صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جواب کسانی رو که می خواهند نماز رو به زبان فارسی بخوانند چه باید داد؟

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جواب کسانی رو که می خواهند نماز رو به زبان فارسی بخوانند چه باید داد؟

در مجلسی حضور داشتم که خانمی عنوان کرد برادر من در مدرسه تحت تاثیر صحبت های معلمش میگه ما چرا نماز رو فارسی نمیخونیم؟واگه قرآن به پیامبر انگلیسی هم نازل می شد ما باید انگلیسی می خوندیم؟

چطور میشه همچین آدمی رو قانع کرد وبهش توضیح داد؟

(من خودم به اون خانم گفتم:چون قران به زبان عربی هست و حمد وتوحید هم از قران هست ما باید عربی بخونیم.مثل اینکه برادر شما بخواد درس زبان انگلیسی رو فارسی امتحان بده.مگه میشه؟)

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله
    جواب کسانی رو که می خواهند نماز رو به زبان فارسی بخوانند چه باید داد؟

کارشناس: استاد کریم

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme_d نمایش پست
    در مجلسی حضور داشتم که خانمی عنوان کرد برادر من در مدرسه تحت تاثیر صحبت های معلمش میگه ما چرا نماز رو فارسی نمیخونیم؟واگه قرآن به پیامبر انگلیسی هم نازل می شد ما باید انگلیسی می خوندیم؟
    با سلام
    مساله نماز امری فقهی است وشرایط آنرا با توجه به آیات واحادیث احکام مجتهد مشخص وکشف می کند وکسی که در این رابطه نظر می دهد یا باید مجتهد باشد ودر غیر اینصورت از مجتهد جامع الشرایط تقلید کند. وبر اساس نظر قاطبه فقهاء نماز باید به زبان عربی صحیح باشد واین امری است که شارع مقدس آنرا تعیین کرده است .
    اما در باب اینکه حکمت این عربی خواندن چیست؟ هرچند بنده در احادیث موردی که فلسفه این مساله را بیان کند پیدا نکردم ولی همانطور که شما نیز اشاره کردید می توان مواردی همچون :
    1-دعا ونیایش به هر زبانی که باشد خوب ودارای ارزش می باشد ولی نماز به عنوان عبادتی که همه مسلمانان در یک وقت مشخص آنرا به جا می آورند وحلقه اتحادی بین آنهاست وقتی به زبان عربی خوانده می شود این اتحاد وهماهنگی بین مسلمانان بیشتر می شود ودر عین حال زیبایی ونظم خاصی به این عبادت با ارزش اعطاء می کند.
    2-زبان عربی دارای زیباییها ونکات ادبی زیبایی است که دیگر زبانها فاقد این زیباییها هستند ویا اینکه در این حد این زیباییها را ندارند . واین امتیازات می تواند تاثیر در عربی بودن نماز داشته باشد.
    به هر حال نماز امری فقهی است و باید بر اساس نظر فقهاء که بر گرفته از منابع دینی است عمل کرد وهمچنین وجود زیباییها وامتیازات زبان عربی می تواند در عربی بودن نماز دخیل باشد.
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنونم از شما بابت وقتی که گذاشتید.

اصولا قانع کردن آدمهایی که مغلطه می کنند کار دشواریه.چون به هر حال هر چیزی رو بکشی کش میاد و بدون دلیل محکم حرف زدن هم تمومی نداره.

امیدوارم هممون از هدایت شده ها باشیم وعاقبت به خیر این دنیا رو ترک کنیم.

6. تشکرها 3

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

(من خودم به اون خانم گفتم:چون قران به زبان عربی هست و حمد وتوحید هم از قران هست ما باید عربی بخونیم.مثل اینکه برادر شما بخواد درس زبان انگلیسی رو فارسی امتحان بده.مگه میشه؟)
    سلام
    بنده به چنین کسی می گویم:
    خوب اگر بعد دهها سال نماز خواندن معلوم شد همان عربی خواندن لازم بوده است شما چه عذری دارید ؟
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

8. تشکرها 3

نوشته
    92
    حضور
    1 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

خدا به ما میگه در طول شبانه روز که حدودهزار و چهار صد و چهل دقیقه ست با هر زبونی خودت دوست داشتی با من حرف بزن اما بیست دقیقه شو(نماز یومیه حدودا بیست دقیقه طول میکشه) با اون زبونی که من میگم باهام صحبت کن
    دو گزینه وجود دارد:

1- چشیدن لحظه ای لذت گناه
    2- شاد کردن دل امام زمان

کدام یک را انتخاب میکنیم؟

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد14 نمایش پست
    سلام
    بنده به چنین کسی می گویم:
    خوب اگر بعد دهها سال نماز خواندن معلوم شد همان عربی خواندن لازم بوده است شما چه عذری دارید ؟
    والله الموفق
    حتما دفعه بعد که دیدمشون ازش میخوام به این سوال جواب بده.

11. تشکرها 3

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdie1364 نمایش پست
    خدا به ما میگه در طول شبانه روز که حدودهزار و چهار صد و چهل دقیقه ست با هر زبونی خودت دوست داشتی با من حرف بزن اما بیست دقیقه شو(نماز یومیه حدودا بیست دقیقه طول میکشه) با اون زبونی که من میگم باهام صحبت کن
    نکته جالبی رو یادآوری کردید.
    ولی چون با خود شخص روبرو نیستیم یکم سوال وجواب سخته.
    باید به صورت واسطه ومرحله ای حل بشه.

13. تشکر

نوشته
    73
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 13 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و خداقوت

علاوه بر صحبتهای اساتید
    1- توی نماز از خیلی از جملات و واژه های قرآنی استفاده میشه، بنابراین منطقی اینه که به همان زبان قرائت شود. برای حفظ معانی زبان اصلی.

2- آشنایی با حداقل کلمات مورد نیاز یک زبان مشترک(عربی)، مثلاً حقیر خودم با زبان عربی آشنایی چندانی ندارم ولی مطالعه قرآن کمکم کرده که متون عربی رو اندکی متوجه بشم(باهاشون بیگانه نباشم).

3- در این زمینه یک مزیت برای ما هست که زبان عربی بلد نیستیم! اونهم اینکه در زمان قرائت نماز چون زبان اصلی ما عربی نیست، توجه به معانی فارسی اونها موجب توجه بیشتری در نماز می شود(با فرض اینکه این توجه درست است).

4- آدم میتونه قرآن و کلمات نماز رو طوری آهنگین بخواند که سبک نباشد، ولی آیا مثلاً به زبان فارسی میتونیم «بنام خداوند بخشنده مهربان» را طوری آهنگین بخوانیم که هم خوشمون بیاد و هم سبک نباشه(یعنی مثل آواز و سرودها نباشه)؟ تا الان خودم هر چی به این موضوع فکر کردم، می بینم تنها متنی که آهنگین خوندنش موجب آرامش جسم و روح میشه قرآن هست، متون زبانهای دیگر(شاید حتی دیگر متون عربی هم) آهنگین خوندنشون موجب آرامش جسم و روح نمیشه، مثلاً آدم خوشش میاد انگشتاش رو تکون بده، سرشو تکون بده و .... که یک کم نامناسب حالت صحبت کردن با خدا هست، ولی متن قرآنی اینطوری نیست!(حقیر این طور متوجه شدم) حتی موقع خوندن متون قرآن نهایتش این است که آدم در حالت چهار زانو کمی بدنش رو جلو و عقب می کنه که حالت سبکی نیست!

اشتباهی دیدید لطفاً تذکر بدید.
    ویرایش توسط سلمان14 : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۶:۴۳

15. تشکرها 2

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

ببخشید من الان این تاپیک رو دیدم
    نمیدونم اینجا میشه این حرفمو بگم یا نه
    ولی همین سوال رو یکی از دوستان در مورد خطبه عقد مطرح کرده بودند که چرا ما که ایرانی و فارسی زبانیم خطبه عقدمون به عربی اونم فصیح خونده میشه ایشون میگفتند که ما درسته مسلمانیم ولی ایرانی هستیم
    ممنون میشم جواب این سوال رو هم کارشناسان و دوستان بدهند

17. تشکرها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری