جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وصیت امام علی به فرزندش امام حسن (ع)

نوشته
    256
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

وصیت امام علی به فرزندش امام حسن (ع)

پاره تنم

اگر از دوستت جدا می شوی رشته ای از دوستی را بگذار بماند تا اگر روزی خواست با همان رشته به دوستی برگردد.
    اگر کسی به تو خوشبین است تو کاری کن خیالش واقعا درست از کار در آید.
    حق دوستت را روی حساب رفاقتی که بینتان است ضایع نکن،کسی که حقش را ضایع می کنی،دیگر دوستت حساب نمی شود.
    نباید به فامیل و خانواده ات کمتر از آدم های دیگر توجه کنی.
    به کسی علاقه مند نشو که هیچ از تو خوشش نمی آید.
    جوری نباشد هر اندازه تو دلت می خواهد دوستی ادامه یابد،بیش از آن دوستت بخواهد دوستی تان تمام شود.
    جوری نباشد او در بدی کردن تواناتر از تو در خوبی کردن باشد.
    ظلم هر که به تو ظلم میکند به نظرت بزرگ نیاید،چون او دارد به سود تو و به ضرر خودش کار می کند.
    پاداش یکی که تو را خوشحال کرده بدی کردن نیست.
    فرزندم بدان:
    دو جور رزق و روزی داریم.یکی آن که تو دنبالش می روی، یکی آن که دنبالت می آید.میاید سراغت حتی اگر پی اش نباشی.
    چه زشت است روز نیازمندی خود را کوچک و پست کردن . روز بی نیازی،ظلم وستم کردن.
    آن چیزی از دنیا واقعا مال توست که با آن جایگاه ابدی ات را آباد کرده باشی.اگر به آنچه از دستت رفته ناله می کنی،پس برای هر چه به دستت نرسیده هم ناله بزن.
    بگذار وقایع گذشته دلیل و راهنمای تو در وقایع آینده و نیامده باشد،که امور ،همیشه شبیه همند.
    از مردمی نباش که موعظه سودی به حالشان ندارد.مگر این که سخت توبیخ و آزارشان کنند.خردمند از تعلیم پند می گیرد.
    چهارپایانند که جز با ضرب تازیانه ادب نمی شوند.
    امواج اندوه را با شکیبایی جدی و زیبایی یقین از خود دور کن.
    هرکه اعتدال را کنار بگذارد منحرف می شود.دوست خوب مثل فامیل است.دوست واقعی در غیاب دوست هم به دوستی شان وفادار است.
    هوی و هوس شریک کوردلی اند.خیلی وقت ها،بیگانه از فامیل به آدم نزدیکتر است و خویشاوندی از بیگانه ها هم دورتر.غریب آن آدمی است که دوستی ندارد.
    ویرایش توسط عرشیا : ۱۳۸۷/۰۵/۱۴ در ساعت ۱۱:۰۱

2.  

نوشته
    256
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پاره تنم

پسرم بدان!
    ادمی بر مرکب زمان سوار است.بر مرکب روزها وشبها.
    حتی وقتی خودش خیال می کند ایستاده است،مرکب زمان دارد اورا پیش می برد.
    همان وقتی که خیال می کند جایی ساکن شده و استراحت می کند،دارد رو به پایان جلو می رود.
    پس مطمئن باش به آرزویت نمی رسی و بیش از اندازه مقرر عمر نمی کنی.که تو در همان جاده ای هستی که آدم های پیش از تو رفته اند.پس در جستجوی مال و منال دنیا،آرام وبی حرص باش.وقت خرج کردنش هم سنجیده و زیبا عمل کن.
    خیلی پیش آمده افزون طلبی ها،همه مال را بر باد داده.این طور نیست که هر که بیفتد پی مال ومنال،به آن برسد.یا هر کس خیلی پی آن نباشد،محروم بماند.
    روحت را بالاتر از این بدان که آلوده پستی وفرومایگی شود.حتی اگر از این مسیر به ارزوهایت میرسی. کرامت روحت را معامله نکن.
    هیچ کالایی هم قیمت با آنچه از روح و وجود تو کم می شود نیست.
    بنده کس دیگری نباش،خدا تو را آزاد آفریده است.
    چه جور خیری است؟خیری که فقط از مسیرشر می شود به آن رسید؟چه جور آسایشی است،آسایشی که فقط از مسیری سخت می شود به آن رسید؟
    نکند مرکب ها ی طمع،تند و شتابان تو را تا چشمه های هلاکت ببرند.اگر می توانی نگذار یکی که نعمتی در اختیار دارد،بین تو وخدا قرار گیرد.
    به هر حال همان قسمت و سهم مقررت را می گیری.ولی کم و اندکی که خود خدای پاک به آدم بدهد بزرگتر و با ارزش تر از زیاد و بسیاری است که آفریدگانش بدهند.با این که همه و هر نعمتی از اوست.
    جبران ضرری که از سکوت به تو می رسد،آسان تر از جبران حرف های نابجاست.
    بند های ظرف را اگر خوب ومحکم ببندی،هرچه در ظرف است سالم می ماند.من بیشتر دوست دارم هرچه داری درست نگه داری تا این که بیفتی پی آنچه دیگران دارند.تلخی یأس بهتر ارز خواستن از مردم است.کار کم در آمد با پاکدامنی،بهتر از توانگری با گناه است.
    آدم راز خودش را بهتر زا هر کس دیگری نگه می دارد.
    خیلی ها در راهی سعی می کنند که به ضرر خودشان تمام می شود.
    پرحرف،هرزه گو می شود.و آن که می اندیشد بینایی می یابد.

نوشته
    256
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به ین نامه پشت نکن

پاره تنم

به خوبی ها بخوان واهل خوبی ها باش
    با دست و زبان بدی ها را بران
    تمام سعیت را بکن از اهل بدی دور بمانی
    آن طور که شاید و باید در راه خدا جهاد کن
    نگذار ملامت هیچ ملامت گری تو را نگه دارد
    در جستجوی حقیقت هر جا که هست،در اعماق سختی ها،در انبوه حوادث،غوطه ور شو و پی فهم حقیقت دین باش.
    خودت را عادت بده به صبوری،به تحمل ناگواریها،چه اخلاق خوبی است این صبوری،این شکیبایی در مسیر حق.
    در همه احوال وجودت را به خدایت بسپار،پیش او باشی،پناهگاهت امن است،نگهبانت قوی.هرچه می خواهی تنها از او بخواه.که دادن و ندادن دست اوست.
    خیلی از او تقدیرهای خوب بخواه.
    به این سفارش هایم دقت کن و به این نامه پشت نکن.
    فرزندم!
    دیدم سن وسالم بالا رفته و ضعف وناتوانی مرا فرا می گیرد.گفتم قبل از این که اجلم شتابان شتابان از راه رسد،زودتر این سفارشها را بنویسم.نکند دیگر نتوانم آنچه در درون دارم به تو برسانم،نکند همان جور که جسمم ناتوان می شود،اندیشه و فکرم هم نقصی پیدا کند.
    نکند بعضی وسوسه های درونی بیرونی زودتر از من به قلب تو برسند و آن را سخت و رمیده کنند.بی تردید دل جوان زمین الی از کشت و کاری است که هر بذری در آن بپاشند،می پذیرد و می رویاند.به همین خاطر پیش از آن که دلت سخت شود و فکرت مشغول هزار جا گردد،تربیت تو را شروع کردم.
    تا با اندیشه وعزمی مصمم؛سراغ حقایقی بیایی که اهل تجربه پیش از تو زحمت گشتن،یافتن و تجربه آنها را کشیده اند.با آموختن این حقایق،به همان فواید و آثاری می رسی که ما رسیدیم.یا حتی نکاتی که بر ما هم نامعلوم و تاریک بود،برایت روشن می شود.

5. تشکر

نوشته
    256
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پاره تنم

دور وبر خوبان بگرد تا از آنان شوی
    از اهل شر فاصله بگیر تا از آنان جدا باشی
    مال حرام بد لقمه ایست و زشت ترین ظلم،ظلم به ناتوان است.
    خیلی داروها،خودشان دردند و خیلی دردها دارو و مداوایند.
    خیلی وقت ها یکی که انتظار نداری ناصح و خیرخواه باشد،نصیحت خوبی می کند.ولی یکی که ناصح حسابش می کنی،خیانت می کند.نکند به آرزوها تکیه کنی.
    آرزو سرمایه آدم های احمق است.
    عقل،حفظ و به خاطر سپردن تجربه هاست و بهترین آنها تجربه ایست که تو را پند دهد.
    به سمت فرصت ها بشتاب،قبل از این که از دست بروند و به اندوه مبدل شوند.
    این طور نیست که هر که چیزی می خواهد به آن برسد،یا آنکه نیست بازگردد.
    این که توشه ات را ضایع و آخرتت را خراب کنی یک جور تبهکاریست.
    هرکاری عاقبتی دارد.همین امروز و فرداست که تقدیر تو فرا برسد.بازرگان در خطر است.خیلی دارایی های کم هستند که از دارایی های بسیار هم برکت بیشتری دارند.
    یار و یاور پست و دوست متهم،فایده ای به حال آدم ندارند.
    تا روزگار در برابرت رام است و از آن بهره می بری،آسان بگیر و به امید چیزهای بیشتر خطر نکن.نکند بگذاری مرکب لجاجتت چموشی کند و تو را باخود ببرد.
    در ارتباط با دوست،خودت را وادار کن که این طور باشی:
    اگر از تو برید وصل باش
    اگر از تو روگرداند،برو نزدیک و مهربان باش
    اگر با تو بخیل بود،بخشش کن
    اگر از تو دور شد،برو طرفش
    اگر با تو تندی کرد،نرم باش
    اگر بدی کرد،عذرش را بپذیر
    جوری که انگار بنده اویی و او آقا و ولی نعمت توست.
    ولی نکند این بخشش و نرمی و وصل را در حق یکی که شایسته
    آن نیست،یا جایی غیر خودش انجام دهی.
    با دشمن دوستت دوست نشو که این دشمنی با اوست.دوست در هر موردی با تو مشورت می کند،خوب یا بد،صادقانه خیر او را بخواه.
    جرعه جرعه خشم خود را فرو ده،من شربتی با پایانی این همه شیرین و ته مزه ای این همه گوارا ندیده ام.
    با آن که با تو تندی می کند،نرمی کن.خیلی زود با تو نرم خواهد شد.نسبت به دشمن با فضیلت رفتار کن که این از هر دو نوع پیروزی شیرین تر است.

7. تشکر

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا
    نامه ی ۳۱ نهج البلاغه
    از وصيت آن حضرت (ع ) به حسن بن على (عليهما السلام ) در آن هنگام كه از صفين بازمى گشت در((حاضرين )) نوشته است
    :
    از پدرى در آستانه فنا و معترف به گذشت زمان ، كه عمرش روى در رفتن
    دارد و تسليم گردش روزگار شده ، نكوهش كننده جهان ، جاى گيرنده در سراى مردگان ، كه فردا از آنجا رخت برمى بندد، به فرزند خود كه آرزومند چيزى است كه به دست نيايد، راهرو راه كسانى است كه به هلاكت رسيده اند و آماج بيماريهاست و گروگان گذشت روزگار. پسرى كه تيرهاى مصائب به سوى او روان است ، بنده دنياست و سوداگر فريب ، و وامدارمرگ و اسير نيستى است و هم پيمان اندوه ها و همسر غمهاست ، آماج آفات و زمين خورده شهوات و جانشين مردگان است

اما بعد. من از پشت كردن دنيا به خود و سركشى روزگار بر خود و روى آوردن آخرت به سوى خود، دريافتم كه بايد در انديشه خويش باشم و از ياد ديگران منصرف گردم و از توجه به آنچه پشت سر مى گذارم باز ايستم و هر چند، غمخوار مردم هستم ، غم خود نيز بخورم و اين غمخوارى خود، مرا از خواهشهاى نفس بازداشت و حقيقت كار مرا بر من آشكار ساخت و به كوشش و تلاشم برانگيخت كوششى كه در آن بازيچه اى نبود و با حقيقتى آشنا ساخت كه در آن نشانى از دروغ ديده نمى شد. تو را جزئى از خود، بلكه همه وجود خود يافتم ، به گونه اى كه اگر به تو آسيبى رسد، چنان است كه به من رسيده و اگر مرگ به سراغ تو آيد، گويى به سراغ من آمده است . كار تو را چون كار خود دانستم و اين وصيت به تو نوشتم تا تو را پشتيبانى بود، خواه من زنده بمانم و در كنار تو باشم ، يا بميرم

9. تشکر

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

تو را به ترس از خدا وصيت مى كنم ، اى فرزندم ، و به ملازمت امر او و آباد ساختن دل خود به ياد او و دست زدن در ريسمان او. كدام ريسمان از ريسمانى كه ميان تو و خداى توست ، محكمتر است ، هرگاه در آن دست زنى ؟ دل خويش به موعظه زنده دار و به پرهيزگارى و پارسايى بميران و به يقين نيرومند گردان و به حكمت روشن ساز و به ذكر مرگ خوار كن و وادارش نماى كه به مرگ خويش اقرار كند. چشمش را به فجايع اين دنيا بگشاى و از حمله و هجوم روزگار و كژتابيهاى شب و روز برحذر دار.

اخبار گذشتگان را بر او عرضه دار و از آنچه بر سر پيشينيان تو رفته است آگاهش ساز. بر خانه ها و آثارشان بگذر و در آنچه كرده اند و آن جايها، كه رفته اند و آن جايها، كه فرود آمده اند، نظر كن . خواهى ديد كه از جمع دوستان بريده اند و به ديار غربت رخت كشيده اند و تو نيز، يكى از آنها خواهى بود.

پس منزلگاه خود را نيكودار و آخرتت را به دنيا مفروش و از سخن گفتن در آنچه نمى شناسى يا در آنچه بر عهده تو نيست ، بپرهيز و در راهى كه مى ترسى به ضلالت كشد، قدم منه . زيرا باز ايستادن از كارهايى كه موجب ضلالت است ، بهتر است از افتادن در ورطه اى هولناك . به نيكوكارى امر كن تا خود در زمره نيكوكاران در آيى . از كارهاى زشت نهى بنماى ، به دست و زبان ، و آن را كه مرتكب منكر مى شود، بكوش تا از ارتكاب آن دوردارى و در راه خدا مجاهدت نماى ، آنسان ، كه شايسته چنين مجاهدتى است . در كارهاى خدايى ملامت ملامتگران در تو نگيرد. و در هر جا كه باشد، براى خدا، به هر دشوارى تن در ده و دين را نيكو بياموز و خود را به تحمل ناپسندها عادت ده و در همه كارهايت به خدا پناه ببر. زيرا اگر خود را در پناه پروردگارت در آورى ، به پناهگاهى استوار و در پناه نگهبانى پيروزمند در آمده اى . اگر چيزى خواهى فقط از پروردگارت بخواه ، زيرا بخشيدن و محروم داشتن به دست اوست . و فراوان طلب خير كن و وصيت را نيكو درياب و از آن رخ بر متاب . زيرا بهترين سخنان سخنى است كه سودمند افتد و بدان كه در دانشى كه در آن فايدتى نباشد، خيرى نباشد و علمى كه از آن سودى حاصل نيايد، آموختنش شايسته نبود

11. تشکر

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

اى فرزند، هنگامى كه ديدم به سن پيرى رسيده ام و سستى و ناتوانيم روى در فزونى دارد، به نوشتن اين اندرز مبادرت ورزيدم و در آن خصلتهايى را آوردم ، پيش از آنكه مرگ بر من شتاب آورد و نتوانم آنچه در دل دارم با تو بگويم . يا همانگونه كه در جسم فتور و نقصان پديد مى آيد، در انديشه ام نيز فتور و نقصان پديد آيد. يا پيش از آنكه تو را اندرز دهم ، هواى نفس بر تو غالب آيد و اين جهان تو را مفتون خويش گرداند. و تو چون اشترى رمنده شوى كه سر به فرمان نمى آورد و اندرز من در تو كارگر نيفتد. دل جوانان نوخاسته ، چونان زمين ناكشته است كه هر تخم در آن افكنند، بپذيردش و بپروردش . من نيز پيش از آنكه دلت سخت و اندرزناپذير شود و خردت به ديگر چيزها گرايد، چيزى از ادب به تو مى آموزم . تا به جدّ تمام ، به كارپردازى و بهره خويش از آنچه اهل تجربت خواستار آن بوده اند و به محك خويش آزموده اند، حاصل كنى و ديگر نيازمند آن نشوى كه خود، آزمون از سرگيرى . در اين رهگذر، از ادب به تو آن رسد كه ما با تحمل رنج به دست آورده ايم و آن حقايق كه براى ما تاريك بوده براى تو روشن گردد.

13. تشکر

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

اى فرزند، اگر چه من به اندازه پيشينيان عمر نكرده ام ، ولى در كارهاشان نگريسته ام و در سرگذشتشان انديشيده ام و در آثارشان سير كرده ام ، تا آنجا كه ، گويى خود يكى از آنان شده ام .
    و به پايمردى آنچه از آنان به من رسيده ، چنان است كه پندارى از آغاز تا انجام با آنان زيسته ام و دريافته ام كه در كارها آنچه صافى و عارى از شايبه است كدام است و آنچه كدر و شايبه آميز است ، كدام . چه كارى سودمند است و چه كارى زيان آور. پس براى تو از هر عمل ، پاكيزه تر آن را برگزيدم و جميل و پسنديده اش را اختيار كردم و آنچه را كه مجهول و سبب سرگردانى تو شود، به يك سو نهادم . و چونان پدرى شفيق كه در كار فرزند خود مى نگرد، در كار تو نگريستم و براى تو از ادب چيزها اندوختم كه بياموزى و به كار بندى . و تو هنوز در روزهاى آغازين جوانى هستى و در عنفوان آن . هنوز نيتى پاك دارى و نفسى دور از آلودگى .

15. تشکر

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

مصمم شدم كه نخست كتاب خدا را به تو بياموزم و از تاءويل آن آگاهت سازم و بيش از پيش به آيين اسلامت آشنا گردانم تا احكام حلال و حرام آن را فراگيرى و از اين امور به ديگر چيزها نپرداختم . سپس ، ترسيدم كه مباد آنچه سبب اختلاف عقايد و آراء مردم شده و كار را بر آنان مشتبه ساخته ، تو را نيز به اشتباه اندازد. در آغاز نمى خواستم تو را به اين راه كشانم ، ولى با خود انديشيدم كه اگر در استحكام عقايد تو بكوشم به از اين است كه تو را تسليم جريانى سازم كه در آن از هلاكت ايمنى نيست . بدان اميد بستم كه خداوند تو را به رستگارى توفيق دهد و تو را راه راست نمايد. پس به كار بستن اين وصيتم را به تو سفارش مى كنم .

17. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری