صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جالب و شنیدنی از تجارب شخصی طلاب مبلغ و روحانیون!

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

راهنما جالب و شنیدنی از تجارب شخصی طلاب مبلغ و روحانیون!

" بسم الله الرحمن الرحیم "

جالب و شنیدنی از  تجارب شخصی طلاب مبلغ و روحانیون!

همه ی ما قطعا در زندگی خود یک سری موقعیت و شرایط های ویژه ای را تجربه کرده ایم که برایمان درس آموز و یا بسیار جالب بوده است. در این تاپیک تجارب شخصی مبلغان حوزه علمیه و سفرهای آن ها به مناطق محروم و همچنین سبک خاص بعضی از روحانیون قرار داده میشود.
    به نظرم در شرایط فعلی که توقعات و غر زدن و همه رو مقصر دونستن و به زمین و زمان فحش دادن و گفتن من چهقدر بد بختم و خدایا بین این همه آدم چرا من و فرق من با فلانی چیه چرا این جور شد چرا این طور نشد من دیگه از زندگی سیر شدم و... سر به فلک میکشد ، مطالب این تاپیک خالی از لطف نباشد . فکر میکنم شاید این تاپیک به ما کمک کند از چاچوب خودبینی بیرون بیاییم و بدانیم فقط زندگی این جور مسائل نیست.

التماس دعا

------------------------------------------------------
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

2.  

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

ماجرای چشم برزخی دختر عشایر/ راهی که یک طلبه از دبی تا قم پیمود
    (1)

مسئول گروه جهادی مروّجین مذهب درباره چگونگی طلبه‌شدن خود می‌گوید: پس از دانشگاه، شغل خوبی برای من در دبی امارات مهیا شده بود اما توصیه یک عالم ربانی مرا از این رو به آن رو کرد.

خبرگذاری فارس: یک طلبه وقتی وارد مدرسه علمیه می‌شود علاوه بر اینکه دغدغه کسب معارف الهی را دارد، همیشه در ذهن خود جهت تبلیغ بهتر دین به طرح ایده و برنامه می‌پردازد تا هنگامی که توانایی لازم نشر معارف را به دست آورد از آن بهره ببرد.
    گاهی نیز برخی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز که شیفته آموزش معارف اسلامی هستند، بعد از اتمام تحصیل و دریافت مدرک راهی مدارس حوزه علمیه می‌شوند تا بتواند هر چه بهتر در تبلیغ مثمر ثمر واقع شوند و با رفتن داوطلبانه به مناطق محروم علاوه بر ترویج و تبلیغ دین در کارهای عمرانی، بهداشتی و فرهنگی با چند تیر یک هدف را نشانه بگیرند.

حجت‌الاسلام محمد رضایی شریف آبادی یکی از مبلغان فعال در مناطق محروم کشور به خصوص در مناطق جنوبی کرمان است که بار همت را بر دوش نهاده است که علاوه بر نشر معارف در عمرانی آن مناطق نیز سهیم باشد.
    وی هم‌اکنون معاون تبلیغ مدرسه معصومیه(س) و مسئول گروه جهادی مروّجین مذهب است.

راهی که یک طلبه از دبی تا قم پیمود

*در ابتدا خودتان را معرفی کنید و بگویید چگونه شد که به درس حوزه علاقه‌مند شدید؟

- متولد تهران هستم و مادرم اصالتاً شمیرانی است، 9 ساله بودم که همراه با خانواده به استرالیا رفتیم، زیرا پدرم در بورسیه دکتری استرالیا پذیرفته شده بود و به همین خاطر شش سالی را در سیدنی استرالیا سپری کردیم، پدرم هم اینک استاد دانشگاه الزهرا و رئیس دانشکده علوم تربیتی الزهرا است.
    پس از اتمام تحصیلات پدرم به ایران برگشتیم و در این زمان در مقطع اول دبیرستان بودم و بعد از دیپلم در رشته محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال قبول شدم و بعد از دریافت مدرک لیسانس عازم سربازی شدم.

تا این زمان اصلاً درباره طلبه شدن فکر هم نکرده بودم، هر چند که اهل هیئت و منبر بودم، اما چند ماهی که مانده بود سربازی‌ام تمام شود، لطف خدا خیلی عجیب و غریب شامل حالم شد، این در شرایطی بود که شغل خوبی برای من در دبی امارات مهیا شده بود.
    و آن این بود که یک عالم ربانی به صراحت به من گفت که باید طلبه شوم و روی صحبت ایشان امری بود.

*نام این عالم ربانی را می‌گویید؟

- آیت‌الله کاظمی، ایشان خیلی ناشناخته هستند، یک عالم باتقوایی هستند، به هر حال با یک جمله دل من را از این رو به آن رو کردند، بالاخره همین جمله کاری کرد که از دبی رفتیم قم و حوزه علمیه معصومیه!

*چرا حوزه علمیه معصومیه را انتخاب کردید، دلیل خاصی داشت؟

- یکی از شرایط ورود به مدرسه معصومیه قم، داشتن حداقل مدرک لیسانس از یکی از دانشگاه‌ها است، این مدرسه هم اینک گنجایش 1200 طلبه را دارد، در این حوزه طلبه‌هایی با مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد‌، دکتری، پزشک و دندانپزشک داریم.

توزیع بیش از 30 هزار کتاب کتاب توضیح المسائل در مناطق محروم

*چگونه شد که پای شما به تبلیغ در مناطق محروم باز شد؟

-با مشورتی که با یکی از مراجع بزرگوار، بعضی علما و اساتید کردم، به مناطق محروم جهت تبلیغ در جنوب کرمان به صورت خودجوش و تنهایی رفتم و خداوند توفیق داد که در همان ابتدا در 30 مدرسه با جمعیتی بالغ بر 3 هزار نفر سخنرانی داشته باشم و پس از بازگشت بنا بر درخواست آن‌ها به همین تعداد کتاب رساله توضیح المسائل را برایشان ارسال کردم.

با این وجود بعد از تشکیل گروه جهادی مروجین مذهب و طی فعالیت تبلیغی چندین ساله 30 هزار کتاب توضیح المسائل در مناطق محروم توزیع و هدیه داده شده است، البته باید گفت که این کتاب‌ها با انتخاب خود دانش‌‌آموزان تهیه شده است و هیچ اجباری در کار نبوده است، بلکه مهم برای ما آن بود که با احکام دین آشنا شوند و با انتخاب خودشان مرجع تقلیدشان را برگزینند.

*سطح تحصیلات حوزوی شما به چه میزانی است؟

- مشغول سطح یک هستم که همان مقدمات و لمعتین است.

* اشاره داشتید که برای تبلیغ به جنوب کرمان رفتید، رفتار مردم با شما چگونه بود، آیا استقبال می‌کردند؟

جنوب کرمان از نظر وسعت خیلی مکان بزرگی است، در این منطقه به علت نبود روحانی ثابت مردم نسبت به احکام و معارف دین اطلاع ندارند و خیلی تشنه فراگیری هستند، یک نمونه عرض کنم برای سخنرانی به یک مدرسه دبیرستان رفتم که 200 دانش آموز پسر داشت، در کل زمان سخنرانی این تعداد دانش‌آموز ساکت نشسته بودند و با دقت گوش می‌دادند در حالی که توقع می‌رفت که شلوغ کنند و آرام و قرار نداشته باشند، در روستاها هم وضع به همین منوال هست، به طوری که هنگام قصد ترک روستا را داریم می‌بینیم که مردم گریه می‌کنند که چرا می‌خواهید بروید؟

یک مبلغ چگونه وارد محیط تبلیغی می‌شود

*برای تبلیغ به کدام مناطق کشور رفتید؟

-کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی،‌ گیلان ولی بیشتر جنوب کرمان بوده است، منطقه جنوب کرمان خیلی وسیع است، هفت شهرستان جنوب کرمان با بیش از 200 روستا که خودم شخصاً به این مناطق رفتم و تبلیغ کردم.

*برای اینکه به منطقه‌ای ورود داشته باشید، از قبل هماهنگ می‌کنید؟

- نه! اصلاً نیازی نیست، مردم آن چنان علاقه‌مند هستند که نیازی به معرفی نیست، هر طلبه و روحانی به آنجا برود، مردم سریع یک منزلی را مهیا می‌کنند، مسجد هم که آماده است و جمعیت آماده و تشنه کسب معارف الهی است.

*چه کارهایی را معمولاً در زمان تبلیغ انجام می‌دهید؟

از آنجایی که جنوب کرمان یکی از محروم‌ترین نقاط کشور است، طی سه سال گذشته توانستیم 70 جهیزیه را به کمک خیرین به نیازمندان اهدا کنیم، این در شرایطی بود که برخی از افراد سه تا چهار سال از زمان عقدشان گذشته بود و نتوانسته به خانه بخت بروند. همچنین کسانی بودند که در خانه‌شان یخچال نداشتند و برای یک آب خنک خوردن باید مزاحم همسایه‌شان می‌شدند، در شرایطی که دمای هوای منطقه در بیشتر اوقات تابستان به بالای 50 درجه می‌رسد، در این مناطق مسجد ساختیم، مساجد نیمه ساخت را کامل کردیم، همچنین پزشکان متخصص را آنجا بردیم. در برخی مناطق با وجود اینکه دارای 90 هزار سکنه هستند ولی یک پزشک متخصص وجود ندارد و تنها چند پزشک عمومی هست، به همین خاطر با برخی پزشکان متخصص و فوق تخصص هماهنگ کردیم و چند بیمار را برای درمان به تهران آوردیم، یکی دیگر از کارهای ما رسیدگی به ایتام منطقه است.

* اشاره داشتید که منطقه جنوب کرمان خیلی وسیع است، برای تبلیغ در مسافت‌های دور برنامه‌ریزی خاصی داشتید، مثلاً فقط از صبح تا شب در منطقه بودید یا شب را در همان محل می‌گذرانید؟

- البته روستاهایی که از مرکز شهرستان دور است، مجبور هستیم که شب آنجا بمانیم که گاهی 170 کیلومتر از مرکز شهرستان فاصله دارند، برخی روستاها تنها 10 تا 20 خانوار هستند که مجبوریم که مهمان مردم خوب آن روستا باشیم، ولی اگر نزدیک به مرکز شهرستان باشد، شب به مرکز شهرستان بر می‌گردیم.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ در ساعت ۰۶:۱۹
    امام خمینی (ره) :

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

*یک مبلغ در طول حضورش در منطقه چه کارهای تبلیغی انجام می‌دهد؟ آیا صرفاً به اقامه نماز جماعت می‌پردازد؟

- برگزاری نماز جماعت و بیان احکام آسانترین کار ماست، در همین راستا به برگزاری کلاس‌های مختلف قرآن، احکام، آموزش نماز، حلقه‌های معرفت در مسجد و کلاس عقاید معرفتی مبادرت می‌ورزیم.

* غیر از این فعالیت‌ها به چه کارهای دیگری اقدام می‌کنید؟

- طلبه‌هایی هستند که کارهای عمرانی می‌کنند، از ساخت مسجد گرفته تا احداث سرویس‌های بهداشتی، همچین سر زدن به خانواده‌ شهدا و ایتام، عیادت از افراد مریض و سر زدن به خانواده آن‌ها از جمله کارهای تبلیغی است، باید توجه داشت که محیط تبلیغ به اندازه‌ای وسیع است که از صبح تا شب کار هست.

حضور جوانان فوتبالی یک روستا در مسجد

* از دوران تبلیغ خودتان خاطره‌ای را مطرح می‌کنید؟

- برای تبلیغ به روستایی رفتم که پشت کوه بود و 10 کیلومتر جاده خاکی داشت، میزبان ما یک پیرمردی بود که گفت جوان‌های روستا به نماز نمی‌آیند، یک روز برای تماشای بازی فوتبال جوانان به محل بازی آن‌ها رفتم که مقداری از محیط روستا دور بود، جاده خاکی بود و هوا بسیار گرم! جوان‌ها که از دور می‌دیدند که حاج آقایی از دور دارد می‌آید، تعجب کرده بودند و همین طور به بازی خودشان ادامه می‌دادند، من هم یک بیست دقیقه‌ای بازی آن‌ها را تماشا کردم، فهمیده بودند که من فقط برای تماشای فوتبال رفتم و برای موعظه به آن محل نرفته‌ام! بعد از مدتی به یکی از جوان‌ها گفتم که می‌توانی یک دقیقه بچه‌ها را جمع کنی، از آنجایی که بیست دقیقه بود در محل ایستاده بودم و راه نسبتاً طولانی را طی کرده بودم، خیلی سریع جمع شدند، در این موقع یک حدیث گفتم و رو به آن‌ها گفتم:
    امشب مسجد بیایید اگر به شما بد گذشت، دیگر نیایید!
    اتفاقاً آن شب به مسجد آمدند و من هم نماز مختصری خواندم و یک سخنرانی کوتاه بعد از نماز کردم، چون هوای مسجد از محیط بیرون گرم‌تر بود، به بیرون مسجد رفتیم و مشغول صحبت شدیم و گل ‌گفتیم و گل ‌شنیدیم، بحثی از مسائل دینی نکردم، مگر اینکه خود آن‌ها سؤالی را می‌پرسیدند. متوجه شده بودند که این حاج آقا با حاج آقا قبلی که فقط روی منبر می‌رفته فرق دارد! خلاصه با آن‌ها رفیق شدیم، حتی یک روز تفریحی به اطراف روستا نزدیک سد رفتیم و در آن محل با بچه‌ها شنا کردیم، بعد هم تکلیف کردیم که بچه‌ها وضو بگیرند که به جز یک نفر بقیه اشتباه وضو گرفتند، همان تفریح ما باعث شد که بچه‌ها وضو را یاد بگیرند، این یکی از بهترین خاطره ماست.

ماجرای چشم برزخی که یک دختر محجبه عشایری به دست آورده بود

خاطره خوب دیگر بنده مربوط می‌شود به یک راهنمایی و دبیرستان دخترانه عشایری،‌ مدیر مدرسه منطقه محروم -که روحانی کم آنجا می‌رود- به من گفت: اگر می‌شد به شما نشان می‌دادم که خیلی از بچه‌های ما در اینجا نماز شب می‌خوانند، خلاصه ما در این مدرسه سخنرانی کردیم و بعد از سخنرانی به سؤال‌های دانش‌آموزان پاسخ می‌دادیم تا اینکه دانش‌آموزی پیش من آمد و گفت: من وقتی به چهره بعضی‌ها نگاه می‌کنم، چهره‌شان خیلی نورانی است و بعضی دیگر چهره بسیار وحشتناک و ترسناکی دارند که شب‌ها از ترس خوابم نمی‌برد.

خیلی برای من عجیب بود که یک دانش‌آموز دختر دوم دبیرستانی به این درجه رسیده باشد، من که هنگام پاسخ به سؤال‌ها سرم پایین بود، هنگامی که دانش آموز این جمله را گفت، مو بر تنم سیخ شد و پیش خودم گفتم که الان آبروی من رفته است و معلوم نیست من را چگونه می‌بیند! بنابراین اولین سؤالی که کردم گفتم: من را چگونه می‌بینی؟! گفت: بعضی‌ها را همان‌ طور که هستند می‌بینم، شما را عادی می‌بینیم! نفس راحتی کشیدم، بعد یک نگاهی به ایشان کردم دیدم: بله چه حجابی دارد! در آن منطقه‌ای که زنان چادر سر می‌کنند ولی حد و حدود حجاب را زیاد رعایت نمی‌کنند، دیدم چقدر محجبه است.

بعد ادامه داد: می‌خواهم کاری کنم که دیگر چهره برخی افراد را ترسناک نبینم، شب‌ها واقعاً می‌ترسم و خوابم نمی‌برد، از آنجایی که خودم جواب سؤال را نمی‌دانستم، به منزل یکی از علمای بزرگوار زنگ زدم و گفتم که چنین سؤالی از من شده است، آیا چنین چیزی می‌شود؟
    ایشان گفتند: بله! اشکال ندارد، تقوا داشته و خدا این توفیق را به ایشان داده، به او بگو که به هیچ کس نگوید، والا سلب توفیق می‌شود، به این عالم ربانی گفتم که می‌گوید می‌ترسم!
    گفت: توجیه کنید که ترس ندارد، بلکه توفیقی است که خدا به اولیاء الله و دوستانش می‌دهد، قدرش را بداند و خدا را شکر کند، بعد از اینکه تلفن را قطع کردم، از آن دختر سؤال کردم که شما نماز شب می‌خوانید؟! بعد با یک اکراهی که دوست نداشت بگوید، گفت: بله! من نماز شب می‌خوانم. آن دختر محجبه دوم دبیرستان منطقه محرومی که خیلی‌ها در آنجا نماز نمی‌خوانند، چون روحانی نداشتند که بروند و در گوش آن‌ها بگویند نماز بخوانید، نماز که هیچ! نماز شب هم می‌خواند، خداوند به ایشان توفیق داده که به چنین مقاماتی برسد.

*در پایان اگر صحبت خاصی دارید، بفرمائید؟

-ضمن تشکر از شما که این وقت را در اختیار بنده قرار دادید عرض کنم که شاید شنیده باشید که امام راحلمان فرمودند: گمان نمی‌کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد(صحیفه نور جلد 20 صفحه 341)، بنابراین خواهش بنده از مردم عزیزمان این است که در این وادی قدم بردارند و به محرومین خدمت کنند، ما هم به عنوان یک گروه جهادی آمادگی پذیرایی از مردم عزیزمان در مناطق محروم و هدایت کمک‌هایشان را در این مناطق داریم.
    مشتاقان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده تصاویر به وبگاه ما به آدرس www.seza.ir مراجعه و یا با تلفن همراه بنده 09125576309 و یا با معاونت تبلیغ مدرسه معصومیه قم 02532913762 تماس بگیرند، خداوند همه ما را در خدمت هر چه بیشتر به محرومین موفق بدارد.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ در ساعت ۰۶:۲۰
    امام خمینی (ره) :

نوشته
    332
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 7 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    47

و شايسته نيست مؤمنان همگى [براى جهاد] كوچ كنند پس چرا از هر فرقه‏اى از آنان دسته‏اى كوچ نمى‏كنند تا [دسته‏اى بمانند و] در دين آگاهى پيدا كنند و قوم خود را وقتى به سوى آنان بازگشتند بيم دهند باشد كه آنان [از كيفر الهى] بترسند (۱۲۲) وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنفِرُواْ كَآفَّةً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن كُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّيَتَفَقَّهُواْ فِي الدِّينِ وَلِيُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ ﴿۱۲۲﴾
    سوره التوبه

ویرایش توسط گلپر : ۱۳۹۲/۰۵/۰۲ در ساعت ۱۷:۲۲
    خدایا چنان کن سرانجام کار
    تو خشنود باشی و ما رستگار

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

روایت یک مبلغ از فقر معیشتی و مذهبی در مناطق کپرنشین (2)

برای آن‌هایی که در شهرها زندگی می‌کنند و به امکانات بهداشتی و آموزشی دسترسی دارند، تصور کردن مناطق کپرنشین دشوار است؛ روستاهایی که فاقد اولین ملزومات زندگی نظیر آب بهداشتی، حمام، مدرسه و حتی عالم دینی هستند.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، طی چند سال اخیر، شاهد ایجاد گروه‌های مختلف جهادی-تبلیغی به صورت خود جوش هستیم. یکی از این گروه‌های تبلیغی که در مناطق کپرنشین جنوب استان کرمان فعالیت دارد، «گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت» است.
    با حجت‌الاسلام محمدرضا فراهانی مدیر این گروه گفت‌وگو کردیم تا ضمن آشنایی بیشتر با فعالیت‌های تبلیغی-جهادی، مشکلات و موانع پیش روی آن‌ها را منعکس کنیم، شاید و فقط شاید بار کوچکی از دوششان برداریم.

تبلیغ دین وظیفه اصلی طلاب است

حجت‌الاسلام فراهانی در ابتدای این گفت‌وگو ضمن تبیین اهمیت تبلیغ جهادی در مناطق محروم اظهار داشت: به نظرم تبلیغ، آن هم از نوع جهادی، یک تکلیف اوجب بر عهده همه مبلغانی است که توانایی این کار را دارند و ما طلاب که نان امام زمان (عج) را می‌‌خوریم، کمترین وظیفه‌ای که نسبت به دین داریم این است که در ایام تبلیغی مشغول به تبلیغ دین و پیام اهل‌بیت علیهم‌السلام باشیم.

تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره تبلیغ دین

وی ادامه داد: ما طلبه‌‌ها فکر می‌کنیم اگر مدتی تبلیغ کنیم دیگر تکلیفمان را انجام داده‌ایم در حالی که این حداقل وظیفه است و تازه قصه شروع شده و مسئولیت ما روحانیون سنگین‌تر از این حرف‌هاست. این دانش‌آموخته حوزه علمیه افزود: در راه اسلام خیلی هزینه‌‌ها پرداخت شده تا اسلام به دست ما رسیده است. به قول آقای قرائتی، کتک‌‌های دین را امثال یاسر و سمیه‌‌ها و بلال‌ها خوردند و ما امروز هنر خاصی به خرج نمی‌دهیم و فقط وظیفه خودمان را انجام می‌‌دهیم.

تبلیغ دین در مناطقی که مانند انسان‌های اولیه زندگی می‌کنند

این مبلغ ابراز داشت: مشکلات بسیاری در امر تبلیغ فرا روی ماست. ما در منطقه‌ای تبلیغ می‌کنیم که فاقد امکانات اولیه زندگی است. برای اینکه مشکلات این منطقه بیشتر روشن شود نکاتی در این باره عرض می‌کنم. مدیر گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت با اشاره به چگونگی آشنایی خود با مناطق محروم بیان داشت: در سال 1381 یکی از دوستان طلبه روزنامه‌ای به بنده داد که توی آن روزنامه از زبان نماینده وقت شهرستان عنبر آباد استان کرمان عبارتی با این مضمون منتشر شده بود: مردم اطراف عنبر آباد همچون انسانه‌ای اولیه زندگی می‌‌کنند!
    این پژوهشگر معارف اسلامی و تبلیغی داشت: خیلی از مناطق کپر نشین منطقه هنوز حتی یک روحانی هم مسائل شرعی را برای آنها تفهیم کند ندیده بودند و بعضی از این روستاها طی سال گذشته و امسال برای اولین بار در طول سال‌های طولانی توانسته‌اند شاهد حضور یک روحانی باشند. این مبلغ ادامه داد: لذا به کمک عده‌ای از طلاب مدرسه علمیه معصومیه قم برای شناسایی منطقه راهی آنجا شدیم. زمانی که به منطقه عنبر آباد و روستاهای اطراف آن رسیدیم، متأسفانه مشاهده کردیم عمق فاجعه بیشتر از چیزی بود که در روزنامه منعکس شده بود. از آن زمان تا به حال دیگر نتوانستیم منطقه را رها کنیم و زندگی ما با محرومان و کپرنشینان این منطقه گره خورد.

توزیع اقلام مورد نیاز در مناطق کپرنشین

مدیر گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت اضافه کرد: با همکاری گروه سفیر توانستیم عده‌ای از طلاب را برای اولین بار برای تبلیغ به روستاهای دور افتاده برسانیم.
    وی افزود: البته در بعضی روستاها خود ما برای توزیع اقلام مورد نیاز آنها به آنجا رفته بودیم ولی خیلی از این مناطق سابقه حضور روحانی برای تبلیغ نداشته‌اند.

مردم کپرنشین احکام اولیه شرعی را بلد نیستند

حجت‌الاسلام فراهانی با بیان اینکه به دلیل نبودن مبلغ در این مناطق، سطح فرهنگی و دینی این مناطق بسیار ضعیف است ابراز داشت: مردم، احکام ابتدائی دین را نمی‌‌دانند و هنوز بحث‌‌های ضروری دین و حتی رعایت احکام محرم و نامحرم جا نیفتاده و از آن بیگانه هستند. فراهانی ادامه داد: بعضی از روستاها، اموات را بدون سدر و کافور غسل می‌‌دهند و به جای آن، برگ درختی به نام سدر را توی آب می‌‌ریزند و با آن بدن میت را غسل می‌‌دهند یا رسومات محلی خودشان را -که هیچ دلیل شرعی ندارد- اجرا می‌‌کنند. مدیر گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت تأکید کرد: خیلی از مسائلی که نمی‌دانند نشان از پایین بودن سطح فرهنگ منطقه به دلیل نبودن روحانی و مبلغ است.
    فقر شدید مالی، علت نبودن روحانی است

فراهانی خاطر نشان کرد: در خیلی از این مناطق کپرنشین، حتی یک دستشویی و یا یک حمام و حسینیه و یا یک خانه وجود ندارد، همه چیز کپری ساخته شده است. شما فرض کنید در یک منطقه جنگی قرار دارند که هیچ امکاناتی نیست و همه چیز حتی آب آنها غیر بهداشتی است. این مبلغ جهادی افزود: خود مردم این منطقه از لحاظ مالی تمکن مالی ندارند که بخواهند 10 روز یا بیشتر میزبان یک روحانی باشند و اگر گروه ما مبلغی به اینجا‌ها می‌فرستد، باید خودمان از لحاظ خورد و خوراک هم آنها را تأمین کنیم.

مدارس عنبر آباد، کپری و فاقد امکانات است

حجت‌الاسلام فراهانی اظهار داشت: یکی دیگر از دلایل پایین بودن سطح فرهنگی منطقه، نبودن مدارس کافی برای تحصیل دانش‌آموزان است.

وی یادآور شد: مدارس بسیاری از روستاها یا کپری است یا در چادر، یک مدرسه علم کرده‌اند که هیچ امکاناتی ندارد، فقط یک زیلوی پاره شده و یک تخته سیاه کهنه و یا یک صندلی حلبی برای معلم دارد لذا دانش‌آموزان با این امکانات و شرایط، ترک تحصیل می‌کنند و یا اگر سواد هم دارند کلاس پنجمی آنها به اندازه یک کلاس اولی شهرستان هم اطلاعات و دانش ندارد.

به دلیل فقر، مردم دچار افسردگی و بیماری عصبی شدند

این مبلغ جهادی با اشاره به فقر شدید فرهنگی و اقتصادی کپرنشینان این منطقه ابراز داشت: بنابر اظهارات مسئولان بهزیستی، یکی از بیماری‌‌های شایع در این منطقه، بیماری عصبی و روانی بوده و علت آن هم فقر فرهنگی و اقتصادی است.
    وی افزود: وقتی مردم امیدشان را از دست داده‌اند و چیزی ندارند، طبیعتاً دچار این مسائل می‌‌شوند. تصور کنید در یک بیابان صعب‌العبور مثل زندان زندگی می‌کنند که امکان هیچ گونه رشد و پیشرفت برای آنها وجود ندارد.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ در ساعت ۰۶:۳۳
    امام خمینی (ره) :

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

پیمانکارها پول مردم بالا کشیدند

مدیر گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت گفت: این مردم اگر بخواهند کوچ کنند و توی شهر زندگی کنند، آنجا نه شغل و منبع درآمدی دارند و نه منزل و محل سکونتی و اگر بخواهند در همان بیابان‌ها زندگی کنند، باید همچنان با فقر و کمبود روزگار سپری کنند؛ متأسفانه مسئولان هم فکری به حال این مردم نمی‌کنند.
    وی ادامه داد: تنها کاری که برای این مردم صورت گرفت این بود که به آنها وام 10 میلیونی ساخت منزل پرداخت شد که متأسفانه پیمانکارهایی که مردم برای ساخت خانه با آنها قرار داد بسته بودند خانه‌ها را نیمه کاره رها کردند و پول‌های مردم را بالا کشیدند و الآن این مردم از طرفی بدهکار دولت هستند و از طرفی خانه‌ای تحویل نگرفته‌اند.

«خشکسالی» علت فقر مردم است

این مبلغ نمونه، یکی از علت‌های فقر مردم را خشکسالی دانست و گفت: سال‌ها پیش خشکسالی عجیبی این مناطق را دربرگرفت و هنوز هم آثار آن وجود دارد اما این خشکسالی به گونه‌ای نبود که قابل مهار نباشد. دولت وقت، آن زمان می‌توانست به وسیله پمپ‌‌های آب و ... به مردم کمک کند تا به کشاورزی بپردازند ولی این مساعدت‌‌ها به مردم نشد و مردم در فقر ماندند.

صعب‌العبور بودن جاده یکی دیگر از مشکلات منطقه است
    حجت‌الاسلام فراهانی با بیان اینکه صعب العبور بودن جاده‌ها یکی دیگر از معضلات این منطقه است گفت: این صعب العبوری به گونه‌ای است که ما وقتی می‌خواستیم برای عملیات شناسایی به یکی از این روستاها برویم، نتوانستیم از این جاده‌‌ها عبور کنیم و نیمه راه برگشتیم. ماشین‌های سواری معمولی نمی‌توانند از جاده‌‌های مناطق کپرنشین عبور کنند.
    وی با بیان اینکه مناسب نبودن جاده‌‌ها مشکل مردم را مضاعف کرده است، بیان داشت: کشاورزان این مناطق اگر بخواهند محصولات خود را برای فروش به شهر برسانند، باید هزینه بسیار زیادی بپردازند و این باعث‌شده کشاورزی برای آنها به صرفه نباشد و به کلی از فروش محصولات خود پشیمان شوند.

نامناسب بودن راه‌های روستایی جان بسیاری را گرفته است

این مبلغ جهادی اظهار داشت: گاهی اوقات خیرین کمک‌هایی در اختیار ما می‌گذارند تا به مردم برسانیم، ولی وقتی می‌خواهیم آنها را به این مناطق برسانیم، می‌بینیم باید هزینه بسیار گزافی را برای حمل و نقل بپردازیم.
    وی گفت: اگر شخصی بیمار شود و یا خانمی زایمان داشته باشد اگر بخواهد این مسافت را طی کند تا به جایی برسد بیماری او را از پا در می‌آورد و بارها افراد به همین دلیل جان خود را از دست داده‌اند.

(یک دستشویی در مناطق کپرنشین)

امکانات بهداشتی بسیار ضعیف است

این مبلغ حوزه علمیه قم با اشاره به نبودن امکانات بهداشتی در بخش‌های کپرنشین ابراز داشت: بارها با افرادی در این مناطق برخورد کردیم که نتوانسته‌اند واکسن بچه‌های خودشان را بزنند و زمانی که می‌پرسیم چرا واکسن کودکان را به موقع نمی‌زنید، می‌گویند از لحاظ مالی تمکن نداریم که ماشینی را دربست بگیریم تا ما را به شهر برساند و با پای پیاده هم توانایی نداشتیم مسافت طولانی و صعب العبوری را طی کنیم.
    فراهانی گفت: درخواستی که مردم کپرنشین از مسئولان دارند این است که حداقل جاده‌ها را درست کنند - نه اینکه آسفالت کنند- تا عبور و مرور راحت شود و یا حداقل امکانات اولیه زندگی برای آنها فراهم کنند.

نبود آب بهداشتی مشکلات را مضاعف می‌کند

مدیر گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت ادامه داد: آب لوله‌کشی بعضی از روستاها هم بهداشتی نیست. یکی از اهالی می‌گفت ما در آب لوله‌کشی انواع حشرات و جانورها را دیده‌ایم، همه اینها باعث شده بیماری‌‌های روده‌ای و کلیوی در این روستاها بسیار زیاد باشد.
    حجت‌الاسلام فراهانی با اشاره به نبودن خیلی از امکانات در این منطقه‌ها بیان داشت: آیا حق این مردم کپرنشین نیست که حداقل توی هر روستا فقط یک دستشویی و یک حمام مناسب باشد؟!

(یک حمام صحرایی در مناطق کپرنشین)

برخی مسئولین پاسخ‌گو نیستند، آنها باید جوابگوی شهدا باشند

فراهانی اظهار داشت: گروه ما برای هر کسی که دست‌اندرکار است، نامه و عکس و فیلم فرستاده ولی متأسفانه کسی پیگیری نمی‌کند. حتی بچه‌‌های گروه روایت فتح آمدند و از اینجا فیلم‌برداری کردند ولی صدا و سیما گفته بود به دلیل بالا بودن شدت فقر، حاضر نیستیم آن را پخش کنیم، مگر اینکه نمایش شدت فقر را کم کنید و یا فقط گروه جهادی را نشان بدهید!
    وی افزود: مردم کشور ما برای ارزش‌ها و عدالت قیام کردند و این همه شهید دادند پس چرا باید این همه مظلومیت و محرومیت بین مردم کپرنشین عنبر آباد، قلعه‌گنج و رودبار باشد؟ واقعاً دست‌اندرکاران پاسخگو باشند!

از نظر امام علی(ع) مناطق دور و نزدیک باید مساوی باشند

حجت‌الاسلام فراهانی با ذکر حدیثی از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام بیان داشت: از منظر امیرالمؤمنین علیه‌السلام دورترین نقطه حکومت اسلامی باید از نظر امکانات مثل نزدیکترین نقطه باشد. نمی‌شود ما به فکر شنا و استخر دانش‌آموزان پایتخت‌نشین باشیم اما به فکر یک مدرسه ابتدائی برای دانش آموزان کپرنشین نباشیم.

کپرنشینان 30 هزار نفر جمعیت دارند

این مبلغ جهادی گفت: جمعیت مناطق کپرنشین، حدود 30 هزار نفر است. بعضی از آنها حتی امکانات ضروری برای زندگی هم ندارند.

انتظار ما از حوزه علمیه و سازمان تبلیغات

این پژوهشگر معارف اسلامی و تبلیغی اظهار داشت: توقعی که ما از حوزه علمیه و سازمان تبلیغات داریم این است که به این مناطق عنایت ویژه‌ای داشته باشند و خود طلاب هم هر کاری از دستشان بر می‌آید انجام بدهند و وظیفه شرعی خودشان را انجام دهند.

منطقه نیازمند روحانی مستقر است فراهانی افزود: یکی از مشکلات ما این است که طلاب عزیز نمی‌آیند در این مناطق مستقر بشوند. حداقل یک سال اگر مستقر شوند باز خوب است. وی گفت: طلاب یکی دو هفته می‌آیند و خیلی هم خوب است اما این کف قصه و حداقل است. البته بعضی روستاها داریم که جمعیتشان زیاد است و حتی خانه عالم و امکانات فراهم است ولی روحانی مستقر ندارند. مدیر گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت با بیان اینکه ما طلاب و مسئولان در برابر شهدا مسئول هستیم، بیان داشت: اگر هر کدام از ما وظیفه خودمان را انجام داده بودیم این مناطق از لحاظ فرهنگی و اقتصادی اینچنین نبود.

خیرین مدرسه ساز به مناطق محروم عنایت ویژه داشته باشند
    این مبلغ جهادی اظهار داشت: ما از همه خیران و مدرسه‌سازان نیکوکار دعوت می‌کنیم که به این مناطق هم توجهی داشته باشند و از این مناطق بازدید کنند تا عمق فاجعه و نبودن امکانات اولیه برای تحصیل را مشاهده کنند، به گونه‌ای که در بعضی جاها حتی یک سرپناه ساده برای تحصیل دانش‌آموزان وجود ندارد.

پل ارتباطی برای کمک‌رسانی به محرومان کپرنشین

حجت‌الاسلام فراهانی در پایان گفت‌وگوی خود با خبرگزاری فارس اظهار داشت: از همه مردم شریف و نیکوکار تقاضا داریم در صورت تمایل به کمک و یا اطلاعات بیشتر، با شماره تلفن 09108051182 تماس بگیرند یا کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب 4420447442 بانک ملت به نام «گروه جهادی تبلیغی فدائیان عدالت» واریز کنند.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ در ساعت ۰۶:۲۹
    امام خمینی (ره) :

نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی خوب بود...

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

بعد از حدود 35 سال از انقلاب اسلامیمان چرا هنوز کپر نشینی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حتی یک مورد هم نباید باشد ...............

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

از جاده‌های صعب‌العبور تا استفاده از راپل برای تبلیغ دین
    (3)

تصویر یک روحانی که عبا را زیر بغل زده و به عشق تبلیغ معارف دین کیلومترها در گل‌ولای یا برف روستاهای کوهستانی پیاده‌روی می‌کند، در نوع خود جالب است، اما ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که حاج آقا برای عبور از رودخانه مانند تکاورها عمل می‌کند.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن مرادی، مبلغ نمونه و مدیر مؤسسه جهادی تبلیغی بلاغ مبین و مسئول گروه‌های جهادی طلاب بسیج سازندگی است. به توجه به اهمیت بحث تبلیغ دین و کارکردهای مختلف آن، گفت‌وگوی مشروحی با این مبلغ سختکوش و نمونه انجام دادیم که مشروح آن از نظر می‌گذرد.

جایگاه و ضرورت تبلیغ در قرآن و سیره اهل بیت علیهم‌السلام

* تبلیغ دین چه ضرورتی دارد؟
    - تبلیغ دین به معنای رساندن پیام دین به مخاطبینی است که یا معتقد به دین اسلامند و یا اعتقاد به دین اسلام ندارند.
    در قرآن کریم به بحث تبلیغ اشاره شده و علاوه بر آن از همان سال‌های اول بعثت، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گروههای مبلغین را به مناطق مختلف مثل حبشه و یمن اعزام می‌کردند.

ایشان در یک سفر تبلیغی، امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام را برای تبلیغ به یمن فرستادند. قبل از وقوع هجرت و اینکه مسلمانان به مدینه هجرت کنند، پیامبر چند دسته از مبلغین را برای تبلیغ دین مبین اسلام به مدینه فرستادند. پس از صدر اسلام با مسئله تبلیغ آن هم به شکل گروهی روبه رو هستیم.

اکنون با توجه به اینکه عنوان دهکده جهانی را به کار می‌بریم و مردم در سرتاسر جهان مانند اهالی یک دهکده بسیار به هم نزدیکند، ضرورت امر تبلیغ بسیار بیشتر است. عطش جامعه جهانی و اینکه هر صدا و صحبتی را انسان می‌تواند به راحتی به گوش دیگران برساند، وظیفه را نسبت به امر دین سنگین‌تر می‌کند.

حجت‌الاسلام مرادی در حال گفت‌وگو با رهبر معظم انقلاب

سیره امام صادق(ع) تبلیغ در عمل قبل از گفتار است

* به نظر شما چه اموری در عرصه تبلیغ مؤثر است؟
    - ما یک گروه تبلیغی داریم که شیوه تبلیغی ما مقداری متفاوت است. شیوه‌ای که ما در امر تبلیغ و تأثیرگذاری آن استفاده می‌کنیم، بسیار موثر است و در اینکه به نتیجه مطلوب برسیم بسیار کمک می‌کند.

شیوه ما در موسسه بلاغ مبین این است که علاوه بر اینکه بحث منبر و سخنرانی را داریم و این بخش در شیوه تبلیغ ما پر رنگ نیز هست، به این امر اکتفا نمی‌کنیم. علاوه بر صحبت و سخنرانی و منبر که وجود دارد، از سیره ائمه معصومین علیهم‌السلام استفاده کرده و به صورت عملی به تبلیغ دین می‌پردازیم. می‌شود اسمش را تبلیغ عملی و یا تبلیغ غیر مستقیم گذاشت.
    در این روش اینگونه نیست که یک سری مباحث فقط در قالب صحبت مطرح شود، بلکه ما می‌رویم و با مردم زندگی می‌کنیم. معارف و مفاهیمی را که می‌خواهیم به مردم منتقل کنیم، مردم در عمل مبلغین ما می‌بینند و به این صورت تأثیرپذیری بیشتر است.

حدیث جالب از امام صادق(ع)

با توجه به اینکه ایام شهادت امام صادق علیه‌السلام را به تازگی پشت سرگذاشتیم، سیره این امام بزرگوار را که منشور عملی گروه تبلیغی ما در بلاغ مبین است، با ذکر روایتی عرض می‌کنم.
    در روایتی داریم که عبدالله بن زیاد نزد حضرت صادق علیه‌السلام می‌آیند. حضرت به او شیوه تبلیغی بسیار خوبی را می‌گویند که ما از این روش بهره می‌گیریم.
    عبد الله بن زیاد ظاهرا در محیطی بوده که عده‌ای از مخالفین در آنجا حضور داشته و از نظر عقاید با عبدالله بن زیاد که از شیعیان بوده، مخالفت‌هایی داشتند. حضرت صادق علیه‌السلام به عبدالله بن زیاد نمی‌گوید که برو با آنها بحث و مناظره کن و یا به اعتقاداتشان بی احترامی کن و یا عقاید آنها را به چالش بکش. بلکه حضرت صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «علیکم بالتقوی» برو و تقوا را رعایت کن. «صدق الحدیث» راست بگو. «اداء الأمانة» امانتدار باش.
    سپس ایشان می‌فرماید: برو در مساجد آن مخالفین نماز بخوان. اگر یکی از آنان مریض شد، به عیادتش برو گرچه با تو مخالفند و اگر کسی از آنها از دنیا رفت، در تشییع جنازه‌اش شرکت کن و به آنها تسلیت بگو.

در ادامه حضرت صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: پدرم امام باقر فرمود: «إن شیعتنا اهل البیت کانوا خیار من کانو منهم» شیعیان ما اهل بیت اگر در جمعی هستند، بهترین آن جمع هستند. «إن کان فقیه کان منهم» اگر یک نفر دانشمند است، او از شیعیان ماست. «إن کان موذن کان منهم» اگر فرد خوش صدا و اذان گویی است، از شیعیان ماست.
    «إن کان صاحب أمانة کان منهم» اگر انسان امانتداری است که همه به امانتداری قبولش دارند، او از شیعیان ماست. «إن کان امام کان منهم» اگر یک نفر هست که همه به بزرگی و پیشوایی قبولش دارند، او از شیعیان ماست.
    حدیث، طولانی است و ادامه دارد تا جایی که در انتهای حدیث، حضرت نکته‌ای را می‌فرمایند و آن این است که این طوری محبت ما را در دل مردم قرار بدهید و طوری نباشد که در کلام و صحبت چیزهایی را بگویید که مردم در عمل چیز دیگری از شما ببینند و به این صورت بغض ما اهل بیت را پیدا کنند.
    حضرت تأکید می‌کنند تبلیغ دین و انتقال محبت اهل بیت علیهم‌السلام به مردم با عمل توام باشد. همه نکاتی که ایشان می‌فرمایند، نکات عملی است. هیچ کدام مربوط به صحبت و مناظره کردن نیست. نمی‌بینیم ایشان در جایی به عبدالله بن زیاد بگویند برو اینگونه مناظره کن. بلکه همه تأکید حضرت به رفتار یک مبلغ بر می‌گردد. تبلیغ عملی و اینکه مردم اعتقادات ما را در عملمان ببینند، بسیار تأثیرگذارتر است.

وقتی یک مبلغ آستین بالا زده و خدمت می‌کند، تاثیرش بیشتر است

* تبلیغ عملی گروه شما شامل چه کارهایی است؟

- امام خمینی(ره) جمله‌ای دارند که می‌فرمایند: شما روحانیون که مردم را از دنیا تحذیر می‌کنید، اگر توجه خودتان به دنیا جلب شد، آن زمان مردم حرفتان را از شما قبول نمی‌کنند و در بین آنها انحراف پیش می‌آید.
    گروه ما وقتی برای تبلیغ به منطقه‌ای وارد می‌شود، اول اینکه جای جدایی برای اسکان ندارد و مبلغین به خانه‌های مردم می‌روند و در این 10 - 12 روزی که یک گروه در یک روستا هستند، در خانه‌های اهالی اسکان پیدا می‌کنند.
    اگر روستا مشکلی داشته باشد، مثلا مسجد نداشته باشد همین دوستان طلبه‌ای که وارد روستا می‌شوند فرصتی را در نظر گرفته و جمع می‌شوند و با کمک اهالی روستا، مسجد می‌سازند.
    پزشکان و دوستان دیگری که در این زمینه کار کرده‌اند، اهالی روستا را به شکل رایگان ویزیت کرده و دارو می‌دهند.
    دوستان دیگری که هنرمند و خطاط هستند، کار زیباسازی را در روستا انجام می‌دهند و جملات زیبا را بر در و دیوار روستا می‌نویسند.بعضی از دوستان دیگر نیز هنگامی که می‌خواهند از قم عازم مقصد شوند، از خیرین و کسانی که دغدغه کمک به محرومین دارند، کمک نقدی و مواد غذایی جمع آوری می‌کنند و همراه خود آورده و در روستا بین ایتام و محرومین و سالمندان پخش می‌کنند. بحث تبلیغ ما فقط در حد منبر و صحبت نیست و یک تبلیغ همه جانبه است. جوان‌های مناطقی که ما به آنجا سفر می‌کنیم، تشویق به این کمک و همیاری می‌شوند. معمولا به هر منطقه که می‌رویم بعد از یکی دو سال جوان‌های آنجا با دیدن تداوم تلاش مبلغین، خودشان گروهی را تشکیل می‌دهند و وظیفه کمک به محرومین را بر عهده می‌گیرند.

اگر ما فقط به این مناطق می‌رفتیم و به این جوان‌ها می‌گفتیم که به همدیگر و به نیازمندان کمک کنید، شاید به این حد تأثیر نداشت تا زمانی که می‌بینند یک روحانی، یک طلبه آستین بالا زده و خدمت می‌کند. به خصوص وقتی می‌بیند این کار ادامه دارد، تأثیرش بیشتر می‌شود.مناطق محرومی هست که ما الآن حدود 8 سال است که در آنجا فعالیت داریم و با گروههای مختلف مبلغین این پوشش را ایجاد کرده‌ایم. وقتی مردم مبلغی را می‌بینند که خوب حرف می‌زند و کار نیز می‌کند، تأثیری ماندگار می‌گذارد.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۲/۰۵/۰۹ در ساعت ۰۶:۱۳
    امام خمینی (ره) :

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

کارهای ما الگویی برای مبلغان غیر ایرانی شده است

* لطفاً راجع به فعالیت‌های گروهی که مدیریت آن را در امر تبلیغ برعهده دارید، صحبت کنید.

- «موسسه جهادی تبلیغی بلاغ مبین» از سال 82 که مقام معظم رهبری سال را به نام خدمت رسانی نامیدند، کار خود را شروع کرد. به این ترتیب که با تعدادی از دوستان طلبه دور هم جمع شدیم و تصمیم گرفتیم تا در حد وسعمان به کلام رهبر لبیک بگوییم. از همان سال فعالیت گروهی را شروع کردیم. ابتدا کار در بلده استان مازندران بود و 5 سال در آنجا به طور مستمر کار کردیم.
    یک سال پس از شروع کار در بلده، یعنی از سال 83 منطقه دیگری به نام بازُفت در استان چهارمحال و بختیاری و یک شهرستان هم جوار آن به نام شهرستان اندیکا در استان خوزستان اضافه شد. الآن 9 سال است که در این منطقه فعالیت می‌کنیم. ابتدا که کار را در بخش بازفت شروع کردیم، یک مسجد در حال ساختن بود و هیچ مسجد دیگری در منطقه وجود نداشت. در بخش «چلو» شهرستان اندیکا حتی یک مسجد وجود نداشت. در شهرستان اندیکا امکانات رفاهی خیلی کمی برای مردم وجود داشت.با پیگیری‌هایی که دوستان انجام دادند، علاوه بر بحث فرهنگی که در حال انجام بود و مبلغین طی دوره‌هایی به روستاها می‌رفتند و بیان احکام و معارف داشتند، مسائل رفاهی و عمرانی نیز به نتایج خوبی رسید.

برای نمونه عرض می‌کنم نامه‌ای از طرف دوستان جهادی و طلبه‌هایی که به منطقه آمده بودند، خدمت مقام معظم رهبری نوشته شد که ایشان خودشان نامه را ملاحظه فرموده و دستور قاطعی به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) داده بودند. این منجر شد که 180 میلیارد تومان اعتبار به منطقه برود و بسیاری نیازهای رفاهی و خدماتی، حتی نیازهای اولیه زندگی و مسائل اشتغال‌زایی در منطقه حل شود.

فقط حدود 150 کلاس درس ساخته شده است. این مناطق فاقد امکانات آب و برق بودند که این امکانات به این مناطق رسید. مثلا بخش چلو برق نداشت که برق کشی به این منطقه انجام شد و خیلی از روستاها که آب نداشت، آب رسانی شد. مسائل مربوط به آبخیزداری، مجتمع‌های دام پروری، خانه برای محرومین، ساختن 100 مسجد و ... بقیه کارهایی است که انجام شده است. اگر به این مناطق سفر کنید و با مردم صحبت داشته باشید، می‌گویند کسانی که به اینجا می‌آمدند و روضه امام حسین علیه‌السلام می‌خواندند پیگیری کردند و امکانات به اینجا آمد. رسیدن امکانات به مناطقشان را از همین مبلغین می‌دانند. دراین صورت تأثیر کلام مبلغین ما هم در این مناطق خیلی بیشتر است.البته گروه ما فقط در استان‌های چهار محال و خوزستان نیست. گروه تبلیغی دیگری به نام «پویش اندیشه»، زیر مجموعه موسسه بلاغ مبین است که در تهران و منطقه سعادت آباد در مدارس کار می‌کند. گروه دیگر به نام «صحابی عمار» که در استان سیستان و بلوچستان کار می‌کند و آن نیز زیرمجموعه موسسه بلاغ مبین است.
    این نمونه کارهای ما را گروه دیگری به نام «امام موسی صدر» که طلبه‌های غیر ایرانی هستند، در مناطق محروم ایران انجام می‌دهند. این موضوع تبدیل به الگویی برای دوستان غیر ایرانی شده است.
    امسال یکی از آنها نمونه چنین اردویی را که ما برگزار می‌کنیم در کشور پاکستان برگزار کرده و از تأثیر بسیارش در منطقه می‌گفت. مخاطبان محترم برای اطلاع بیشتر از فعالیتهای موسسه به سایت بلاغ مبین هم می‌توانند مراجعه کنند.

فقدان نیاز‌سنجی و برنامه‌ریزی/ نیازها و کمبودهای عرصه تبلیغ

* نیازها و کمبودهای مبلغان در عرصه تبلیغ چیست؟

- در بحث تبلیغ آشفتگی وجود دارد. نهادهای مختلف تبلیغی کار می‌کنند و متاسفانه کم‌ترین هماهنگی را نیز با هم دارند. متاسفانه حوزه علمیه در عرصه تبلیغ برنامه جامعی ندارد یا واقعا چنین است و یا ما که سالهاست در این زمینه فعالیم، چیزی نمی‌بینیم. هنوز ندیدیم از مناطق مختلف کشور نیازسنجی صورت گرفته باشد و یا در صدد تربیت نیرو برای تأمین این نیازها و حل مشکلات باشند. یا اینکه طبق نقشه جامعی پیش بروند و نقشه راهی وجود داشته باشد که مشخص کند تا چند سال دیگر این مشکلات را حل خواهیم کرد. معمولا این کارها به صورت جزیره‌ای انجام می‌شود.

آموزش‌هایی به مبلغین داده می‌شود، منتها هر مرکز با نیازی که خودش حس می‌کند این دوره آموزشی را برگزار می‌کند و هماهنگی در این رابطه وجود ندارد.
    ممکن است چند مرکز هم زمان یک دوره آموزشی را برگزار کنند. خیلی از این آموزشها هم در قم متمرکز شده است. در قم کلاسهای مختلف آموزشی برای مبلغین برگزار می‌شود ولی در شهرستانها که شاید به نوعی ضرورت کارهای آموزشی به واسطه اینکه آنها در دل کار هستند، بیشتر باشد، این آموزشها کم رنگ‌تر است، چون اساتید آنجا کمتر حضور دارند. مطلب دیگری که در تبلیغ مهم است و گاهی جزو کمبودها به چشم می‌آید این است که گاهی انگیزه‌های مادی در این امر پر رنگ می‌شود. در حالی‌که «سخنی کز دل برآید لاجرم بر دل نشیند» ولی متاسفانه برخی از نهادهای رسمی که پیگیر کارهای تبلیغی هستند، به نحوی القا می‌کنند که انگیزه‌های مادی را در عرصه تبلیغ پر رنگ جلوه می‌دهند.
    کسی که طلبه می‌شود، با انگیزه الهی طلبه می‌شود. اگر این فرد به دنبال دنیا بود، خیلی جاهای دیگر می‌توانست دنیایش را تأمین کند. معمولا به خاطر سربازی و خدمت به امام زمان عجل الله فرجه الشریف به این عرصه می‌آیند. نباید بگذاریم این انگیزه‌ها کم رنگ شود و یا جایش را با چیز دیگری عوض کند.
    یک مقدار ضعف برنامه ریزی در جاهایی که کار تبلیغ را سامان دهی می‌کنند باعث شده تا انگیزه‌های مادی را مطرح کنند. البته این طور نیست که طلبه‌ها این انگیزه را مد نظر داشته باشند ولی حتی کم آن نیز بد است. گروهی که ما برای تبلیغ می‌بریم و در هر سفر تبلیغی گاهی تا 180 نفر اعزام مبلغ داریم، حتی یک هزار تومانی پرداختی نداریم.

در اعلامیه‌هایی که می‌زنیم، ذکر می‌کنیم: اعزام به مناطق صعب العبور و فاقد امکانات، ضمناً هیچ تعهد مالی نداریم. با این حال با استقبال زیاد طلبه‌ها روبه رو هستیم و خیلی وقت‌ها ثبت نام را می‌بندیم و می‌گوییم ما بیش از این نیاز نداریم. حتی از دوستان، مبلغی را نیز دریافت می‌کنیم و با این حال چون شرکت طلبه‌ها بدون انگیزه مادی است، شرکت می‌کنند. نهادهای رسمی نباید کاری کنند که دید طلبه‌ها نسبت به امر تبلیغ عوض شود و به عنوان یک شغل به آن نگاه کنند.

بازدید رهبر انقلاب از غرفه مؤسسه جهادی تبلیغی بلاغ مبین

در قم نمایشگاهی دایر کرده بودیم و کارهای مؤسسه را به نمایش گذاشته بودیم. مقام معظم رهبری برای بازدید از این نمایشگاه آمده بودند در دیداری که با ایشان داشتیم، من همین مطالب را خدمت ایشان عرض کردم و گفتم برخی نهادها اینگونه عمل می‌کنند. ایشان فرمودند تبلیغ خیلی کار مقدسی است و نباید وارد این فضاها بشود.

اخلاص، برنامه‌ریزی و مخاطب‌شناسی از مهمترین امور است

* از تجربه‌های تبلیغی که داشتید، بگویید.
    - در هر منطقه تجربیاتی است که گاهی مختص همان جاست. مثلا اینکه چه فصلی بهتر است به فلان منطقه برویم و یا کدام کارها در یک سری مناطق جواب می‌دهد که در مناطق دیگر جواب نمی‌دهد. ولی برخی تجربه‌ها کلی‌اند و در همه مناطق کاربرد دارند.
    تجربه‌ای که در امر تبلیغ بر آن تأکید می‌کنم این است که سخن مبلغ باید از دل برآید تا تأثیر کرده و بر دل نشیند. مردم ما بسیار مردم زیرک و باهوشی هستند. وقتی می‌بینند مبلغی آمده که با اخلاص برای خدا از جان و دل خود مایه می‌گذارد، تأثیر صد چندان می‌شود تا اینکه مبلغی فقط جهت رفع تکلیف در منطقه‌ای حضور پیدا کند.
    تجربه بعدی، برنامه ریزی و مخاطب شناسی در بحث تبلیغ است که بسیار مهم است. در گروه ما در ابتدای تبلیغ، مبلغین مطلبی را که به ذهنشان می‌آمد و حس می‌کردند خوب است، می‌گفتند. بعد از مدتی احساس کردیم روی بعضی از موضوع‌ها چندین بار بحث شده است و به تکرار رسیده است ولی یک سری موضوعات دیگر که مورد نیاز مردم است اصلا بیان نشده است.
    لذا سیری تعریف کرده و در منطقه نیاز سنجی انجام دادیم. مشکلات مختلف دینی و فرهنگی و اجتماعی را مد نظر قرار دادیم. در هر سفر یک موضوع را بررسی می‌کنیم. قبل از سفر جزوه‌ای متناسب با مخاطب و سطح فکر او آماده می‌شود و در اختیار مبلغین قرار می‌گیرد. در هر سفر تبلیغی روی آن موضوع خاص مانور داده می‌شود.
    حتی متناسب با آن موضوع شعر آماده شده و دیوارنویسی انجام می‌شود. در کل کارهای فرهنگی و تبلیغی موسسه معطوف به آن موضوع می‌شود. مثلا اگر در منطقه‌ای بحث اسراف و یا تنبلی شایع باشد، روی آن کار می‌شود. گاهی مباحث در قالب داستان و مطالب آموزنده که برای مخاطب خسته کننده نباشد، در اختیار مبلغین قرار می‌گیرد. بخشی مختص بانوان، بخشی برای مخاطب عمومی، بخشی نیز برای کودک و نوجوان به شکل متنوع تر با بازی‌هایی در این زمینه در نظر گرفته شده است. اینها تجربیات خوبیست که موسسه جهادی تبلیغی بلاغ مبین در راستای اثربخشی بیشتر تبلیغ به دست آورده است.

امام موسی صدر، عمل فردی را در دنیای سازمانی ناموفق می‌دانست

* در پایان اگر مطلبی هست که شما به عنوان مبلغ نمونه ضرورت بیان آن را حس می‌کنید، بفرمایید.

- می‌خواهم این مطلب را عرض کنم که امام موسی صدر در سال 1343 در دفتر تبلیغات قم، سخنرانی داشتند. در آنجا گفتند که زمانی بود که در جامعه همه چیز به صورت فردی اداره می‌شد. کشاورزی فردی، حکومت‌های دیکتاتوری فردی و ... و اگر ما مبلغین نیز فردی عمل می‌کردیم، زیاد مهم نبود و یک نفر در مقابل یک نفر بود. ولی الآن همه چیز در دنیا به صورت گروهی و تشکیلاتی انجام می‌شود. سیاستمداران احزاب را تشکیل داده‌اند، کشاورزان موفق زمین‌های کوچک را به هم چسبانده‌اند و شرکت‌های بزرگ کشاورزی تأسیس کرده‌اند، حکومت‌ها به شکل تشکیلاتی و جمعی و گروهی اداره می‌شوند. در این دنیای سازمانی ما اگر بخواهیم فردی عمل کنیم، هیچ گاه موفق نخواهیم شد.به نظر من، نگاهی که معمولا در بحث تبلیغ وجود دارد این است که تبلیغ با مبلغ گره خورده است و این باعث شده تا همه کارها را فردی ببینیم.

ما در مؤسسه بلاغ مبین علاوه بر تقویت روحیه جهادی در بین طلبه‌ها، یکی از نگاه‌هایی که داریم ترویج کار گروهی و کار تشکیلاتی است. یک کار موفق هیچ وقت متکی به فرد نیست. اگر فردی رفت، دیگری جای او را می‌گیرد و کارها با برنامه ریزی بین همه تقسیم می‌شود تا فشار بر روی یک نفر نباشد. وقتی افراد فعالیت‌های یکدیگر را می‌بینند، خسته نمی‌شوند و هم افزایی داشته و دلگرم می‌شوند. حتی می‌شود تخصص‌های مختلف را در کنار هم جمع کرد.
    به نظرم اگر یک مقدار به این جنبه تبلیغ گروهی و کار گروهی توجه بیشتری شود، به لطف خدا در آینده شاهد موفقیت‌های بیشتری خواهیم بود.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۲/۰۵/۰۹ در ساعت ۰۶:۱۳
    امام خمینی (ره) :

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری