صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قادر بودن خدا و امر ازدواج

نوشته
    28
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قادر بودن خدا و امر ازدواج

سلامـــــــــــــــــــ

یکی از صفات الهی خدا قاذر بودن به معنای توانایی انجام کارهای منطقی هستش ( به نظر من)

و از اونجایی هم که شک به هر فصت الهی به معانی کفر هستش اینجا این سئوال مطرح میشه که :

بسیاری از جوانان به دلیل عدم توانایی مالی حاضر به ازدواج نیستن! یک حقیقت جامعه ما هستش دیگه. پول ندارم، خونه ندارم، کار درست حسابی ندارم و ....

در حالی که در مجموعه ای از روایات و آیات خدا اشاره کرده که من قادر هستم. اون با من.... تو برای این امر خطیر اقدام کن و به قادر بودن من اعتقاد داشته باش من برات حلش میکنم.

سئوال از اینجا شروع میشه:

آیا بدون داشتن آمادگی باید اقدام کرد؟ یعنی من نوعی که هنوز درسم تموم نشده، خدمت نرفتم و طبعا کار هم ندارم و دوست دارم ازدواج کنم باید به قادر بودن خدا که هست اطمینان کنم و برم جلو یا اینکه اول باید به مرزی از آمادگی رسید و بعد اقدام کرد؟ مثلن یه 40،50، 60 درصد آمادگی داشت و بقیه رو سپرد به دست خدا؟ هر چند همون مقدار درصدی هم که کسب شده با توجه به خواست خدا بوده....

نظر من گزینه دوم هستش. چون قضیه این طوری هستش از تو حرکت از من برکت. و اساسا خدا مفت و مجانی به کسی حال نمیده.... میخوای کاری انجام بدی تو شروع کن به اندازه توانت برو جلو تا من قادر بودن خودم رو بهت نشون بدم!

حالا نظر کارشناسان و سایر دوستان چیه؟

با تشکر AMiSH13

2.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من از وقتی حرف میزنم که خیلی قدیم نیست.یعنی درسته وقتی راجع به دو سال پیش صحبت میشه انگار داریم راجع به 10 سال پیش حرف میزنیم.اما اینکه می گم یه تجربه مربوط به 3 4سال پیش هست.

من وهمسرم اون موقع به عقد هم دراومدیم.همسرم فقط با 400 یا 500 هزار تومن به خواستگاری من اومد.البته یه نکته ای هم فقط برای رفع ابهام بگم که همسر من از طبقه متوسط بود،پدرشون 10 سال قبل فوت کردند و همسرم سن زیادی نداشت وخودش کار میکرد.در حالیکه من دختر تقریبا مرفهی بودم .

با همون مبلغ محدود ما با هم عقد کردیم و دو سال بعد جشن عروسیمون رو به راه انداختیم.
    توی تمام مدت این دوسال همسر من به تنهایی پس انداز کرد و از پس همه خرجای جلوی پاش بر اومد و عروسی خیلی خوبی در حد خودش برام گرفت.
    به شکر خدا هم الان زندگی خیلی خوبی داریم.
    شاید من هم یه زمانی فکر میکردم اینکه میگن اسباب ازدواج خودش فراهم میشه یعنی چی؟اما همه چیز انقدر خوب جفت وجور می شد که واقعا هنوز هم باورم نمیشه.

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

البته توسل به معصومین ع برای ازدواجی مناسب هم حتما ضروری است

قادر بودن خدا و امر ازدواجقادر بودن خدا و امر ازدواج

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    28
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خانم fateme_d
    خیلی ممنون که از تجربتون گفتید.
    ان شاء الله که زندگی خوبتون تداوم داشته باشه...
    خب! داشتن اعتقاد چقدر بهتون کمک کرد؟ اعتقاد به همون قادر بودن! هم به شما هم به همسرتون...
    خانواده ها چطور کنار اومدن با این قضیه؟ یعنی نداشتن امکانات کافی؟ چیزی که شاید این دوره زمونه نشه پیداش کرد...

نقل قول نوشته اصلی توسط yanoor نمایش پست
    البته توسل به معصومین ع برای ازدواجی مناسب هم حتما ضروری است
    حق با شما هستش یانور گرامی. ولی من جوابم رو نگرفتم!!!!! توسل بدون آمادگی یا توسل با آمادگی!؟ اگه با آمادگی هستش چند درصد آمادگی؟

نوشته
    83
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 2 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

زمانی که اعراب با توکل آشنا شدند، شترهای خود را در بیابان رها می‌کردند و بر خدا توکل می‌کردند که آن شتر گم نشود.

پیامبر با دیدن این موضوع گفت:

گفت پیغمبر به آواز بلند
    با توکل زانوی اشتر ببند

ازدواج یک موضوع ساده نیست که در سن پایین بخواهد انجام گیرد و اگر هم انجام گیرد، نباید انتظار زندگی درستی از این ازدواج داشته باشیم؛ برای ازدواج باید به مرز پیری برسیم:

پـیر، پـیر عقــل بـاشــد ای پســر
    نه سپیدی موی، اندر ریش و سر

با خواندن («بسیار زیاد») کتاب‌های خوب، عبرت گرفتن از اشتباه‌هایی که دیگران انجام داده‌اند و بدست آوردن نگاهی نکته‌بین و عمیق، خیلی خوب می‌توانیم به جایی برسیم که زندگی را با همسر خود، بدون کدورت‌های بی‌جا، شروع کنیم.

پیش از ازدواج، باید به خوبی جنس مخالف خود را بشناسیم؛ برای اینکار نیازی نیست که با جنس مخالف خود رابطه‌ی دوستی برقرار کنیم؛

همه‌ی ما می‌دانیم که «مرگ‌موش» کشنده است و اگر کسی مرگ‌موش بخورد، می‌میرد.

ما از کجا فهمیده‌ایم که مرگ‌موش کسنده است؟ ما که تابه‌حال مرگ‌موش نخورده‌ایم!

از تجربه‌ی دیگران و از درون کتاب‌ها پی به این موضوع برده‌ایم؛ برای شناختن انسان‌ها، نیازی به برقراری ارتباط مستقیم با آن‌ها نیست حتی به نوعی، برقراری رابطه‌ به منظور شناخت، اشتباه است چون ما تنها با یک شخص رابطه برقرار می‌کنیم، اما اگر از دور آن‌ها و رفتارهایشان را تجزیه کنیم، همه‌ی آن‌ها را می‌توانیم بشناسیم

اگر سطح فکری ما به جایی که باید برسد، برسد؛ هم همسر خوب گیر ما می‌افتد، هم کار خوب و هم زندگی خوب و در این شرایط، نگرانی در مورد پول، بی‌مورد است؛ زیرا پول خوب، در‌پی اندیشه‌ی خوب و پویا، خود به خود می‌آید. این همانند این است که سپاهی برای کم آوردن پرچم نگران باشد؛ در صورتی که اگر سرباز باشد، پرچم کم نمی‌آید:

چونکه جان باشد، نیاید لوت، کم
    چونکه لشکر هست، کم ناید عَلَم
    خداوند قادر است و این‌را با دیدن نظم آسمان‌ها به راحتی می‌توان حس کرد.

اما برای هرچیزی وسیله قرار داده است:

یک دختر تا زمانی که به سن مطلوب نرسد، نمی‌تواند باردار شود.

یک زن تا ازدواج نکند، نم‌تواند بچه‌دار شود.

یک انسان تا دانش کافی نداشته باشد، نمی‌تواند (در هیچ زمینه‌ای) موفق شود.

یک باغبان، تا درخت نکارد، میوه‌ای برداشت نمی‌کند.

برای داشتن همسر خوب نیز باید آدم خوبی بود:

تقریباً در همه‌ی خانواده‌ها دیده می‌شود که می‌گویند: « ما شناس نداریم، پسرانمان، زن بد گیرشان می‌افتد؛ دخترانمان هم مرد بد »

این‌گونه طرز فکر، نشان دهنده‌ی اینس که ما، بدی خود و فرزندانمان را نمی‌بینیم وگرنه پسر بد و فهمیده، چرا باید دختری بد را به همسری بپذیرد؟

دختری که تنها به ظاهر خود وابسته نباشد، چرا باید با اولین پسر که نمی‌شناسد، ازدواج کند؟

وقتی کسی فهمیده باشد، فهمیده‌ها جذب وی می‌شوند و تا زمانی فهمیده نباشد، در هیچ زمینه‌ای زندگی خوبی نخواهد داشت

8. تشکرها 2

نوشته
    83
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 2 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط AMiSH13 نمایش پست
    سلامـــــــــــــــــــ

و از اونجایی هم که شک به هر فصت الهی به معانی کفر هستش اینجا این سئوال مطرح میشه که :

با تشکر AMiSH13
    منظور شما شک بد است؟

ما باید در صفت‌های خدا شک کنیم و این لازمه‌ی به کمال رسیدن بشر.

همانند ابراهیم(ع) که ابتدا ماه و ستاره را پرستید و سپس از خدا، نحوه‌ی برانگیختگی قیامت را خواست.

در صفات خدا شک کنیم (یعنی آن‌ها را تا زمانی که نفهمیده‌ایم، نپذیریم) اما همواره به عدم وجود زشتی در خدا نیز، یقین داشته باشیم

به صفت عادل بودن خدا شک کنیم و بگوییم: چگونه است که فردی در خانواده‌ای دزد به جهان می‌آید و او هم همانند خانواده‌اش دزد و نابکار می‌شود؛

اما شخصی در خانواده‌ای دانشمند به جهان می‌اید و وی، فردی مفید و درستکار می‌شود.

پس این چه عدالتی است؟

همین شک کردن باعث می‌شود که ما به دنبال دریافت دانش در مورد خداوند شویم و کتاب‌های خوبی همانند مثنوی مولوی را می‌خوانیم و پی به پاسخ این موضوع می‌بریم.

10. تشکرها 2

نوشته
    346
    حضور
    90 روز 2 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    5

با عرض سلام

توکل به خدا از واجبات زندگی همه ی انسانهاست و همچنین کلید موفقیتمان در تمام امور , اما صحیح نیست صرفا با توکل خالی و بدون داشتن آمادگی و توانایی لازم و کافی جهت انجام امور مهم زندگی از جمله ازدواج اقدام نمود و سپس به دنبال گرفتن یک نتیجه مطلوب نیز بود . (البته خداوند قادر است و هیچ چیز محال نیست ).

عاقلانه تر این است که ابتدا (حداقل) به آمادگی نسبی رسیده باشید و قدرت شروع یک زندگی معمولی اما آبرومندانه را در خود ببینید و یا (شاید در خوشبینانه ترین حالت) از این موضوع که در آینده نزدیک میتوانید شغل مناسبی بیابید و خودتان زندگیتان را اداره کنید به طریقی اطمینان حاصل نمایید . سپس درمرحله بعدی بایستی آستانه ی صبر و میزان سازگاری فرد مورد نظر خود را بسنجید اگر رگه هایی از "گذشت" و همچنین "انعطاف" در وجود فرد مورد نظر خود یافتید اختیار با شماست میتوانید "با توکل به خدا" اقدام نمایید در غیر اینصورت ریسک اشتباهی ست و احتمال شکست بالا خواهد بود !!

ضمن اینکه آمادگی ازدواج تنها داشتن تمکن مالی نیست و باید همه ی جوانب کار سنجیده شود .

این نظر بنده بود . موفق باشید .
    ویرایش توسط az4deh : ۱۳۹۲/۰۵/۰۵ در ساعت ۰۶:۳۴

سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا يَصِفُونَ

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

خانم fateme_d
    خب! داشتن اعتقاد چقدر بهتون کمک کرد؟ اعتقاد به همون قادر بودن! هم به شما هم به همسرتون...
    خانواده ها چطور کنار اومدن با این قضیه؟ یعنی نداشتن امکانات کافی؟ چیزی که شاید این دوره زمونه نشه پیداش کرد...

حق با شما هستش یانور گرامی. ولی من جوابم رو نگرفتم!!!!! توسل بدون آمادگی یا توسل با آمادگی!؟ اگه با آمادگی هستش چند درصد آمادگی؟

/////////////////////////////////////

با صد درصد آمادگی برای طرفین ازدواج اما در بعضی مسائل مثل مسائل ما لی اگر طرفین مشکل داشته باشند

با همان توسل و نماز اول وقت اگر نباشد هم جور می شود

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۵/۰۵ در ساعت ۱۲:۰۴
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

13. تشکرها 2

نوشته
    386
    حضور
    6 روز 11 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خانم fateme_d
    ممنونم.اما اعتقاد همسرم به خدا که 100% هستش.وگرنه جرات نمی کرد به خواستگاری بیاد.من هم همین که دیدم خودش گلیمش رو از آب بیرون کشیده برام کافی بود تا امیدوار بشم مثل پدرم زحمت کش هست وآینده ی خوبی داره.

پدر من چون از بچگی خودشون کار می کردن و به لطف خدا هرچی که دارن رو از لطف خدا و پشتکار خودشون می دونن،به همسر من هم اطمینان کرد و نظر پدر ومادرم این بود که پسری که با این سن کم روی پای خودش ایستاده و از نظر ایمان ظاهری(یعنی چیزی که می شد دید از همسرم وخانوادشون) مورد تایید هست،خودش زندگیش رو میسازه وقابل اعتماده.من همسرم موقعی که به خواستگاری من اومد21 سال داشت.

به نظر من شما که اعتقادتون به خدا راسخ هست،باید به دنبال کسی بگردید که اون هم اعتقاد به خدا داشته باشه تا اون موقع ببینید که خیلی مسائل راحت پیش میره.
    نمیگم هیچی نخواد و هیچ توقعی نداشته باشه.اما داشتن اخلاق و ایمان واراده مطمئنا همه چیز رو به همراه داره.به شرطی که همه چیز رو توی این دنیا تعبیر نکنیم.

15. تشکرها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری