جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مراد از سوره‌ هاي‌ طوال‌ و مِئين‌ و مفصّل‌ در قرآن‌ كريم‌

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

مراد از سوره‌ هاي‌ طوال‌ و مِئين‌ و مفصّل‌ در قرآن‌ كريم‌

یارب
    تلميذ: در كتاب‌ صَلَوة‌ «جواهر» باب‌ استِحبابُ قِرآءَة‌ السّورةِ بَعدَ الحَمدِ في‌ النَّوافِل‌ فرمايد: رَوَي‌ الْكُلَيْنِيُّ بِسَنَدِهِ إلَي‌ سَعْدِ الإسْكَافِ أَنَّهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَهِ صَلَّي‌ اللَهُ عَلَيْهِ وَ ءَالِهِ: أُعْطِيتُ السُّوَرَ الطِّوَالَ مَكَانَ التَّوْرَاةِ، وَ السُّنَنَ مَكَانَ الإنْجِيلِ، وَالْمَثَانِيَ مَكَانَ الزَّبُورِ؛ وَ فُصِّلْتُ بِالْمُفَصَّلِ: ثَمَانٍ وَ سِتِّينَ سُورَةً؛ وَ هُوَ مُهَيْمِنٌ عَلَي‌ سَآئِرِ الْكُتُبِ.
    «به‌ من‌ سوره‌هاي‌ بزرگ‌ بجاي‌ كتاب‌ تورات‌ داده‌ شده‌ است‌، و سوره‌هاي‌ سُنَن‌ بجاي‌ انجيل‌، و مَثاني‌ بجاي‌ زبور؛ و من‌ تفضيل‌ داده‌ شدم‌ بر آنها به‌ سوره‌هاي‌ مُفَصَّل‌ كه‌ شصت‌ و هشت‌ سوره‌ است‌. و قرآن‌ سيطره‌ و هيمنه‌ دارد بر سائر كتب‌ انبياء گذشته‌.»

مراد در اين‌ روايت‌ از سوره‌هاي‌ طِوال‌، و سُنَن‌، و مَثاني‌ و مفصَّل‌ چيست‌؟

علاّمه‌: مراد از سُوَر طوال‌، هفت‌ سورۀ بزرگ‌ از اوّل‌ قرآن‌ بوده‌ است‌ كه‌ رسول‌ خدا صلّي‌ الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلّم‌ آنها را طوال‌ ناميد. و عبارتند از بَقَرَة‌، آل‌عِمران‌، نِساء، مائدَة‌، أنعام‌، أعراف‌ و يونس‌.
    وليكن‌ عثمان‌ در وقت‌ جمع‌آوري‌ قرآن‌، سورۀ أنفال‌ و تَوبة‌ را بر سورۀ يونس‌ مقدّم‌ داشت‌؛ چون‌ عثمان‌ سورۀ توبه‌ را كه‌بِسْمِ اللَهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ ندارد سورۀ مستقلّ نمي‌داند و آنرا از متمّمات‌ سورۀ أنفال‌ مي‌داند؛ و بنابراين‌، اين‌ دو سوره‌ كه‌ در نزد او يك‌ سوره‌ بودند، از سوره‌هاي‌ طوال‌ محسوب‌ مي‌شده‌ است‌.
    ولي‌ چون‌ به‌ عثمان‌ اعتراض‌ كردند كه‌ رسول‌ الله‌ سورۀ يونس‌ را بعد از سورۀ أعراف‌ قرار دادند و او را جزء طوال‌ شمرده‌اند، عثمان‌ جوابي‌ نداشت‌ كه‌ بگويد؛ و گفت‌: من‌ از اين‌ قرار داد رسول‌ خدا مطّلع‌ نبودم‌.

و امّا سُنَن‌ كه‌ در اين‌ روايت‌ آمده‌ من‌ جائي‌ نديده‌ام‌. و آنچه‌ در بعضي‌ از روايات‌ آمده‌ است‌ مِئين‌ است‌، يعني‌ سوره‌هائيكه‌ در حدود صد آيه‌ هستند؛ و شايد هم‌ سُنَن‌ در اين‌ روايت‌ همان‌ مِئين‌ بوده‌ و بوسيله‌ كتابتِ كتّاب‌، تحريف‌[92] شده‌ است‌.

و مشهور آنست‌ كه‌ قرآن‌ را به‌ سه‌ قسمت‌ تقسيم‌ مي‌كنند: سُوَر طوال‌، سور مئين‌، سور مُفصَّلات‌. غاية‌ الامر از سورۀ نَبَأ (عَمَّ يَتَسَآءَلُونَ) تا آخر قرآن‌ را سور قِصار هم‌ مي‌گويند.

[92] ـ عبارت‌ سُنَن‌ در «جواهر» طبع‌ حاج‌ موسي‌ ملفّق‌ آمده‌ است‌، ولي‌ در طبع‌ حروفي‌ نجف‌ همان‌ لفظ‌ مِئين‌ را ثبت‌ كرده‌اند؛ و چون‌ به‌ اصل‌ آن‌ در كافي‌ مراجعه‌ شد («اُصول‌ كافي‌» طبع‌ حروفي‌، ج‌ 2، ص‌ 601) آنجا نيز مئين‌ ضبط‌ شده‌ است‌.
    کتاب مهرتابان / قسمت ششم / رحلت علامه طباطبائی،پایگاه علوم و معارف اسلام

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

2. تشکرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری