جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مادر بسیار بدزبان

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مادر بسیار بدزبان

سلام و احترام
    من یک دختر 34 ساله هستم در یک خانواده نابسامان متولد شذم که پدر و مادرم دایما با هم جر و ببحث و فحاشی داشتند و هر کدام دیگری را مقصر اصلی می داند دایما پدر و مادر یکدیگر را فحش میدادند تا الان که این روند ادامه دارد کسی که ما را به دنیا اورده یعنی مادرم همیشه به ما میگوید که ما را به زور به این دنیا اورده و ما فرزندان ناخواسته اوییم از بچگی همیشه ما را کتک میزد وحشتناک با کابل برق و چوب خیس و حتی خواهر بزرگترم را داغ کرده یعنی میخواهم بگویم مهر مادری را تجربه نگردم اما پدرم با وجود درگیری با مادر مهرش را نصیب ما میکرد و زمانی که به خانه می امد پناهگاه ما بود من ئر مقابل این همه بیرحمی به پدر پناه میبردم و ارام میگرفتم و همیشه به کلاس قران خانم همسایه مان پناه میبردم او خیلی مهربان بود بچه نداشت و دوست داشتم مادرم باشد
    خانه را دوست نداشتم از فحش و ناسزا بدم میامد شاید تاثیر کلاس قران و ان خانم مهربان بود که از بچگی تاکنونسعی کردم ادب را از بی ادبان یاد بگیرم اما ظرفیت انسان کم است از زمان بلوغ تا کنون مادر مرا نمیزند شاید زورش نمیرسد اما فحشهای بسیار رکیکی به ما میگوید و ما را عامل دعوای خودش میداند من ابتدا هر دو طرف را ارشاد میکردم اما انها اصلا خودشان را مقصر نمیدانستند خیلی تلاش کردم انها را پیش مشاور ببرم اما قبول نمیکردند من و 2 خواهر و 2 برادرم که همگی تحصیل کرده هستیم معتقد بودیم اگر رابطه پدر و مادرم اصلاح شود همه چیز خوب می شوذ اما هرگز نشد مادرم سر چیزهای الکی دعوا راه میاندازد و به ما فحش میدهد اولا ناراحت میشدم و میانجیگری میکردم اما بعد تصمیم گرفتم بی تفاوت شوم و خودم را به بیخیالی بزنم اخر سن پدر مادرم از 60 گذشته و شخصیتشان شکل گرفته و بیش از پیش هر دوشان بهانه جو شده اند اینظوری خودم ارام شدم اما وقتی گاهی اوقات دعوا بالا میگیرد و مادر به ما فحشهای بسیار رکیک میدهد و حیا هم نمیکند جوابش را میدهم راستش تا جوابش را نمیدهم ارام نمی شود و...حالا میخوام بپرسم ایا این زن را می شود مادر قابل احترامی دانست و من که مثل انها یاد گرفته ام محبت و احترامم را نصیب دوستان بیرون از خانواده کنم و توسط انها تحسین شوم و در خانواده مهر محبت و احترام مادری را نچشیده ام چگونه به او احترام کنم البته گاهی اوقات که مریض میشوم مختصر احوالم را می پرسد اما راستش را بگویم هر وقت میخواهم قبول کنم او مادرم است و واجب الاحترام یک بهانه کوچک جور میشود و دوباره فحاشی را از سر میگیرد و گاهی اوقات که ظرفیتم تکمیل میشود جوابش را میدهم اما خیلی ناراحت میشوم به خاطر همین چون فعلا مجردم و در خانه تصمیم گرفته ام با او حرف نزنم تا گناه کمتری مرتکب شوم گاهی اوقات که از من میخواهد کاری برایش انجام دهم انجام نمیدهم تا متوجه کارهای اشتباهش شود و میشود اما خیلی کوتاه است . این را هم بگویم به خاطر اختلاف شدید پدر و مادرم وقتی به مادر توجه میکنیم پدر ناراحت میشود و بالعکس.مادر الان از ما میخواهد چون منبع در امد داریم از انجا برویم و خانه اجاره کنیم اما پدر شدیدا مخالف است ایا این حرف مادر را باید گوش کردخواهش میکنم به من بگویید ایا این مادر واجب الاحترام است چگونه باید او را احترام کرد ایا کسی که برای تربیت فرزندش کاری نکرده میتواند توقع تربیت داشته باشد و ایا کسی که فرزندی به دنیا می اورد انهم ناخواسته و میخواسته در دوران جنینی او را از بین ببرد و نشده را میتوان مادر دانست اگر چنین است حیوان هم این کار را میکند دیگر اگر بحث 9 ماه هم باشد انسان و فیل در این مورد مشابهند
    متشکرم

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

مادر بسیار بدزبان

کارشناس: استاد امیدوار

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۲/۰۴/۱۹ در ساعت ۲۳:۵۳

نوشته
    123
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    در خانه ما همیشه بین پدر و مادرم دعوا است و مادرم ما را کتک می زند و حرف های رکیک به ما می زند ... خواهش می کنم به من بگویید آیا این مادر واجب الاحترام است؟ چگونه باید او را احترام کرد؟ آیا کسی که برای تربیت فرزندش کاری نکرده می تواند توقع تربیت داشته باشد و آیا کسی که فرزندی به دنیا می آورد آنهم ناخواسته و می خواسته در دوران جنینی او را از بین ببرد و نشده را می توان مادر دانست؟

پاسخ:
    خواهر گرامي شرايط شما را درك می كنم و از خدای بزرگ مسئلت دارم عاطفه و محبت متقابل ميان شما و مادر را افزايش دهد.
    هر چند بر مبنای فرمايشات شما رفتارهای غيراخلاقی و غير اسلامی مادر قابل توجيه نيست اما لازم است به اين نكات توجه بفرماييد:
    الف) چه بخواهيد و چه نخواهيد ايشان مادر شماست.
    1- خواسته يا ناخواسته 9 ماه زحمت و زجر حمل شما را بر عهده داشته است.
    2- زحمت و زجر زايمان شما را بر عهده داشته است (بنابر آموزه های اسلامی اگر بارها و بارها فردی با پای پياده مادر خود را بر دوش حمل كند و به زيارت خانه خدا ببرد، جبران لحظه‌ای از زحمت زايمان را نخواهد كرد.)
    3- خواسته يا ناخواسته شيردهي شما را برعهده داشته است.
    4- خواسته يا ناخواسته تر و خشك كردن شما را بر عهده داشته است.
    5- خواسته يا ناخواسته از شما پرستاری نموده و شب زنده داری های فراوانی را متحمل شده است.
    6- خواسته يا ناخواسته آرامش خود را قربانی شما و ديگر فرزندان نموده است.
    و...
    و مجددا در يك كلام چه بخواهيد يا نخواهيد او مادر (اقيانوسی از معنا در اين واژه نهفته است) شماست

ب) اقتضای اين زحمات تشكر و قدردانی است. چرا كه به تعبير روايت نورانی «من لم يشكر المنعم من المخلوقين لم يشكر الله عزّ و جل» كسي كه از مخلوق تشكر نكند شكر خداي عز و جل را نيز ادا نمي‌كند.!

ج) احترام والدين در هر شرايطی واجب و ضروری است. هرچند كه ايشان كافر و يا مشرك باشند.

د) احترام والدين در برخی شرايط دشوار است به ويژه اگر پير و يا بد اخلاق و بد زبان باشند. و خداوند متعال با علم به همين موضوع فرموده‌اند «ولا تقل لهما اف». و گرنه در صورتي كه والدين مطابق خواسته ما رفتار كنند كه احترام آن ها هنري نيست و نياز به يادآوري خداي حكيم نداشت.

ذ) با توجه به بد زبانی مادر طبيعتا اجر جنابعالی در رعايت احترام ايشان دو چندان است چرا كه سختي بيشتری را متحمل می شويد.

ر) احترام ايشان چون كاری دشوار است آن را جهاد خود و امتحانی الهی در نظر بگيريد.

ز) بی احترامي به والدين و به ويژه مادر علاوه بر عقوبت الهی، سبب محروميت های دنيوی خواهد شد.

ه) سعی كنيد با رفتارهای پيشگيرانه كمتر در معرض بد زبانی ايشان واقع شويد.

ق) به هنگام مواجه با بد زبانی با رعايت احترام موقعيت را ترك كنيد.

ف) مادر شما از كمبود توجه و عاطفه رنج می برند و با مشكلات عصبی مواجه هستند، به جاي قهر كردن و ترشرويی با ايشان، وی را در آغوش بگيريد و با شوخ طبعی، خنده رويی و... وی را مورد نوازش و مهر قرار دهيد (سخت است اما بدانيد معجزه می كند!) و اين كار را چه در موقعيت های معمولي و چه در هنگام بد زبانی انجام دهيد.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۱/۱۳ در ساعت ۲۱:۴۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری