صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ماه رمضان در المراقبات

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13

  ماه رمضان در المراقبات
  در «جعفريات» از اميرالمؤمنين (عليه السلام) روايت شده است كه فرمود: نگوئيد «رمضان» زيرا شما نمي‌دانيد كه رمضان چيست؟! و هر كس چنين گويد: بايد تصدق بدهد و به كفاره آن، روزه بگيرد ولكن بگوئيد «ماه رمضان» همچنان كه خداي تعالي فرمود: «شهر رمضان».
  ماه رمضان در المراقبات

  و از مهمات سالك در امر اين ماه عظيم، شناختن حق اين ماه است و اينكه اين ماه منزلي است كه خداوند روندگان كوي خود را به مهماني به سوي خود دعوت فرموده است و آن ماه مهمانخانه خداست و هم اينكه معني روزه و مناسبت آن را با معني مهماني خدا بداند و هم اينكه در تحصيل وجوه اخلاص در حركات و سكنات خود بر وفق رضاي صاحبخانه كوشا گردد.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  فوايد گرسنگي


  گرسنگي را براي سالك فوايدي است در تكميل نفس و معرفت پروردگار كه از شمار بيرون است و در فضايل آن در اخبار چيزهاي بزرگي ذكر شده است كه اشاره به آنها اولا بي فايده نيست و سپس كشف از علت آن و اشاره به حكمت آن است.


  از پيغمبر اكرم (صلي الله عليه و آله) نقل است كه فرمود: «جانهاي خويشتن را به وسيله گرسنگي و تشنگي به مجاهده واداريد؛ زيرا اجر در اين كار مانند اجر جهاد كننده در راه خداست؛ همانا عملي در نزد خدا محبوبتر از گرسنگي و تشنگي نيست».


  و نيز فرمود: «در روز قيامت منزلت آن كس از شما در نزد خدا بيشتر است كه گرسنگي او طولاني‌تر و درباره خداوند سبحانه زيادتر تفكر كرده باشد».

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  و نيز به اسامه فرمود: «اگر بتواني وقتي ملك الموت (براي قبض روح تو) بيايد شكمت گرسنه و جگرت تشنه باشد اين كار را بكن؛ زيرا به اين كار شرف منازل را درك مي‌كني و به ورود روح تو، فرشتگان خرسند مي‌شوند و خداوند جبار بر تو درود مي‌فرستد». و نيز فرمود: «دلهاي خود را گرسنه و بدنهاي خود را برهنه بداريد شايد دلهاي شما، خداي عزوجل را ببيند».


  و در حديث معراج است كه خداوند فرمود: «يا احمد (صلي الله عليه و آله) آيا مي‌داني كه ميراث روزه چيست؟ عرض كرد: نه؟ فرمود: ميراث روزه كم خوراكي و كم گوئي است؛ سپس فرمود: سكوت مورث حكمت مي‌شود و حكمت مورث معرفت و معرفت مورث يقين است و چون بنده به مرتبه يقين برسد باكي ندارد كه چگونه بر او مي‌گذرد! به سختي يا به آساني؟! براي او متفاوت نيست و اين مقام صاحبان «رضا» است و هر كس به رضاي من عمل كمند سه خصلت ملازم حال او خواهد بود. شكري كه آلوده به جهل و ناداني نباشد؛

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  و ذكري كه فراموشي در آن راه نيابد؛ و دوستي كه محبت مخلوقات را بر محبت من ترجيح نمي‌دهد و چون مرا دوست داشت من هم او را دوست خواهم داشت و خلق خمودم را به محبت او خواهم گماشت و چشم و دل او را به جلال و عظمت خود گشاده خواهم ساخت و از او علم خاصه خلق را مخفي نخواهم داشت و در تاريكي‌هاي شب و روشنائي روز با او مناجات خواهم نمود تا اينكه گفتار او با ساير خلق منقطع گردد و مجالست او با آنها بريده شود و سخن خودم و كلام فرشتگانم را به گوش او مي‌رسازم تا آنجا كه فرمود: البته عقل او را غرق در معرفت خود خواهم ساخت و خود در مقام عقل او جا خواهم گرفت؛ سپس مرگ و سكرات مرگ و حرارت و فزع مرگ را بر او سبك و آسان خواهم ساخت تا آنكه رو به بهشت رانده شود و چون عزرائيل بر او فرود آيد به او گويد آفرين بر تو ـ خوشا به حال تو ـ باز خوشا به حال تو ـ همانا خداوند به تو مشتاق است ـ تا آنكه گويد ـ خداوند به او مي‌فرمايد: اين بهشت من است در آن آرام بگير و اين جوار و همسايگي من است در آن منزل بگزين. و روح در پاسخ عرض كند:

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  اي معبود من! خويشتن را به من شناساندي و من به شناسائي تو از تمام خلق تو بي‌نياز شدم؛ به عزت و جلال تو سوگند، اگر خشنودي تو در اين باشد كه مرا قطعه قطعه كنند و به سخت‌ترين صورتي كه مردم را به آن مي‌كشند مرا هفتاد بار بكشند، رضاي تو در نزد من محبوبتر است!


  تا آنجا كه فرمود: خداي عزوجل هم فرمايد: «به عزت و جلال خودم سوگند! بين خودم و بين تو در هيچ وقتي از اوقات مانع و حاجتي قرار نخواهم داد تا هر وقت بخواهي بر من آئي ؛ و همين قسم است رفتار من با دوستانم...»


  من مي‌گويم: در اين اخبار اشاره و تصريحي به حكمت گرسنگي و فضيلت آن است و اگر بياني مشروحتر از اين بخواهي در آنچه علماء اخلاق از خواص و فوايد آن بيان كرده‌اند نظر كن؛ چه آنها براي گرسنگي فوايد عظيمه‌اي ذكر نموده‌اند كه از جمله آنها، صفاي دل است؛ زيرا «سيري» بخار را در دماغ زياد مي‌كند و شبه مستي عارض او مي‌شود و دل به سبب آن از جريان در افكار و از سرعت انتقال، گراني و سنگيني مي‌يابد و باعث كوري قلب مي‌گردد و گرسنگي به خلاف آن، سبب صفاي قلب و رقت آن مي‌شود و دل را براي دوام فكري كه موصل به معرفت باشد مهيا مي‌سازد و براي آن نوري محسوس ظاهر مي‌گردد و از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) روايت شده است كه: «كسي كه شكم را گرسنه بدارد فكر او عظمت مي‌يابد».

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  و از جمله فوايد آن، كه شنيده‌ام زبوني و انكسار و زوال تند روي و فرح زياد است كه آن خود مبدء سركشي است و چون نفس خوار و زبون شود در برابر پروردگارش آرام و خاشع گردد.


  و از جمله شكستن شدت شهوات و قوائي است كه مورث گناهان كبيره مهلكه است؛ چه منشأ بيشتر گناهان كبيره، شهوت كلام و شهوت فرج است و شكستن اين شهوت، سبب نجات از مهلكات است.


  و از جمله فوايد جوع، رفع خواب است كه خواب ضايع كننده عمري است كه سرمايه تجارت آخرت آدمي است.


  و گرسنگي سبب دوام بيداري است كه آن بذر هر خير و كمك براي تهجُّد و شب زنده داري است كه باعث رسيدن به «مقام محمود» است .


  و از جمله فوايد آن، ميسر گشتن تمام عبادات است كه كمترين علت آن كمي احتياج به تخليه و تحصيل خوراك و كمي ابتلاء به امراض مختلفه است، زيرا معده، خانه امراض و پرهيز و كم خوردن، سرآمد همه داروهاست. و تمام اينها احتياجات انسان و عوارض دنيوي از مال و جاه آن است كه هلاكت هلاك شدگان از آنهاست.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  و از جمله، تمكن براي بذل مال و اطعام مساكين و صله ارحام و انواع نيكي و زيارت بيت الله و اماكن متبركه و خلاصه تمام عبادات مالي است.


  من مي‌گويم: اينها فوايدي است كه عقول بشر به تفصيل آنها، احاطه پيدا نمي‌كند به ويژه فايده نخستين؛ زيرا فكر در اعمال، به منزله نتيجه و غير فكر، به منزله مقدمات است.


  و تفكر عبارت از نفس «سير» و غير از آن مقدمات و معدات براي «سير» است وبه همين جهت در باب فكر روايت شده است كه ساعتي تفكر بهتر از عبادت هفتاد سال است.


  و چون اين مقدمه براي شما آماده گشت، فوايد بزرگي براي شما نتيجه بخش خواهد بود از جمله آنكه به علم قطعي بداني كه چرا خداوند گرسنگي را براي پذيرائي ميهمان خود اختيار كرده است؛ براي آنكه نعمتي بهتر و بالاتر از نعمت معرفت و قرب و لقاء نيست و گرسنگي از نزديكترين اسباب آنهاست و بداني كه روزه تكليف نيست بلكه تشريفي است كه موجب شكرانه توست و ببيني كه در واجب ساختن آن منتي از حق تعالي بر توست و منزلت نداي خداي تعالي را در آيه صوم از «كتاب خدا»، بشناسي و چون بداني كه نداء نسبت به تو و دعوت توست به «دار وصال» از آن لذت ببري و بداني كه حكمت در تشريع روزه، كم خوردن و ضعيف ساختن قواي بدن است نه آنچه را كه در روزه متروك داشته‌اي در شب بخوري بلكه افزونتر!؟

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  و از جمله آنكه چون شرافت مقصود از روزه را دانستي بر توست كه در تصحيح و اخلاص در آن كوشش كني تا فوايد آن بر تو مسلم گردد.


  و از جمله آنكه چون مراد از قرار دادن روزه و وجوب آن را دانستي آنچه را كه اسباب تكدير و ضايع ساختن آن است خواهي دانست و مي‌داني كه معناي آنچه درباره آن وارد شده چيست كه روزه فقط امساك از خوردني و آشاميدني نيست و چون روزه گرفتي بايستي گوشت و چشمَت و زبانت نيز روزه باشد و در بعضي اخبار آمده است كه حتي پوست بدن و مويت نيز بايد روزه باشد.


  و از جمله آنكه براي اين عمل، شايسته نيست كه فقط نيت براي دفع عقاب خدائي باشد و نيز سزاوار نيست كه براي جلب ثواب و دخول در بهشت نعيم باشد هر چند به‌ آن حاصل مي‌گردد بلكه حق نيت اين است كه آدمي را از صفات شيطاني دور و به صفات روحانييّن نزديك سازد و چون اين را دانستي با كمي زيركي خواهي دانست كه هر چه تو را ـ از احوال و افعال و اقوال ـ دور كننده از مراتب حضور باشد. آن مخالف مراد مولاي تو (از تشرف تو به اين دعوت و ضيافت) است و نبايد خشنود باشي كه در دار الضيافه اين پادشاه منعم جليل كه تو را به اين تقرب و تشريف مشرف ساخته است و به سرائر تو و خطرات قلب تو عالم است از او غافل باشي (و حال آنكه او مراقب توست) و از او اعراض كني (و حال آنكه او رو به تو دارد) و به جانم سوگند كه اين اگر در حكومت عقل از قبايح عظيمه است كه عاقل به آن رضا نمي‌دهد كه با رفيقش چنين معامله‌اي كند تا چه رسد به خالق منعم خود ولكن از كمال رفق و فضل خدا است كه به سبب مانند اين غفلتها ما را محروم نمي‌سازد و با بندگانش مسامحه مي‌فرمايد و خارج از وسع به آنها تكلف نمي‌نمايد، ولكن بندگان گرامي نيز با آقاي خود در برابر هر حرام و واجبي معامله نمي‌كنند بلكه با او به مقتضاي حق سيادت و آقائي او و عبوديت خود معامله مي‌نمايند و آنچه از اين كمتر باشد از معامله لئيمان و مردمان پست مي‌شمارند و بالجمله در روزه خودشان به آنچه امام صادق (عليه السلام) سفارش فرموده است عمل مي‌كنند و آن اموري است.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  سفارشات امام صادق (عليه السلام) به روزه‌ داران


  از جمله اينكه حالت تو در حال روزه‌ات اين باشد كه خود را مشرف به آخرت بيني و حالتت حالت خضوع و خشوع و انكسار و خواري باشد و حالتت حالت بنده ترسان از مولايش و دلت پاك از عيوب و باطنت مبراي از حيله و مكر باشد و از آنچه غير از خدا باشد بيزاري جوئي و در روزه خود ولايت خود را براي خدا خالص گرداني و از خداي قهار حقا بيمناك باشي و جان و بدن خود را براي محبت و ذكر او فارغ گرداني و بدن خود را براي عمل به اوامر او و آنچه تو را به آن دعوت كرده است و غير اينها از آنچه در باب آن توصيه شده است مهيا سازي و جوارح خود را از محظورات و مخالفات به ويژه زبان را حتي از مجادله و سوگند راست محفوظ داري.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  11,630
  مورد تشکر
  20,202 پست
  حضور
  66 روز 12 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  سپس در آخر روايت فرمود:


  اگر به آنچه براي تو بيان شد عمل كردي حقا به آنچه براي روزه دار حق است عمل كرده‌اي و اگر از اينها كم گذاشتي از فضيلت روزه خود كم گذاشته‌اي و ثواب آن به اندازه كمبود از آن چيزي است كه بيان شد.


  من مي‌گويم: پس به آنچه در اين وصايا از وظايف روزه دار است نظر كن و سپس در تأثيرات آن تأمل نما و بدان كه اگر كسي خود را مشرف به آخرت بيند دل خود را از دنيا خارج سازد و جز به تهيه توشه آخرت نپردازد و همچنين اگر قلبش خاضع شود و شكسته و خوار گردد از فرح به غير خدا دوري كزيند و ميل به آن ننمايد و هر كس روح و بدنش براي خدا، خوار و ذليل باشد و از هر چيزي سواي خدا بيزاري جويد روح و قلب و بدن و تمامت او در ذكر خدا و محبت خدا و عبادت خدا غرقه شود و روزه دار روزه مقربين باشد. خدا به حق مقربانش، ما را چنين روزه‌اي روزي گرداند هر چند كه يك روز در عمرمان باشد.

  رفيق بي كلك مادر

  قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريمصفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود