جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نماز و روزه تنها کافی نیست! ایستادگی در مقابل گناه، مهم است

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

نماز و روزه تنها کافی نیست! ایستادگی در مقابل گناه، مهم است

نماز و روزه تنها کافی نیست!
    ایستادگی در مقابل گناه، مهم است

از پيامبر اعظم(ص) نقل شده است كه جمعي از مردم قدم به عرصه قيامت می گذارند در حالی که حسنات آنان از سنگيني و فراوانی همانند كوههاي تهامه[مكه] می باشد!

اما خداي عزوجل آن حسنات را هباءاً منثورا(يعني مانند ذرات غبار پراكنده در هوا كه به قدري بي ارزش و بي اثر است كه اصلا گويي وجود ندارد) گردانيده و امر فرمايد كه آنان را به آتش برند!

سلمان از آن حضرت سؤال نمود كه آن جماعت كيانند؟
    آن حضرت فرمود: آنان نمازگزاران و روزه داراني هستند كه چه بسا پاره اي از اوقات شب هم، لواي بندگي افراشته باشند،
    لكن چون حرامي روي می داده، خودداري ننموده و در مقابلش آغوش بي باكي مي گشوده اند!

مجموعه ورام، ج1، ص 61

2.  

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

راه‌های جلوگیری از تسلط شیطان

شرح حدیثی از مقام معظم رهبری در درس خارج فقه

«قَالَ الصَّادِقُ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ ع مَنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ وَاعِظٌ مِنْ قَلْبِهِ وَ زَاجِرٌ مِنْ نَفْسِهِ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ قَرِينٌ مُرْشِدٌ اسْتَمْكَنَ عَدُوَّهُ مِنْ عُنُقِه»
    شافی، صفحه‌ى 652

فى الفقيه، عن الصّادق (عليه‌السّلام) [حضرت امام جعفر صادق علیه‌السّلام فرمودند]:
    «من لم يكن له واعظ من قلبه و زاجر من نفسه و لم يكن له قرين مرشد استمكن عدوّه من عنقه».

اولين چيزى كه موجب ميشود كه انسان بتواند در مقابل دشمنش - كه مراد، شيطان است - ايستادگى كند و مانع بشود از تصرف دشمن و تسلط دشمن، [این است كه:] «واعظ من قلبه»؛ از قلب خود واعظى براى خود داشته باشد.

قلب متذكر بيدار، انسان را نصيحت ميكند، موعظه ميكند.
    يكى از بهترين وسائلِ اينكه انسان قلب را وادار كند به موعظه‌ى خود و فعال كند در موعظه‌ى خود، همين دعاهاست،
    دعاهاى مأثور - صحيفه‌ى سجاديه و ساير دعاها -
    و سحرخيزى؛

اينها دل انسان را به عنوان يك ناصح براى انسان قرار ميدهد. اول اين است:
    «واعظ من قلبه».

[دوم اینكه:] «و زاجر من نفسه»؛
    از درونِ خود يك زجركننده‌اى، منع‌كننده‌اى، هشداردهنده‌اى داشته باشد.

اگر اين دو تا نبود، «و لم يكن له قرين مرشد»،
    يك دوستى، همراهى كه او را ارشاد كند، به او كمك كند، راهنمائى كند،

... كه اگر چنانچه از درون، انسان نتوانست خودش را هدايت كند و مهار نفسِ خودش را در دست بگيرد، [باید] دوستى داشته باشد، همراهى داشته باشد، همينى كه فرمودند: «من يذكّركم اللَّه رؤيته»، كه ديدار او شما را به ياد خدا بيندازد؛

اگر اين هم نبود،
    «استمكن عدوّه من عنقه»؛
    خود را در مقابل دشمنِ خود مطيع كرده است؛
    دشمنِ خود را مسلط كرده است بر خود و بر گردن خود، كه سوار بشود. كه [منظور از] دشمن، همان شيطان است.

اينها لازم است. از درون خود، انسان، خود را نصيحت كند.
    بهترين نصحيت كننده‌ى انسان، خود انسان است؛
    چون از خودش انسان گله‌مند نميشود.
    هر كسى انسان را نصيحت كند، اگر قدرى لحن او تند باشد، انسان از او گله‌مند ميشود؛
    اما خود انسان، خودش را نصيحت كند؛ دشنام بدهد به خودش، ملامت كند، سرزنش كند خودش را؛ اينها خيلى مؤثر است. موعظه كند، زجر كند.

در كنار اينها، يا به جاى اينها اگر نبود، آن وقت دوست، رفيق، كه دستگيرى كند انسان را.

جلسه درس خارج فقه ِ بیست و ششم دی‌ماه 89 (یازدهم صفر 1432).

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلمان از آن حضرت سؤال نمود كه آن جماعت كيانند؟
    آن حضرت فرمود: آنان نمازگزاران و روزه داراني هستند كه چه بسا پاره اي از اوقات شب هم، لواي بندگي افراشته باشند،
    لكن چون حرامي روي می داده، خودداري ننموده و در مقابلش آغوش بي باكي مي گشوده اند!

مجموعه ورام، ج1، ص 61

////////////////////////////////////

مشکل اصلی همین جا است ................

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۵/۲۰ در ساعت ۲۳:۵۶
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تو این دوره زمونه با این همه وسایل متفاوتی ( که راحت میشه با اون یک کار ناشایست انجام داد + ازدواج کم شده + آمار طلاق بالا رفته + شبکه های ماهواره ای زیاد شده + فیلمهای ... رو از همه جا به راحتی میشه گیر آورد + افزایش ارتباطات غیر شرعی + پوشش مناسب در جامعه جاشو داده به مد روز و هر کسی اعم از زن و مرد هر لباسی دلش میخواد تو جامعه می پوشه ) که دور و بر آدم وجود داره گناه نکردن بسیار سخته ( من از این دسته ام )
    اما خوش به حال اونایی که مقاومت کردن و تونستن تا حد توانشون در برابر این همه گناه ایستادگی کنند
    واقعا بعضی موقعها آدم از زندگی در این دنیای پر زرق و برق و کثیف دلزده می شه و دوستداره هر چی زودتر عطائش رو به لقاش ببخشه ...
    برای خودمون و مردم این مملکت باید دعا کنیم که بتونیم سربلند از این آزمایش سخت بیرون بیایم
    از خودم دلخورم خیلی خیلی که نتونستم مقاومت کنم و هر چی سعی می کنم باز به راهی کشیده میشم سزای آدمهایی مثل من باید جاشون دوزخ باشه و بس
    یا علی ...
    ویرایش توسط hamidmf : ۱۳۹۲/۰۵/۲۱ در ساعت ۲۳:۳۲

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

چگونه از شهوات دوری کنیم؟

برای غلبه بر شهوت توجه به نکات ذیل، مفید و راه‏گشاست:
    الف) شهوت یکی از غرایز نیرومند انسان است که باید قبلاً ماهیت آن را شناخت و سپس با آن مبارزه کرد. آدم شهوانی کر است و کور و از هر طریق ممکن در پی ارضای خویش است.

حضرت علی(علیه السلام) در وصف شیفتگان دنیا و شهوت پرستان می‏فرماید: «قد خرقت الشهوات عقله و اماتت الدنیا قلبه»؛
    شهوت‏ها پرده عقلش را دریده‏اند و دنیا قلبش را میرانده است(نهج البلاغه، خطبه 108).

برای شخص شهوت پرست، سلامت جسم و روح، مصلحت فرد و اجتماع، آبرو و حفظ شخصیت، رسوایی ومنفور گشتن و... هیچ کدام مطرح نیست و فقط ارضای شهوت مد نظر اوست و بس. با شناخت این موارد، بهتر می‏توان به مبارزه با شهوات برخاست.

ب ) هم چنین با آگاهی از مفاسد و مضرّات شهوت رانی؛ مانند:
    اثر مخربی که شهوت‏رانی بر سلامت جسم دارد، نا امنی وهرج و مرجی که در اجتماع به بار می‏آورد، سرنوشت شومی که بچه‏های نامشروع پیدا می‏کنند، باز ماندن از اهداف عالی و شخصیت انسان و... انسان از شهوت رانی دوری می‏جوید و سعی می‏کند که همواره در زندگی پاک باشد.

ج ) عامل مهمی که بسیار بازدارنده است، «تقوای الهی» است. کسی که در صدد غلبه بر شهوت است، باید به جلال وعظمت و حساب خواهی پروردگار، نیک بیندیشید و به خاطر جلب رضایت خدا و ترس از عذاب و شراره‏های دوزخ،عفاف و پاکی را مراعات نماید.

د ) تدبر در آیات قرآن بویژه آیاتی که ما را از پیروی شهوات بر حذر داشته است؛ مثلاً خدا می‏فرماید:
    «و من خاف مقام ربّه و نهی النّفس عن الهوی فاِنّ الجنّة هی المأوی»
    و کسی که از مقام ربوبی در بیم و هراس به سر برد و نفس خویش را از هوا و هوس بازدارد، به راستی که بهشت برین مقصد و مأوای او خواهد بود(نازعات، آیه 40 و 41)

و یا در مذمت آنهایی که چشم و گوش بسته، به دنبال هوا و هوس سرگردانند، می‏فرماید:
    «ارأیت من اتخذ الهه هواه »؛
    آیا دیده‏ای آن کسانی را که معبود و خدای خویش را هوای نفس خود قرار داده‏اند(فرقان، آیه 43).

و ) الگو قرار دادن افراد عفیف و پاکدامنی نظیر حضرت یوسف(علیه السلام)، آن جا که می‏فرماید:
    «وما اُبرّء نفسی ان النفس لامّارةٌبالسّوء الاّ ما رحم ربّی»
    و من نفس خویش را تبرئه نمی‏کنم، به راستی که هوای نفس بسیار قوی و نیرومند، انسان را به سوی زشتی می‏کشاند؛ مگر آن جا که رهایی از آن، جز با لطف و رحمت پروردگار میسور نیست.

ز ) نشست و برخاست با افراد پارسا و پاکدامن الهام بخش خواهد بود.

تالار گفتگوی بیداری اندیشه

نوشته
    918
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    38 روز 14 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    101

چگونگی کنترل شهوت از دیدگاه اسلام

الف. راهکارهای مبنایی و اصولی:1. تفکر و اندیشه: یکی از موانع مهم تهذیب نفس و یکی از علل انجام گناه غفلت و بی‌خبری است. اگر ما در شبانه روز سرگرم زندگی دنیا باشیم و یاد خدا و مرگ را فراموش کنیم و اگر ساعتی در کارهای خود و عواقب آن اندیشه نداشته باشیم، به احتمال قوی گرفتار گناه و معصیت می‌شویم و اگر به دستورات الهی توجه داشته باشیم و حساب و کتاب قیامت را همواره در نظر داشته باشیم، مسلماً خود را آلوده به گناه و معصیت نخواهیم کرد. - حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: هر کس که قلبش را با تداوم فکر و اندیشه، آباد سازد، افعالش در باطن و ظاهر خوب خواهد شد.
    2. تأدیب و مجازات: برای این که در تهذیب نفس و ترک گناه پیروز شویم می‌توانیم از تنبیه و مجازات استفاده کنیم. در آغاز نفس خودمان را مورد خطاب و تهدید قرار دهیم که: من تصمیم گرفته‌ام که فلان گناه را ترک کنم، اگر در این کار با من همکاری نکنی و مرتکب گناه شوی فلان مجازات را درباره‌ات اجرا می‌کنم، مثلاً اگر به نامحرم نگاه کنی، 3 روز روزه می‌گیرم. اگر مدتی انسان به این برنامه ادامه دهد و مقید به انجام آن باشد راه شیطان را می‌تواند محدود کند و نفس امّاره را مهار کند، یعنی اینکه راه ورود شیطان بسته می‌شود. علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: «گرسنگی برای به اسارت در آوردن نفس و شکستن عادت‌های بد، کمک خوبی است.»
    3. توجه به کرامت ذات و تقویت ارزش‌های انسانی: اگر انسان توجه کند که موجود گرانبهایی است و از علم و کمال و جمال الهی برخوردار است و مقامی بس بلند و رفیع دارد، اخلاق رذیله و ارتکاب گناه را دون شأن خویش می‌داند و طبعاً از آنها بیزار خواهد بود. وقتی فهمید روح انسان، موجودیت حقیقی انسان الهی است و از عالم بالا آمده، شهوت‌ها و خواسته‌های حیوانی در نظرش بی‌ارزش و تمایل به فضایل اخلاقی در وجودش احیاء خواهد شد. علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: هر کس که نفس خودش را گرامی بدارد، شهوت‌های برایش کوچک و بی‌ارزش خواهد بود.
    4. ترک معاشرت با دوستان بد: انسان موجودی است اثر پذیر و مقلّد، بسیاری از صفات و آداب و رفتارش را از انسان های دیگر که با آنها در ارتباط است فرا می‌گیرد، مخصوصاً دوستان نزدیک تأثیری شگرف بر رفتار انسان می‌گذارند و دوستی با افراد فاسد باعث یادگیری رفتارهای زشت آنان و افتادن در دام گناه و معصیت خواهد شد. حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: از همنشینی با دوست بد جداً اجتناب کن که همنشین خود را به هلاکت می‌رساند و به آبرویش لطمه می‌زند.
    5. دوری از جاها و مکانهای لغزش انگیز: برای کسانی که در صدد ترک گناه و شهوات هستند ضرورت دارد که چشم و گوششان را از مناظر شهوت انگیز و فساد و انحراف ممنوع سازند، و در مجالسی که احتمال قوی می‌دهند گناه انجام می‌شود شرکت نکنند و لذا در اسلام توصیه شده که انسان در مجالس حرام از قبیل مجلس قمار، شراب، و غیره، شرکت نکند از نگاه به نامحرم و خلوت با زن اجنبی نداشته باشد و با نامحرم خنده و شوخی نکند. حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: «اذا ابصرت العین الشهوة عمی القلب عن العاقبة؛ وقتی چشم، شهوت را ببیند، قلب از عاقبت اندیشی نابینا می‌گردد.
    6. جلو مقدمة تحریک شهوت را بگیریم و یکی از مقدمات تحریک شهوت نگاه به نامحرم و جنس مخالف است و قرآن کریم می‌فرماید: «قُل للمؤمنین یغضّوا مِن ابصارِهم؛ به مؤمنان بگو چشم‌ها و دیدگان خود را از نگاه به نامحرم فرو بندند.
    از این آیه استفاده می‌شود که نگاه به نامحرم باعث تحریک شهوت می‌شود و لذا باید چشم‌ها را محافظت نمود.

ویرایش توسط asieh : ۱۳۹۲/۰۶/۰۱ در ساعت ۱۳:۲۹

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

چگونه رذائل اخلاقی را از خود دور کنیم؟

این سوال یکی از اساسی ترین پرسشهائی است که در اخلاق اسلامی مطرح است.

اکنون پاسخ آن را از استاد اخلاق و عرفان، حضرت امام خمینی(ره) بشنویم و انشاءالله به کار بندیم:

«بايد وارد مجاهده با قصد خالص شد. البتّه آن وقت نفس اصلاح مى شود.

تمام صفات نفسانيّه قابل اصلاح است، ليكن در اوّلِ امر، كمى زحمت دارد.

آن هم بعد از ورود در اصلاح ، سهل و آسان مى شود.

عمده به فكر تصفيه و اصلاح افتادن است و از خواب بيدار شدن است.

منزل اوّل انسانيّت ((يقظه)) است.
    و آن بيدار شدن از خواب غفلت و هشيار شدن از سكر طبيعت است، و فهميدن اين كه انسان مسافر است.
    و هر مسافر، زاد و راحله مى خواهد. زاد و راحله انسان، خصال خود انسان است.
    (چهل حديث، ص 97)

انسان مدّتى با كمال دقّت، مواظبت كند از حركات و سكنات خود، و كاملاً مداقّه در اعمال خويش كند،

و برخلاف خواهش و آرزوى نفس، اقدام كند و مجاهده نمايد،

و اعمال و اقوال خود را در ظاهر و باطن خوب كند،

و تظاهرات و تدليسات را عملاً كنار گذارد،

و از خداى متعال در خلال اين احوال، توفيق طلب كند، كه او را بر نفس امّاره و هواهاى آن مسلّط كند، و در اين اقدام و علاج با او همراهى فرمايد. خداوند تبارك و تعالى ، فضل و رحمتش بر بندگان بى پايان است.
    (چهل حديث ، ص 137)

خداوندا ما را از اين خواب طولانى بيدار كن،
    و از مستى و بى خودى هشيار فرما،
    و دل ما را به نور ايمان صفا بده،
    و به حال ما ترحّم فرما.
    ما مرد اين ميدان نيستيم. تو خود ما را دستگيرى نما
    و از چنگال شيطان و هواى نفس نجات ده.
    بحقّ اوليائك محمّد و آله الطاهرين - صلوات اللّه عليهم اجمعين
    (چهل حديث ، ص 140)

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

شاخص مومن بودن:

نوشته
    1,460
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 5 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    161

گفتاری حکیمانه از آیت الله بهاء الدینی

ایمان معنایش این است که مؤمنان از خدا می‌ترسند، از غیر خدا نمی‌ترسند. آن‌ها متوجه‌اند.
    ولی ما از خدا نمی‌ترسیم، چون خبر نداریم عذاب او چگونه است.

عذاب خدا، عذابی است که (در) تمام عذاب‌های دنیا یک نمونه از آن نیست. عذاب خدا در عین این که عذاب است، ظلم نیست.

خدا می‌گوید من برکاتم را از شما برداشتم؛ بروید دنبال کارتان. نه خورشیدی، نه ماهی، نه هوایی، نه دریایی، نه عقلی، نه چشمی، نه دستی... اگر همه چیز از انسان گرفته شود، چه می‌شود؟

اگر یک چشم یا دستت درد بگیرد، همه جا را به هم می‌ریزی. معنای عذاب الهی این است که خدا رحمتش را به کلی از انسان بر دارد. مگر این قابل تحمّل است؟ همان لحظه جهان به هم می‌ریزد.

خاشعان کسانی هستند که به معاد معتقدند و می‌دانند بعد از این نشئه در نشئه‌ای دیگر، دار جزاست. آنجا دار حساب است. حرکت چشم هم شاید مورد حساب باشد. مگر می‌شود بی‌حساب باشد؟

اگر حساب باشد، آدم خیلی حواسش را جمع می‌کند. اگر می‌بینید صبح تا به شامِ برخی افراد، یا دروغ است، یا غیبت و یا تهمت، به خاطر این است که نمی‌ترسند، نمی‌فهمند خدایی هست.

منبع: شفقنا به نقل از فارس

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری