جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: || چرا قلیان و پاسور تفریح نیست؟ ||

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,279
  مورد تشکر
  4,825 پست
  حضور
  21 روز 4 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  4
  گالری
  98

  || چرا قلیان و پاسور تفریح نیست؟ ||

  به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی بی باک، با تعطیلی مدارس و دانشگاهها و مراکز آموزشی و آغاز فصل تابستان و تعطیلات تابستانی جوانان و نوجوان، در پی پر کردن اوقات فراغت خود رو به کارهای تفریحی و کلاس های آموزشی و ورزشی می آورند اما عده ای به دلایل مختلف از جمله بالا بودن هزینه ورزش و کلاسهای آموزشی تفریحات ناسالم از جمله قلیان و ورق یا پاسور را غافل از مضرات آن انتخات می کنند. متاسفانه برخی خانواده ها خود مشوقی برای فرزندان خویش هستند تاکنون مقالات بسیاری راجع به ضررو زیان های قلیان منتشر شده از جمله مصرف کنندگان قلیان به این دلیل در بین انواع دخانیات موجود در بازار به قلیان روی آورده اند که آن را کم خطرترین نوع مواد دخانی می دانند، غافل از این که آنچه کشیدن قلیان با مصرف کنندگان آن می کند به مراتب ناگوارتر از سیگار است.

  || چرا قلیان و پاسور تفریح نیست؟ ||


  چه آنهایی که به ادعای خودشان تفننی قلیان می کشند، چه آنهایی که قلیان کش حرفه ای هستند باید بدانند که مصرف قلیان بتدریج آنها را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهد که بسیاری از آنها ممکن است زمانی آثار خود را بروز دهند که دیگر کار از کار گذشته و درمان قطعی برای آنها وجود ندارد. چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب ها، زردی و فساد دندان ها از مهم ترین نشانه های ظاهری افرادی است که قلیان کشیدن جزو برنامه های روزمره زندگی شان شده است.

  خانم هایی که سیگار و قلیان می کشند باید با چهره زیبا و پوست شفاف و جوان خداحافظی کنند، چرا که نیکوتین سیگار یا قلیان در خانم ها جذب بیشتری دارد.


  || چرا قلیان و پاسور تفریح نیست؟ ||  مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند مانند مصرف کنندگان سیگار مبتلا به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی خواهند شد.

  تحقیقات نشان می دهد 12 درصد بیماری های قلبی و عروقی، 66 درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماری های حاد تنفسی در جهان به مصرف دخانیات اختصاص دارد.

  همچنین مصرف قلیان شما را چهار تا ده برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض سرطان دهان، حنجره و مری قرار می دهد. زنانی که در طول دوران بارداری خود، مصرف کننده قلیان بوده یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار گرفته اند، وزن نوزادشان هنگام تولد کمتر از حد طبیعی بوده و خطر ابتلا به بیماری های ریوی در این نوزادان بیشتر است. برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست، بلکه حاوی مواد سرطان زا و سمی بی شماری است که موجب بروز سرطان های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری های قلبی و عروقی و دیگر بیماری ها و سرطان ها می شود. همچنین استفاده مشترک از قسمت های دهانی قلیان، عاملی انتقال بیماری های واگیرداری همچون سل و هپاتیت است.

  بوی بد دهان، دندان زرد، از دست دادن دندان و بیماری لثه از عوارض ناشی از مصرف قلیان است.

  تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولا از بی کیفیت ترین و نامرغوب ترین انواع موجود و خطرناک ترین آنهاست، ضمن این که اسانس های مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معطر یا میوه ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.


  نکته مهم دیگر این است که یکی از تفریحاتی که در هنگام مصرف قلیان مورد اقبال جوانان است ورق بازی یا همان پاسور است. قابل توجه اینکه از مضرات ورق بازی نباید غافل شد زیرا کمتر از قلیان نیست.


  || چرا قلیان و پاسور تفریح نیست؟ ||


  قمار از نظر آیات و روایات مورد نهی شدید قرار گرفته و مسلمانان از آنها شدیداً نهی شده اند كه تنها به یك آیه اشاره می شود. خداوند می فرماید: " ای كسانی كه ایمان آورده اید شراب و قمار و بت ها و... پلید و از اعمال شیطان محسوب می شوند و از آنها احتراز و دوری كنید تا رستگار شوید".

  تمام دانشمندان و روانشناسان معتقدند هیجانه ای روانی عامل اصلی بسیاری از بیماری های عصبی و روانی است و قمار بزرگترین عامل پیدایش هیجان می باشد و می گویند 30 درصد جنایت ها با قمار رابطه مستقیم دارد و از عوامل بوجود آمدن جنایات دیگر نیز می باشد.

  پاسور از نظر اقتصادی منشأ ضررهای فراوانی می باشد. در طول سال میلیون ها بلكه میلیاردها ثروت مردم از بین می رود علاوه برآنکه ساعات زیادی از نیروی انسان در این راه تلف می گردد. قمار بازان وقتی برنده می شوند و میلیون ها سرمایه دیگران را تصاحب می نمایند دیگر هرگز حاضر نیستند تن به كارهای تولیدی و اموری كه به نفع جامعه انسانی است بدهند در نتیجه چرخ های تولید از كار می افتد و زندگی مردم فلج می شود و تمام قمار بازان و عائله آنها سر بار اجتماع هستند، بدون این كه كمترین سودی به اجتماع برسانند از دست رنج آن ها استفاده می نمایند. قمار یعنی قربانی كردن مال و شرف برای بدست آوردن مال مردم به خدعه و نیز تزویر.

  اتفاقی و شانسی بودن بازی بیشتر از آنکه فکری باشد


  پاسور به هیچ وجه ورزش فكری محسوب نمی شود و برد و باخت در آن به تیز هوشی و فكر مربوط نیست. بیشتر با اتفاق و شانس در ارتباط است و در دنیا هم به عنوان ورزش فكری شناخته نشده است برخلاف شطرنج كه در ارتباط مستقیم با فكر و اندیشه می باشد و تیز هوشی در آن حرف اول را می زند.

  ذکر این نکته لازم است که شاید به همین دلیل و البته ورزشی نبودن آن، این بازی هنوز فدراسیون ندارد. در صورتی که بسیار بین مردم رایج و پرطرفدار است این در حالی است که برخی بازی ها بااینکه طرفدار زیادی ندارند فدراسیون های جهانی دارند!

  شرطی کردن بازیکن (از زبان استاد رائفی پور): حرام بودن پاسور از نشانه های علمی دین اسلام است. شرطی سازی به این صورت است که با تکرار عامل شرطی شدن، شرطی می شود؛ما شش نوع شرطی سازی داریم در این جا جهت اختصار تنها نوع اول که ساده ترین و نوع ششم که بدترین و خطرناک ترین است را ذکر می کنیم:  1- شرطی سازی عادی : مثل رابطه لواشک با بزاق دهان که بدن ما به لواشک شرطی شده است و هر بار که لواشک می بیند ناخودآگاه شروع به ترشح بزاق می کند. اما شرطی سازی نوع ششم که از همه خطرناک تر است شرطی سازی بدون قانون است که طبق آیات و روایت این نوع شرطی سازی حرام است.


  دانشمندان جهت آزمایش این نوع شرطی سازی به کبوتری آموزش دادن که با دیدن رنگ نارنجی به دکمه ای نوک بزند تا غذا دریافت کند اما در هر مرحله با نوک زدن به دکمه قانون عوض می شد در یک مرحله یک دانه گندم دریافت می کرد اما در مرحله بعد گندمی دریافت نمی کرد و در مرحله بعد کتک نوش جان می کرد کبوتر دو بار نوک می زد غذایی دریافت نمی کرد بیشتر نوک می زد غذای بیشتری دریافت می کرد و بدین صورت کبوتر نتوانست قانون این کار را درک کند و باعث اخلال در ذهن کبوتر شد و کبوتر آنقدر نوک به دستگاه زد تا جان خود را از دست داد. حال بازی با پاسور هم که نوعی وسیله قمار است به دلیل بی قانونی در باخت و برد (ممکن است چهار بار بازی کنی ببری بعد شش بار بازی کنی ببازی و...)

  نوعی شرطی سازی نوعی ششم است که باعث می شود ما نیز مانند همان کبوتر که بدون قانون نوک میزد بی نهایت بار میل به تکرار این کار داشته باشیم. تحقق این امر را می توان در قمار بازی ها دید که طرف بعد از از دست دادن همه دارایی هایش حتی پای ناموس خود نیز قمار می کند.

  اعتیاد آور بودن


  با توجه موارد ذکر شده این بازی نوعی اعتیاد در بازیکنان ایجاد کرده و با توجه به کمتر بودن فواید آن از مضراتش، باعث اتلاف وقت می شود و از نظر عقلی و همین طور آیات و روایات می توان گفت که وقت گذرانی به این شیوه مورد نهی عقل و نقل است. شما یک روز مواظب عمر خود باشید البته مواظب بودن به این معنا نیست که تفریح نکنید بلکه بدین معناست که وقت خود را به بطالت نگذرانیم ولی ما وقتی کار نمی‌کنیم برایمان روز خوبی است. کسی می‌گفت می‌دانی دلیل خوبی مسافرت چیست؟ و سه دلیل برای آن می‌شمارد:


  ۱- نمازش نصفه است.
  ۲-خوراک دو برابر است.
  ۳- و کار هم خبری نیست. و از سبک بودن کار لذت می‌برد.


  قرآن می‌فرماید: گروهی رفاه طلب هستند و وقتی می‌گوییم بروید جنگ. «لَوْ کانَ عَرَضاً قَریباً وَ سَفَراً قاصِداً لاَتَّبَعُوک» توبه/۴۲ یعنی اگر راه نزدیک باشد می‌آیند ولی اگر دور باشد خیر. و قرآن خیلی از کسانی که عمر خود را بیهوده می‌گذرانند انتقاد می‌کند. لهو و لعب یعنی حرکت پوچ و بی معنی که صرفا برای کشتن وقت فراغت است و هیچ ثمری برای دین و دنیا و آخرت آدمی ندارد. لهو و لعب امری است منفی، و مومن هرگز عمر خود را به بطالت نمی‌گذراند.

  ایجاد کینه و عداوت


  به نظر برخی، یکی دیگر از مضرات شطرنج، کینه و عداوتی است که میان بازیکنان پدید می آید.


  «الخین» (قهرمان شطرنج) می گوید: «برای برنده شدن در بازی شطرنج، باید از حریف خود متنفر شد». مهم تر از همه آن که بازی با پاسور، شطرنج و ...، عمر انسان را تلف، اعصابش را فرسوده و روانش را آشفته می سازد!

  امام خمینی (ره) :

  ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با تشکر از جناب مبارز بخاطر مطالب مفیدی که در این تاپیک ارائه فرمودند
  به راستی که ای کاش جوانان ما پیش از هرکاری به سفارش حضرت امیر المومنین گوش فرا می دادند و عقل و اندیشه خود را قبل از انجام هرکاری به کار می گرفتند تا با گذر عمر حسرت متاع گرانبهایی را که از دست داده اند و در ازایش چیزی در یافت نکرده اند، نصیبشان نمی شد. 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  به هیچ عنوان نمی خواهم قلیان را تایید کنم زیرا سیگار و قلیان صددرصد برای سلامت

  بدن مضراست و از نظر پزشکی تایید شده است . اما صحبت من برای افرادیکه به هیچ عنوان

  حرف حساب را نمی فهمند انتخاب بین بد و بدتر است

  جوانی که از نظر خانوادگی و دوستان و فامیل و ............. هنوز نمی فهمد یا نمی خواهد بفهمد

  مواد دودزا برایش سم است ............. امروز هم می خواهد خودش را با همینها گاهی اثبات کند

  اگر جلوی قلیان کشیدن تفریحی اش را بگیریم به سمت موادمخدر راحت تر می رود

  اصلا یک اصلی هست می گویند چیزی از دست بچه تان گرفتید چیزی جای گزینش کنید

  بازهم تاکیید می کنم نه سیگار و نه قلیان را اصلا قبول ندارم اما اگر آنها را در مقابل

  مواد مخدر مثل شیشه و .........بگذارید که ویران کننده و بدتراز مرگ است

  حتما می گویم قلیان خوبتر است و اصلا قابل مقایسه با مواد مخدر و تبعات آن

  نیست البته به شرطها و شروطها که خودش مقدمه اعتیاد نشود .........

  یادتان نیست بعضی از قدیمی تر های ما سیگار یا قلیان می کشیدند و هیچوقت معتاد هم نبودند

  و زندگی و زن و بچه شان را بخاطر اعتیاد به فروش نمی رساندند و خودشان گوشه خیابان نمی خوابیدند

  لذا بین بد و بسیار بدتر باید انتخاب کنیم .............  ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۵/۰۲ در ساعت ۲۰:۴۶
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 5. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود