، خود را سرزنش مي کنند واين جملات را بر زبان جاري مي کنند: اي کاش آن لباس را نپوشيده بودم تا جلب توجه کنم! اي کاش به او لبخند نزده بودم!..."
    همه ی این ها نشان می دهد که فهم زنان از نگاه مردان، دقیق نیست.

البته نگاه نکردن برای مرد سخت است نه اینکه شدنی نیست. ولی عقل حکم میکند وقتی مرد این گونه با دیدن زن بی حجاب (به دلیل بصری بودن مردان) به او فشار می آید که نگاه نکند و ممکن است عقل در این جور موارد درست تصمیم نگیرد ، زنان با رعایت جوانب راه سو استفاده تمام گزینه ها رو ببندند.

حالا این هایی را که بالا گفته ام بذارید کنار این که ممکن است آن مرد مرض هم داشته باشد!

مطالعه بیشتر : +

امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

پاکدامنی و حفظ گوهر نجابت و عصمت از تهاجم غرائز شهوانی دزدان رنگارنگ همواره یکی از مرزهای فرهنگ دینی و الهی با فرهنگ های مادی و غیر الهی بوده,تکیه ادیان الهی بویژه اسلام بر حدود و مرز بین زن و مرد , بر تشکیل خانواده و ارضاء غرائز جنسی در محدوده ی آن, بر اولویت وظایف خانه بر سایر وظایف و تاکید بر شرط حفظ حریم خانواده در فعالیتهای اجتماعی,بر تعیین حقوق زن و مرد و فرزند در خانواده و اجتماع,همگی در راستای ایجاد جامعه ای عفیف,پاک,سالم و رشد دهنده ی خصلتهای انسانی و فطری بوده است دستاورد هایی که فرهنگ مادی و غیر الهی بشدت با آن مخالفندو به انحاء مختلف در صدد شکستن این مرزها و ایجاد افسار گسیختگی شهوات و بیرون کشیدن زنان از حریم حجاب هستند

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

زنان به عفت, به عصمت, به حجاب , به عدم اختلاط و آمیزش بی حد و مرز میان زن و مرد, به حفظ کرامت انسانی, به آرایش نکردن در مقابل مرد بیگانه (برای آنکه چشم مرد لذت نبرد) دعوت شده اند و این حفظ کرامت زن مسلمانه
    وقتی زن تشویق میشه که خودشو بگونه ای آرایش کنه که مردان کوچه و بازار به اون نگاه کنند و غرائز شهوانی خودشونو ارضاء کنند باید از خودش دفاع کنه که اصلا چرا تا این حد وجود و شخصیت زن رو پایین میارند, فرهنگ ما فرهنگی که حتی انسانهای والا و اندیشمندان غربی هم اونو قبول دارندو حتی در همون فرهنگها هم خانمای عفیف و سنگین و زنهایی که برای خودشون ارزش قائلند حاضر نیستند خودشونو برای ارضاء غرائز شهوانی بیگانگان و هرزه چشمها وسیله ای قرار بدند

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

دختران شعیب ،دختران پاکدامنی وحیا

پروردگارا!سالخوردگی وناتوانی پدرمان ما را به شبانی در میان دشستان های اطراف مدین واداشته است.هر روز برای سیراب کردن دام ها یمان می آییم اما دور از هیاهوی شبانان به انتظار رفتن آنها می ایستیم تا گنجینه ی حیایمان به یغما نرود.
    می دانیم صبوری مزد خواهد داشت .ایمان داریم که انتظار به ظاهر ساده ی ما بر پیشانی اعصار ثبت خواهد شد ونهالی که ریشه اش به حجب وشاخه اش به حلم باشد بار خواهد داد.
    معبودا!اگر پدر ما فرتوت وناتوان است،اگر برادری نداریم یا مردی که گوسفندان را روی گونه های صحراهی کند وبه چرا ببرد ،اگر گله ی ما ساعتی دیرتر از گله های دیگر ده سیراب شوند ،تو شاهد باش که ما دو خواهر بیشتر از اموال وسرمایه ی فانی دنیا پاسبان گنج عفاف خویشیم.
    دختران شعیب در آیینه آیات
    هنگامی که موسی به چاهی در شهر مدین رسید،گرداگرد آن مردانی را دید که گوسفندانشان را آب می دادند.آن سوی تر دو دختر منتظر ایستاده بودند و گوسفندان خود را دور می ساختند.موسی گفت :از چه رو چنین میکنید؟گفتندکه پدر ما پیرمردی ناتوان است وما گوسفندان را آب می دهیم اما پس از آن که چوپانان گوسفندان خود را برگردانند انجام می دهیم.
    موسی گوسفندان آن دو را سیراب ساخت وبه سویی رفت ودر زیر سایه ای استراحت کرد. اندکی بعد یکی از آن دو دختر که با شرم وحیا گام بر می داشت،پیش آمدوگفت:
    پدرم تو را خواسته است تا مزد کاری را که انجام دادی،به تو بدهد. موسی نزد وی رفت وداستانش را برایش نقل کرد.پیرمردگفت:نترس!خداوند تو را از گزند ستمکاران نجات می دهد!
    سپس یکی از آن دو دختر گفت:پدر مهربانم!او را به کار گیر ،زیرا هم تواناست هم شایسته ی اعتماد.

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

پیامهایی از جنس نور
    حیای من حکم می کند که میان خود ونا محرم حریم را حفظ کنم واز اختلاط با مردان بپرهیزم.
    من در رفتارم ووقارم متانت ووقار را رعایت می کنم واز چارچوب حیا و عفت خارج نمی شوم.
    در گفت وگو با نامحرم گزیده گویی می کنم وفقط به امور مهم می پردازم.
    پیوسته به گونه ای رفتار می کنم که خانواده ام به نظرات من احترام بگذارند وبا من مشورت کنند.
    بر این باورم که رفتار عفیفانه ام اطمینان والدینم را به من جلب خواهد کرد.
    یقین دارم با حفظ عفت ظاهری به عفت باطنی ودائمی دست می یابم.

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

از قرآن کریم استفاده می‎شود که هدف از تشریع حکم الهی، وجوب حجاب اسلامی، دست‌یابی به تزکیه‌ی نفس، طهارت، عفت و پاکدامنی است. آیاتی هم‎چون:

قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى لَهُمْ؛ ای رسول ما مردان مؤمن را بگو تا چشم‎ها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند، که این بر پاکیزگی جسم و جان ایشان اصلح است.

حجاب چشم
    قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ (نور؛30) ای رسول ما به مردان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.

قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ(نور؛31) ای رسول به زنان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.

حجاب در گفتار
    نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب گفتاری زنان در مقابل نامحرم است:

فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ(احزاب؛32) پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید؛ مبادا آن که دلش بیمار (هوا و هوس) است به طمع افتد.

حجاب رفتاری
    نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب رفتاری زنان در مقابل نامحرم است. به زنان دستور داده شده است به گونه‎ای راه نروند که با نشان دادن زینت‎های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند

وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ(نور؛31) و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود.

از مجموع مباحث طرح شده به روشنی استفاده می‎شود که مراد از حجاب اسلامی، پوشش و حریم قایل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم در انحای مختلف رفتار، مثل نحوه‌ی پوشش، نگاه، ‌حرف زدن و راه ‎رفتن است.
    بنابراین، حجاب و پوشش زن نیز به منزله‌ی یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند. همین مفهوم منع و امتناع در ریشه‌ی لغوی عفت نیز وجود دارد؛

حجاب و عفت
    دو واژه‌ی «حجاب» و «عفت» در اصل معنای منع و امتناع مشترک‎اند. تفاوتی که بین منع و بازداری حجاب و عفت است، تفاوت بین ظاهر و باطن است؛ یعنی منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت، مربوط به باطن و درون است؛ چون عفت یک حالت درونی است، ولی با توجه به این که تأثیر ظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهر، یکی از ویژگی‌های عمومی انسان است؛ بنابراین، بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و بازداری باطنی انسان، تأثیر و تأثّر متقابل است؛ بدین ترتیب که هرچه حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر باشد، این نوع حجاب در تقویت و پرورش روحیه‌ی باطنی و درونی عفت، تأثیر بیش‌تری دارد؛ و بالعکس هر چه عفت درونی و باطنی بیش‌تر باشد باعث حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر در مواجهه با نامحرم می‎گردد.

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مطهره111 نمایش پست
    این یک امر منطقی است، میان دیده و دل یک ارتباط شدیدی است. همه چیز از دیده آغاز می شود و انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تمام این عشق ها و تعلقات با نگـــاه کردن شروع می شود.
    سلام
    انگیزه ما برا حفظ عفت و پاکدامنی در مصداق روشنی از آن مانند حجاب چیست ؟
    1- حس صیانت در دژ عفت و پاکدامنی
    2- ترس از عقاب
    3- علاقه به ایفای نقش مثبت و سازنده در جامعه
    4- مشاهده تاثیر در ارتقاء معنویت
    5- رسیدن به لذتها و زیبایی های برتر در سایه آن
    6- یا عادت
    7- و یا ترس از برخورد اطرافیان
    8- یا ترس از حرف و حدیث مردم
    هرچند اثر ظاهری حفظ عفت و حجاب بر هر مبنایی در جامعه مثبت است اما دوام و ارزشش منوط به مبنایی است که برای آن در نزد خود داریم
    اگر یک حیات معنوی متکی به دین را بچشیم تاثیر شگرف تبعیت از فرامین و تعالیم آنرا را بسیار محسوستر و ملموس تر می یابیم و آنوقت است که برای رفتارهای دینی ما بنیانهای عمیق تر و محکم تری خواهد بود
    اما ...
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

هردویشان باید باشد یکی بدون دیگری در زن حجاب کامل نیست

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری