جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درمان وسواس

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درمان وسواس

باسلام ، ازاونجایی که من متاسفانه مدتی است که دچار وسواس شدم ، برای درمان و دوری از وسواس سوالها و مشکلاتی برام پیش اومده که مطرح میکنم و خواهش میکنم به صورت واضح و روشن پاسخ بدهید . تشکر ( مرجع تقلید مقام معظم رهبری )
    1) مقدار رطوبت انتقال دهنده نجاست چه مقدار است ؟ آیا اگر جایی نجس باشد و ما اونجا بشینیم و در مدت نشستن عرق بکنیم این عرق کردن باعث انتقال نجاست میشه یا نه ؟
    2) در طول روز پیش آمده که احساس میکنم از من مدفوع و ادرار خارج میشه ...که بعضی وقت ها واقعا خارج میشه و بعضی اوقات فقط یک احساسه .... آیا هروقت چنین احساسی به من دست میده باید بررسی و کنجکاوی کنم یا لازم نیست و بنا رو بر نبودن چیزی بزارم ؟ حتی اگر این احساس شدید باشه ؟
    3) با توجه به شغلم نمیتونم سریع به دستشویی برم و گاهی اوقات پیش اومده از من به خاطر داشتن ادرار شدید رطوبتی خارج شده ،آیا این رطوبت با توجه به اینکه قبلا استبرا کردم پاک هست یا نه ؟چظوری مطمین بشم ادرار هست یا نه ؟
    4)توی رساله نوشته برای انتقال نجاست تا سه واسطه نجس میشن و از واسطه سوم به بعد چیزی نجس نمیشه .... آیا هر واسطه باید با رطوبت جدید با واسطه جدید ملاقات کنه یا نه با همان رطوبت قبلی ؟مثلا اگر از من مدفوع خارج بشه و لباس زیر من نجس بشه و من روی صندلی بنشینم و....این نجاست تا چند لباس یا چیز دیگه رو نجس میکنه ؟
    خواهشا پاسخ های واضح و روشن و قابل درک و فهم بدید تا انشا الله مشکلم حل بشه

2.  

نوشته
    604
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    10 روز 13 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام الله

درمان وسواس

کارشناس بحث: استاد اسراء

نوشته
    116
    مورد تشکر
    44 پست
    حضور
    1 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حجت نمایش پست
    1) مقدار رطوبت انتقال دهنده نجاست چه مقدار است ؟ آیا اگر جایی نجس باشد و ما اونجا بشینیم و در مدت نشستن عرق بکنیم این عرق کردن باعث انتقال نجاست میشه یا نه ؟
    مقدار رطوبت مسریه(سرایت کننده )یک مطلب کاملا عرفی است : اینکه چه مقدار رطوبت موجب سرایت است مساله ی شرعی نیست بلکه به عرف مربوط است . انچه به شرع مربوط است اینست که: اگر رطوبت سرایت کننده باشد موجب سرایت نجاست است . عین پاسخ استفتائات رهبری:
    س 290: مقدار رطوبتى كه باعث سرايت از چيزى به چيز ديگر مى‌شود، چقدر است؟
    ج: ملاك رطوبت مسريه اين است كه به مقدارى باشد كه رطوبت هنگام برخورد از جسم مرطوب به جسم ديگر سرايت كند.

) در طول روز پیش آمده که احساس میکنم از من مدفوع و ادرار خارج میشه ...که بعضی وقت ها واقعا خارج میشه و بعضی اوقات فقط یک احساسه .... آیا هروقت چنین احساسی به من دست میده باید بررسی و کنجکاوی کنم یا لازم نیست و بنا رو بر نبودن چیزی بزارم ؟ حتی اگر این احساس شدید باشه ؟
    بله همانطور که فرمودید کنجکاوری لازم نیست و اصل همیشه بر طهارت است مگر انکه یقین بنجاست داشته باشید .

) با توجه به شغلم نمیتونم سریع به دستشویی برم و گاهی اوقات پیش اومده از من به خاطر داشتن ادرار شدید رطوبتی خارج شده ،آیا این رطوبت با توجه به اینکه قبلا استبرا کردم پاک هست یا نه ؟چطوری مطمین بشم ادرار هست یا نه ؟

اگر شک در ادرار بودن رطوبت خارج شده دارید اصل بر اینست که ادرار نیست .بله اگر بهر دلیل مطمئن به ادرار بودن ان شدید نجس است و راه رسیدن به یقین و اطمینان امری عرفی و عقلایی است
    .

)توی رساله نوشته برای انتقال نجاست تا سه واسطه نجس میشن و از واسطه سوم به بعد چیزی نجس نمیشه .... آیا هر واسطه باید با رطوبت جدید با واسطه جدید ملاقات کنه یا نه با همان رطوبت قبلی ؟مثلا اگر از من مدفوع خارج بشه و لباس زیر من نجس بشه و من روی صندلی بنشینم و....این نجاست تا چند لباس یا چیز دیگه رو نجس میکنه ؟
    خیر ،معنای واسطه ی سوم را در ضمن مثال توضیح میدهم :
    فرشی با ادرار نجس شده و شخصی با جوراب خیس روی ان راه می رود این دقیقا همان نجاست است که به جوراب میرسد و واسطه ای در بین نیست . اما جوراب مزبور خشک میشود و بعدا دست خیس به ان برخورد میکند این واسطه اول است . اگر رطوبت این دست خشک شود و بعدا پارچه ی خیسی بهمین دست برخورد کند به این ترتیب این پارچه ی خیس واسطه ی دوم میشود . اگر رطوبت این پارچه هم برطرف شود و شخصی مثلا دست خیس به این پارچه بزند این رطوبت واسطه ی سوم است .والحمد لله

ویرایش توسط اسراء : ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ در ساعت ۲۲:۵۱

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری