صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در دینم دچار شک شده ام! چه کنم؟

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در دینم دچار شک شده ام! چه کنم؟

سلام
    من دختری هستم 18 ساله. حدود 1 سال شاید بیشتر هست که در دینم دچار شک شدم. قبلا خیلی روی رعایت مسایل دینم حساس بودم.اما الان که دچار شک شدم خیلی دیگه حساس نیستم طوری که چند روز پیش داشتم به این فکر میکردم که اصلا چرا دارم نماز میخونم؟اصلا چرا مسلمونم؟
    من الان فردی هستم که فکر میکنم شرایط مورد دوم شامل حالم میشه!الان شما چطور من رو راهنمایی میکنید؟
    مثلا میشه من رو راهنمایی کنید که چه کتابی بخونم که هم یک متن روون باشه و هم بتونه اسلام رو به من بیشتر بشناسونه.

2.  

نوشته
    34
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط M.B نمایش پست
    سلام
    من دختری هستم 18 ساله. حدود 1 سال شاید بیشتر هست که در دینم دچار شک شدم. قبلا خیلی روی رعایت مسایل دینم حساس بودم.اما الان که دچار شک شدم خیلی دیگه حساس نیستم طوری که چند روز پیش داشتم به این فکر میکردم که اصلا چرا دارم نماز میخونم؟اصلا چرا مسلمونم؟
    من الان فردی هستم که فکر میکنم شرایط مورد دوم شامل حالم میشه!الان شما چطور من رو راهنمایی میکنید؟
    مثلا میشه من رو راهنمایی کنید که چه کتابی بخونم که هم یک متن روون باشه و هم بتونه اسلام رو به من بیشتر بشناسونه.
    من زیاد راجب کتاب اطلاع ندارم ولی این شک و شبهه ها در اثر رعایت نکردن اسلام و رفیق بد میتونه به وجود اومدذه باشه مثل: دوستان مجازی که بعضا ممکنه پسر بوده باشن و کلا هر چیز دیگه در بهره اول باید علت یابی کنید بعد از اینکه علت رو برطرف کردید میتونید جواب سوالاتتون رو پیدا کنید

یا حق

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

در دینم دچار شک شده ام! چه کنم؟

کارشناس بحث: استاد اندیشمند

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت شما کاربر گرامی

اینکه یک انسان در مباحث اعتقادی شک کند و سوال برای او پیش بیاید امر بدی نیست مشروط بر اینکه این شرط دائمی نباشد و انسان با یافتن حقیقت اصراری بر شک خود نداشته باشد.

همین که یک انسان مومن شکی در وجودش حاصل شود و نوعی نگرانی برای او حاصل شود خود از نشانه های ایمان است:

شخصی خدمت پیامبر اکرم (ص) رسید و گفت: ای رسول خدا (ص) هلاک شدم. رسول خدا (ص) فرمود: «شیطان به سراغت آمد و به تو گفت چه کسی تو را خلق کرد و تو گفتی خدا، پس او گفت خدا را چه کسی خلق نمود». مرد گفت: درست است یا رسول الله (ص). سپس پیامبر (ص) فرمود: «این ایمان محض است».[1]

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شك دو قسم است:
    1. شكّي كه مقدّمة يقين است و ترديدي كه پل عبور به اطمينان است و پرسشي كه مقدمه وصول است و اضطرابي كه مقدمه آرامش است.
    2. شكي كه در درون جان ما اقامت گزيده است، و به صورت يك ناهنجاري رواني و وسواس روحي در آمده است.

اگر شكّ از نوع اوّل باشد بسيار خوب و لازم است و معمولاً بسياري از انسان هاي انديشمند آزاد انديش براي رسيدن به يقين در باورهاي خود، ابتدا دچار شك، ترديد، اضطراب و تزلزل و پرسش مي شوند و همين انگيزه اي براي رسيدن به اطمينان و آرامش و يقين و پاسخ حقيقي مي شود. «شك معبر خوب و لازمي است هر چند منزل و توقّفگاه نامناسبي است. اسلام كه اين همه دعوت به تفكر و ايقان مي كند، بطور ضمني مي فهماند كه حالت اوليه بشر، جهل و شكّ و ترديد است و با تفكر و انديشه صحيح بايد به سر منزل يقين و اطمينان برسد. يكي از حكما مي گويد: «فائده گفتار ما را همين بس كه تو را به شكّ و ترديد مي اندازد تا در جستجوي تحقيق و ايقان بر آيي.» شك، نا آرامي است، اما هرآرامشي بر اين نا آرامي ترجيح ندارد. حيوان شك نمي كند، ولي آيا به مرحله ايمان و ايقان رسيده است؟!آن نوع آرامش، آرامش پايين شكّ است،بر خلاف آرامش اهل ايقان كه بالاي شك است....آن چه مي تواند مايه تأسف باشد اين است كه شك يك فرد، او را به سوي تحقيق نراند...»[2]

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اما راه رهايي از شك وگذر و رسيدن به اطمينان، عبارت است از تفكر صحيح و به روش صحيح و پس از آن توجه به مبدأ فيّاض عالم هستي كه رحمت بيكرانش به همه رسيده و باران لطفش به همه جا باريده است. كسب معرفت صحيح، هم تكليف عقلاني هر انساني است و هم راه رسيدن به يقين و انسانيت و عمل صالح.

شما می توانید با مطالعه کتب دینی و همچنین پرسش از علمایی که به آنها دسترسی دارید اطلاعات دینی خود را افزایش دهید و تمام اینها را باید کنار تفکر قرار دهید و با تفکر در مسائل دینی مطمئن باشید از بسیاری از این شک ها رهایی خواهید یافت.[3]

براي آشنايي و مطالعه مباحث كلامي واعتقادي مي توان منابع ذيل را توصيه كرد:

1. پاسخ به پرسشهاي مذهبي شما، محمد محمدي اشتهاردي، انتشارات برهان، تهران، 1376.
    2. محاضرات في الالهيات، جعفر سبحاني، مؤسسه امام صادق ـ عليه السلام ـ ، قم 1382.
    3. منشور عقايد اماميه، جعفر سبحاني، مؤسسه امام صادق ـ عليه السلام ـ ، قم، 1376.
    4. ترجمه و شرح فارسي كشف المراد، آيت الله ابوالحسن شعراني، كتابفروشي اسلاميه، تهران.
    5. ترجمه بداية المعارف الالهيه، ج 1 و 2، مرتضي متقي نژاد، انتشارات احسن الحديث، 1378 قم.
    6. پرسشهاي فكري و ديني جوانان، محسن غرويان، مؤسسه فرهنگي يمين، قم، 1377.
    7. پاسخ به پرسشهاي مذهبي، آيت الله مكارم شيرازي و آيت الله سبحاني، مدرسه امام علي ـ عليه السلام ـ ، قم، 1377.
    8. پرسشها و پاسخها، جعفر سبحاني، مؤسسة سيدالشهدا، قم، 1369.

[1]کلینی، کافی، ج ۲، ص ۴۲۵، نويسنده: كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق‏ ، محقق / مصحح: غفارى على اكبر و آخوندى، محمد ، ناشر: دار الكتب الإسلامية ، مكان چاپ: تهران‏ ، سال چاپ: 1407 ق‏ ، نوبت چاپ: چهارم
    “ابْنُ أَبِی عُمَیْرٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِیِّ ص فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ هَلَکْتُ فَقَالَ لَهُ ع أَتَاکَ الْخَبِیثُ فَقَالَ لَکَ مَنْ خَلَقَکَ فَقُلْتَ اللَّهُ فَقَالَ لَکَ اللَّهُ مَنْ خَلَقَهُ فَقَالَ إِی وَ الَّذِی بَعَثَکَ بِالْحَقِّ لَکَانَ کَذَا فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص ذَاکَ وَ اللَّهِ مَحْضُ الْإِیمَانِ
    [2] مطهري، مرتضي، مجموعه آثار، عدل الاهي، انتشارات صدرا، ج 1، ص 37 و 38.
    [3] دراین پاسخ از نرم افزار پاسخ بهره گرفته شده است.

نوشته
    253
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    سلام
    به نظر بنده شما در حال گذر از مرحله تقلید و حرکت بسوی تحقیق هستید
    یعنی اگر تا بحال فقط با بله و چشم مسائل دین خود را پیگیری می کردید امروز باید علاوه برپذیرش به ابعاد مختلف این مساله هم بیندیشید
    بهترین کتابها برای شما کتب شهید مطهری اند
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

اصلا چرا دارم نماز میخونم؟اصلا چرا مسلمونم؟
    سلامو خدا قوت
    راستش يه روزايي منم اين افكارو داشتم ولي الان به اين نتيجه رسيدم كه هرعملي كه خدا واجب كرده يه حكمتي داره
    قديما ميگفتن اين عمل ثواب داره گفتن ثواب به اين خاطر بود كه دليل علميشو نميدونستيم ولي هر چي پيش ميريم حقايق دين واسمون اشكار ميشه

همين نماز اگه قرار بود ما نماز نخونم از نظرفكري تربيت نميشديم وقتي به يه سمت فكرتو متمركز ميكني اين يعني تربيت فكري . در نماز بايد تمام توجهت سمت خداباشه يعني تقويت حافظه ما وقتي كلاس زبان ميريم اگه يه مدت زبان تمرين نكنيم همه چي يادمون ميره همين نماز باعث ميشه قدرت تمركزمون بالا بره

يا همين مسلمون بودن تو يه مقاله در مورد پيوند كليه تحقيق ميكردم نوشته بود انسانهاي مذهبي (بيماران مذهبي)درصدموفقيت پيوندشون بالاتراز بيماران غيرمذهبيه ميدونيد چرا به اين خاطر كه كسي كه مذهبيه توكلش برخداست با خودش ميگه هر چي پيش ايد خوش ايد واسه همين خيالش راحته و از ضطراب دروني نجات پيدا ميكنه كه همين اضطراب و نگرانيها باعث ميشه عمل پيوند موفقي نداشته باشه

نوشته
    28
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط زینب_الگوی صبر نمایش پست
    همين نماز اگه قرار بود ما نماز نخونم از نظرفكري تربيت نميشديم وقتي به يه سمت فكرتو متمركز ميكني اين يعني تربيت فكري
    سلام. میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید....
    منظورم تربیت فکری هستش!

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

نقل قول نوشته اصلی توسط AMiSH13 نمایش پست
    سلام. میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید....
    منظورم تربیت فکری هستش!
    ببين دوست عزيز نماز حقیقی بهترین وسیله ای برای پرورش توجه و تمرکز در انسان است زیرا نماز گزاری که پیوسته و با تمام قدرت می کوشد تا ذهن خود را از تمامی آنچه غیر خداست منصرف و فقط به خدا متوجه کند و تمام نیروی فکری خود را در یک جا جمع کند تا نمازش با خشوع و حضور قلب خوانده شود این برای او عادت می شود و در هر موردی می تواند قوای ذهنی خود را متمر کز کند .

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری