صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دخترم به نامحرم دست بده!

نوشته
    277
    حضور
    2 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    80
    آپلود
    0
    گالری
    0

دخترم به نامحرم دست بده!

خدا من نمیخوام به نامحرم دست بدم...

با تشکر از خانم «سحر» که این خاطره را برای ما فرستادند.

جنبش دانشجویی حیا: سلام خدمت دوستان جنبش حیا و همه آمرین به معروف و ناهیان از منکر. این خاطره جز محبوب ترین خاطره ها از نگاه بچه های حیا در سایت قبلی بوده است. بعضا دیده شده خانواده هایی که اینجور رفتارها داخلشان است. امیدواریم که با نظرات خودمان و بحث و گفتگو راجع به همچین موضوعاتی در خاطره به بهترین نتیجه برسیم. شاید افرادی باشند که این بحث دردشان باشد. همه لطفا نظر بدهند.

اما خاطره...

السلام علیک یاصاحب الزمان(عج)
    باعرض سلام خدمت دوستان خوبم.
    من در یک خانواده ی غیرمذهبی زندگی می کنم. اقوام نیز با مذهب عجین نیستند و لقب روشنفکران رو یدک می کشند. در بین فامیل ما دست دادن به نامحرم وظیفه شده و من بارها از این رفتار، خصوصا از جانب مادرم و به دنبال آن بی اعتنایی پدرم بسیار رنج می بردم. در اغلب مهمانی ها من سوژه ای برای خنده ی جمع بودم و تأثیر این قضیه بیشترشدن عقیده ام به مسیری بود که انتخاب کردم وبه هیچ عنوان سرد نشدم. در یکی از مهمانی های بسیار مهم و رسمی یکی از مردان پخته و سرشناس فامیل به سن حدودا ۴۵ سال، علی رغم مشاهده ی حجاب کاملم بعد از دست دادن با مادرم(متأسفانه)، دستش را به سویم دراز کرد و من دست ندادم، گفت: جای دخترمی … و چندین بار تکرار کرد. همه داشتند نگاه می کردند و من حال بسیار بدی داشتم. ساق دستم را پایین کشیدم و از روی ساق به ناچار به آن آقا دست دادم. بعد از مهمانی مادرم با من دعوایی جدی کرد که تو آبروی ما را بردی. باید درست دست می دادی.

مهم نیست که آبروی پدر و مادرم رفت یا نرفت؟

به نظرشما اصلا من باید دست می دادم حتی از روی ساق دستم یانه؟

2.  

نوشته
    269
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 روز 15 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر من اصلا مهم نیست که این چنین آبرویی بره!
    چون خود قرآن فرموده که به غیر از مواردی که پدر و مادر امر به خلاف شرع می‌کنن باید اونا رو اجابت و از دستورشون پیروی کرد.

هرچند همین که در مرحله اول دست ندادین خیلی عالیه و از نظر من خودش نوعی جهاده چون این روزا متاسفانه این مشکل خیلی داره جا می‌افته و آزار دهنده است.
    خدا به دادمون برسه و کمکمون کنه
    برای خود منم این مشکل اتفاق افتاده(البته خدا رو شکر تا حالا اجباری برام از طرف کسی نبوده)ولی خوب متاسفانه نتونستم مقاومت کنم و افتادم تو رو دربایستی و بسیار بی میل و بی رغبت به این کار تن دادم طوری که طرف خودش متوجه شده و دفعه دیگه این کار رو نکرده.

خیلی موقعیت سخته
    خدا کمکمون کنه انشاالله.

اما من پیشنهاد می‌کنم که در چنین موقعیتی شخص با خانواده‌ش صحبت کنه و سعی کنی اونا رو از عواقب این کار آگاه کنه شاید به نتیجه برسه و بتونه قانعشون کنه
    و اگرم نتونست موقعی که کسی همچین کاری رو کرد و دستش رو دراز کرد برای دست دادن با خانوم محترم،ایشون هم یه حدیثی یا بیان نافذی از عاقبت این کار رو بیان کنن و دست ندن!

نوشته
    161
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 18 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از نظر من هیچ ایرادی نداره.بعضی وقتها اصلا شاید واجب باشه با یه زن آدم دست بده.مسائل مهمتری هست که توی این مملکت باید بهش رسیدگی بشه.

5. تشکر

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

برعکسش برای من صادق بوده.
    در فامیلمون (البته کم) خانم هایی هستن که محرم و نامحرم براشون مهم نیست و از همون روز اول هم اصرار داشتند که با من دست بدن. روزهای اول که به تکلیف رسیده بودم خجالت میکشیدم میگفتم ببخشید دستم خیسه. ولی بعدا مادرم گفت نباید خجالت بکشم و حرام بالاخره حرام هست. حالا فرقی نمیکنه کسی که دستش رو به سمت من دراز کنه خودش فکر کنه جای مادرم هست یا جای خواهرم. به قول قدیمیا گناه رو رنگ کنی باز هم گناهه
    شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    2,072
    صلوات
    25000
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    61 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط U.S.A نمایش پست
    از نظر من هیچ ایرادی نداره.بعضی وقتها اصلا شاید واجب باشه با یه زن آدم دست بده.مسائل مهمتری هست که توی این مملکت باید بهش رسیدگی بشه.
    سلام-بنظر شما این همون یکی از مسائل مهم جامعه نیست........حالا این تایپیک واسه عموم کاربرا آزاده که نظرشونو بنویسند و بمن ربطی نداره که کسی چه عقیده ای داره اما مطمئنم این مسئله خیلی مهمه وباید حلال وحرام خدا درهمه جا رعایت بشه .ولی یه چیز دیگه چه چیزی باعث میشه که این امر واجب بشه؟چ دلیلی داره مرد با یک زن نامحرم دست بده جزاینکه قصد لذت داشته باشه؟(فکر نمیکنم دست دادن نامحرما با یکدیگر سعادت اخروی رو در پیش داشته باشه و هدف مقدسی روهم در پیش داشته باشه)چون لزومی نیست دست داد-در قرآن و احادیث دراین موارد زیاد اومده که حکمش چیه.........من نمیگم که مشکل داره خدا میگه حرامه....واین یک مسئله مهم توجامعه است که خیلی عادی از کنارش رد میشیم-حلال وحرام قاطی شده واز خودمون فتوا صادر میکنم که مشکلی نداره....نمیدونم چی باعث میشه که مرد غیرتش قبول کنه زنش با نامحرما دست بده یا بالعکس.
    خدایا دلم شهادت میخواهد...
    مردن رو که همه بلدن...

کمکم کن طوری زندگی کنم که لایق باشم...

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 روز 16 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود بر همه دوستان

اصلا به نظر من دلیلی نداره که بخوای واسش اون لحظه توضیح بدی که چرا دست نمیدی!!!!!!!!!!!!!!!!!

حالا هی آیه و حدیث بیاری که چی !!! آیا مگه ممکن کسی این مورد رو ندونه اونم تو کشور ما که مذهب رسمیش اسلام هستش!!!

..:@ مطمئن باش اگه این شخص و یا این اشخاص اهمیت احکام خدا رو درک کنه حرام خدارو واسه خودش فتوای حلال نمیده (برای خود و دیگران) @:..

****پس به نظر من خیلی متین و مودبانه بهترین راه اینه که بگی: ساری (ببخشین) همراه با یه لبخند خیلی قشنگ یا مدلهای احترامی که معمولا نشون میدن اشخاص به رسم ادب****

من واسم پیش اومده و دقیقا همین کارو کردم خیلی مودبانه... تازه طرف مقابلم اینقد واسش جالب و قابل احترام بود که خودش بعد از نوع برخوردِ من ازم عذرخواهی هم کرده...

نوشته
    113
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 15 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    دوست عزیز گویا شما این تاپیک رو با تاپیک بررسی مسائل سیاسی و اقتصادی مملکت اشتباه گرفتید
    لطفا پست را با دقت بخوانید
    درخصوص دست دادن:
    متاسفانه این سنت بسیار زشت که در اخر هم تعبیر میشه به انکه دلمان باید پاک باشد.تو دل من که چیزی نیست.مگر دست دادن چه ایرادی داره و از همه محمتر دخترم به نامحرم دست بده! بودن جدیدا در بعضی خانواده ها باب شده و فکر میکنند که اگر از این کار دوری کنن بقیه افراد انها را عقب افتادهخطاب میکنند.اینکه فرضا اگر دختر خانمی تا قبل سن بلوغ روی پای شوهر خاله خود بزرگ شده حال هم که 20 سال سن دارد پس شرایط همانطور است این متاسفانه به خاطر بی دینی است و در این شکی نیست.یا بی دینی یا سست دینی

به نظر من این خانم باید صبر پیشه کند.البته گفتنش سخت است.ولی خداوند با صابرین است
    مطمئنا" پیروز میدان همین خانم است. کسی که برای رضای خداوند قدم بر دارد مگر میشود ضرر کند؟

به نظرم با کمی صبر باید خودش و عقایدش را به همه اثبات کند و به بقیه بفهماند که من اینم.حتی نباید با ساق هم دست میداده.ولی قرار هم نیست به خاطر این اشتباه موعذه بشه.از این به بعد این کار رو هم نکند
    امیدوارم خداوند هم همانطور که تا بحال به این خانم عنایت داشته . خانواده هائی که دچار این درد هستند هم عنایت بفرماید
    يا اَبا عَبْدِاللّهِ اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتَشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا يا وَجيهاً عِنْدَ اللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَ اللّهِ

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 1 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام.
    کجا و بر چه اساسی و در کدام آیه و کدام مرجع گفته اند که شاید گاهی تماس با جنس مخالف واجب باشه؟؟ اولا که ما در جایگاهی نیستیم که بخوایم بگیم واجب و غیر واجب چی هست!ثانیا به نظر شما این موضوع چرا باید واجب باشه؟چه دلیلی داره کسی با نامحرم دست بده؟

یا بگذارید من از منظر مقابل بهش نگاه کنم.به نظر شما اگر این موضوعی که تازگیا باب شده که در مهمانی ها باهم دست میدهند،اگر این دست دادن نباشه چه اتفاقی میفته؟مگر برای احترام گذاشتن استفاده نمیکنند؟آیا نمیشه این احترا مرو طور دیگری نشان داد؟

در مورد اون موضوع بالا که قرمزش کردم،دین ما اینقدر کامل و جامع هست که ما هیچکدوم نمیتونیم از خودمون نظر بدیم.دین کاری به نظر من و شما نداره که من بگم ایراد داره و شما بگی ایراد نداره و تازه هم خیلی خوبه.دین برای ما یک مرجع قرار داده و اون هم قرآن هست.اگر ما خدارو قبول داریم،قرآنش رو هم قبول داریم،باید بهش عمل کنیم که متاسفانه خیلی ها نمیکنند.

این موضوع رو هم بگم که این مسله بسیار مسله ای مهمی است چرا که با این رفتار،و به تبع اون رفتارهای دیگر،من جمله کشف حجاب در مهمانی،من جمله رقصیدن در مهمانی ها و پس از اون دوستیهای خیابانی و عواقب دیگر را در پی خواهد داشت.

موفق باشید
    یاعلی

پی نوشت:بنده یک شخص معمولی بوده و نه خیلی مذهبی ام و خودم رو هم در جایگاه اظهار نظر در این گونه موارد نمیدونم.این مسایل رو هم گفتم خیلی سطحی وعامیانه بود.اما نمیتونستم در برابر حرف شما سکوت کنم.
    ".....خدایا دلم گرفته......"

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

یاد یک خاطره ای افتادم. این خاطره ای که براتون تعریف میکنم تو خارج از کشور اتفاق افتاد:
    یک روز خانوادگی برای یک کاری با یک خانم پرتغالی قرار گذاشته بودیم. بعد از سلام احوال پرسی اون خانم (طبق رسم خوداشون) دستشو به طرف پدرم آورد که به هم دست بدن. بابای منم بنده ی خدا دو کف دستشو به هم زد گذاشت جلوی سینش و عذرخواهی کرد که نمیتونه دست بده... برای اون خانم جای تعجب بود! نگاه کرد به دست خودش بعد گفت: دستم کثیف نیستااا!!
    خلاصه حالا ما هی میخواستیم توضیح بدیم اون نمیتونست درک کنه...
    ازین چیزا زیاد دیدم.
    کلا کار سختیه تو چنین شرایطی قرار بگیری و نخوای دست بدی.
    درباره ی این داستان بالایی هم، شخصا تا حالا تو چنین شرایطی قرار نگرفتم ولی اگه من بودم، با ساق دست هم دست نمیدادم. چون یه جوریه احساس میکنم بدتر جلب توجه میکنه تا اینکه اصلا دست ندی!!!

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

نقل قول نوشته اصلی توسط GOL CHEHREH نمایش پست
    اصلا به نظر من دلیلی نداره که بخوای واسش اون لحظه توضیح بدی که چرا دست نمیدی!!!!!!!!!!!!!!!!!

حالا هی آیه و حدیث بیاری که چی !!! آیا مگه ممکن کسی این مورد رو ندونه اونم تو کشور ما که مذهب رسمیش اسلام هستش!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط GOL CHEHREH نمایش پست
    پس به نظر من خیلی متین و مودبانه بهترین راه اینه که بگی: ساری (ببخشین) همراه با یه لبخند خیلی قشنگ یا مدلهای احترامی که معمولا نشون میدن اشخاص به رسم ادب****
    دقیقا این مسئله برای منم پیش اومده ما دانشجوی لیسانس بودیم برای یه درسمون تحقیق صحرایی داشتیم نزدیک اصفهان, شبش برای استراحت بردنمون میدان امام اصفهان, من و دو تا از همکلاسی های دختر کنار استادمون بودیم و داشتیم حرف میزدیم یه آقای توریست اومد نزدیکمون و خواست با استادمون حرف بزنه با استادمون دست داد و دستشو به نفر بعدی که خودم بودم دراز کرد و منم فقط در جوابش گفتم ساری و ایشون فهمید که دیگه نباید دستشو سمت بقیه خانما دراز کنه, من کاملا با حرف ایشون موافقم دلیل نداره که واسه دست ندادن خودمون توجیه بیاریم چون در اکثر موارد طرف مقابل میدونه شما مسلمانید و محدودیت دارید اگر فهمید و باز هم دستشو دراز کرد یعنی اصلا اعتقاد به دین اسلام نداره ولی اگه نفهمید هم که با یک کلمه ببخشید از جانب شما مطمئنا قانع میشه و خودشو کنار میکشه
    از نظر من هیچ ایرادی نداره.بعضی وقتها اصلا شاید واجب باشه با یه زن آدم دست بده
    اینی هم که شما گفتی واجب!!!!!!! اینقدر دوستان جواب خوب یه شما دادند که احتمالا خودتون متوجه شدید واجبی در کار نیست جز یک واجب در اینجا: اون هم واجب است از این گناه دوری کنیم
    مرد نامحرم که بخواد به زور با شما دست بده هیچ قصدی به جز لذت ندارد البته در مواردی که عرف و معمول هم در بین خانواده ها شده باشد همین قصد هست و در هر دو مورد باید شدیدا دوری کنیم

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری